Açıköğretim Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü

Açıköğretim, Açıköğretim Bölümleri - Tarih:29 Haziran 2010

acik-ogretim

Önlisans Programı, 1993 yılında Açıköğretim Sisteminin yeniden yapılandırılması ile Açıköğretim Fakültesi bünyesinde açılan bir programdır. Bu bölümden mezun olanlar alanında özel ve kamu kuruluşlarında alanları ile ilgili çalışabilmektedirler.

Programın Amaçları:
Önlisans Programı, sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli ara elemanları yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

PROGRAM HAKKINDA BİLGİLER

Bu bölümde okutulan dersler yıllıktır ve bölümün öğrenim süresi 2 yıldır. Açıköğretim Sistemine göre öğretim yapan fakültelerin öğrencileri, yılda üç kez oturumlu olarak sınavlara katılmaktadırlar. Ara, yılsonu ve bütünleme sınavı olarak gerçekleştirilen bu sınavlara öğrenciler bağlı oldukları büronun bulunduğu ilde katılırlar.

Bölümden mezun olan öğrenciler, “Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelik” hükümleri uyarınca örgün veya Açıköğretim Sistemi ile öğrenim yapan programlara dikey geçiş yapma olanağına sahiptir.

SUNULAN OLANAKLAR

Önlisans Programında öğrenim gören öğrencilerin temel öğrenme materyali ders kitaplarıdır. Ders kitaplarına destek olmak amacı ile derslere ilişkin televizyon yayınları da programda yer almaktadır. Programdaki bazı temel dersler için Akademik Danışmanlık (yüz yüze eğitim) hizmeti sunulmaktadır. Öğrencilerimiz ayrıca internet üzerinden destek hizmeti alarak e-öğrenme uygulamalarından (e-kitap, e-televizyon, e-sınav, e-alıştırma ve e-danışmanlık) yararlanabilmektedirler.

Kimler Kayıt Yaptırabilir?
Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının A-Grubu (Ticaret Lisesi Fen), Bankacılık, Bilgisayarlı Muhasebe, Borsa Hizmetleri, Deniz ve Liman işletme, Dış Ticaret, Emlak Komisyonculuğu, Genel Hizmetler (Demiryolu), İşletme, İşletmecilik (Demiryolu), Muhasebe, Satış Yönetimi ve Reklamcılık, Sigortacılık, Tesis işletmeciliği, Ticaret Liselerini Alan Ayrımı Olmadığı Dönemde Bitirenler ile Ticaret alan/kol/bölümlerinden mezun olan öğrenciler programına sınavsız yerleştirilebilmektedir. ÖSYM’nin yaptığı sınavda herhangi bir puan türünde barajı geçebilen kişiler programa yerleştirilirler. Programın kontenjanı sınırsızdır. Örgün bir yükseköğretim programında
kayıtlı ya da mezun olanlar, İkinci Üniversite uygulamasına başvurarak ÖSYM sınavına girmeden bu programa başvurabilirler.

Mezuniyet Sonrası
Programdan mezun olan öğrenciler, “ Önlisans Diploması” alırlar. programından mezun olan öğrenciler, Aktüerya, Bankacılık,  Bankacılık ve Finans, Bankacılık ve Finansman, Ekonometri, Ekonomi, Ekonomi ve Finans, İktisat , İşletme, İşletme Enformatiği, İşletme – Ekonomi, Lojistik Yönetimi, Sermaye
Piyasası, Sigortacılık, Sigortacılık ve Risk Yönetimi, Uluslararası Finans, Uluslararası İşletmecilik, Uluslararası Ticaret, Uluslararası Ticaret ve Finansman programlarına sınavla dikey geçiş yapabilirler. Ayrıca bu programdan mezun olan öğrenciler DGS ye girmeden Anadolu Üniversitesi İşletme – İktisat Fakültelerine doğrudan dikey geçiş yapabilirler.

İş Olanakları
Mezunlar; alanında özel ve kamu kuruluşlarında çalışma olanağına sahiptirler.

Unvan
Programı bitiren öğrencilere “ Meslek Elemanı” unvanı verilir.

Açıköğretim bölümü harçları yılda 2 eşit taksitte ödenmektedir. Bu harçların bir taksiti 190+39Tl’dir.(2009 Yılı için geçerlidir.) 2. taksitte ilk taksit ile aynıdır ve Şubat ayının sonuna kadar yatırılması gerekmektedir. Şubat ayında yatırmadığınız takdirde daha sonraki aylarda faiziyle 2. taksiti yatırabilirsiniz. ( İlk taksiti daima zamanında yatırmalısınız. )

Açıköğretim sınavları her yıl aynı zaman diliminde yapılmaktadır. Arasınav Nisanın ilk haftası, Yıl sonu sınavı Mayısın son haftas ile haziranın ilk haftası, Bütünleme Eylül’ün ilk haftası yapılır.

Açıköğretim bölümü geçmiş yıllarda çıkmış sorularına ulaşmak için anasayfamız olan www.Sozel.Org adresini kullanabilirsiniz.

1. Sınıf Dersleri

 • Genel Muhasebe
 • Genel İşletme
 • Davranış Bilimlerine Giriş
 • İktisada Giriş
 • Genel Matematik
 • Temel Bilgi Teknolojileri
 • Hukuka Giriş
 • Yabancı Dil Dersleri: Almanca – Fransızca – İngilizce

2. Sınıf Dersleri

 • İstatistik
 • Banka ve Sigorta Muhasebesi
 • Banka ve Sigorta Hukuku
 • Banka ve Sigorta Pazarlaması
 • Türk Dili
 • Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
 • Sigortacılık Uygulamaları
 • Bankacılık Uygulamaları


Etiketler:, , , ,

Toplam 478 Yorum

Sayfalar: « 1 … 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] Show All

 1. 454
  özlem:

  bankacılık ve sigortacılık bölümünde okuyorum mezun olduktan sonra 4 yıllığa tamamlamak istiyorum bunun için ne yapmam gerekiyor 4 yıllık olarak düşündüğüm bölümler kamu yönetimi işletme yada uluslararası ilişkiler sizce hangisi bölümüme yakın ve kolay cevap verirseniz sevinirim…

 2. 455
  Taliha:

  Kayıt tarihleri ne zaman ve nasıl yapıyoruz

 3. 456
  admin:

  @ Taliha:
  KAyıt tarihlerine aşağıdaki linkten bakabilirsiniz.
  http://acikogretim.sozel.org/2013-acikogretim-kayit-tarihleri.html

 4. 457
  özlem:

  merhabalar bankacılık ve sigortacılık 2.sınıf sorumlu olduğumuz ünitelere nereden bakabilirim…

 5. 458
  admin:

  @ özlem:
  Aşağıdaki linkten geçen yılın sorumluluk ünitelerine bakabilirsiniz. Çok büyük ihtimalle bu yılda aynı olacaktır.
  http://acikogretim.sozel.org/acikogretim-2013-dersleri-ve-arasinavda-sorumlu-olunan-uniteler.html

 6. 459
  beyza:

  merhabalar, ben yabancı dil derslerine takıldım. almanca ingilizce ve fransızcanın üçünü de vermek zorunda mıyız ? üçünden de sorumlu muyuz ? yoksa seçim mi yapıyoruz ?acil cevap nolur !!!!!!

 7. 460
  admin:

  @ beyza:
  Sadece sizin seçtiğiniz yabancı dili alacaksınız. Size 3 adet yabancı dil seçme hakkı veriliyor, kayıtta muhtemelen ingilizce seçtiniz.

 8. 461
  özlem:

  E-KPSS için açık öğretim bürosundan öğrenci belgesi alınabiliyor mu?

 9. 462
  admin:

  @ özlem:
  Aof bürolarından istediğiniz zaman öğrenci belgesi alabilirsiniz.

 10. 463
  musa:

  bankacılık ve sigortacılık fakültesi açık öğretim 4 yıllık kazandım fakat kayıt yaptırmadım kayıt için belirli bi yıl süresi var mı?

 11. 464
  admin:

  @ musa:
  Kazandığınız hak sadece o yıl için geçerli. Kayıt zamanında kayıt yaptırmadıysanız sizin yerinize ek kontenjan ile öğrenci alınıyor, sizin hakkınız sona eriyor. Tekrar sınava girip tekrar kazanmanız gerekli.

 12. 465
  boraa:

  mrb bu sene ygs den kaç puan almak lazım birde kayıtlar ne zaman ben bilişim teknolojileri bölümünden mezunum kayıt yapmam çiçin neler gerekli cevap bekliyorum şimdiden teşekürlerrrrr

 13. 466
  admin:

  @ boraa:
  Kontenjansız bölümler için 140 barajını geçmeniz yeterli. Kontenjanlı bölümler için ise geçen yılın taban puanlarına aşağıdaki konudan bakabilirsiniz.
  http://acikogretim.sozel.org/2013-acikogretim-bolumleri-ve-taban-puanlari.html

 14. 467
  Vildan:

  MRB BEN1.SINIFIM HER DÖNEM AYRI KITAP MI ALINIYOR FINANS MATEMATIĞİNİ İLK DÖNEMKİ KITAPLARDA GÖREMEDIM DE 2.DÖNEM TEKRAR MI KITAP ALICAZ BİLGİLENDİRİRMİSİNİZ

 15. 468
  Bahtışen:

  Meraba ben tic.mesl.lis.muhasebe bölmü mezunuyum 29 yşndaym ygs 140 brj geçtim aöf bankaclk ve sig. Okusam benden bişey olurmu?tşkler.

 16. 469
  Özlem:

  Mezuniyet diplomasını nereden ve ne zaman alabiliyoruz?Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim…

 17. 470
  Özlem:

  Merhabalar ben bankacılık ve sigortacılık bölümünden mezun oldum ama henüz diplomayı alma fırsatım olmadı ve bana şuanda mezuniyet tarihi gerekli bu konuda yardımcı olursanız sewinirim…

 18. 471
  Yeliz:

  merhaba ben iktisat örgün eğitim okuyorum açık öğretim önlisans muhasebe ya da insan kaynakları düşünüyorum ama aklımda sorular var. Bunların sınavlarına ( vize final ) nerede giriyoruz ?

 19. 472
  Yeliz:

  Bi de adalet okuyup dgs ile hukuka geçen var mı ? çok zaman kaybı olur mu benim için 4 yıl tekrar okumak ?

 20. 473
  Esra:

  bankacılık ve sigortacılık 4 senelik acıktan var mı

 21. 474
  Özlem:

  Merhabalar ben 2 yıllık bankacılık ve sigortacılık mezunuyum.Dikey geçiş ile 4 yıllık kamu yönetimi okumayı düşünüyorum.Bu sene alacağım kamu yönetimi dersleri hakkında bilgi verirseniz sevinirim…

 22. 475
  zeynep:

  iyi günler arkadaşlar ben bankacılık okumak istiyorum açık öğretimden ne zaman kayıtlar ve zormu dersleri bilgi verirmsinz….

 23. 476
  güllüzar:

  2 yıllık bankacılık ve sigortacılık bölümünden örgün eğitimden acık öğretime nasıl geçiş yapabilirim bilgilendirirseniz cok sevinirim teşekürler

 24. 477
  gonca:

  merhaba arkadaşlar ben örgün uluslararası ilişkiler ögrencisiyim ikinci üniversite olarakta bankacılık ve sigortacılık okumayı düşünüyorum acaba bunun bana katkısı ne yönde olur yardımcı olursanız cok svinirim

 25. 478
  bahar:

  mrb ben çocuk gelişimi mezunuyum bankacılığı kazandım derslerinde zorlanır mıyım…. acil cevap

Sayfalar: « 1 … 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] Show All

Yorum Yapin

sozel

Aöf & Sitemap |
.