acik-ogretim

Açıköğretim İlahiyat Bölümü

355

Açıköğretim İlahiyat Programı bölümü 2 yıllık önlisans programıdır ve açıköğretimin kontenjanlı bölümlerinden biridir. Bölümde kontenjan sınırlaması olduğu için YGS sınavında barajı geçmek yeterli olmamaktadır. ( Bölüm kontenjanlı olduğundan 2. üniversite kapsamında sınavsız girilememektedir.)

Programın Amaçları

İlahiyat Önlisans Programı, lâik, demokratik ve sosyal hukuk devleti anlayışı ile kişilerin ilahiyat alanındaki bilgilerini artırmayı amaçlamaktadır.

Kimler Kayıt Yaptırabilir?

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının İmam Hatip Lisesi, İmam Hatip Okulu, İmam Hatip Lisesi (Y. Dil Ağırlıklı) ve Anadolu imam Hatip Lisesi alan/kol/bölümlerinden mezun olan öğrencilerin İlahiyat programına sınavsız geçiş hakkı vardır.

İlahiyat Önlisans Programı, örgün öğretimde mevcut İlahiyat programının ilk iki yılıyla içerik itibariyle örtüşen, ancak daha büyük toplum kesimlerine benzer fırsatları sunma amacına yönelik olarak açılmış bir programdır. İlahiyat Önlisans programı, lise mezuniyeti, yaşı ve mesleği ne olursa olsun herkese açık, büyük toplum kesimlerini doğru dinî bilgiyle buluşturmayı amaçlayan bir programdır.

Bölümden mezun olan öğrenciler, “Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelik” hükümleri uyarınca kendi alanlarında örgün öğretim veren programlara dikey geçiş yapma olanağına sahiptir.

İlahyiat Önlisans Programında temel ders malzemesi ders kitaplarıdır. Ders kitapları kayıt yaptıran öğrencilere AÖF bürolarından dağıtılmaktadır.

Öğrencilerin ders çalışma süreçlerini desteklemek amacıyla Açıköğretim e-Öğrenme Portalında e-Kitap, e-Alıştırma/e-Ders, e-Televizyon, e-SesliKitap, e-Danışmanlık ve Eşzamanlı e-Danışmanlık gibi bir dizi e-öğrenme hizmeti sunulmaktadır. Dersler sayfasında ilgili ders adına tıklayarak e-Öğrenme Portalını görüntüleyebilirsiniz. T.C. Kimlik numaranız ile e-Öğrenme Portalında oturum açarak Fakülte/Bölüm/Ders seçimi yaptığınızda ilgili dersin e-Öğrenme hizmetlerine erişebilirsiniz.

İlahiyat Önlisans Programındaki mesleki ders kitaplarının tümü yeniden yazıldığından dolayı bu derslere yönelik e-Alıştırma/e-Ders, e-Televizyon, e-SesliKitap, e-Sınav gibi yardımcı ders içerikleri henüz hazırlanma aşamasında olup, elektronik içeriklerin üretimi tamamlandıkça hizmete konulacaktır. e-Kitap hizmeti tüm dersler için verilmeye başlanmıştır.

İlahiyat Önlisans Programında yapılan öğretim ve sınavlarda uygulanacak esaslar Uzaktan Eğitim Ön Lisans ve Lisans Öğretim ve Sınav Yönetmeliği kapsamında yapılandırılmıştır.

Mezuniyet Sonrası

Programdan mezun olan öğrenciler, “İlahiyat Önlisans Diploması” alırlar. İlahiyat programından mezun olan öğrenciler, İlahiyat programına sınavla dikey geçiş yapabilirler.

Unvan

Programı bitiren öğrencilere “İlahiyat Meslek Elemanı” unvanı verilir.

Açıköğretim İlahiyat Programı bölümü harçları yılda 2 eşit taksitte ödenmektedir. Bu harçların bir taksiti 205+45Tl’dir.(2011 Yılı için geçerlidir.) 2. taksitte ilk taksit ile aynıdır ve Şubat ayının sonuna kadar yatırılması gerekmektedir. Şubat ayında yatırmadığınız takdirde daha sonraki aylarda faiziyle 2. taksiti yatırabilirsiniz. ( İlk taksiti daima zamanında yatırmalısınız. )

Açıköğretim kredili bölüm sınavları her yıl aynı zaman diliminde yapılmaktadır. Güz dönemi Arasınavı Aralık’ın ilk haftası, Yıl sonu sınavı Ocak’ın son haftası. Bahar dönemi dönemi Arasınavı Nisan’ın ilk haftası, Yıl sonu sınavı Haziran’ın ilk haftasıdır.

Açıköğretim İlahiyat Programı bölümü geçmiş yıllarda çıkmış sorularına ulaşmak için anasayfamız olan www.Sozel.Org adresini kullanabilirsiniz.

Açıköğretim Fakültesi İlahiyat Önlisans Programı bölüm dersleri

1. Yarıyıl Dersleri
İLH1001 – İslam İnanç Esasları
İLH1002 – İslam İbadet Esasları
İLH1003 – İslam Ahlak Esasları
İLH1004 – İlk Dönem İslam Tarihi
İLH1005 – İslam Sanatları Tarihi
ARA1001 – Arapça I
BİL101U – Temel Bilgi Teknolojileri I

2. Yarıyıl Dersleri
İLH1006 – Tefsir Tarihi ve Usulü
İLH1007 – Hadis Tarihi ve Usulü
İLH1008 – İslam Hukukuna Giriş
İLH1009 – İslam Kurumları ve Medeniyeti
İLH1010 – Türk İslam Edebiyatı
ARA1002 – Arapça II
BİL102U – Temel Bilgi Teknolojileri – II

3. Yarıyıl Dersleri
İLH2001 – Tefsir
İLH2002 – Günümüz Fıkıh Problemleri
İLH2003 – İslam Düşünce Tarihi
İLH2004 – İslam Mezhepleri Tarihi
İLH2005 – Din Psikolojisi
ARA2001 – Arapça III
TAR201U – Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi – I
TÜR201U – Türk Dili – I

4. Yarıyıl Dersleri
İLH2006 – Hadis
İLH2007 – Kelam’a Giriş
İLH2008 – Din Sosyolojisi
İLH2009 – Yaşayan Dünya Dinleri
İLH2010 – Din Eğitimi ve Din Hizmetlerinde Rehberlik
ARA2002 – Arapça IV
TAR202U – Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi – II
TÜR202U – Türk Dili – II

İlahiyat bölümü resmi sayfası: http://eogrenme.anadolu.edu.tr/Ilahiyat/Sayfalar/default.aspx

Paylaş:

355 yorum

  1. fatmanur acar Tarih:

    ben açık öğretim düz lise okuyorum benim ilerde açıktan ve sınavsız ilahiyeti okuma şansım varmı?????????????????:(

  2. ben imkb meslek lisesi mezunuyum açık öğretim 2 yıllık ilahiyat okumak istiyorum bu yıl okuyabilirmiyim? bilgilendirirseniz sevinirim……

  3. ben yurt disnda ikamet ediyorum lise mezunuyum acik ogretim ilahiyat meslek lisesine kayit yaptirabilirmiyim,

  4. arkadaşlar düz lise yada başka lise olmanız sorun değil ygs sınavına giriyorsunuz sonuçlar acıklanır saten sizi alırlar 140 geçmeniz yeterli açık ögretim birosuna gidiyorsunuz kendinizi kayd ediyorsunuz bu kadarcık :)

Yorum Yap

.