Açıköğretim Kayıt için Gerekli Belgeler

Açıköğretim - Tarih:24 Ağustos 2016

INTERNET BAŞVURU BELGESİ
Internet Başvuru Belgesini, sitemize yapacağınız başvurunuzun kabulünden sonra bilgisayarınıza indireceğiniz elektronik dosya içerisinde bulacaksınız. Belgeyi elde etmek için dosyanın yazıcı dökümünü almalı ve işaretli yerden kesmelisiniz.

Internet Başvuru Belgesinde, başvuru yaptığınız programla ilgili bilgiler olacaktır. Bu bilgilerin doğruluğunu mutlaka kontrol ediniz. Internet Başvuru Belgesini kayıt sırasında AÖF bürosuna imzalı olarak teslim etmelisiniz. İmzanız, Fotoğraflı-İmzalı Formda kullandığınız imzanın aynısı olmalıdır.

* Resimde kırmızı çerçeve içine alınmış bölüm, örnek yazıcı dökümündeki Internet Başvuru Belgesini göstermektedir.

FOTOĞRAFLI-İMZALI FORM
Fotoğraflı-İmzalı Formu, sitemize yapacağınız başvurunuzun kabulünden sonra bilgisayarınıza indireceğiniz elektronik dosya içerisinde bulacaksınız. Formu elde etmek için dosyanın yazıcı dökümünü almalı ve işaretli yerlerden kesmelisiniz.

Formun üzerindeki ayrılan yere kurallara uygun fotoğrafınızı yapıştırınız. Öğretiminiz süresince kullanmayı düşündüğünüz imzanızı, ayrılmış alana, taşmayacak şekilde siyah tükenmez kalemle atınız.

* Resimde kırmızı çerçeve içine alınmış bölüm, örnek yazıcı dökümündeki Fotoğraflı-İmzalı Formu

ÖĞRENCİ BİLGİ FORMU
Öğrenci Bilgi Formunu, sitemize yapacağınız başvurunuzun kabulünden sonra bilgisayarınıza indireceğiniz elektronik dosya içerisinde bulacaksınız. Formu elde etmek için dosyanın yazıcı dökümünü almalı ve işaretli yerlerden kesmelisiniz.

Yazıcı dökümünü aldığınız Öğrenci Bilgi Formuna kurallara uygun fotoğrafınızı yapıştırınız. Bu form, kayıt esnasında AÖF bürosunca onaylanarak size geri verilecektir. Size verilen Öğrenci Bilgi Formunu, öğrenci kimlik kartınızı alıncaya kadar öğrenci olduğunuzu kanıtlamak ve AÖF bürolarından öğrencilik hizmeti alabilmek için kullanacaksınız.

Bu form, İngilizce Öğretmenliği Lisans Programına kayıt yaptıran öğrencilerin 1. ara sınavı hariç, sınavlarda öğrenci kimlik kartı yerine geçmez.

Öğrenci kimlik kartınızı bürodan teslim alırken, Öğrenci Bilgi Formunuzu geri vermek zorundasınız.

* Resimde kırmızı çerçeve içine alınmış bölüm, örnek yazıcı dökümündeki Öğrenci Bilgi Formunu göstermektedir

FOTOĞRAF
4 adet 4.5×6 cm. boyutunda kurallara uygun olarak çektirilmiş fotoğraf kayıt için gereklidir. Tüm fotoğraflar aynı olmalıdır. Kurallar için kayıt kılavuzunun ilgili bölümüne bakınız.

Fotoğrafların 2 adedi, sitemize yapacağınız başvurunuzun kabulünden sonra bilgisayarınıza indireceğiniz ve yazıcı dökümünü alacağınız Fotoğraflı-İmzalı Form ile Öğrenci Bilgi Formuna yapıştırılacaktır. Diğer 2 fotoğraf ise kayıt esnasında AÖF bürosuna teslim edilecektir.

ÖĞRENİM BELGESİ
Kayıt Bilgileri Sorgulama Sonuçları Belgesinde “Mezun Bilgisi”ne ulaşılan adayların kayıtları, öğrenim belgesi alınmadan yapılacaktır. Mezun bilgisine ulaşılamayan adaylar aşağıdaki açıklamalara göre öğrenim belgesini kayıt anında AÖF bürosuna teslim edeceklerdir.

Kayıt işlemleriniz için aşağıdaki öğrenim belgelerinden birisini vermek zorundasınız.

a) Noter onaylı diploma sureti: Lise veya dengi okul mezunu olan adaylar, diplomalarının noter onaylı suretiyle kayıt yaptıracaklardır. Diplomasını kaybedenler ise, mezun oldukları okuldan alacakları DİPLOMASINI KAYBEDENLERE MAHSUS ÖĞRENİM BELGESİ’nin noter onaylı sureti ile kayıt yaptıracaklardır.

b) Geçici mezuniyet belgesi (çıkma): 2007-2008 öğretim yılında lise veya dengi okul mezunu olan adaylardan diplomaları hazırlanmamış olanlar, okullarından alacakları yeni tarihli geçici mezuniyet belgesinin (çıkma) noter onaylı sureti ile kayıt yaptırabileceklerdir.

2008 ÖSYS ile Açıköğretim Fakültesi Okul Öncesi Lisans Programına yerleştirilip kayıt yaptıracak adayların Kız Meslek Lisesi veya Meslek Liselerinin;
* Çocuk Gelişimi,
* Çocuk Gelişimi ve Eğitimi,
* Çocuk Gelişimi ve Bakımı
bölümlerinden mezun olmaları gerekmektedir. Bu nedenle adaylar, yukarıda sayılan bölümlerin birinden mezun olduklarını gösteren diploma veya 2007-2008 öğretim yılına ait geçici mezuniyet belgesinin (çıkma) noter onaylı suretini vereceklerdir.

Yukarıda sayılan belgelerin dışında kalan ilişik kesme belgesi, geçici denklik belgesi, mezuniyeti belirten düz yazılar, temel kursu bitirme diploması, başarı durum belgesi ve sertifikalar, mezuniyet belgesi yerine kesinlikle kabul edilmez ve kayıt yapılmaz.

Öğrenim belgenizdeki kimlik bilgileri ile nüfus cüzdanınızdaki bilgilerin (ad, soyad, baba adı vs.) aynı olması gerekmektedir. Bu bilgilerinizde farklılık varsa, bu farklılığa ait yasal belgenizi öğrenim belgenizle birlikte vermek zorundasınız. Eğer öğrenim belgenizdeki bilgiler hatalı ise mezun olduğunuz okula başvurarak öğrenim belgenizin arkasına açıklama yaptırmanız gerekmektedir.

Çalışmakta olduğunuz kurum veya mezun olduğunuz okullardan alacağınız onaylı diploma veya çıkma fotokopileri geçerli değildir.

ASKERLİK DURUMU BELGESİ
Askerlik durumunuza göre aşağıda açıklanan Askerlikle İlişiksiz Belgesi, kayıt için AÖF bürosuna verilmelidir.

TECİLLİ: 1971 – 1987 yılları arasında (1971, 1972, …, 1987) doğan erkek adaylar, askerlik şubelerinden alacakları askerlik işlemleri yönünden bir sakınca olmadığına dair Askerlikle İlişiksiz Belgesinin aslını vereceklerdir. 1987 ve sonrası (1987, 1988, …) doğumlu erkek adaylardan Askerlikle İlişiksiz Belgesi istenmeyecektir. Ancak bu adayların, Internet başvuru adımlarındaki “Askerlik Durumu” seçeneğinde “Tecilli”yi seçmiş olmaları gerekmektedir.

YAPTI: Askerliğini yapmış olanlar, askerlik yaptıklarını kanıtlayan, askerlik şubelerince düzenlenen resmi yazının aslını veya Terhis Teskeresinin Fotokopisini AÖF bürosuna vereceklerdir.

YAPIYOR: Halen asker olanlar, birliklerinden alacakları, durumlarını kanıtlayan mühürlü resmi bir belgeyi Askerlik Durumu Belgesi olarak kayıt yaptırdıkları AÖF bürosuna vereceklerdir.

YAŞ SINIRINI AŞMIŞ: 1970 ve öncesi (1970, 1969, …) doğumlu erkek adaylar, yasada yazılı yaş sınırı dışına çıktıklarından, kendilerinden Askerlik Durumu Belgesi istenmeyecektir.

MUAF: Yasal nedenlerle askerlikle ilişiği olmayanlar, askerlik şubelerinden askerlikten muaf olduklarını belirten yazıyı, subay ve astsubay olanlar birliklerinden alacakları mühürlü resmi görev belgesini Askerlik Durumu Belgesi olarak vereceklerdir.

Ayrıntılı bilgi için kayıt kılavuzunun ilgili bölümünü okuyunuz.

BANKA DEKONTU
Kaydınızı AÖF bürosunda gerçekleştirmeden önce, ödemeniz gereken öğrenim giderini bankaya yatırmış olmalısınız.

Ödeme yaptıktan sonra Vakıfbank şubesinden size iki nüsha dekont verilecektir. Dekontun bir nüshasını AÖF bürosuna teslim ediniz. Banka dekontunun bir nüshasını veya fotokopisini öğretim yılı boyunca saklayınız. Bu dekont sizden Üniversitemiz yetkililerince istenebilir.

Ayrıntılı bilgi için kayıt kılavuzunun ilgili bölümünü okuyunuz.

ÖĞRENCİ KAYIT DOSYASI
Öğrenci Kayıt Dosyasına adınızı, soyadınızı ve T.C. kimlik numaranızı mürekkepli veya tükenmez kalemle, büyük harfle, okunaklı ve temiz şekilde yazınız.

Kayıt dosyasının sağ alt köşesinde bulunan öğrenci imzası bölümüne, öğreniminiz süresince değişmeyecek imzanızı atınız. Bu imza ile Fotoğraflı-İmzalı Formdaki imzanızın aynı olması gerekmektedir.

Kayıt dosyası üzerinde bulunan T.C. kimlik no (öğrenci no) alanına, T.C. kimlik numaranızı her kutuya bir rakam gelecek şekilde ve doğru olarak yazınız. Ad ve soyad satırını, yine nüfus cüzdanınızı esas alarak doldurunuz.

Dosya üzerine yazdığınız bilgiler ile başvuru esnasında sitemize girdiğiniz bilgiler aynı olmalıdır.

Kaynak: https://aof.anadolu.edu.tr/kayit/


Etiketler:, , , , , , , , , ,

Toplam 313 Yorum

Sayfalar: « 1 … 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] Show All

 1. 289
  admin:

  @ ayben:
  FF olan dersiniz kesin kalıyor. CC altındaki dersler ise not ortalamanız 2.00’ın altında ise kalıyor. CC ve üzerindeki notlar geçiyor.

 2. 290
  GÖKBEN:

  merhaba ucuncu sınıftayım kayıt yenılemek ıcın sayfaya gırıs yapıyorum.
  2012-2013 öğretim yılında yeni kayıt yaptıran öğrenciler ders ekle-sil işlemi yapamazlar. Kayıt yenileme bedelini bankaya yatırarak kaydınızı yeniletebilirsiniz. diyor
  dersleri seçtikten sonra belli olmıycak mı miktar

 3. 291
  admin:

  @ GÖKBEN:
  Sistem bu yıl yeni kayıt olanlara dersleri otomatik atayacak o zaman. Geçen yıl bu sistem tam çalışmıyordu o yüzden herkese girip derslere bakmasını öneriyorduk. Bu yıl sistemi düzeltmişler sanırım. Sadece bankaya harcınızı yatırmanız yeterlidir.

 4. 292
  GÖKBEN:

  merhaba harcımı bankaya yatırdım fakat sisteme giremiyorum ders seçmek için.sürekli başka güvenlik kodu veriyo o zaman otomatik olarak mı seçildi benim sadece gidip kitaplarımı almam yeterli mi bide kitapları bürolardan ne zaman alıcaz

 5. 293
  admin:

  @ GÖKBEN:
  Ders ekle-sil işlemleri harç yatırmadan önce yapılıyor. Harcı yatırdığınızda ders ekle-sil işlemi yapmamışsanız sistem otomatik yapıyor. Bu yıl yeni kayıt olduğunuz için sistem otomatik yapmıştır muhtemelen. Bir sorun olduğunu düşünüyorsanız aof bürosu ile görüşmenizi öneririm.

 6. 294
  ayşem:

  acaba kitaplarım gelmiş midir büroyu arıyorum ulaşamıyorum bosuna gtmek te ıstemıyorum yakın degıl cunku szce gelmıs mıdır?

 7. 295
  ayşem:

  uluslararası ilişkiler bölümündeyim 3.sınıf

 8. 296
  admin:

  @ ayşem:
  Kitaplar konusunda net birşey söylemek zor malesef. Bazı bürolara gelmiş iken bazıları gelmemiş oluyor.

 9. 297
  ayşem:

  peki büroda da bi işlem yapılıyor mu kayıt yenilemek için büroya da gtmemz gereekiyo mu

 10. 298
  admin:

  @ ayşem:
  Kayıt yenileme için bir işlem yapılmıyor. Kitap istemiyorsanız gitmenize gerek yok. Sizin yerinize bir başkasıda kitaplarınızı alabilir.

 11. 299
  Meral:

  Selam…meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum…daha önce üniversite sınavında 1. Basamakta barajı geçmiştim…Açık öğretime kayıt yaptırabilirmiyim acaba ….Bu konuda hiç bilgim yok bilgi verirseniz sevinirim…

 12. 300
  Ahmet:

  yeni kayıt yapıcam ne gibi işlemler gerekli ? ygs-lys puanı dikkate alınıyor mu?

 13. 301
  aslı:

  bu sene ticaret lisesinden mezun oldum.2 yıllık sınavsız geçiş hakkımı açıköğretimden okumak istiyorum.ne yapmam gerekiyor.kayıt tarini ne zaman.hangi evrakları hazırlamam gerekiyor.yardımcı olur musunuz?

 14. 302
  Ümit:

  Hocam selam,
  2013 osys-isletme yeni kayit yapicam, kayitlarda ikametgah isteniyor mu? yurtdisinda yasiyorum, nasil olacak? Tesekkurler.

 15. 303
  medine:

  önlisans çocuk gelişimi mezunuyum sosyoloji okumak istiyorum nereye başvuru yapmam gerek?

 16. 304
  gulden:

  merhaba iyi gunler ben hem acıktan hemde normalde okumak istiyorum bunun olması mümkünmü acaba cevaplarsananız sevinirim :-)

 17. 305
  ışıl:

  mrb ben ticaret lisesi mezunuyum 2 yıllık açık öğretimde hangi bölümlere kayıt yaptırabilirim?yardımcı olursanız sevinirim..

 18. 306
  ışıl:

  mrb ben ticaret lisesi mezunuyum 2 yıllık açık öğretimde hangi bölümlere kayıt yaptırabilirim?cvp verirseniz sevinirim…

 19. 307
  admin:

  @ ışıl:
  Sınavsız geçiş ile geçebildiğiniz örgün bölümler açıköğretimde var ise bunlarada sınavsız geçiş yapabilirsiniz. Sınavsız geçiş içinde ygs başvurusu yapmanız gerekli.

 20. 308
  zehra:

  mrb 2011 de sınavsız geçişle örgüne kayıt yaptıran bi ögrenci sagdece 1 ay gidiyo okula kaydı silinmişmidir ve tekrar kayıt yaptırma imkanı varmıdır.

 21. 309
  emine:

  Ben başvuru yapmak istiyorum fakat gereklı formlara ulaşamıyorum yardımcı olurmusunuz

 22. 310
  vedat:

  1993 doğumluyum askerlik belgesi için askerlik şubesine gittim. senden belge istemezler dedi memur. admin bu konuda bilgin varmı? bugün son gün şimdi kayıt olmaya gidiyorum.

 23. 311
  SULTAN EFE:

  Slm admin ben meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum 2009-2010 yılında açık öğretim fakültesi Türk Dili Edebiyatına kayıt yaptırdım ve ilk sınavlara girdim daha sonra hiç sınava falan girmedim kayıtta yenilemedim şimdi tekrar devam etmek istiyorum ne yapmam gerekiyor yardımcı olun lütfennn acil…..

 24. 312
  kezban:

  ben ank tıc meslek lısesı 2 sınıf sıgorta bolumun terk ettım acık lıseye yazılmak ıstyorum fakat sıgorta bolumunden gecıs yapabılıyormuyum yapsm yıne 4 yıllıkmı okumam gerekıyo lıse 1 dentekrar baslayıp yada sgorta bolumunu tekrar okusam kac yıl okumam gerekıyo kayıt yaptırabılıyormuyum bılgı vermızı ıstıyorum

 25. 313
  mstafa:

  Mrb daha önceden kaydım vardı şimdi farklı bi bölüme geçmek istiyorum tekrardan belgeleri hazırlamak zorunda mıyım?

Sayfalar: « 1 … 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] Show All

Yorum Yapin

istanbul

Aöf & Sitemap |
.