acik-ogretim

Açıköğretim İktisat Bölümü

20

İktisat bölümü açıköğretimin en çok tercih edilen bölümlerinden biridir. bölümü 4 yıllık lisans programıdır ve açıköğretimin kontenjansız bölümlerinden biridir. Bölümde kontenjan sınırlaması olmadığı için 2010 YGS sınavında barajı geçmek yeterlidir. ( Herhangi bir örgün eğitimde okuyanlar 2. üniversite kapsamında sınavsız yerleşebilir.) Bölüm mezunları iktisatçı ünvanını almaktadır.

İktisat bölümü; iktisat bilimini çeşitli yönleri ile tanıtarak öğrencilerin hem ileride gireceði meslek sınavlarında hem de bir birey olarak Türkiye’de ve dünyada ortaya çýkan iktisadi olayları algılayıp yorumlamalarında yardımcı olacak bir formasyon kazandırmaktadır. Bu bağlamda hem kamunun hem de özel kesimin gereksinim duyduğu yüksek becerili, küresel düşünebilen ve yaratıcı kimliği olan elemanlar yetiştirmek temel hedeftir.

bölümü için Birinci, ikinci ve üçüncü sınıf öğrencileri için akademik danışmanlık hizmeti bulunuyor. ( Akademik danışmanlık hizmeti; her ilde bulunan üniversitelerde öğrencileri için açılan ders) Hangi üniversitede, hangi dersin, saat kaçta olduğunu öğrenmek için Tıklayınız.

1. Sınıf Dersleri: Genel Matematik, Genel Muhasebe, İktisada Giriş

2. Sınıf Dersleri: Muhasebe Uygulamaları, İstatistik, İktisat Teorisi

3. Sınıf Dersleri: Maliyet Muhasebesi, Türk Vergi Sistemi, Finansal Yönetim, İngilizce

4. Sınıf dersleri için akademik danışmanlık uygulanmamaktadır.

?

Kamu sektöründe; Sermaye Piyasası Kurulu, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, Rekabet Kurumu, Merkez Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Hazine Müsteşarlığı, Devlet Planlama Kurumu, Devlet İstatistik Enstitüsü ve Bakanlıkların Müfettişlik ve Uzman kadroları

Özel sektörde;özel bankaların müfettişlik ve uzmanlık kadrolarında, özel şirketlerin Halkla İlişkiler, Pazarlama, İnsan Kaynakları, Dış Ticaret ve Muhasebe gibi branşlarında kendilerine iş imkanı bulabilmektedirler. Bunun dışında mezunlar, gerekli aşamaları geçmek şartlı ile serbest muhasebeci mali müşavir ve yeminli mali müşavir unvanlarını alabilmektedirler.

bölümü harçları yılda 2 eşit taksitte ödenmektedir. Bu harçların bir taksiti 190+39Tl’dir.(2009 Yılı için geçerlidir.) 2. taksitte ilk taksit ile aynıdır ve Şubat ayının sonuna kadar yatırılması gerekmektedir. Şubat ayında yatırmadığınız takdirde daha sonraki aylarda faiziyle 2. taksiti yatırabilirsiniz. ( İlk taksiti daima zamanında yatırmalısınız. )

sınavları her yıl aynı zaman diliminde yapılmaktadır. Arasınav Nisanın ilk haftası, Yıl sonu sınavı Mayısın son haftas ile haziranın ilk haftası, Bütünleme Eylül’ün ilk haftası yapılır. 2010 sınav takvimi;

Arasınav ( Vize ) : 03-04 Nisan 2010

Yıl Sonu Sınavı ( Final ): 9-30 Mayıs 2010

Bütünleme: 04-05 Eylül 2010

bölümü geçmiş yıllarda çıkmış sorularına ulaşmak için anasayfamız olan www.Sozel.Org adresini kullanabilirsiniz.

bölümünde okutulan dersler:

1.Sınıf Dersleri :

Genel Muhasebe
İktisada Giriş
Genel İşletme
Hukuka Giriş
Genel Matematik
Davranış Bilimlerine Giriş
Temel Bilgi Teknolojileri

2.Sınıf Dersleri :

Muhasebe Uygulamaları
İktisat Teorisi
Kamu Maliyesi
Ticaret Hukuku
Yönetim Ve Organizasyon
İstatistik
Atatürk İlkeleri Ve İnk. Tarihi

3.Sınıf Dersleri :

Para Teorisi ve Politikası
Uluslararası İktisat
Devlet Bütçesi
İdare Hukuku
Türk Vergi Sistemi
İş ve Sosyal Güv. Hukuku
Yabancı Dil (İng. Alm. Fra)

4.Sınıf Dersleri :

İktisat Tarihi
Türk Dili Ve Edebiyatı
Türkiye Ekonomisi
Finansal Ekonomi
İktisadi Kalkınma Ve Büyüme
Maliye Politikası
Vergi Hukuku

Paylaş:

20 yorum

 1. ben iki seçenek arasında kaldım ya işletme ya da iktisat ama bende hiç sayısal yok sözel hangisi ise ona yönelmek istiyorum bana bu konu da tavsiyeler bekliyorum

 2. @ sedat:
  İki bölümde neredeyse aynı miktarda sayısal var. Zaten ilk 2 sınıf tamamen aynı, 3. ve 4. sınıfta alan dersleri ayrılıyor. Bunları araştırıp gelecek planlarınıza bakıp sizin karar vermeniz gerekiyor.

 3. admin ara sınavlarda hangi gün hangi sınav olacak ?bunun bilgisi bize sınav giriş yerlerimizle birlikte mi bildirilecek ? bilgi verirsen sevinirim .

 4. osman86 Tarih:

  arkadaşlar bu sene sınav giriş belgeleri eve gelmiyecek herkesi aöf burosuna gidip,şifre almaları ve daha sonra bu şifreyle anadolu internet hizmetine gireceksiniz.bütün bilgileriniz orda.

 5. admin ben iktisat birinci sınıfm bu sene yine ygs ve lys ye girmek istiyorum.yine acıkögretimden okulöncesi ögretmenliğini yada baska bi bolümü tercih edebilirmiyim yoksa bunlardan birini secmek için iktisat bolümüne olan kaydımı sildirmek zorundamı kalırım cvp verirsen eger cok sevinirim tesekkürlr simdiden:)

 6. @ melek:
  Tekrar açıköğretime kayıt olabilmek için iktisat kaydınızı sildirmeniz gerekiyor. Okulöncesi öğretmenliği içinde meslek liselerinin bebek bakımı, çocuk gelişimi gibi bölümlerinden mezun olma şartı bulunuyor.

 7. admin iktiisat son sinif ögrencisiyim.hic takintim olmadan gectim hep ama bu maliye plitikasi cok zor.bu derslerden nasil gecmisler okuyanlar,yada gecme orani yüksekmi nasil.kafayi yedim bu ders yüzünden.ünite cok ve cikan sorular cok detay yerlerden cikiyor.diger derslerde cikmis sorular yardimci oluyor fakat bunda neredeyse cikmis soru yok.ne yapacam nasil bir yol izlemeliyim.aof sitesinden e arastirmadanda ders dinledim ama genede coook zor :(((

 8. @ ümr:
  E öğrenme portalından çıkmış sorulara bakın. İktisat bölümü için nerdeyse son 10 yılın soruları mevcut. 4. sınıfa gelebilenler sorunsuz şekilde mezun oluyor. Kendinizi strese sokup sınavda heyecan yapmamaya çalışın.

 9. cok tesekkür ederim admin.son alti yilin sorularina bakiyordum yalniz.son on yilin sorulari daha cok yardimci olur dogru söylüyosun.ilgin icin tesekkürler tekrardan

 10. @ ceyda:
  Tüm bölümlerin zorlukları hemen hemen aynıdır. Çalışıldığında hepsi kolaydır. İktisat bölümü için ygs’de herhangi bir puan türünden 140 barajını geçmeniz gerekli.

 11. admin ben muhasebe önlisans mezunuyum iktisat okumayı düşünüyorum .direk 3 sınıftan başlamak istiyorum.herhangibir şartı var mı?

 12. örgün egitimden acık öğretime geçmek istiyorum. acaba ne gibi değişiklerle karşılaşırım sonunda işe girme imkanlarını nasıl ettiler?

 13. @ ersin:
  Sınavsız olarak 2. üniversite kapsamında istediğiniz açıköğretim bölümüne kayıt olabilirsiniz. İş durumları konusunda net bilgim yok malesef.

Yorum Yap

.