Açıköğretim İlahiyat Bölümü

Açıköğretim Bölümleri - Tarih:1 Ağustos 2010

acik-ogretim

Açıköğretim İlahiyat Programı bölümü 2 yıllık önlisans programıdır ve açıköğretimin kontenjanlı bölümlerinden biridir. Bölümde kontenjan sınırlaması olduğu için YGS sınavında barajı geçmek yeterli olmamaktadır. ( Bölüm kontenjanlı olduğundan 2. üniversite kapsamında sınavsız girilememektedir.)

Programın Amaçları

İlahiyat Önlisans Programı, lâik, demokratik ve sosyal hukuk devleti anlayışı ile kişilerin ilahiyat alanındaki bilgilerini artırmayı amaçlamaktadır.

Kimler Kayıt Yaptırabilir?

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının İmam Hatip Lisesi, İmam Hatip Okulu, İmam Hatip Lisesi (Y. Dil Ağırlıklı) ve Anadolu imam Hatip Lisesi alan/kol/bölümlerinden mezun olan öğrencilerin İlahiyat programına sınavsız geçiş hakkı vardır.

İlahiyat Önlisans Programı, örgün öğretimde mevcut İlahiyat programının ilk iki yılıyla içerik itibariyle örtüşen, ancak daha büyük toplum kesimlerine benzer fırsatları sunma amacına yönelik olarak açılmış bir programdır. İlahiyat Önlisans programı, lise mezuniyeti, yaşı ve mesleği ne olursa olsun herkese açık, büyük toplum kesimlerini doğru dinî bilgiyle buluşturmayı amaçlayan bir programdır.

Bölümden mezun olan öğrenciler, “Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelik” hükümleri uyarınca kendi alanlarında örgün öğretim veren programlara dikey geçiş yapma olanağına sahiptir.

İlahyiat Önlisans Programında temel ders malzemesi ders kitaplarıdır. Ders kitapları kayıt yaptıran öğrencilere AÖF bürolarından dağıtılmaktadır.

Öğrencilerin ders çalışma süreçlerini desteklemek amacıyla Açıköğretim e-Öğrenme Portalında e-Kitap, e-Alıştırma/e-Ders, e-Televizyon, e-SesliKitap, e-Danışmanlık ve Eşzamanlı e-Danışmanlık gibi bir dizi e-öğrenme hizmeti sunulmaktadır. Dersler sayfasında ilgili ders adına tıklayarak e-Öğrenme Portalını görüntüleyebilirsiniz. T.C. Kimlik numaranız ile e-Öğrenme Portalında oturum açarak Fakülte/Bölüm/Ders seçimi yaptığınızda ilgili dersin e-Öğrenme hizmetlerine erişebilirsiniz.

İlahiyat Önlisans Programındaki mesleki ders kitaplarının tümü yeniden yazıldığından dolayı bu derslere yönelik e-Alıştırma/e-Ders, e-Televizyon, e-SesliKitap, e-Sınav gibi yardımcı ders içerikleri henüz hazırlanma aşamasında olup, elektronik içeriklerin üretimi tamamlandıkça hizmete konulacaktır. e-Kitap hizmeti tüm dersler için verilmeye başlanmıştır.

İlahiyat Önlisans Programında yapılan öğretim ve sınavlarda uygulanacak esaslar Uzaktan Eğitim Ön Lisans ve Lisans Öğretim ve Sınav Yönetmeliği kapsamında yapılandırılmıştır.

Mezuniyet Sonrası

Programdan mezun olan öğrenciler, “İlahiyat Önlisans Diploması” alırlar. İlahiyat programından mezun olan öğrenciler, İlahiyat programına sınavla dikey geçiş yapabilirler.

Unvan

Programı bitiren öğrencilere “İlahiyat Meslek Elemanı” unvanı verilir.

Açıköğretim İlahiyat Programı bölümü harçları yılda 2 eşit taksitte ödenmektedir. Bu harçların bir taksiti 205+45Tl’dir.(2011 Yılı için geçerlidir.) 2. taksitte ilk taksit ile aynıdır ve Şubat ayının sonuna kadar yatırılması gerekmektedir. Şubat ayında yatırmadığınız takdirde daha sonraki aylarda faiziyle 2. taksiti yatırabilirsiniz. ( İlk taksiti daima zamanında yatırmalısınız. )

Açıköğretim kredili bölüm sınavları her yıl aynı zaman diliminde yapılmaktadır. Güz dönemi Arasınavı Aralık’ın ilk haftası, Yıl sonu sınavı Ocak’ın son haftası. Bahar dönemi dönemi Arasınavı Nisan’ın ilk haftası, Yıl sonu sınavı Haziran’ın ilk haftasıdır.

Açıköğretim İlahiyat Programı bölümü geçmiş yıllarda çıkmış sorularına ulaşmak için anasayfamız olan www.Sozel.Org adresini kullanabilirsiniz.

Açıköğretim Fakültesi İlahiyat Önlisans Programı bölüm dersleri

1. Yarıyıl Dersleri
İLH1001 – İslam İnanç Esasları
İLH1002 – İslam İbadet Esasları
İLH1003 – İslam Ahlak Esasları
İLH1004 – İlk Dönem İslam Tarihi
İLH1005 – İslam Sanatları Tarihi
ARA1001 – Arapça I
BİL101U – Temel Bilgi Teknolojileri I

2. Yarıyıl Dersleri
İLH1006 – Tefsir Tarihi ve Usulü
İLH1007 – Hadis Tarihi ve Usulü
İLH1008 – İslam Hukukuna Giriş
İLH1009 – İslam Kurumları ve Medeniyeti
İLH1010 – Türk İslam Edebiyatı
ARA1002 – Arapça II
BİL102U – Temel Bilgi Teknolojileri – II

3. Yarıyıl Dersleri
İLH2001 – Tefsir
İLH2002 – Günümüz Fıkıh Problemleri
İLH2003 – İslam Düşünce Tarihi
İLH2004 – İslam Mezhepleri Tarihi
İLH2005 – Din Psikolojisi
ARA2001 – Arapça III
TAR201U – Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi – I
TÜR201U – Türk Dili – I

4. Yarıyıl Dersleri
İLH2006 – Hadis
İLH2007 – Kelam’a Giriş
İLH2008 – Din Sosyolojisi
İLH2009 – Yaşayan Dünya Dinleri
İLH2010 – Din Eğitimi ve Din Hizmetlerinde Rehberlik
ARA2002 – Arapça IV
TAR202U – Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi – II
TÜR202U – Türk Dili – II

İlahiyat bölümü resmi sayfası: http://eogrenme.anadolu.edu.tr/Ilahiyat/Sayfalar/default.aspx


Etiketler:, , , ,

Toplam 354 Yorum

Sayfalar: « 1 … 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] Show All

 1. 330
  derya:

  merhaba işletme mezunuyum sınavsız olarak aöf ilahiyata geçiş yapabilir miyim,formasyon alıp din kül.öğretmeni olabilir miyim?teşekkür ederim

 2. 331
  duygu:

  aöf önlisans mezunları formasyon alıp öğretmenlik yapabilir mi

 3. 332
  erdal:

  arkadaslar merhaba, Esim sinavsiz ilahiyata başvurmak istiyor. Osym’den giris yapmak istediğimde program kodunu soruyor. Çok acil yardımcı olur musunuz ?

 4. 333
  Zeliha:

  Ben lisans mezunuyum sınavsız ikinci üniversiteyi okumak istiyorum
  İlahiyat bölümler arasında var. Tercih edebiliyorum değilmi?

 5. 334
  Büsra:

  Ben teknik lise bilgisayar bölümü mezunuyum ilk tercihimde açık öğretim yazmadım ek yerleştirmelere kaldım.Bölümümü okumak istemiyorum o yüzden ek yerleştirmeye ilahiyat yazmak istiyorum kazanma şansım var mı?

 6. 335
  arzu:

  merhabalar ben yüksek okul mezunuyum ilahiyat okumak istiyorum acik öğretime sınavsız kayıt yapma şansımız var mı acaba.

 7. 336
  Kemal:

  Selamunaleyküm, yardimci olursaniz sevinirim. Anadolu Üniversitesinde ilahiyat önlisans okumak istiyorum. Yurt disinda yasadigim icin bana ne gibi faydasi olabilir is hayatinda. Bir akil verirseniz sevinirim.

 8. 337
  isra:

  ben düz lise mezunuyum aöf ilahiyat okuyabilir miyim yoksa sadece imam hatip mezunları için mi?

 9. 338
  isra:

  ben düz lise mezunuyum aöf ilahiyat okuyabilir miyim? acil cevap istiyorum

 10. 339
  admin:

  @ isra:
  Düz lise mezunlarıda ilahiyat okuyabiliyor. Ygs’ye girip 140 barajını geçerek tercih yapmanız yeterli.

 11. 340
  hanife:

  Ben meslek lisesi mezunuyum ilahiyat okuyabilirmiyim yoksa sadece düz lise veya imam hatip lisesi mezunu olanlar mı girebiliyor lütfen cevaplarmısınız şimdiden teşekkürler.

 12. 341
  admin:

  @ hanife:
  Ygs den 140 barajını geçerek sizde ilahiyat okuyabilirsiniz.

 13. 342
  zeynep:

  benım ygs3 256 aöf den ılahıyat ıstıyorum ama Anadolu ünverstesı 340 ataturk unverstsı 254 puan ıstıyo ama sız barajı gecmenız yeterlı dıyorsunuz nasıl oluyo bu

 14. 343
  merve:

  ben ygsden 206 puan aldım aof ilahıyata gıtmek ıstıyorum tercıh yapmam lzımmı yoksa eylulde dırek kayıtmı yaptırmam lazım

 15. 344
  enes:

  tercihlerime açıköğretim yazmadım ancak açıktan okumak istiyorum. Yani tercihlerden sonra kayıt yaptırabilirmiyim?

 16. 345
  Nur Nur:

  S.a Bna eskisehr acıktan önlisans ilahyt geldi 2 yıl orda okuyayımmı yada evde okuyum ?

 17. 346
  Mustafa:

  s.aleykum ya ben ygs den 140 barajını aştımda şimdide ilahiyat okunabiliyormu bi yardımcı olurmusunuz admin kardeşim bana gmailden bi mesaj atarsanız sevinirim

 18. 347
  elif aydın:

  merabalar bnim bir sorum olucktı 2 yıllık aöf ilahiyat okuduktan sonra 2 yıllık örgün olarak 4 yılllığa tamamlamak mümkünmüdür?

 19. 348
  Ayşegül:

  merhaba ben düz lise mezunuyum açık öğretim ilahiyat fakültesini okumak istiyorum ygs ye girip 140 puan alırsam yerleşme şansım sizce % kaç olabilir

 20. 349
  fatih Törün:

  Merhaba arkadaslar ben meslek lisesi mezunuyum ama univ e rsiteyi ilahiat okumak istiyorum mümkünmu cevaplandirabilirmisiniz tesekkurler

 21. 350
  buse ece kantar:

  ben düz lise mezunuyum dışardan vesınıvsız geçiş yaparak ilahiyet fakultesini okuyabilrmiyim

 22. 351
  fatmanur acar:

  ben açık öğretim düz lise okuyorum benim ilerde açıktan ve sınavsız ilahiyeti okuma şansım varmı?????????????????:(

 23. 352
  hilal:

  ben imkb meslek lisesi mezunuyum açık öğretim 2 yıllık ilahiyat okumak istiyorum bu yıl okuyabilirmiyim? bilgilendirirseniz sevinirim……

 24. 353
  cevap nerde:

  Sorular sorulmuş da cevaplar neredeeeee ???

 25. 354
  NIMET:

  ben yurt disnda ikamet ediyorum lise mezunuyum acik ogretim ilahiyat meslek lisesine kayit yaptirabilirmiyim,

Sayfalar: « 1 … 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] Show All

Yorum Yapin

internet

Aöf & Sitemap |
.

Güncel Bilgileri Facebook Sayfamızdan
Takip Edin