Açıköğretim Kamu Yönetimi Bölümü

Açıköğretim - Tarih:12 Şubat 2010

acik-ogretim

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ’nün başlıca amacı, kamuda ve özel sektörde çalışabilecek nitelikte üst ve orta düzey yöneticiler yetiştirmektir. Öğrencilere, siyaset ve sosyal bilimler, yönetim bilimleri, kentleşme ve çevre sorunları ve hukuk bilimleri anabilim dallarının kapsadığı derslerin yer aldığı bir program uygulanmaktadır. Programda yer alan dersler ve eğitim-öğretim yöntemleri, alanla ilgili temel bilgileri vermenin yanında, öğrencilere analitik bakış açısını ve sorgulayıcı bir anlayışı kazandırmaya çalışmaktadır.

Kamu yönetimi bölümünden mezun olan öğrenciler, başta kamu kuruluşlarının ve giderek artan oranda da özel sektör kuruluşlarının ve üçüncü sektör kuruluşlarının (dernekler, vakıflar, odalar, araştırma merkezleri, kooperatifler ve sendikalar gibi), genel yönetimi, personel (insan kaynakları) yönetimi, araştırma ve geliştirme, halkla ilişkiler gibi bölümlerinde görev almaktadırlar. Kısaca, mezunları her türlü kuruluşun çeşitli kademelerinde uzman ve yönetici olarak görev almaktadırlar. Giderek daha fazla mezunu belediyeler, dernekler ve vakıflar, il özel idareleri, uluslararası kuruluşlarda görev almakta veya ortaklık yoluyla kendi işini kurmaktadır.

Bu mesleklere örnek olarak:

Kaymakamlık, İdare Mahkemeleri ve Bölge İdare Mahkemelerinde idari hakimlik, Bakanlıklarda uzmanlık, müfettişlik ,KİT’lerde, yatırımcı kuruluşlarda, belediyelerde orta ve üst kademe yöneticilik, uzmanlık ve müfettişlik, Teftiş kurullarında müfettişlik, uzmanlık ve yöneticilik, Danıştay ve Sayıştay’da denetçi ve uzmanlık, Devlet Planlama Teşkilatı ile Rekabet Kurulu gibi üst kuruluşlarda uzmanlık, Dış İşleri Bakanlığında meslek memurluğu ve idari memurluk , Hazine, DPT, Maliye Bakanlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı, DİE gibi kuruluşlarda müfettişlik, Tüm kamu ve özel bankalar ile özel sektör kuruluşlarında ve çokuluslu şirketlerde yöneticilik, müfettişlik ve uzmanlık

bölümü 4 yıllık lisans programıdır ve açıköğretimin kontenjansız bölümlerinden biridir. Bölümde kontenjan sınırlaması olmadığı için 2010 YGS sınavında barajı geçmek yeterlidir. ( Herhangi bir örgün eğitimde okuyanlar 2. üniversite kapsamında sınavsız yerleşebilir.)

Açıköğretim için Birinci, ikinci ve üçüncü sınıf öğrencileri için akademik danışmanlık hizmeti bulunuyor. ( Akademik danışmanlık hizmeti; her ilde bulunan üniversitelerde açıköğretim öğrencileri için açılan ders) Hangi üniversitede, hangi dersin, saat kaçta olduğunu öğrenmek için Tıklayınız.

1. Sınıf Dersleri: Genel Matematik, Genel Muhasebe, İktisada Giriş

2. Sınıf Dersleri: Muhasebe Uygulamaları, İstatistik, İktisat Teorisi

3. Sınıf Dersleri: Maliyet Muhasebesi, Türk Vergi Sistemi, Finansal Yönetim, İngilizce

4. Sınıf dersleri için akademik danışmanlık uygulanmamaktadır.

Açıköğretim harçları yılda 2 eşit taksitte ödenmektedir. Bu harçların bir taksiti 190+39Tl’dir.(2009 Yılı için geçerlidir.) 2. taksitte ilk taksit ile aynıdır ve Şubat ayının sonuna kadar yatırılması gerekmektedir. Şubat ayında yatırmadığınız takdirde daha sonraki aylarda faiziyle 2. taksiti yatırabilirsiniz. ( İlk taksiti daima zamanında yatırmalısınız. )

Açıköğretim sınavları her yıl aynı zaman diliminde yapılmaktadır. Arasınav Nisanın ilk haftası, Yıl sonu sınavı Mayısın son haftas ile haziranın ilk haftası, Bütünleme Eylül’ün ilk haftası yapılır. 2010 sınav takvimi;

Arasınav ( Vize ) : 03-04 Nisan 2010

Yıl Sonu Sınavı ( Final ): 9-30 Mayıs 2010

Bütünleme: 04-05 Eylül 2010

Açıköğretim geçmiş yıllarda çıkmış sorularına ulaşmak için anasayfamız olan www.Sozel.Org adresini kullanabilirsiniz.

bölümünde okutulan dersler:

1.Sınıf Derseleri :

Genel Muhasebe
İktisada Giriş
Genel İşletme
Hukuka Giriş
Genel Matematik
Davranış Bilimlerine Giriş
Temel Bilgi Teknolojileri

2.Sınıf Dersleri :

Muhasebe Uygulamaları
İktisat Teorisi
Kamu Maliyesi
Ticaret Hukuku
Yönetim Ve Organizasyon
İstatistik
Atatürk İlkeleri Ve İnk. Tarihi

3.Sınıf Dersleri :

Sosyal Politika
İdare Hukuku
Türk Vergi Sistemi
Anayasa Hukuku
Devlet Bütçesi
Türk Siyasal Hayatı
Yabancı Dil (İng. Alm. Fra)

4.Sınıf Dersleri :

İnsan Kaynakları Yönetimi
Türk Dili Ve Edebiyatı
Türkiye Ekonomisi
Örgütsel Davranış
Siyaset Bilimi
Yerel Yönetimler
Maliye Politikası


Etiketler:, , , , , , , , , , ,

Toplam 150 Yorum

Sayfalar: « 1 2 3 4 5 [6] Show All

 1. 126
  ali:

  sınavların hangi okulda olduğunu nasıl öğreneceğim

 2. 127
  abdullah:

  selam,bilgisayar teknlojileri eğitim fakültesi mezunuyum,internet üzerinden aöf kamu yönetimi birinci sınıfa kaydımı yaptırdım bankaya 205 tl yatırdım…bu arada beklediğim bir iş vardı sonuçlar açıklandı ve orayı kazandım,[işe girdiğim için] aöf öğrenci bürosuna asıl kaydımı yaptırmadım..yani tam geçerliliği olmayan internet üzerinden yapılan kayıtla 205 tl yatırmış oldum,bu parayı geri alabilirmiyim,nasıl alırım,yardımcı olursanız çok memnun olurum. Teşekkürler…

 3. 128
  admin:

  @ ali:
  Sınavdan 1 hafta önce öğrenci sayfanızda bu bilgilerin yer aldığı sınav giriş belgeniz yayımlanacak.

 4. 129
  admin:

  @ abdullah:
  Geri alabilme durumunuz var. Aof bürosuna giderek dilekçe vermeniz gerekiyor.

 5. 130
  semih:

  kamu yönetimi 3. sınıfa dikey geciş yaptım kitaplarımı aldım ama vizelerde nereye kadar sorumluyuz bunu nerden öğrenebilirim acaba ?

 6. 131
  admin:

  @ semih:
  Aşağıdaki linkten bakabilirsiniz.
  http://acikogretim.sozel.org/acikogretim-2013-dersleri-ve-arasinavda-sorumlu-olunan-uniteler.html

 7. 132
  nilüfer:

  Slm bu yıl kitaplar gec verildi ve sınava cok az kaldı acaba sizin bildiginiz cd seti var mı gecen yl bn almıstım ama bu yıl cıkmacagını söylediler eger bildiginiz varsa yardmcı olurmusunuz ?

 8. 133
  admin:

  @ nilüfer:
  Cd seti bilmiyorum malesef.

 9. 134
  osman86:

  Slm arkadaşlar kamu yönetimi 3 sınıf sınavlar nasıl geçti

 10. 135
  Abdullah:

  Sayın Admin Ben Bu Sene Açıköğretime Yazılmak İstiyorum Ygs Girmemi Söylediler Yoksa Kayıt yapılmıyormus Aöf Bölümlerinde Sınavsız Geçiş Bölüm yokmu Yada Anadolu Üniversitesine Sınavsız Geçiş Yokmu İyi GÜnler

 11. 136
  admin:

  @ Abdullah:
  Herhangi bir üniversite okumadı yada okumuyorsanız sınavsız kayıt olamıyorsunuz. Ygs sınavına girip 140 barajını geçmeniz gerekiyor.

 12. 137
  samet:

  şu an ankarada sanat tarihi okuyorum ygs sınavına girmem gereklimi aöf ye kayıt yaptırmam için

 13. 138
  admin:

  @ samet:
  Açıköğretim için sınava girmeden 2. üniversite kapsamında kayıt olma hakkınız var.

 14. 139
  aslı:

  Mrb admin.Ben organik tarım mezunuyum.Açıköğretim kamu yönetimi bölümüne sınavsız geçiş yapabilir miyim?

 15. 140
  admin:

  @ aslı:
  Evet, sınavsız olarak 3. sınıftan devam edebilirsiniz.

 16. 141
  nisa:

  ben muhasebe ve vergi uygulamaları okuyorum bu sene bitecek 3.olarak açıköğretimden kamu yönetimine geçiş yapabiliyormuyuz

 17. 142
  admin:

  @ nisa:
  Evet, mezun olduğunuzda 3. sınıftan devam edebilirsiniz.

 18. 143
  nisa:

  sadece iktisat işletme olarak biliyorduk biz kamu yönetimi yeni mi geldi acaba .

 19. 144
  admin:

  @ nisa:
  Bu yıl itibariyle bir çok 4 yıllık bölüm eklendi.
  http://acikogretim.sozel.org/dikey-gecis-islemleri.html

 20. 145
  defnedal:

  merhaba ben önlisans laborant ve veterinerlik mezunuyum.geçiş yapıp kamu yönetimine 3. sınıftan başlayabilir miyim. yanlış bilmiyorum bizim geçiş hakkımız yok belki bir değişiklikte biz mezunlara olmuştur. geçiş hakkım var mı?

 21. 146
  Fatihh:

  Ben 2 yıllık pmyo mezunuyum. Kamu yönetimi ile tamamlama yani 3. sınıftan baslamas sansım var mı ?

 22. 147
  özlem:

  merhaba arkadaşlar ben organik tarım mezunuyum açıköğretim kamu yönetimi geldi ben eğer kayıt yaparsam iki yıl içinde okuduğum organitarımdan yerleşemezsem lisans diplomam mı geçerli olacak… birde bu iki yılı bitirene kadar ben ön lisans organik tarım diplomamla sınava girebilirim değil mi..

 23. 148
  mehmet:

  İyi gunler ben bu sene ygs ye girecegim ilahiyat istiyorum ama komu yonetiyle birlikte bereber ayni sene baslaya bilirmiyim tek ygs puaniyla

 24. 149
  admin:

  @ mehmet:
  Açıköğretimde sadece bir bölüme kayıt yaptırabilirsiniz. Bir örgün bir açıköğretim olarak ikisine aynı yıl kayıt olma imkanınız var. Önce örgüne kayıt olursunuz, ardından sınavsız 2. üniversite ile açıköğretime kayıt olursunuz.

 25. 150
  ebru:

  mrb ben bu yıl ygs ye girdim ve bu bölüme açık öğretimden kayıt yaptırmak istiyorum ama bölümün iş olanağı nasıl bilgim yok. bu bölüme kaç puanla girebilirim ve kpssden kaç puan almam gerekli ?

Sayfalar: « 1 2 3 4 5 [6] Show All

Yorum Yapin

turkiye

Aöf & Sitemap |
.

Güncel Bilgileri Facebook Sayfamızdan
Takip Edin