acik-ogretim

Açıköğretim Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü

268

Açıköğretim Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü 2 yıllık önlisans programıdır ve açıköğretimin kontenjansız bölümlerinden biridir. Bölümde kontenjan sınırlaması olmadığı için YGS sınavında barajı geçmek yeterlidir. ( Herhangi bir örgün eğitimde okuyanlar 2. üniversite kapsamında sınavsız yerleşebilir.)

GENEL BİLGİ

Halkla İlişkiler Önlisans Programı, 1993 yılında Uzaktan Eğitim Sisteminin yeniden yapılandırılması ile Açıköğretim Fakültesi bünyesinde açılan bir programdır. Bu bölümden mezun olanlar özel ve kamu sektöründe halkla ilişkiler elemanı olarak çalışabilmektedirler.

PROGRAM HAKKINDA BİLGİLER

Bu bölümde okutulan dersler yıllıktır ve bölümün öğrenim süresi 2 yıldır. Uzaktan Eğitim Sistemine göre öğretim yapan fakültelerin öğrencileri, yılda üç kez oturumlu olarak sınavlara katılmaktadırlar. Ara, yılsonu ve bütünleme sınavı olarak gerçekleştirilen bu sınavlara öğrenciler bağlı oldukları büronun bulunduğu ilde katılırlar.

Bölümden mezun olan öğrenciler, “Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelik” hükümleri uyarınca örgün veya Uzaktan Eğitim Sistemi ile öğrenim yapan programlara dikey geçiş yapma olanağına sahiptir.

AMAÇ

Bu program, günümüzde önemi gittikçe artmakta olan halkla ilişkilerin kamu ve özel sektöre en iyi şekilde eleman yetiştirilmesini amaçlamaktadır. Bu programın ders içeriğinde halkla ilişkilerde iletişim, halkla ilişkilerde ortam ve araçlar, davranış bilimleri, iknacı konuşma gibi uygulamayı gerektiren dersler yer almaktadır.

SUNULAN OLANAKLAR

Halkla İlişkiler Önlisans Programında öğrenim gören öğrencilerin temel öğrenme materyali ders kitaplarıdır. Ders kitaplarına destek olmak amacı ile derslere ilişkin televizyon yayınları da programda yer almaktadır. Programdaki bazı temel dersler için Akademik Danışmanlık (yüzyüze eğitim) hizmeti sunulmaktadır. Öğrencilerimiz ayrıca internet üzerinden destek hizmeti alarak e-öğrenme uygulamalarından (e-kitap, e-televizyon, e-sınav, e-alıştırma ve e-danışmanlık) yararlanabilmektedirler.

Açıköğretim Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü harçları yılda 2 eşit taksitte ödenmektedir. Bu harçların bir taksiti 190+39Tl’dir.(2009 Yılı için geçerlidir.) 2. taksitte ilk taksit ile aynıdır ve Şubat ayının sonuna kadar yatırılması gerekmektedir. Şubat ayında yatırmadığınız takdirde daha sonraki aylarda faiziyle 2. taksiti yatırabilirsiniz. ( İlk taksiti daima zamanında yatırmalısınız. )

Açıköğretim sınavları her yıl aynı zaman diliminde yapılmaktadır. Arasınav Nisanın ilk haftası, Yıl sonu sınavı Mayısın son haftası ile haziranın ilk haftası, Bütünleme Eylül’ün ilk haftası yapılır.

Açıköğretim Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü geçmiş yıllarda çıkmış sorularına ulaşmak için anasayfamız olan www.Sozel.Org adresini kullanabilirsiniz.

Açıköğretim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programı dersleri

1. Sınıf Halkla İlişkiler Ders Programları

Genel İşletme
Davranış Bilimlerine Giriş
İktisada Giriş
İletişim Bilgisi
Uygarlık Tarihi
Temel Bilgi Teknolojileri
Hukuka Giriş

Yabancı Dil Dersleri
İngilizce
Almanca
Fransızca

2. Sınıf Halkla İlişkiler Ders Programları
İkna ve Konuşma
Halkla İlişkiler Uygulamaları ve Örnek Olaylar
Halkla İlişkiler
Türk Dili
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
Halkla İlişkiler Uygulama Teknikleri
Kurumsal İletişim Yönetimi
Halkla İlişkiler Yazarlığı

Paylaş:

268 yorum

 1. mrb..sınav sonuçları belli oldu..notlarm aşağıdaki gibi..iyi mi kötü mü söleyebilirmisiniz ve de sonraki sınavda hangisine daha çok çalışmam lazım? cevap için şimdiden teşekkürler…

  YENİ İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ 20.000

  SÖZLÜ VE SÖZSÜZ İLETİŞİM 70.000

  İNGİLİZCE 2 50.000

  MARKA VE YÖNETİMİ 40.000

  BÜTÜNLEŞİK PAZARLAMA İLETİŞİMİ 45.000

  MEDYA SOSYOLOJİSİ 30.000

  GENEL UYGARLIK TARİHİ 35.000

 2. iyi günler ben endüstri meslek lisesi 2008-2009 senesi mezunuyum .dısardan 2 yıllık halkla ilişkiler bölümünü okumak istiyorum. acaba bu bölüme girebilmem için herhangi bi sınava girmem gereklimi yoksa meslek lişelerinde daha önceden oldugu gibi bundada yatay geçiş yapma hakkım varmı. ne yapmam gerekli . şimdiden çok teşekkürler

 3. Merhaba 2 yillik tekstil mezunuyum ktu den 2 Yil halkla iliskiler okumak istiyorum gecis hakkim var yanliz gormus oldugm dersleri mesela ingilizce tekrar goruckmiyim yoksa muaf mi olucak

 4. merhaba meslek yüksek okulunda 2 yıllık halkla ilişkiler ve tanıtım okumaktayım şuan 2.sınıfım yine aynı bölümü açıktan 2 yıllık okuyarak 4 e tamamlayabilir miyim ygs ye girmem gerekir mi cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

 5. deriyaa Tarih:

  Mrhb.edebiyat 3.sinif ingilizce 1 de sorumluluk unitesi 1-6 ve 1-12 yaziyor.elimdeki aof nin verdigi kitapta 1 yaziyor sadece.baska unite yok ki.tum kitaptan mi sorumluyuz acaba ara sinavda.tskkr ederim

 6. @ deniz:
  Ygs’ye girmeden dikey geçiş kapsamında açıköğretimden devam ederek 4 yıllık mezunu olma hakkınız var.
  http://acikogretim.sozel.org/dikey-gecis-islemleri.html

  @ deriyaa:
  Arasınavda kitabın yarısından sorumlusunuz. Şu anda sürekli bir şeyleri değiştirdikleri için ünite sayıları değişebiliyor. Elinizdeki kitap kaç ünite ise onların yarısından arasınavda sorumlu olacaksınız.

 7. merhaba. benim ilk senem ve aralıkta ilk sınav olcak. anlamadığım şey aralıkta ki sınav yarıyıl sınavı ondan sonra ocaktaki sınav ne? o da 2.dönem mi oluyor ona da girip 2. sınıfa mı geçmiş oluyorum? :)

 8. @ F.D.:
  Ocaktaki sınav dönem sonu sınavı oluyor. Arasınavın %30’u ile dönem sonun sınavının %70’i alınarak o dersin not ortalaması bulunuyor. Buna göre o dersi geçiyorsunuz veya kalıyorsunuz. Aynı durum tüm dersler için geçerli. Şubat ayında 2. döneme (bahar dönemi) kayıt yenileme yapacaksınız, aynı şekilde bahar döneminde de 2 kez sınav olaraksınız.

 9. Mrb halkla ilişkiler 2.siniftayim hangi yayının yardimci kitabına çalışmam gerek yardimci olursaniz sevinirim

 10. Bu yıl halkla ilişkiler bölümü mezun durumundayım.yatay geçişle hangi bölümleri okuyabilirim?Nasıl kayıt yapıcam nezaman bilgi lütfennn…

 11. GÜLKAN Tarih:

  Selam arkadaşlar, ben AÖF den halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünü okumak istiyorum fakat 3 tane yabancı dil görünüyor acaba bunların üçünü mü alacağız yoksa bir tane mi işte burada kayboldum. beni acil bilgilendirirmisiniz. saygılar

  • Kayıt esnasında 3 adet yabancı dilden 1 tanesini seçiyorsunuz. Bu seçtiğiniz yabancı dilden sınava giriyorsunuz.

 12. Şaziye Tarih:

  Anadolu Üniversitesi halkla ilişkiler ve tanıtım bölümüne kayıt oldum 2009 da hiç sınava girmedim yenileme yapmadım kaydım silindi mi yada bölüm değişikliği yapabilir miyim

  • Açıköğretimde kayıt silinme kaldırıldı. Kayıt yenileme döneminde harcınızı yatırarak devam edebilirsiniz.

Yorum Yap

.