Açıköğretim Formasyon | Türk Dili Öğretmenliği

Açıköğretim, Duyurular - Tarih:22 Eylül 2009

acik-ogretim

fakültesinde son zamanlarda en çok merak edilen konulardan birisi de . Bu konuda ayrıntılı bir açıklama yapmadığı için herkesin aklında onlarca soru işareti vardı. Son olarak resmi sitede yayınlanan bir haberi paylaşmak istiyorum.  Umarım formasyonla ilgili bölümleri tercih eden arkadaşlarımıza yardımcı olacak bir yazı olur.

Fakültesi’nde, 2009-2010 öğretim yılında açılacak olan , Sosyoloji ve bölümlerinden mezun olarak alanlar öğretmen olabilecek.

Fakültesi bünyesinde 2009-2010 öğretim yılında açılacak olan , Sosyoloji ve bölümlerinden mezun olarak alan öğrenciler, öğretmen olmaya hak kazanacak.

Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydın Ziya Özgür, “Bir insan kendini ’nda geliştirmek istiyorsa ve bunun sonucunda gerekli koşulları sağlamışsa tabii ki öğretmen olacaktır. Öğretmen olmanın koşulları bellidir. Öğrenci mezun olacak, alacak, Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda başarılı olacak ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın açacağı kadrolara müracaat edecek. Bunların tamamı Fakültesi mezunları için de geçerlidir. Bunun koşullarını biz değil, Milli Eğitim Bakanlığı belirliyor” dedi. Prof. Dr. Özgür, yaşam boyu eğitim anlamında, bireylerin kendilerini geliştirmeleri, bilgilerini artırmaları ve yaşamlarını zenginleştirmelerini hedeflediklerini kaydederek, “Kendini geliştirmek isteyen herkesin yerleştiği birer program sunmak istiyoruz” dedi.


ile örgün programlar arasında eğitim anlamında hiçbir fark olmadığının altını çizen Özgür, “Bizim denklik kaygımız yok. Kendimize eğitim ve öğretim anlamında çok güveniyoruz. Bugün, Türkiye’de üniversiteden mezun olan hiçbir bireyin kariyer planlamasını üniversiteler yapmaz. Zaten kontenjanlar da Türkiye’nin ihtiyaçlarına göre belirlenmiyor. Binlerce insan üniversite kapılarında bekliyor. Biz bekleyenlere yeni seçenekler sunarak hayata kazandırmaya çalışıyoruz” dedi. Prof. Dr. Aydın Ziya Özgür, ulusal basında çıkan eleştirilerin bilinçsizce ve bilgisizce yapıldığına dikkat çekerek, amaçlarının nitelikli eğitim vermek olduğunu sözlerine ekledi.

Meltem Türkeri

Kaynak


Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Toplam 232 Yorum

Sayfalar: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] Show All

 1. 208
  ilayda:

  admin ben bu yıl ingilizce bütünleme sınavına girdim edebiyat son sınıftayım sorum şu güz döneminde ders ekle sil işlemi yaparken bahar dönemindeki ingilizce dersini güz döneminde alma şansım var mıdır.

 2. 209
  admin:

  @ ilayda:
  Bahar dönemi derslerinin sınavları bahar döneminde olduğu için bu dersleri sadece bahar döneminde alabilirsiniz.

 3. 210
  ilayda:

  admin bey bahar dönemindeki ingilizceden malesef kaldım bu dersi tekrar almak zorundayım ama bu dönem yani güz döneminde alabilir miyim yani sınavına güz döneminde girebilir miyim ingilizce sorularını neden bu kadar abartılı soruyolar anlamıs degilim…

 4. 211
  ilayda:

  admin bey sorumu şöyle degistiriym bahar dönemindeki ingilizceden kaldıgım icin bu dersi tekrar bu yılın bahar döneminde mi alacagım güz döneminde alamaz mıyım

 5. 212
  ilayda:

  admin bey birde bu dersi tekrar aldıgımda şuanki puanlarım silinicek mi yoksa yeni puanlarım bunların üstüne mi eklenicek

 6. 213
  admin:

  @ ilayda:
  Bahar dönemi dersleri sadece bahar döneminde alınabilir. Çünkü sınavları bahar döneminde yapılır. Tekrar aldığınızda puanlarınız silinir, yeni aldığınız puanlar geçerli olur.

 7. 214
  ilayda:

  admin bey vizede siliniyor öyle degil mi yani ingilizce puanlarım sıfırlanıcak bu yıl. peki bize ingilizce calısma yöntemi önerebilir misiniz böyle giderse mezun alamayacagım

 8. 215
  admin:

  @ ilayda:
  Evet, tekrardan vize ve bütünleme sınavına giriyorsunuz. Yakınlarınızda biraz ingilizce bilen biri var ise beraber çalışmanızı önerebilirim.

 9. 216
  fatma:

  ben anlamıyorum admin senin burada aöf ile ilgili tüm konularda yeterli düzeyde bilgi ve donanıma sahip olman gerekmez mi gerçekten ben bir işte her anlamda ehil olmadan belirli konumda bulunanlara hayret ediyorum defalarca formasyon hakkında sorular sorulup durdu ama cevaplanmadı merak da mı etmediniz yoksa aman maalesef bilgim yok deyip geçiştiriyorum mu dediniz ben tde denilen bölümü 4 senedir bu tedirginlikle okuyorum formasyon kaygısıyla okuyarak ne kadar o bölümde tatmin olunursa işte… Bir gün de kesin olmasa bile aöf için formasyonun son gelişmesini araştırıp bize net bir cevap vermeniz ümidiyle…

 10. 217
  admin:

  @ fatma:
  Açıköğretimde bir çok bölüm var ve her bölümü en ince detayına kadar bilemiyorum malesef. Bilmediğim konularda aof bürosuna yönlendiriyorum. Siz 4. sınıfa gelmişsiniz hiç mi merak edip aof bürosu ile görüşmediniz! Formasyon tüm üniversiteler için kaldırılmıştı, sonra tekrar geri getirildi. Formasyon için aof liler formasyon alamaz diye bir madde yazmıyor. Fakat üniversiteler aof’lileri formasyon için tercih etmeyebiliyor. Aslında aof bürosu yerine formasyon almak istediğiniz üniversitenin öğrenci işleri ile görüşmeniz daha verimli olur.

 11. 218
  taner:

  mrb arkadaşlar ben edebiyat son sınıftayım ama açıköğretime başladığıma pişmanım öğrendiğim bir bilgi tüm şevikimi kırdı.anadolu üniversitesi bize açıköğretimfakültesi diploması veriyor.buda hiç bir işimize yaramayacak resmen tescilli diploma veriyor.herkes kamuda çalışacak diye birşey yok okulöncesinden mezun olan arkadaşın kaç yıldır işsiz özel sektöre kaç yere başvurduysa olmadı diplomasında açıköğretim fakültesi yazısını gören iş veren hiç ciddiye bile almadı.halada işsiz.bu nasıl denklik birde her şey denk diyorlar.formasyonu da vermeyeceklerinide sanmıyorum.kaç ortalamayla muzun olursak olalım diplomayı gösterdiğnizde açıköğretim fakültesini gören herkes ikinci sınıf diploma diye bakıcak ciddiye bile almayacaklar arkadaşım bunları yaşadı halada yaşıyor ve halada işsiz.bir diplomaya nasıl açıköğretim fakültesi yazılır bu kadar ön yargı varken.çok pişmanım onca emeğe zorla ödediğim harç paralarına.keşke iki yıllık örgün okusaydımda hiç değil diplomamda açıköğretim fakültesi yazmazdı en azında diplomam ciddiye alınırdı.işallah anadolu üniversitesi bu sesimizi duyarda buna bir çare bulur işallah

 12. 219
  gizem:

  merhaba arkadaslar bana anadolu unıversıtesınden kagıt geldı ıcınde 17 aralıktan sonra 5. donem ve 8. donemde okuyanlar aof burolarından ogrencı kımlık kartını verıp tanıtım kartı alacaksınız dıye bu konuda bılgısı olan varmı

 13. 220
  admin:

  @ gizem:
  Yeni bir sisteme geçiliyor olabilir. Bu yıl epey değişiklik yapıldı.

 14. 221
  gizem:

  merhaba arkadaslar edebıyat bolumu son sınıftayım 2. donem kayıt yenılemeler ne zaman baslıyor bılgısı olan varmı

 15. 222
  admin:

  @ gizem:
  Kayıt yenilemeler 11-22 mart tarihlerinde yapılacak.

 16. 223
  ilayda:

  Admin ales basvurusu yapabilir miyim aöf edebiyat son sınıftayım

 17. 224
  admin:

  @ ilayda:
  Evet, ales başvurusu yapıp sınava girebilirsiniz.

 18. 225
  ilayda:

  cok tesekkürler Admin bey :)

 19. 226
  ilayda:

  Admin bir sorum daha olucak ben bu yıl kpss gy gk yani P3 puanı istiyorum sadece. bunun için YDS sınavına girmem gerekmiyor öyle degil mi hani POMEM icin giricem kpss sınavına bu yüzden P3 puanı lazım YDS başvurusuda yapmadım..

 20. 227
  admin:

  @ ilayda:
  Kpss konusunda ayrıntılı bilgim yok malesef. Yakınınızdaki bir kpss dersanesine gidip sorabilirsiniz.

 21. 228
  ilayda:

  Admin bi arkadasım aklımı cok karıstırdı. sorun şu genel not ortalamalarının hepsi toplanıp 4e mi bölünüyomuş ben bunu arkadasımdan duydum ama dogru mu bilmiyorum. mesela benim genel not ortalamalarım 2.72 2.57 2.53 ve bahar döneminde de mesela 2.50 oldu diyelim bu bütün notlar toplanıp 4e mi bölünücek yoksa bahar döneminin finalindeki genel not ortalaması mı gecerli olucak. biraz uzun yazdım kusura bakmayın :(

 22. 229
  berfu32:

  Mrb kadrolu sınıf öğretmeni aöf ya da uzaktan eğitimle branş diplaması alabilir mi alırsa atama nasıl olur kurumlarası geçiş geçerli midir sayın admin bilgilendirirseniz sevinirim tşkkr.

 23. 230
  admin:

  @ ilayda:
  Kusura bakmayın sorunuzu atlamışım, görmemişim o yüzden biraz geç cevap yazdım.
  Mantıken hepsini toplayıp 4’e böleceklerdir. Ama anadolu üniversitesi bizleri şaşırtmayı seviyor.

  @ berfu32:
  Sınavsız 2. üniversite kapsamında açıköğretim okumak için herhangi bir lisans yada önlisans bölümünden mezun olmak yeterlidir. (Öğrencide olur) Kurumlar arası geçiş konusunda bilgim yok malesef.

 24. 231
  dertli:

  formasyon dersleri için son sınıfta edebiyat bölümü olan örgün üniversitelere mi baş vuracağız

 25. 232
  admin:

  @ dertli:
  Formasyon eğitimi veren üniversitelere başvurmanız gerekli. Her üniversite formasyon eğitimi vermiyor. İlgilendiğiniz üniversitenin öğrenci işlerini arayıp bilgi alabilirsiniz.

Sayfalar: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] Show All

Yorum Yapin

internet

Aöf & Sitemap |
.

Güncel Bilgileri Facebook Sayfamızdan
Takip Edin