acik-ogretim

Açıköğretim Dönemlik (Kredili) Sistem Hakkında Genel Bilgiler

528

Aöf Dönemlik Kredili Sistem

Dönemlik-kredili sistem; derslerin dönemlik olarak belirlendiği, bir öğretim yılının güz ve bahar olmak üzere iki dönemden oluştuğu, her dönemde bir ara ve dönem sonu sınavının yapıldığı, bütünleme sınavının bulunmadığı, öğrencilerin derse devam edebilmesi ve öğrencilik haklarından yararlanabilmesi için her dönem başında belirlenen tarihlerde kaydını yeniletmesi gerektiği, kayıt yenileme dönemlerinde öğrencilerin Fakülte tarafından atanan dersleri daha sonra ilgili dönemde almak üzere azaltabildiği veya ilgili üst dönemden 45 (European Credit Transfer System) ECTS krediyi geçmeyecek şekilde ders ekleyebildiği, derslerin programda kapladıkları süreye ve gerektirdiği çabaya göre kredilendirildiği ve zorunlu kredi miktarının tamamlanmasıyla mezun olunan eğitim-öğretim sistemidir.

Dönemlik-kredili sistem; önlisans programlarının 1. ve 2. sınıfında güz ve bahar olmak üzere 4 dönemden, lisans programlarında ise 1. 2. 3. ve 4. sınıflarda güz ve bahar olmak üzere 8 dönemden oluşmaktadır.

1.nemlik-Kredili Sistemde Eğitim-Öğretim Yapılan Lisans ve Önlisans Programları

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesinde 2009-2010 öğretim yılında “Eczane Hizmetleri”, “Gıda Kalite Kontrolü ve Analizi”, “Kimya Teknolojisi”, “Tıbbi Laboratuvar Teknikleri”, “Tıbbi ve Aromatik Bitkiler” olmak üzere beş program dönemlik-kredili uzaktan eğitim önlisans programları olarak açılmıştır.

Yıllık mutlak sistemde eğitim-öğretim yapılan programlardan; “İlahiyat” Önlisans Programı 2010-2011 öğretim yılında, “Adalet”, “Bilgi Yönetimi”, “Coğrafi Bilgi Sistemleri”, “Fotoğrafçılık ve Kameramanlık” “Laborant ve Veteriner Sağlık”, “Tarım” Önlisans Programları ile “Felsefe”, “İngilizce Öğretmenliği”, “Okulöncesi Öğretmenliği”, “Sosyoloji”, “Türk Dili ve Edebiyatı” Lisans Programları 2011-2012 öğretim yılında dönemlikkredili sisteme geçirilmiştir. Yeni açılan “Çağrı Merkezi Hizmetleri” önlisans programı ve “Tarih” lisans programının da dâhil edilmesi ile 20112012 öğretim yılında dönemlik-kredili sistemde eğitim-öğretim yapan program sayısı 19’a yükselmiştir.

2012-2013 öğretim yılında Açıköğretim Fakültesinin diğer önlisans programları ile İktisat ve İşletme Fakültesinin lisans programlarının da dönemlik-kredili sisteme geçirilmesi planlanmaktadır. Böylece 2012-2013 öğretim yılında Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerinin önlisans ve lisans programlarının tamamı dönemlik-kredili sisteme geçmiş olacaktır.

2. Dönemlik-Kredili Sistemde Kayıt ve Kayıt Yenileme

Kayıt ve kayıt yenileme esasları her yarıyıl başında Üniversite Yönetim Kurulunun belirleyeceği genel ilkeler çerçevesinde ilgili fakültelerin yönetim kurulunca belirlenir. Kayıt koşullarını yerine getirmeyen ve kayıtlarını süresi içerisinde yaptırmayanlar, kayıt hakkını kaybederler. Kayıtlı öğrenciler ise öğrenimlerine devam edebilmek için ilgili güz ve bahar dönemlerinde belirlenen

kayıt tarihlerinde kayıtlarını yeniletmeleri ve fakülte yönetim kurulunca belirlenen esaslara uymaları, uzaktan eğitim programlarında “Öğrenim Ücreti” merkezi açıköğretim programlarında “Öğretim Gideri” ve “Öğrenci Katkı Payı” nı ödemeleri gerekmektedir. Kaydını yeniletmeyen öğrenciler, o dönemde sınavlara giremez, öğrencilik haklarından yararlanamazlar.

3. Ders Ekle/Sil İşlemi ve Akademik Yetersizlik Uyarısı

3.1. Ders Ekle/Sil İşlemi

İlk kez kayıt yaptıran öğrenciler, güz ve bahar dönemlerinde Fakülte tarafından belirlenen dersleri almak zorundadırlar. Bu öğrenciler ders eklesil işlemi yapamazlar. Kayıt yeniletecek öğrencilere ise Fakülte tarafından, bir dönemde alabileceği derslerin kredisi 30 ECTS krediyi geçiyorsa en az 30 ECTS kredilik, geçmiyorsa tüm derslerin ataması yapılacaktır. Öğrenciler, atanan dersleri eksiltebilir veya değiştirebilirler. Ders eksiltme bir üst dönemin derslerinden başlayarak yapılır. Ders eksiltme işlemi kayıt yenileme döneminde,

o dönem için yapılır sonradan itiraz edilemez. Öğrenciler sorumlu oldukları derslerin tamamından başarılı olmadan mezun olamayacaklarından, eksilttikleri dersleri dersin açıldığı ilgili dönemde almak zorundadırlar. Ders eksiltme işlemi o dersten sorumlu olunmayacağı anlamına gelmez.

Lisans programında birinci ve ikinci dönemlerin tüm derslerinden başarılı olamayan öğrenciler beş, altı, yedi ve sekizinci dönemlerden; üçüncü ve dördüncü dönemlerin tüm derslerinden başarılı olamayan öğrenciler yedi ve sekizinci dönemlerden ders alamazlar.

3.2. Akademik Yetersizlik Uyarısı

Güz dönemi veya akademik yılsonunda 2.00 Genel Not Ortalamasını sağlayamayan öğrenciye akademik yetersizlik uyarısı yapılır. Akademik yetersizlik uyarısı alan öğrencinin, bir sonraki dönemin sonundaki Genel Not Ortalamasının en az 2.00 olması gerekir. Bu koşulu yerine getirmeyen öğrenci, kayıt yenilettiği takip eden dönemde, son iki dönemdeki CC’nin altında not aldığı dersleri ilgili dönemde tekrar etmek suretiyle Genel Not Ortalamasını en az 2.00’ye yükseltmek zorundadır. Ders tekrarına kalan bir öğrencinin, tekrar ettiği dönem sonunda 2.00 Genel Not Ortalaması sağlaması hâlinde ders tekrarı sona ermiş olur. Ancak, bir dersten FF, DZ ve YZ notu alan bir öğrenci bu dersi, dersin verildiği dönemde tekrar almak zorundadır.

Ders tekrarına kalan öğrenci kayıt yenileme döneminde ders Ekle/Sil işlemi sırasında CC’nin altında not aldığı dersleri almak zorunda olduğundan bu dersleri eksiltemez.

4. Sınavlar

Bir dönemde her ders için en az bir ara sınav ve dönem sonu sınavı yapılır. Ara ve dönem sonu sınavlarının tarihleri fakültelerin yönetim kurullarınca belirlenir. Ayrıca, fakülte yönetim kurulunca belirlenen programlarda ve derslerde dönem boyunca ara ve dönem sonu sınavları yanında yazılı veya sözlü olarak kısa sınav, ödev, pratik çalışma gibi değerlendirmeler yapılabilir.

Merkezi sınavlar, Milli ve Dinî Bayramlar dışında Cumartesi-Pazar günleri yapılır. Her ne sebeple ve mazeretle olursa olsun, sınavlara katılmayan öğrenciler için mazeret sınavı yapılmaz. Ancak, ara sınava katılmayan öğrenciler, ara sınav notunu sıfır kabul ederek, isterlerse dönem sonu sınavına katılabilirler. Dönemlik-kredili sistemde bütünleme sınavı bulunmamaktadır.

2012 Açıköğretim Sınav Tarihleri

Kredili Bölümlerin Kayıt Yenileme İşlemleri

Açıköğretim Kredili Sistem Nedir

Paylaş:

528 yorum

 1. @ britney spears:
  Herhangi bir sorun olmaz. Kayıt yenileme yapmadığınızda kaydınız otomatik olarak dondurulur. Yinede aof bürosunu arayıp onlarada sorabilirsiniz.

  @ nuray:
  Herhangi bir sorun olmaz. Güz dönemi bahar dönemi ayrıdır. Genel not ortalaması tüm dönemlerin not ortalamasıdır. Başarı için genel not ortalamasına bakılır.

 2. aburrahman Tarih:

  slm hocam ben 1 sınıf öğrencisiyim güz döneminde ortalamam 2.25 ama 1 dersim ff dir. gelecek yıl bunun için ayreten para yatıracammı yardımcı olursanız memnun olurum

 3. @ aburrahman:
  Bunun için ayrı olarak değil, 2. sınıfın 1. döneminde bu dersi alttan aldığınızda 2. sınıfın harcına 5-10 tl kadar bu ders için eklenecektir.

 4. misafir Tarih:

  alttan iki dersimle beraber toplam 39 kredi ders not ortalamam 3.30 oluyor ama alttan derslerim hariç hesapladığımda 30 kredi ders ortalamam 2.90 oluyor ben şimdi onur belgesi alabiliyormuyum ???? alttan derslerim hariç degğil yani değilmi ?????

 5. @ misafir:
  Aof’nin tam olarak nasıl hesapladığını bilmiyorum. Eğer örgün gibi ise, örgünde o dönem almış olduğunu alttan üstten tüm derslere bakılarak onur belgesi veriliyor. Bu durumda onur belgesi alabileceksiniz gibi duruyor. Aof bürosuna belgenizin gelip gelmediğini sorabilirsiniz.

 6. olcay baş Tarih:

  selam admin
  başarı notu harf notu
  46.50 cc
  54.50 bb
  38.50 dd
  63.50 ba

  2. sınıf önlisans öğrencisiyim ..güz dönemi genel not ortalamam 1.84… dönem not ortalamam 2.24… geçebilmem için notlarım nasıl olmalı söyleyebilir misiniz

  bahar dönemi dönem not ortalaması ve not durumuna göre nasıl olırsa geçebilirim

 7. merhaba benım sımdı 2 tane dc 2 tane ffım var seneye 2 tane ff versem ortalamayı 2 nın ustune cıkarsam dclerden gecmıs sayılıyormuyum sımdı 1 84 ortalama

 8. açıköğretim saglık kurumları 2, sınıf tan 1 tane dersten kaldım. işletme 3üncü sınıfa devam edebilecekmiyim.yoksa diploma alamadığım için kayıt yeniletemiyormuyum kayıt olamıyormuyum birde kayıtları ne zaman olur olursa

 9. arkadaşlar ben işletme 4 senelik okuyorum ama 2. sınıfta önlisans diploması almaya çalışıyorum tek dersten muhasebe uygulamalarından kalmıştım birinci ve ikinci dönem bu dersi bölerek sınavlarına girdim geçer not aldım birinden cc ile geçtim diğerinden bc ile şimdi bütünleme dersi kalmadı ama not ortalamam 1.50 ben önlisans diploması alabilir miyim 2. sınıf dersim kalmadı

 10. 3. sınıf derslerin sınavlarına girmedim sadece bütünlemeye kaldığım sınava girdim bu kredili sistemden önce.kaldığım bütünlemeye bana yardımcı olun lütfen

 11. arkadaşlar açıköğretim büroları cvp vermiyor mantıken 2. sınıf dersleri bitince geçince diploma alma hakkım olmuyor mu illaki 2. not ortalaması mı gerekiyor. 1.50 not ortalamam.

 12. merhaba son sınıf öğrencisiyim ilk dönem 3 ff dersim vardı 2. dönem 1 tane ff dersim var 2.dönem genel not ortalamamda 2,25 şimdi ben sadece 1 derstenmi kalmış oluyorum ?

 13. adalet 1. sınıf öğrencisiyim. gecen sene final sınavlarıma giremediğim için kaldım. bu sene dönem not ortalamam 3.220 genel not ortalamam 1.610 DC olan bir dersim var… ne yapacağım ben şimdi

 14. 3 tane AA, 2 tane BA, 2 tane BC, 1 tane DC var… notlarımda düşük değil… 2012 de final sınavlarına girmediğim için 2012 1. dönem UYARI… 2012 2. dönem TEKRAR… yazıyor… 2013 1.dönemde TEKRAR yazıyor…

 15. @ nehir:
  Şu anda genel not ortalamanız 2.00’ın altında olduğu için 2013 1. dönemine tekrar yazıyor. İkinci dönemde genel not ortalamanızı 2.00’ın üzerine çıkardığınızda buda otomatik olarak değişecektir. 1. dönem notlarınız oldukça güzel şu an için endişe edecek bir durum yok. 2. dönem için çalışmalara başlayabilirsiniz.

 16. Merhaba güz donem ortalamam 3 un üstünde ancak genel not ortalamanın 1.730
  Derslerim AA BC BA BA CB AB CC uyari yaziyor yeni kredili sistemi anlamiyorum kalmismi oluyorum yardimci olur musunuz?

 17. @ nisan:
  Bu yazdığınız derslerin hepsinden geçmişsiniz. Bahar dönemindeki FF olan derslerinizide geçtiğinizde genel not ortalamanız 2.00’ı oldukça geçecektir. Sınıf geçme durumu için bahar dönemi sonuna bakmanız gerekecek.

 18. @ Nurnisa:
  Malesef güz dönemi ve bahar dönemi dersleri birbirinden bağımsız ve farklıdır. Her dönemin dersini sadece kendi döneminde alabilirsiniz.

 19. SİLİNİR Tarih:

  iyi akşamlar admin ben acık öğretim adalet okuyorum kayıt yenilemeyi unuttum ve şimdi pasif durumdayım.. benim ne yapmam gerekiyor..

 20. seher oral Tarih:

  Merhaba ben ilahiyat önlisans okuyorum sadece inkilap ve arapcadan ff ile kalmisdim arapcayi verdim inkilap kaldi onuda tek ders butunleme ile vermeyi dusunuyordum ama öğrenci sayfamda pasif yaziyor bahar döneminden de dersim olmadiği icin kayit yenilemedim ben bu pasif derken ne denilmiş anlamadim rica etsem aydinlatirmisiniz?

 21. Kader yılmaz Tarih:

  hocam ben türk dili ve edebiyatı okuyorum.geçen yıl bitmesi gereken okulum kaldığım derslerden dolayı bir yıl uzadı fakat artık bu bölümü okumak istemiyorum şuan bu bölüm ile ilişiğimi kesp 2 yıllık diploma alıp ilahiyat okumak istiyorum bu mümkün mü acaba bilgilendirirseniz sevinirim

 22. 2.sınıf güz dönem 1,90 FF VE CD VAR
  BAHAR DÖNEM 2,70 FF VE DD VAR GENEL NOT ORTALAMAM 1.99 BEN ŞİMDİ 5. VE 6. DÖNEM DERLERİNİ ALABİLİR MİYİM FF ve DD VE CD LERİ DE ALACAKMIYIM

 23. Bahar dönemi 2 nin üstünde fakat genel not ortaması 2.nin altı ise bahar dönemi üsten ders alınır mı

 24. Eğer bir kredi ihtiyacınız var mı?
  Maliye mı arıyorsunuz?
  Işinizi genişletmek için bir kredi için mi arıyorsunuz?
  doğru yere geldiniz.
  Biz düşük faizli krediler sunuyoruz.
  Bunlar için, bize ilgi irtibata geçiniz
  anında tür isteğinizi cevap
  Bu e-posta sadece cevap lütfen
  anitacoleloanservice@outlook.com

Yorum Yap

.