Açıköğretim Kayıt Dondurma

Açıköğretim, Duyurular - Tarih:12 Ekim 2009

herkesin bildiği gibi devam zorunluluğu olmayan, derslere girme mecburiyeti olmayan evinizden okuyabileceğiniz bir üniversite biçimi. Bazılarına göre evden okumak çok kolay gibi görünebilir fakat okuyanlar için durum tam tersidir. Bazı sebeblerden dolayı çoğy öğrenci kaydını dondurmak ister ve bunu nasıl yapacağını bilemez. Bize gelen sorular arasında bu sorunun cevabını merak eden çok kişi olduğunu farkettik ve bir yazı yazmaya karar verdik.

Önceki yıllarda açıköğretimde 2 yıl üst üste kaydını yeniletmeyenin kaydı siliniyordu. Geçen seneki düzenleme ile kayıt silinmesi tarihe karıştı. Kayıt silinme olayı kalkınca, kayıt dondurma işlemide çok basit oldu. Yapmanız gereken tek şey o yıl ki harcını yatırmamak. harcınızı yatırmadığınızda kaydınız otomatik olarak donmuş olacak.

Yinede her zaman söylediğimiz gibi internet üzerinden hiç bir bilgiye güvenerek işlem yapmayın. ( Resmi internet siteleri hariç. ) Kaydınızı dondurmadan önce en azından ilinizdeki bürosunu arayarak yukarıdaki bilgiyi doğrulatın.

Ek bilgi olması için normal örgün öğretimde kayıt dondurma yapma aşamalarını sizinle paylaşalım dedik.

SÜREÇ ADI : Kayıt Dondurma Süreci
SÜRECİN SORUMLULARI:
ÜST SÜRECİ: Eğitim-Öğretim Süreci
SÜRECİN AMACI: Haklı ve geçerli bir nedenle öğrenimine ara vermek isteyen öğrencilerin kayıtlarının bir süreliğine dondurulması
SÜREÇ SINIRLARI : Öğrencinin dilekçe ile fakülte yönetim kuruluna kayıt dondurma isteğini sunmasıyla başlar, kayıt dondurma işleminin tamamlanmasıyla biter
SÜREÇ ADIMLARI :
 • Öğrenci dilekçe yazar ve fakülte yönetim kuruluna sunar.
 • Fakülte yönetim kurulu, haklı ve geçerli nedenler kapsamında
  dilekçeyi inceler. (”Anadolu Üniversitesi Senatosu” nun Haklı ve
  Geçerli Nedenler Konusundaki 03.10.2000 Tarihli Kararı’na göre)
 • Sonuç fakülte yönetim kurulu kararıyla açıklanır.
 • Sonuç olumlu ise, kayıt dondurma
  bölüme bildirilir.
 • Kredi alıyorsa Kredi Yurtlar Kurumuna bildirilir.


Etiketler:, , , , , , , , , , , ,

Toplam 469 Yorum

Sayfalar: « 1 … 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] Show All

 1. 445
  şeyma:

  mrb ben işletme 2. sınıf da okuyorum ama kaydımı dondurmak istiyorum kaydımı dondurursam dönemim uzamış olur ve ikinci yıl da kaydım silinir mi ?

 2. 446
  şeyma:

  mrb ben işletme 2. sınıf da okuyorum ama kaydımı dondurmak istiyorum kaydımı dondurursam dönemim uzamış olur mu ve ikinci yıl da kaydım silinir mi ? lütfen yardımcı olur musunuz?

 3. 447
  ahmet:

  Merhabalar ben bu sene kayit oldum 91 liyim 2.donemi donduracam askerlik teciliyle ilgili bir sikinti olurmu simdiden cok tesekkur ederim

 4. 448
  admin:

  @ şeyma:
  Açıköğretimde kayıt silinme olayı kalktı. Kaydınızı dondurup 5-6 yıl sonra kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz. Kayıt dondurduğunuzda doğal olarak bu dönemi şimdi değil daha sonra okumanız gerekecek ve dönem uzatmış olacaksınız.

  @ ahmet:
  Askerlik tecil işlemleri yıllık olarak kasım ayında yapılıyor. 2. dönemde kayıt yenilemediğinizde teciliniz bozulmaz.

 5. 449
  mira:

  Merhaba ben aöf 1.sınıf öğrencisiyim bahar dönemi kaydımı dondurmak istiyorum seneye kaydımı yenilediğimde aynı dönemden mi devam edicem yoksa 2.sınıftan devam edip kalan dönemn derslerinide verebiliyormym yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkrlr.

 6. 450
  emrayz:

  İyi günler.Ben de kaydımı dondurmayı düşünüyorum ve bahar dönemi harcını yatırmayacağım.Fakat öğrenci akbili kullanıyorum.Harcı yatırmadığımda (kayıt dondurma) öğrenci akbilimi hala kullanabilir miyim yoksa kayıt yenileme yapmadığım için bu haktan yararlanamıyacak mıyım? Kullanabilirsem ne zamana kadar? teşekkürler.

 7. 451
  admin:

  @ mira:
  Genel not ortalamanız 2.00′ın üzerinde ise 2. sınıftan ders alabilirsiniz. Değil ise sadece 1. sınıfın derslerini alabilirsiniz.

  @ emrayz:
  Akbil, paso, otobüs kartları vb. kartlar her ilde farklı oluyor. İstanbul’da ki akbili tam olarak bilmiyorum, eğer yıllık yenilemesi yapılıyorsa yenileme tarihine kadar kullanabilirsiniz.

 8. 452
  Cuneyt:

  Merhaba ben 87liyim aof ye 2008 de girdim suan Sadece 4.sinif bahar doneminde 1dersten sorumluyum fakat bu sene mezun olmak istemedigimden kayit yenilemek istemiyorum bu durum tecilimi bozarmi.

 9. 453
  barış:

  Merhaba , benim şu anda 3.sınıfı 3.kez tekrarlayışım sınavlara hiç girmedim ancak her sene kaydımı yeniledim.Bu seneki 2.dönem harcımı yatırmazsam babamın vefatından dolayı aldığım ssk’dan maaş ve asker tecilim bozulur mu ? İlk sene 2.dönem harcını yatırmadığımda problem olmamıştı şimdi bi problem olur mu.Şimdiden teşekkür ederim.

 10. 454
  admin:

  @ Cuneyt:
  Askerlik tecili yıllık olarak yapılıyor. Bahar döneminde kayıt yenilemediğinizde sorun olacağını zannetmiyorum.

  @ barış:
  Ssk durumu hakkında bilgim yok malesef. Askerlik tecilinizi etkilemeyecektir.

 11. 455
  mehmet:

  merhaba kayıt yenileme ücretini yatırmadım acaba tecilim bozulurmu bu konu hakkında bir bilginiz var mı?

 12. 456
  admin:

  @ mehmet:
  Bahar dönemi için bozulmaz. Önümüzdeki yıl güz döneminde kayıt yenileme yapmadığınız takdirde teciliniz bozulacaktır.

 13. 457
  nesrin:

  Merhabalar benim sorum 2008 yada 2009 da emin dehilim aof ye kayit yaptim harclarimi yatrdim ama ilk sene kaldim sonrada hic birsey yapmadim su an devam etmek istiyorum ne yapmaliyim kayit yenileyebiliyormuyum yoksa sinava tekrar mi girmem gerekiyo yardimci olursaniz sevinirim

 14. 458
  admin:

  @ nesrin:
  Eylül – ekim aylarında kayıt yenilemeye yapıp kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Sınava tekrar girmeniz gerekmiyor.

 15. 459
  nesrin:

  Kayıt icin aöf bürosuna gitmem gere
  kiyomu kayıt yenileme icin gerekli belgelr ve ücretden bilginz varmı şimdidn tşk ler

 16. 460
  admin:

  @ nesrin:
  Harçlar ortalama 205 Tl civarıdır. Önce internetten ders ekle sil ile dersinizi seçecek ardından bankaya harcınızı yatıracaksınız. Daha sonra aof bürosuna giderek bandrol ve kitaplarınızı alacaksınız.

 17. 461
  sahraaa:

  Mrb istanbul üniversitesi iktisat fakültesi uzatan eğitim okuyorum bu dönemki harç paramı yatırmadım.her dönem harç paramız 827 tl.Ben aöf adalet kayıt olacam bu sene üniversite sınavı ile.iSTANBUL ÜNİVERSİNDE YATIRMADIĞIM HARÇ PARASI BAŞIMA BELA OLUR MU.YADA DONDURDUĞUMDA HARÇ PARASINI BENDEN ALIRLARMI .SİLDİRİRSEM ALRLAMI DONDURRSAMMI.ALIRLARSAA NE KADAR ALIRLAR EN SON YATIRMADIĞIM DÖNEMİ HARÇINIMI ALIRLAR YOKSA BİRDE EKSTRADAN EYLÜLDE OKULLARA BAŞLADIĞIMIZ HARÇDAMI ALIRLAR ?

 18. 462
  sahraaa:

  Yada istanbul üniversitesi harçını ödemeden aöfye kayıt yaptırabilirmiyim ya üniversite sınavı ile yada 2 üniversite ile.ünivrsite sınavı ile kayıt yaptıracaksam bu dönem ödemediğim harçı ödemeden olur mu ? ödeme gerekyorsa bu dönem ödemediğim harçı ödeyiy birde eylülde okul açıldığında 2 harcı birden ödeyeceğim hiçbişey bilmiyorum lüfen bişey döyleyin

 19. 463
  sahraaa:

  İstanbul üniversitesine bu harçı ödemeden aöf adalet kayıt yaptırmak için nasıl bir yol çizmem gerek

 20. 464
  sahraa:

  Parasızlıktan Biten çocuk :@ Ben istanbul üniversitesi iktisat okuyorum.2dönem yani bu dönem ki harcımı yatırmadım.haliyle derste almadım dersede girmedim.aöf den bir bölüme kayıt olacağım.İSTANBUL ÜNİVERSİTESİNDEN 2.dönem harcımı yatırmadan.aöf kayıtta bir sorun olur mu ? yada harcı ödememek için nasılsa bu okulda okumuyacağım harcı ödememek için ne yapmam gerek ? Direk üniversite sınavı ile aöf geçsem istanbul üniversitesin harcı önemsiz mi.Dondursam bu dönem ödemediğim harcı ödemek zorundamı kalırım.yada kayıdı sildirsem harcı yine mi ödemek zorunda kalırım..Ne yapayım bu parayı ödememek için ? Nezamn sildiryim ve ya donduryum diğelimli başka okula öss ile tekrar girsemde bu dönem ödemediğim harcı ödemek zorundayım.ozamn sadece bu dönemimi ödeyeceğim yoksa eylülde okular tekrar başlıyor birdee onumu ödeyeceğim off offf .En son nezaman kadar vaktim var

 21. 465
  admin:

  @ sahraaa:
  Anadolu üniversitesine kayıt olduğunuzda herhangi ekstra harç karşınıza çıkmaz. İstanbul üniversitesi ile anadolu ünviersitesi farklıdır. İÜ’ye harcınızı yatırmadan, kayıt sildirmeden, kayıt sildirerek, kayıt dondurarak vs. anadolu üniversitesine her şekilde sorunsuz kayıt olabilirsiniz.

 22. 466
  gamze:

  Merhaba işletme 3. Sınıftayım ve alttan iki dersim kaldı. 3.sınıfa hiç başlamadım. 2 senedir kayıt yaptırmadım halen öğrenciliğim devam ediyormudur ve bölüme devam etmek istemiyorum kalan iki seneyi farklı bir bölümle alttan kalan derslerle okuma şansım varmı

 23. 467
  Cevdet:

  4. Sınıftayım güz döneminden tek dersim var bahar döneminden dersim olmadığı için kayıt yenileyemedim. Okul tarafından yapılan tecilim bozulur mu yoksa önümüzdeki senenin başına kadar devam mı eder

 24. 468
  Faruk:

  Merhaba ben 3. Sınıf işletme okuyorum iki yıl üst üste sınıfta kaldım yalnız bu sene ilk harcımı yatırdım sınava da girdım ikinci harcımı yatırmadım sınavlara da girmedim teciliyim öyle olduğunu zanediyordum ama bana askerden kağıt gelmiş 10 gün sonra beni askere çağırıyorlarmış hatta bölüğüm ve yerim bile beli ne yapmam gerek artık öğrenci değilmiyim aöf beni kovdumu harç yatırmadım diye yoksa kendim mi gidip teciil yaptırmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

 25. 469
  semrakoca:

  mrb ben 2006 da kayıt yaptrmıştım kamu yönetimi okuyordom 2010 da 3. sınıftaydım doğum yaptım devam edemedim şimdi tekrar devam etmek istşyorum ne yapabilirim devam edebilir miyimyoksa tekrar sınava girip baştan mı okumalıyım

Sayfalar: « 1 … 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] Show All

Yorum Yapin

internet

Aöf & Sitemap |
.

Güncel Bilgileri Facebook Sayfamızdan
Takip Edin