acik-ogretim

30 Yaş Üzerindekilere Sınavsız 2. Üniversite

14

Açıköğretimde bulunan sınavsız 2. Üniversite uygulaması artık tüm üniversitelere geliyor.

Birkaç yıl sonra üniversitelerin öğrenci bulmakta zorlanacağını belirten YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Öncan, 30 yaş üstündekilere üniversiteye sınavsız giriş müjdesi verdi.

Özcan, “Son aşamaya gelen çalışma önümüzde öğretim dönemine yetiştirilecek” dedi.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), devrim niteliğinde yönetmelik hazırladı. Son şekli verilmek üzere olan yönetmelikle 30 yaş üstündekilere hakkı verilecek. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, birkaç yıl sonra üniversitelerin öğrenci bulmakta zorlanacağını belirtti.

Bunun önüne geçmek için çalışma yaptıklarını ifade eden Özcan, ikinci diploma almak isteyenlere fırsat sunacaklarını söyledi. YÖK Başkanı, 30 yaşını dolduran üniversite mezunlarının vakıf üniversitelerine sınavsız girebileceğini dile getirdi.

VAKIFLAR SICAK BAKIYOR

Devlet okullarındaki boş kontenjanlara da öğrenci alınacağını vurgulayan Özcan, “İstediği bölümde okumak isteyip de o fırsatı yakalayamamış pek çok kişi var. Bazı bölümler için genel yetenek sınavı yapılacak. Vakıf üniversiteleri de yönetmeliğe sıcak bakıyor. Uygulama önümüzdeki döneme yetişecek” dedi. YÖK Başkanı, yeni kurulacak üniversitelerle birlikte ‘boşta kalan öğrenci’ kavramının tarih olacağını da vurguladı.

Kaynak

Paylaş:

14 yorum

  1. Arkadaşlar ben türkçe öğretmenliği mezunuyum.açıktan okul öncesi okumak istiyorum ama şartları ne bilmiyorum.bi fikri olan varsa paylaşırsa sevinirim.gördüğümüz dersleri tekrar görmeden iki yılda tamamlayabilir miyim?

  2. @ osman:
    İki yılda tamamlama ve sınavsız kayıt olma imkanı bulunmuyor malesef. Ygsden yüksek puan (380 civarı ) alıp yerleşmeniz gerekiyor. Ayrıca meslek liselerin çocuk gelişimi, bebek bakımı gibi bölümlerinden mezun olma önşartı bulunuyor.

Yorum Yap

.