Açıköğretim Konaklama İşletmeciliği Bölümü

Açıköğretim - Tarih:31 Ocak 2010

acik-ogretim

Bölüm, konaklama endüstrisinde artan kalifiye eleman talebini karşılamaya yönelik güncel, dünya ölçeğinde düşünen ve kurumlarını ülkenin koşullarına uygun yönetebilen yönetici adaylarını yetiştirmeyi amaçlarken, örgün eğitime girme olanağı bulamayan kişilere gibi dinamik ve özgün bir çalışma alanında eğitim fırsatı da vermektedir. Bu bölümde uygulanan eğitim modeli, üniversite çağındaki gençler için olduğu kadar, bir işte çalışıp örgün öğretimi izleme olanağı bulamayanlara, ön lisans diploması olan ve bunu lisans derecesine yükseltmek isteyenlere önemli bir fırsat sunmaktadır.

Programın İçeriği: Genelde oteller, tatil köyleri ve restoranlar gibi çok çeşitli hizmetler veren turistik yerleri yönetebilecek, yabancı dil bilen, müşterilerin her türlü gereksinimlerini karşılamak üzere, yüksek düzeyde bilgi, beceri, sevk ve idare yeteneğine sahip personel yetiştirme konularında lisans düzeyinde eğitim ve araştırma yapan bir bölümdür.

Bölümün amacı, turizm sektöründe eleman yetiştirmektir. Bölümde teorik ve mesleki yetenek kazandıran pratik eğitim verilmektedir. , Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu bünyesindeki bölümlerden birisidir. Bölüm halkla ilişkiler uzmanları, iktisatçılar, bilgisayar uzmanları, turizm rehberleri, gezi-tur operatörleri vs. ile ilişki içindedir.

Okutulan dersler nelerdir? Bölümün eğitim programında dil eğitimi önemli yer tutmaktadır. Öğrencilere ilk dört yarıyılda 1. yabancı dil, ikinci dört yarıyılda ise 2. bir yabancı dil eğitimi verilir. İngilizce, Almanca, Fransızca ve Rusça dillerinin ikisinin temel yabancı diller olarak verilmesi amaçlanmaktadır. Dil eğitiminin yanı sıra işletme grubu dersleri, muhasebe grubu dersleri ve genel turizm dersleri bölüm eğitiminin temelini oluşturur. Okutulan belli başlı dersler; genel turizm bilgisi, ön büro ve kat hizmetleri yönetimi, genel işletme, pazarlama, genel muhasebe, hukukun temel kavramları, turizm ekonomisi, turizm işletmeciliği, turizm rehberliği vs. şeklinde sıralanabilir. Bölümde işletme ve yönetim dersleri birlikte verilir. Zorunlu staj eğitimi vardır.

Meslek için gerekli kişisel özellikler nelerdir? Bölüm öğrencileri genellikle turizm-otelcilik programlarından gelmektedir. Bölümü tercih edecek öğrencilerin genel kültür sahibi, sosyal aktiviteleri gelişmiş, sözel ifade yeteneği güçlü, değişiklikten hoşlanan, doğru ve çabuk karar verebilen, sabırlı, nazik, anlayışlı, işbirliği içinde çalışabilen bireyler olması gerekmektedir. Ayrıca yabancı dil bilgisine sahip olmak bölüm mezunlarında aranan temel özelliklerdendir.

Mesleğin çalışma alanları: Bölüm mezunları, konaklama işletmelerinde, seyahat acentalarında ve turizmle ilgili tüm kamu kuruluşlarında ve özel kuruluşlarda çalışma imkânına sahiptir. Bölüm mezunlarının yaptıkları işler, genel müdür, genel müdür yardımcısı, önbüro müdürü, yiyecek-içecek müdürü, gece müdürü, satın alma sorumlusu, insan kaynakları yöneticisi, rezervasyon sorumlusu, resepsiyon sorumlusu, barlar şefi, kat hizmetleri yöneticisi vs. şeklinde sıralanabilir. Meslekte ilerleyebilmek için, ilk zamanlar resepsiyon memuru, barmenlik gibi bölümlerden başlanarak, zamanla idarecilik statüsüne ulaşılabilir. Ancak iyi derecede yabancı dil bilen, donanımı iyi mezunlar, doğrudan idarecilik de yapabilirler. Türkiye’nin turizm potansiyeli ülke içinde ve uluslar arası alanda yeterince tanıtılamamıştır. Yapılacak iyi bir tanıtım hem turist potansiyelimizi hem de bu alanda çalışacak elemanlara olan ihtiyacı artıracaktır.

Bu bölüm farklı üniversitelerde “Konaklama ve Turizm İşletmeciliği” olarak geçmesine rağmen, çalışma alanları, alınan dersler benzer olduğu için tek başlık altında tanıtılmış taban puanları ise bölüm isimleri altında ayrı ayrı verilmiştir.

Mesleği tanıma yolları: Mesleği tanıma konusunda ilk önce dershane veya okul rehber öğretmeninize danışmanızda fayda vardır. Böyle bir imkanınız yoksa dershane, üniversite veya ajansların hazırladığı meslek rehberlerinden yararlanabilirsiniz. Meslekleri tanımanın diğer yolu da internet üzerinden arama motorları aracılığı ile bilgi edinilmesidir.

Mesleği uygulayan kişilerle konuşulması ise mesleğin olumlu veya olumsuz taraflarının öğrenilmesi anlamında önemlidir. Meslek odaları ve dernekler de mesleğin tanınması aşamasında yardımcı olacak kurumlardır. Meslek tanıtımı için insan kaynakları birimlerinde veya eğitim danışmanlık şirketlerinde işe alım uzmanı olarak çalışan kişilere de başvurulabilir. Üniversite öğretim görevlileri de meslek hakkında bilgi verebilirler.

Uzman görüşü: Türkiye, geçtiğimiz 7,8 yıl boyunca turizm sektöründe epeyce yol aldı. Sektörün büyümesi iş gücü ihtiyacını da beraberinde getirdi. gelecekte yıldızı parlayacak mesleklerden birisidir. Alana ilgi duyanların programı tercih listelerine almasında fayda vardır.

Tercih edilme oranı: Tahmin edilenin altında tercih edilen bir programdır. Alana ilgi duyan öğrenciler ise programı, tercih listelerinin ilk 5 sırasından birine yazmaktadır.

Mezunlara iş bulmada katkı sağlayacak etmenler: Yabancı dil bilmenin katkı sağlayacağı unutulmamalıdır. Okulun 3.yılından itibaren yarı zamanlı işler veya staj yapılabilir. Bilgisayarda ofis programlarına hakimiyet oldukça önemlidir. Ayrıca okutulan program doğrultusunda projeler geliştirilmesi veya projesi süren çalışmalara katılım artı puan getirecektir. Varsa okulda en az iki klüp faaliyetine katılmanızda fayda bulunmaktadır. Kişisel gelişim konuları ile ilgili yapılan eğitim programı, seminer, konferans, panellere katılmak da artı bir puandır. Kişisel gelişim kapsamında etkili iletişim,takım oluşturma,etkili yöneticilik,zamanı doğru kullanma gibi konular sayılabilir. Kişisel gelişim hakkında kitapların okunması da aynı faydayı sağlayacaktır. Üniversite lisenin devamı değildir. Üniversite yılları kişiliğin oturmaya başladığı yıllardır. Bu yıllarda grup yaşantıları deneyimi kişinin kendisini tanıması anlamında yarar sağlamaktadır. Sanat ve sporla ilgilenmek ise beden ve ruh sağlığına katkı sağlayacaktır.

Açıköğretim bölümü 4 yıllık lisans programıdır ve açıköğretimin kontenjansız bölümlerinden biridir. Bölümde kontenjan sınırlaması olmadığı için 2010 YGS sınavında barajı geçmek yeterlidir. ( Herhangi bir örgün eğitimde okuyanlar 2. üniversite kapsamında sınavsız yerleşebilir.)

Açıköğretim bölümü harçları yılda 2 taksitte ödenmektedir. Bu harçların bir taksiti 190+39Tl’dir.(2009 Yılı için geçerlidir.) 2. taksitte 210+39TL’dir ve Şubat ayının sonuna kadar yatırılması gerekmektedir. Şubat ayında yatırmadığınız takdirde daha sonraki aylarda faiziyle 2. taksiti yatırabilirsiniz. ( İlk taksiti daima zamanında yatırmalısınız. )

Açıköğretim sınavları her yıl aynı zaman diliminde yapılmaktadır. Arasınav Nisanın ilk haftası, Yıl sonu sınavı Mayısın son haftas ile haziranın ilk haftası, Bütünleme Eylül’ün ilk haftası yapılır. 2010 sınav takvimi;

Arasınav ( Vize ) : 03-04 Nisan 2010

Yıl Sonu Sınavı ( Final ): 9-30 Mayıs 2010

Bütünleme: 04-05 Eylül 2010

Açıköğretim Okulöncesi Öğretmeliği geçmiş yıllarda çıkmış sorulara ulaşmak için anasayfamız olan www.Sozel.Org adresini kullanabilirsiniz.

Açıköğretim Bölümünde Görülen Dersler;

1. Sınıf

GENEL MUHASEBE
GENEL İŞLETME
DAVRANIŞ BİLİMLERİNE GİRİŞ
İKTİSADA GİRİŞ
GENEL MATEMATİK
HUKUKA GİRİŞ
TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ

2. Sınıf

GENEL TURİZM BİLGİSİ
SEYAHAT ACENTELİĞİ VE TUR OPERATÖRLÜĞÜ
KONAKLAMA HİZMETLERİNDE KALİTE YÖNETİMİ
OTEL İŞLETMELERİNDE KONAKLAMA HİZMETLERİ
OTEL İŞLETMELERİNDE DESTEK HİZMETLERİ
YİYECEK‐İÇECEK HİZMETLERİ
ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILÂP TARİHİ

3.  Sınıf
İŞ VE SOSYAL GÜVENLİK HUKUKU
TURİZM EKONOMİSİ
FİNANSAL YÖNETİM
PAZARLAMA YÖNETİMİ
OTEL YÖNETİMİ
YÖNETİM BİLGİ SİSTEMLERİ
YABANCI DİL

4.  Sınıf
İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ
MUHASEBE DENETİMİ VE MALİ ANALİZ
HİZMET TASARIMI
STRATEJİK YÖNETİM
GİRİŞİMCİLİK
KÜLTÜR VE KENT
TÜRK DİLİ

* “ Lisans Programında staj zorunluluğu bulunmaktadır.


Etiketler:, , , , , , , ,

Toplam 34 Yorum

Sayfalar: « 1 [2] Show All

 1. 10
  ural:

  arkadaslr konaklma ve işletme bolumu 3.sınıf derslerı ortak mı oluyo bılgılndırısenız sevınırım

 2. 11
  gönül:

  Turizm otelcilik okudum ben staj yaptım.Tekrar yapacağımı zannetmiyorum.Ama olursa da en kolay kısım o kısım,konaklam işletmeciliği işletmeden daha kolay işletmenin dersleri zor çoğu dersi ortak,kütüphaneciyim ben örgün öğretimdeki ders kitaplarından bakıyorum,ama Murat yayınlarının özetli olan kitapları olursa daha kolay çalışabiliriz normal ders kitaplarından zor…Kitaplarımız Bir ay sonra gelecek Bu yıl çok birşey beklemiyoruz,ocak ayından nisan ayına kadarda eğer bir işte çalışmıyorsanız çok vakit var….

 3. 12
  hakan:

  kitaplar 15 aralık ta verılecek ve 3.sınf derlerının 3 ü aynı ısletmeyle

 4. 13
  chef ahmet:

  Arkadaşlar 3. sınıf dersleri otel yönetimi ve turizm ekonomisi dışındaki dersler aöf işletme ile aynı dersler…..
  bu arada ben geçen yaz stajımı çalıştığım otelde yaptım…herhangi bi staj dosyası tutmuyorsunuz sadece okulun size verdiği başlangıçta otel başlama formunu doldurup okula veriyorsunuz…bitiminde ise bitiş formunu doldurup okula veriyorsunuz…

 5. 14
  gürkan:

  bende kıtabımı alamadım ama sımdıden ısletmeyle ortak derslerı calısıom 3 sınıfım 2 farklı ders var zaten onuda sona saklıorum herkese kolay gelsın

 6. 15
  casper:

  dgs ile bu bölüme geçenler önlisans programlarında staj yaptığı için bu bölümdeki stajdan muaf oluyorlarmış öle bi bilgi aldım sonuçta dgs ile geçiş yapanları bu bölüme 1.sınıftan başlamıyorlar ve tekrardan staj yapmaları saçma olur

 7. 16
  osmanosi:

  merhaba arkadaşla. konaklama işletmeciliği lisanstan mezun olunca öğretmen olmayı düşünen var mı? yani öğretmen olabiliyor muyuz formasyon alsak?

 8. 17
  Sinem:

  Ya arkadaşlar ufak bir detay var, anlayamadım gitti; soruyorum:
  -AÖF turizm ve otel işletmeciliği (Ön lisans) son sınıftayım ve bu sene inş.bitiriyorum. Bu konaklama işletmeciliği lisans bölümüne direkt başlayabiliyormuyum? Her hangi bir sınava daha girecekmiyim? Dgs ile bir alakam varmıdır?
  Bilenler cevaplarsa çok sevinirim…

 9. 18
  jülide:

  kitaplara hala ulaşamadık.ayrıca staj işini de anlayabilmiş değilim.net ve doğru bilgiye ulaşan varsa lütfen yazsın.nisanda sınava gireceğiz,birşey bilmiyoruz.

 10. 19
  muhammet:

  arkdaslar gıttım aof burosuna kıtaplar yok sonra staj ıle alakalı sordum kendılerınınde bılgısı yok anadolu unıversıtesıne arayıp sorun dıyorlar bu bolum ıle alakalı dershanelerın kıtapları da yok herkes 2 sene onlısans programı demekte bılgılerınıze

 11. 20
  muhammet:

  arkdaslar son aldıgım bılgıye gore dıkey gecıs yapanlara staj yokmus bılgınıze :)

 12. 21
  ali osman tolan:

  arkdaslar bende dıkey gecıs yaptım 3.sınıf ogrencıgım derslere nerden baslıcamı nasıl calıscagımı pek bılmıyorum galıba soruda yokmus yenı acıldıgından dolayı bilgi alısverısınde bulunmak ıstıyen arkdaslar varsaa benı face den ekleyın ….

 13. 22
  ali osman tolan:

  soru nerden bulabılırızz

 14. 23
  edaa:

  kitap istiyoruz artıkkkk!!

 15. 24
  edaa:

  artık bu işe bir çözüm bulunsun.250tl para yatırdık,haavaya uçtu resmen.sınava gireceğiz boş kafalarla.böyle şeymi olur yaaa.şikayet edeceğim sorumlulrı.

 16. 25
  melis:

  evet ilglileri şikaayet edelim

 17. 26
  muhammet:

  aRKDASLAr ısletme bolumu ıle dort dersımız aynı ama dıger ıkı ders ıcın elımızdekı anadolu uynıversıtesının kıtabına calıscaz pzarlama yonetımı fınansal yonetım ıs sosyal ve yonetım bılgı sıstemı 3.sınf derslerı bılgmze

 18. 27
  alphan:

  kitapları alalı 1 ay oldu nerdeyse başvurduğunuz aöf bürolarındamı bulamıyorsunuz kitapları

 19. 28
  Emre:

  Arkadaşlar benim bir sorum olacak ben bu sene aöf truzm otelcilik gitmeyi düşünüyorum biraz bilgi istiyorum bilen varsa yüz yüze üniversiteye gider gibi eğitim var mıdır ? giden varmı yardımcı olursanz sevinirim

 20. 29
  semra:

  Arkadaşlar,iki yıllık turizm ve otel işletmeciliğini bitirip dikey geçiş yaptım.ilk yıl 90 gün zorunlu staj vardı.çalıştığım seyahat acentesinde yaptım,fakat 3.sınıfta staj zorunlu değil isteğe bağlı,yapılması bizim açımızdan faydalı,turizm ekonomisi,otel yönetimi dersleri hariç işletmeyle aynı dersler yardımcı kitap,nette soru cevap maalesef yok,finallere girdik bakalım sonuç ne olacak herkese başarılarının devamını diliyorum.

 21. 30
  selva:

  arkadaşlar ben halkla ilişkiler mezunuyum işletmeye geçiş yaptım fakat evlilik ve çocuktan sonra sınavlarda hem başarılı olamadım hemde konaklama ve işletmeciliği bölümüne geçiş yapmak istiyorum yapabilirmiyim bilgilendirirseniz sevinirim.

 22. 31
  emel:

  bende 3.sınıftan kayıt yaptırdım stajı ne zaman yapıyoruzz

 23. 32
  Ercan:

  Arkadaslar herkese hayirli ugurlu olsun
  30 yasimdan sonra yeniden baslamaya egitimimi dikey gecis ile lisans duzeyine tasimaya karar verdim.
  Yalniz bi sorun var bu bolum gayet eglenceli ve tamamlanabilir gorunuyor ama 3. Siniftan devam edecegiz yabanci dil derslerini verebilecekmiyiz!!!????
  Basarilar dilerim
  Saygilar

 24. 33
  admin:

  @ emel:
  Stajlarla ilgili net bilgim yok malesef. Aof bürosuna sorabilirsiniz.

  @ Ercan:
  Geçen yıllarda dikey geçiş ile geçiş yapanlar ingilizce dersinden muaf oluyordu, bu yıl kredili sisteme geçildi ve muafiyet kaldırıldı diye duydum. İngilizce dersini almanız gerekebilir.

 25. 34
  merve:

  2 yıllık bitirip dikey geçişle konaklama işletmeciliğine geçsem staj yapmak zorundamıyım daha öce 2 yıllıkta yaptım

Sayfalar: « 1 [2] Show All

Yorum Yapin

istanbul

Aöf & Sitemap |
.

Güncel Bilgileri Facebook Sayfamızdan
Takip Edin