acik-ogretim

2012 de Açıköğretim Sistemi Değişebilir

26

Şu anki açıköğretim sistemini kısaca özetlersek; yılda 2 kere sınava gireriz, her dersi geçtiğimizde 4 yıl sonunda mezun oluruz. Oldukça kısa oldu sanırım :)

Anadolu üniversitesi şu anda açıköğretim fakültesi olan tek üniversite. Yani tekel konumunda diyebiliriz. Son 1-2 yıl içerisinde açıköğretimde yapılan iyileştirmeleri sizde farketmişsinizdir. Tüm bu yeniliklerin tamamen öğrenciler için olduğunu düşünüyorduk. Sanırım rekabet ortamına hazırlık içinmiş.

Açıköğretimlileri ilgilendiren bu bilgiyi sizlerle paylaşmak istedik. İnternette bu konu ile ilgili pek çok yazı yazılmış. Fakat henüz bir resmi açıklama yok. Yinede yapılan yenilikler ve çalışmalar bu durumun doğru olabileceğini gösteriyor. Umarım aşağıdaki yenilikler yapılırda eğitim sistemimiz biraz daha kaliteli hale gelir.

Anadolu Üniversitesi ve YÖK ,2012’den itibaren geçerli olmak üzere AÖF Sisteminde çok önemli değişiklikler yapma kararı almıştır.Bu kararlarlardan bazılarını kısaca aşağıda sıralıyorum.

-AÖF Sisteminde kredili sistem hayata geçirelecek.Her dönem için 30 kredi olmak üzere toplam 240 krediyi tamamlayan öğrenciler mezun olabilecekler.
-Kredili sistemle birlikte her sınıfta branş dersleri haricinde seçmeli dersler oluşturulacak.
-Dersler dönemler halinde verilecek
-Sınav Uygulamaları internet üzerinden online olarak yapılacak.
-Yoğunluktan etkilenmemek için randevu sistemi sınavlarda uygulanacak.
-Bolonia Süreci AÖF ‘de uygulanacak.Yani yurtdışındaki açıköğretim sistemine AÖF sistemi entegre edilecek.
-2011 yılında ilk deneme İlahiyat Fakültesinde uygulanacak.
-Tüm ders kitapları yenilenecek ve e-kitap hayata geçirilecek.İsteyen öğrencilere kitap verilecek.
-Takviye dersleri, anlaşılacak olan Vakıf Üniversitelerinin kampüslerinde yapılacaktır.

Peki Neden?
YÖK uzun zamandır Anadolu Üniversitesi’ni yeni aöf yapılanması için uyarıyor ve Bolonia Kriterlerinin uygulanmasını istiyordu.
Anadolu Üniversitesi altyapı hazırlığı için bu talebe yanıt veremiyordu ancak altyapı oluşturulmaya başlandı.
Anadolu Üniversitesi haricinde Erzurum Atatürk Üniversitesi,İstanbul Üniversitesi ve ODTÜ’ de uzaktan eğitim sistemiyle AÖF bölümleri oluşturmak için YÖK’e başvuruda bulundu.Başka üniversiteler de bu kervana katılacaklardır.Kısaca rekabet başladı.
YÖK 2012 ‘de diğer üniversitelere de AÖF bölümleri açmaya izin verecek.

Sonuç:
Rekabet daima kaliteyi arttırır ilkemiz burada açıkça ortaya çıkmaktır.Anadolu Üniversitesi en iyi aöf benim iddiasını sürdürebilmek için yenilikler yapmaya devam edecektir.
Diğer kurulan üniversitelerin Anadolu Üniversitesi’nin payını azaltacağı kaçınılmazdır. Özellikle İstanbul ve ODTÜ’nün oldukça ilgi göreceğinden şüphemiz yoktur.

Konuyla ilgili gelişmeler oldukça sizlere bilgi vermeye devam edeceğim.

Not:Keşke bu kadar teknolojik devrimler yapılmadan önce 1.sınıfta herkesin ortak dersi olan Temel Bilgi Teknolojileri dersindeki ‘Bilgi depolama aygıtı diskettir’ bilgisini değiştirselerdi.
Belki bir çoğunuz yaşınız icabı ‘disket’i hiç kullanmadınız,belki de duymadınız…

Kaynak

Paylaş:

26 yorum

 1. @ sonmez:
  Zorluk bakımından ikiside aynı. Sizin çalışma düzeninize göre zor veya kolay olur. Bölüm tavsiyesi yapmıyorum, sizi tanımadığımdan kişisel yeteneklerinize, gelecek planlarınıza bakıp sizin karar vermeniz gerekiyor.

 2. merabalar…ben usakta 2 yıllık tekstıl okuyodm..ancak bolumu sewmedıgımden derslerımı weremedım..sımdı de aöf den kendıme gore bı bolum bulup okumak istıyorum…bu mumkun mu ??yardımcı olrsanız sewinirm:)

 3. @ burcu:
  Hala uşakta öğrenciyseniz 2. üniversite kapsamında açıköğretime sınavsız kayıt olabilirsiniz.

 4. marquez haynes Tarih:

  merhabalar
  2012-2013 döneminde odtü gerçekten açıköğretim fakültesi açıcakmı.ben önlisans bilgisayar bölümü mezunuyum bu sene anadolu üniversitesine dikey geçiş yapacaktım ama odtü’nün açıköğretim fakültesi açıcağını duyunca vazgeçtim.
  bu konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim.

 5. @ marquez haynes:
  Atatürk üniversitesi ve istanbul üniversitesi açtı. Seneye Odtü’de açabilir. Başvuru ve kayıt şartları muhtemelen anadolu üniversitesinden farklı olacaktır. Örneğin istanbul ve atatürk üniversitesi sınavsız dikey geçiş ile öğrenci almıyor, anadolu üniversitesi alıyor.

 6. merhaba ben önumuzdeki sene acıköğretim ilahiyat bölümüne kayıt yaptırmak istiyorum sınavsız geçişler kalkmıs bildiğim kadarıyla…ösysden almam gereken baraj puanı kac?kaydolmam için bilgi verirseniz sevinirim…

 7. yalcın Tarih:

  mrb aadmın ben ım bı sorum vardı
  ben bu sene dıkey gecısle kayıt oladum ısletme bolumune ama nasıl bı sınav seklıyle karsılasacağımı bılmıyorum hazırlık derslerının sınavı ıle 3.sınıfın derslerının sınavı aynı mı olacak bılgı verırsenıs sevınırım.

 8. @ yalcın:
  Evet, sınavlara aynı gün (cumartesi-pazar) gireceksiniz. Sınavlar test usulüdür. Her ders için 40 dakika süre verilir. Yani 3 dersten girdiğiniz sınav 120 dakika, 4 dersten girdiğiniz sınav 160 dakikadır.

 9. merhaba anadolu univ 2. sınıf işletme öğrencisiyim
  odtü açıköğretim acıldımı acıldıysa 3. sınıfta gecıs yapılabılırmı eger gectım dıyelım sınavları ınternet ortamındamı yapılacak yoksa belırttıklerı okullarda mı yapılcak lutfen acıll yardım sıyırmak uzereyım !

 10. @ cihan:
  2011 – 2012 yılı için açılmadı. 2012 – 2013 yılı için açılacak deniyor, kılavuzlar yayımlanmadan tam olarak öğrenemeyeceğiz sanırım.
  Eğer yatay geçiş kabul ederlerse geçiş için başvurabilirsiniz ve uzaktan eğitim sistemi uygulanırsa sınavlar internet ortamında da olacaktır.

 11. peki uzaktan eğitim diplomaları nasıl oluyo unıversıte dıploması mı verıyolar yoksa sertıfıka seklındemı

 12. selam admin ben 2 yıllık bilgisayar mezunuyum bu yıl işletme den devam ediyorm. şuan hazırlık okuyorum ama hangi derslerden sorumluyum bilmiyorum 10 tane kitap var hangisine çalışacamı bilmiyorum.yardımınız için teşekkürler.

 13. admin şimdi ben ortaokul mezunuyum. liseyi açıktan okumaya çalışcam ve ben polislik istiyorum. bana bilgi verir misin ayrca ben çalışyorum.sadece akşamları çalışabilcem.yapabilir miyim çok istiyorum polis olmayı18 yaşındayım

 14. @ mehmet:
  Hem çalışıp hem okuyan binlerce öğrenci var. Sizinde bunu yapamamanız için bir neden yok. Eğer istiyorsanız çok zorlanmadan yapabilirsiniz.

 15. Merhaba ben lisans öğrencisiyim fakat bir yandan açık öğretimde de bir bölüm okumak istiyorum bunun için tekrar sınava girmem gerekiyor mu yoksa sadece başvuru yapmam yeterlı bilgilendirirseni sevinirim…

 16. @ tweety:
  Tüm kontenjansız aof bölümlerine 2. üniversite kapsamında sınavsız olarak kayıt olabilirsiniz.

 17. merhabalar ben 2.sınıf laborant veteriner ögrencisiyim benim kafam karıştı bu önümüzdeki senelerde kitaplar degişecekmi kredili sistem devam mı edecek mesala çıkmış soru alacaz ama yine kitaplar degişir korkusuyla alamıyoruz alırsak da elimizde kalıyo yardım edebilirmisiniz lütfen

Yorum Yap

.