acik-ogretim

Açıköğretim Kayıtları Ne Zaman ve Nasıl Yapılacak

170

Ne zaman ve Nasıl Yapılacak?

Tercih sonuçlarının açıklanmasıyla 2013-2014 eğitim döneminde açıköğretime yerleşen öğrenciler nasıl ve ne zaman kayıt olacaklarını oldukça merak ediyorlar. Açıköğretime yeni yerleşen öğrencilerin kayıtları 02 Eylül 2013 – 17 Eylül 2013 tarihinde yapılacağı için bu yazıyı daha sonra hazırlamayı düşünüyorduk. Öğrencilerin bu konudaki ısrarı sonucu yazımızı hazırladık.

Konunun daha net anlaşılabilmesi için makale tarzı yerine soru cevap tarzında yazı hazırlamayı seçtik. Bizlere gelen soruları toparlayıp hepsine cevap olacak bir yazı sizlerle. Burada cevabını bulamadığınız soruları konu altından yorum olarak sorabilirsiniz.

Aşağıdaki soruların Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Bölümleri için geçerli olduğunu hatırlatalım.

1-  ne zaman yapılacak?

Açıköğretime yeni yerleşen (ösys ile) ve yatay geçiş yapan öğrencilerin kayıtları 02 Eylül 2013 – 17 Eylül 2013 tarihleri arasında yapılacak.

2- 2 yıllık bölümden geçenlerin yada ikinci üniversite ile geçiş yapanların kayıtları ne zaman yapıalcak?

Dikey geçiş, İkinci üniversite ve Lisans tamamlama kayıtları 30 Eylül 2013 – 25 Ekim 2013 Tarihlerinde yapılacak.

3- Ne Kadar?

Geçtiğimiz günlerde Üniversite harçları kaldırıldı. Açıköğretimde harçlar dönemlik 45 TL, öğrenim gideri 205 TL civarı olduğundan sadece 45 TL’lik kısım kaldırıldı. Bu durumda her bölüm dönemlik ortalama 205 TL harç yatıracak.

2012 – 2013 Açıköğretim Kayıt Harçları için tıklayınız.

4- Nasıl Yapılıyor?

  3 kısımdan oluşmaktadır. İnternetten ön kayıt, bankaya harcı yatırma ve aof bürosuna gidip kesin kayıt. Bu kısımları teker teker açıklayalım.

4.1- Açıköğretim Ön Kayıt Nasıl Yapılır?

Açıköğretim ön kayıtları yeni yerleşenler için 02 Eylül 2013 – 17 Eylül 2013, dikey geçiş ve 2. Üniversite için 30 Eylül 2013 – 25 Ekim 2013 tarihlerinde yapılacak.

Ön Kayıt Adresi:  https://kayit.anadolu.edu.tr/tr/BasvuruYeni/BasvuruAnaSayfa.aspx

Açıköğretim ön kayıtları yukarıdaki adresten yapılacak. Site şu anda aktif olmadığı için kayıt yapılamamakta. 2 Eylül itibari ile site çalışacaktır.

Ön kayıt işlemi oldukça basittir. Sitedeki boşlukları doldurarak ve seçimler yaparak ön kaydınızı 10 dakika içerisinde yapabilirsiniz.  Ön kayıt sonrasında bilgisayarınıza indirmek için bir pdf dosyası çıkacak. Onu bilgisayarınıza indirip yazıcınızdan veya internet cafeden çıktı alacaksınız. (Örnek çıktı resmi aşağıdadır.)

İnternet başvuru belgenizi çıktı aldığınızda iki kısıma fotoğraf yapıştıracak ve gerekli yerlere adınızı yazıp imza atacaksınız. Bu işlemlerin ardından ön kaydınız bitmiş oluyor. ( 30 dakika arayla tekrar tekrar internet başvurusu yapabilirsiniz.)

4.2- Açıköğretim Harcı Nasıl Yatırılır?

Önümüzdeki günlerde her bölüm için harç miktarlarını ayrıntılı olarak yayımlayacağız. Ortalama harç ücretlerinin 200 TL olduğunu varsayabiliriz.

İnternetten ön kayıt yaptıktan sonra vakıf bankasına giderek harcınızı yatırmanız gerekli. Vakıf bankasına gidip kimliğinizi verdiğinizde (T.C. kimlik numaranız öğrenci numaranız olacak) banka görevlisi size zaten yatırmanız gereken miktarı söyleyecektir. Bu ücreti yatırıp dekontu alacaksınız.

4.3- Açıköğretim Aof Bürosundan Kayıt Nasıl Yapılır?

Açıköğretim bürosu adreslerine aşağıdaki linkten bakabilirsiniz.

İnterneten önkayıt yapıp, bankaya harcınızı yatırdıktan sonra kesin kayıt için aof bürosuna gitmeniz gerekiyor. Kayıt için gerekli evraklarıda topladıktan sonra kayıt tarihleri içerisinde aof bürosuna giderek kesin kayıt olacaksınız.

Kesin kayıt sonrasında sizde küçük bir kağıt kalacak. Bu kağıdı kaybetmeyin, 1-2 ay sonra öğrenci kimliğinizi bu kağıt ile alacaksınız. Ayrıca bu kağıtta internet şifrenizde yazacaktır. İnternet şifrenizi kaydetmeyi unutmayın.

Açıköğretim Kaydı için Gerekli Belgeler: http://acikogretim.sozel.org/acikogretim-kayit-icin-gerekli-belgeler.html

Açıköğretim Bürolarının Adresleri ve Telefonları: http://acikogretim.sozel.org/acikogretim-burolari-adres-ve-krokileri.html

5- Kayıt yenileme denen bir şey var o nedir?

Kayıt yenileme işlemini yeni kayıt olanların dışındaki tüm öğrenciler yapmaktadır. Kayıt yenilemeler Güz dönemi için 16 – 27 Eylül 2013, Bahar Dönemi için 3 – 14 Mart 2014 Tarihlerinde yapılacaktır. Kayıt yenilemeden önce öğrenci sayfanızdan ders ekle – sil işlemi yapılmalıdır. Kayıt yenileme işlemleri ile ilgili ayrı bir yazı yayımlanacaktır.

Merak ettiklerinizi konu altından sorabilirsiniz.

Paylaş:

170 yorum

 1. ben bir ünide 4yıllık bir program okuyorum ikinci üni olarak gıda kalite kontrolü ve analizi okuyabilir miyim ? okuyamazsam da okumam için neler gereklidir ? teşekkürler

 2. ben iki yıllık tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik okudum mezun oldum.ygs ye grip tercih yaptım ve açıköğretimden sosyal hizmetler bölümüne yerleştirildim. bu okuyacağım bölümle ben 4 yıllık lisans mezunu olarak sayılabilir miyim ?

 3. Admin aklımı sürekli kurcalayan bir soru var cevabını öğrenmeyi umud ediyorum. Anadolu üniversitesi açıköğretim öğrencileri kendilerine verilen öğrenci kimlik kartları ile örgün öğrencilerin girdiği derslere girebiliyorlarmış diye bir söylenti var. Bunun kesin doğruluk payı nedir biliyorsan paylaşır mısın lütfen..?

 4. İletişimle ilgili iki yıllık bir bölüme başlamayı düşünüyorum.Yalnız yabancı dilde İngilizcenin yanı sıra Almanca ve Fransızcanın olması dolayısıyla endişe ediyorum geçemem diye.Almanca ve Fransızcanın zorluk derecesi hakkında bilgisi olan var mı?Şu an benim için tek sıkıntı İngilizcenin yanında hiç bilmediğim iki yabancı dilden sınava girmek.

 5. Merhaba ben Açıköğretim Adalet bölümüne 2.Üniversite olarak kayıt yaptırmıştım şuan mezunum bir başka bölüme yine puansız olarak tekrar 2.Üniversite olarak kayıt hakkım var mı? Yardımcı olursanız sevinirim.

 6. mrb admin benim sorum şu ben açıkögretimden ikinci üni. için kayıt yaptırdım bu dönem 1, dönemin sınavlarına girdim fakat yaz döneminde bıraktım kayıt yaptırmadım en baştan başlama gibi bir fırsatım var mi ben tekrardan okumak istiyorum nasıl yapacagım bunun hakkında bana bilgi verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim

 7. admin ben şuan 4. sınıf tarih okuyorum ve bu yerleştirmelerde çağrı merkezi hizmetleri geldi fakat ikiside gündüz öğretim kaydımı yaptırıp okuyabilirmiyim yada yaptırıp dondura bilirmiyim yada açık öğretime geçiş yaptırabilirmiyim yardımcı olursanız çok sevinirim.

 8. merhaba ben ön lisans tan bu yıl mezun oldum açık öğretim 3. sınıftan devam etmek istiyorum . iki bölüm arasında kaldım. kamu yönetimi mi yada işletmemi lütfen yardımcı olun.

 9. Herkese merhabalar. Admin bey ara sinav ve donem sonu sinav tarihleri ne zaman acaba ben pek nete giremiyorum goremedim.. :(

 10. İyi güner ben maliye 1 sınıf öğrencisiyim not ortalamam 2.00 altında tekrar yazıyor ben 1. sınıfı tekrar mı edicem yoksa 2. sınıfta alttan derslerimi alıcam! Şimdiden teşekürler

 11. zorunlu dersler olan türk dili inkilap ingilizce ve bilgisayardan nasıl muaf olabilirim? 2. üniversite olarak açıköğretim okuyacağım için bu dersleri gördüm yardımcı olursanız sevinirim iyi günler.

 12. Merhaba,
  Noter tasdik ettirmeden diplomanın aslını ve fotokopisini götürsek ama aslını sadece gösterip fotokopisini versek olur mu ?

 13. meraba benim sorum admin 3sınıf işletme ögrencısıyım.1donem uyarı ıkıncı donem tekrar yazıyo.2.oo altında ortalamam 4 ten ders alıyormuyum bu durumda?bıde kayıt tarıhlerı ne zman..teşekurler

 14. Ben üniversitede işletme yönetimi bölümünü kazandım ancak tamamlamadan bıraktım kaydımı sildirdim. Şimdi açıktan oku mak istiyorum nerey başvurmam gerekli.

 15. Ben kayıt yenileme internetten önce yapmam gerekirken önce bakaya para yatırdım alttan derslerim kaldı karşı bütün dersler çıkar mı??? Benim ne yapmam lazım?? :(

 16. meryem Tarih:

  İyi Günler.4 yıllık işletme mezunuyum. 2.üniversite olarak Tarih bölümü okuyabilir miyim? Bir de sadece il merkezinde mi var açıöğretim büroları? İlçelerde olmuyor mu?

 17. @ Zeynep:
  Yakın zamanda aof bürosuna gidip sorunu anlatmanızı öneririm. Oradan yardımcı olacaklardır.

  @ meryem:
  Evet okuyabilirsiniz. Genellikle il merkezlerinde var. Büyük illerde ilçelerede açmışlar.

 18. ben tercihlerde yerleştim ama istedigim bölüm deil gitmesem açık ögretim okuyabilirmiyim okuyamazsın diyolar ama imam hatip mezunuyum ilahiyat okuyammam mıaçıktan

Yorum Yap

.