Açıköğretim Çalışma Ekonomisi ve Endüstri ilişkileri Bölümü

Açıköğretim - Tarih:31 Ocak 2010

acik-ogretim

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri ilişkileri Bölümü son yıllarda popülerliğini yitiren bölümlerden birisi. Her ne kadar popülerliğini yitirmiş olsada bu bölümü daha fazla bilinçli kişi tercih etmeye başladı. En azından tercih edenler ileride ne iş yapacaklarını biliyor, okuma amaçları var. Karambole girip okul olsun diye okumuyorlar. Yazımızın devamında Çalışma Ekonomisi ve Endüstri ilişkileri Bölümü ile ilgili genel bilgileri, sınav tarihlerini, verilen dersleri görebilirsiniz.

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri ilişkileri Bölümü mezunları ne iş yapar?

Çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri bölümlerini bitirenler “lisans diploması” almaya hak kazanırlar ve Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Uzmanı Ünvanı ile iş piyasası, sosyal sigorta, iş mevzuatı, toplu sözleşme ve sendikacılık konularında araştırma ve incelemeler yaparak, teklifler geliştirirler. Çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri uzmanı, ayrıca, devletin genel sosyal politikası ile sosyal güvenlik ve endüstri ilişkileri politikasını planlama, düzenleme ve geliştirilmesinde; ilgili bakanlık ve kamu kuruluşlarında, sosyal işlerin düzenleme ve yürütülmesinde; kamu iktisadi teşebbüsleri ve özel sektör işletmelerinin çalışma, işçi -işveren ilişkileri ile diğer sosyal işlerin düzenlenmesi ve yönetiminde de etkili bir rol oynar.

Bu alanda öğrenim görenler, DPT, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yurtdışı ve yurt içi ünitelerinde, SSK, Bağ Kur, T.C. Emekli Sandığı gibi sosyal güvenlik kurumlarında, müfettiş, uzman ve ateşe olarak öteki bakanlıkların sosyal işler bölümünün yönetiminde; işçi ve işveren kuruluşlarında;kamu iktisadi teşebbüsleri ve özel işletmelerin endüstriyel ilişkiler ve sosyal işler bölümlerinde yöneticilik ve danışmanlık hizmetlerinde çalışabilirler. İşçi ve işveren sendikalarında Toplu Sözleşme Uzmanı olanakları bulunmaktadır. Mezunlar ayrıca kamu yönetimi, iktisat ve işletme bölümleri mezunlarırun çalışabilecekleri öteki alanlarda da görevalabilirler. Özel sektörde ilerleme şahsi yetenek ve yabancı dile bağlıdır. Kazanç devlet sektöründe yürürlükteki kanunlarla, özel sektörde sözleşme ile tespit edilir. Özel sektörde ödemeler devlet sektöründekinden daha doyurucudur. Kamu ve özel kuruluşların personel yönetimi bölümlerinde bu program mezunları tercih edilmektedir.

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri ilişkileri Bölümü

uÇalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri bölümü 4 yıllık lisans programıdır ve açıköğretimin kontenjansız bölümlerinden biridir. Bölümde kontenjan sınırlaması olmadığı için 2010 YGS sınavında barajı geçmek yeterlidir. ( Herhangi bir örgün eğitimde okuyanlar 2. üniversite kapsamında sınavsız yerleşebilir.)

Çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri bölümü harçları yılda 2 eşit taksitte ödenmektedir. Bu harçların bir taksiti 190+39Tl’dir.(2009 Yılı için geçerlidir.) 2. taksitte ilk taksit ile aynıdır ve Şubat ayının sonuna kadar yatırılması gerekmektedir. Şubat ayında yatırmadığınız takdirde daha sonraki aylarda faiziyle 2. taksiti yatırabilirsiniz. ( İlk taksiti daima zamanında yatırmalısınız. )

sınavları her yıl aynı zaman diliminde yapılmaktadır. Arasınav Nisanın ilk haftası, Yıl sonu sınavı Mayısın son haftas ile haziranın ilk haftası, Bütünleme Eylül’ün ilk haftası yapılır. 2010 sınav takvimi;

Arasınav ( Vize ) : 03-04 Nisan 2010

Yıl Sonu Sınavı ( Final ): 9-30 Mayıs 2010

Bütünleme: 04-05 Eylül 2010

Okulöncesi Öğretmeliği geçmiş yıllarda çıkmış sorulara ulaşmak için anasayfamız olan www.Sozel.Org adresini kullanabilirsiniz.

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri ilişkileri Bölümünde Okutulan Dersler:

1. Sınıf Dersleri
Genel İşletme
Davranış Bilimlerine Giriş
İktisada Giriş
Genel Matematik
Genel Muhasebe
Hukuka Giriş
Temel Bilgi Teknolojileri

2. Sınıf Dersleri

Muhasebe Uygulamaları
Ticaret Hukuku
Kamu Maliyesi
İstatistik
Yönetim Organizasyon
İktisat Teorisi
Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi

3. Sınıf Dersleri
Sosyal Güvenlik Hukuku
İş Hukuku
Finansal Yönetim
İdare Hukuku
Sosyal Politika
Çalışma Ekonomisi
Yabancı Dilİngilizce
Almanca
Fransızca

4. Sınıf Dersleri
Uluslararası Çalışma Normları
Türkiye Ekonomisi
İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği
Endüstri İlişkileri
İnsan Kaynakları Yönetimi
Örgütsel Davranış
Türk Dili


Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , ,

Toplam 39 Yorum

Sayfalar: « 1 [2] Show All

 1. 15
  yılmaz mersın:

  merabalar admın ben lojıstık myo mezunuyum ceko yada uluslararası ilişkiler düşünüyorum..bana yardımcı olursanız cook sevınırım saygılar..

 2. 16
  duygu:

  Merhaba,ben yönetim bilişim sistemleri öğrencisiyim sınavsız ikinci üniversite hakkımı kullanmak istiyorum bu bölümü tercih etsem bana ne gşbş bşr yararı olur ? yardımcı olursanız sevinirimm

 3. 17
  admin:

  @ yılmaz mersın:
  Dikey geçiş başvurusu yapabilirsiniz.
  https://kayit.anadolu.edu.tr/BasvuruYeni/BasvuruAnaSayfa.aspx

  @ duygu:
  Bölümün size ne gibi yararı olacağı konusunda net bilgim yok malesef.

 4. 18
  reyhan:

  1. sınıf ilk sınav hangi ünitelerden yapılacaktır bilen var mı acaba_?

 5. 19
  admin:

  @ reyhan:
  Kitabın yarısından sorumlusunuz.

 6. 20
  simge:

  merhaba admin. ben myo bilgisayar prog. mezunuyum kamu yönetimi yada çalışma ekonomisine dikey geçiş yapmayı düşünüyorum ama karar veremedim. bu bölüm ilgimi çekti çalışma alanları nelerdir

 7. 21
  admin:

  @ simge:
  Edinebildiğim bilgileri yukarıya ekledim. Bunlar dışında net bilgim yok malesef. Gelecek planlarınıza, ilgi alanınıza bakıp sizin tercih yapmanız gerekiyor.

 8. 22
  necmiye:

  merhaba admin ben 2 yıllık tekstil bölümü bitirdim aöfden çalışma ekonomısı okumayı düşünüyorum ancak şöle bi sorum olucak baktıgımda fransızca,ingilizce ve almanca dersleri var bunların acaba birinimi şeçiyoruz yoksa hepsini okuyormuyuz?herkez işletme,iktisat okuo ben bu bölumu tercih etmek istemedim bana ne gibi faydası olur çok fazla bi bilgim yok yardımcı olursanız çok sevınırım.

 9. 23
  necmiye:

  yada şöle diyim sözel bölum hangisiyse onu şeçmek istiyorum yardımcı olursanız çok sevıncem

 10. 24
  admin:

  @ necmiye:
  Bu 3 yabancı dilden bir tanesini kayıt anında seçiyor ve onun sınavlarına giriyorsunuz.
  Bölüm hakkında çok detaylı bilgim yok malesef. Size ne gibi yararlar sağlar tam olarak bilmiyorum.

 11. 25
  PINAR:

  merabalar ben dgs ıle ceko kayıt yaptırdım sımdı 3.sınıf okuycamkursa gıtmeden evde nasıl duzenlı ders calısabılırım fıkır verırsenız sevınırım

 12. 26
  admin:

  @ PINAR:
  Hergün 1 saatinizi ders çalışmaya ayırdığınızda çokta zorlanmadan sınavları geçebilirsiniz. E öğrenme portalından da bolca faydalanın.

 13. 27
  nazlı:

  merhaba şimdiden teşekkürler size.ben 2yıllık halkla ilişkiler ve tanıtım bitirdim dikey geçişle doğrudan kayıt olarak ÇEKo(çalış.Ek.Endüs.İliş).kayıt yaptırdım.ama 6 kitap verdiler geçen yıllardaki çeko derslerinden çok farklıkitaplar bunlar yenimi geçmiş yıl soruları yokmu acaba ya öyle daha rahat çalışabiliyorum.teşekkür ederim aydınlatırsanız.

 14. 28
  admin:

  @ nazlı:
  Tüm bölümler bu yıl kredili sisteme geçirildi. Bu nedenle neredeyse tüm dersler değişti, bölündü, kaldırıldı. Henüz yeni sistemde sınav yapılmadığından geçmiş soru bulunmuyor. Aynı ders isminde olan derslerin geçmiş sınav sorularına bakabilirsiniz.

 15. 29
  emel:

  merhaba
  ben 2004 deri konfeksiyon önlisans mezunuyum.işletme bölümüne yazıldım ama bırakmak zorunda kaldım şimdi isebaşka bir branşa kayıt olmak istiyorum.çalışma ekonomisi ve end. iliş. branşında kpss sınavında başarılı olduğum zaman işe devlet kadrosuna geçme şansım nekadar var(yani çocuk gelişimi veya ilahiyat yada acil departmanı gibi fazla kişi alıyorlarmı)

 16. 30
  admin:

  @ emel:
  Kpss ile ilgili bilgim yok malesef. Yakınınızdaki bir dersanaye gidip sorabilirsiniz.

 17. 31
  yusuff:

  çeko okuyorum 3.sınıftayım 4. sınıfa geldiğimde staj yapabilirmiyim

 18. 32
  admin:

  @ yusuff:
  Açıköğretimde resmi olarak staj uygulaması yok. Fakat bir işte çalışıp, aynı anda okuyabildiğiniz için staj gibi çalışabilirsiniz. Firmaların itirazı olmaz sanırım.

 19. 33
  ibrahim ağdemir:

  ben ömss sonucu memur oldum gıda tarım ve hayvancılık müdürlüğünde çalışıyorum şimdide 4 yıllık açıköğretimi bitirmek istiyorum yükselebilmem için çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri bölümü bana uygun mu sizce

 20. 34
  admin:

  @ ibrahim ağdemir:
  Bölüm tavsiyesi yapmıyorum malesef. Sizi tanımadığım için kariyer planlarınızı ilgi alanlarınızı bilmediğim için bölümünüzü kendiniz seçmelisiniz.

 21. 35
  N3XT:

  benimde meak ettiğim bir soru var
  kamuda memur olarak çalışırken kurum içi yükselme ve ünvan değişikliği sınavı ile uzman olarak atanma olasılığı var mı ? varsa en çok hangi bakanlık veya kurumda bu sınav yapılmaktadır?

 22. 36
  admin:

  @ N3XT:
  Kurum içi yükselme ve ünvan değişikliği sınavı ile ilgili bir bilgim yok malesef.

 23. 37
  ilyas:

  örgün okuyom 3.sınıfım açıktan devam etmek istiyorum düşüncen nedir admin

 24. 38
  çağlayan:

  AÇIKÖĞRETİM ÇEKO dan yeni mezun oldum kendimi geliştirmem için neler yapmalıyım hangi yolu izlemeliyim.

 25. 39
  çağlayan:

  şimdiden teşekkürler.

Sayfalar: « 1 [2] Show All

Yorum Yapin

kadar

Aöf & Sitemap |
.

Güncel Bilgileri Facebook Sayfamızdan
Takip Edin