Açıköğretim Maliye Bölümü

Açıköğretim - Tarih:12 Şubat 2010

acik-ogretim

Açıköğretim bölümü 4 yıllık lisans programıdır ve açıköğretimin kontenjansız bölümlerinden biridir. Bölümde kontenjan sınırlaması olmadığı için 2010 YGS sınavında barajı geçmek yeterlidir. ( Herhangi bir örgün eğitimde okuyanlar 2. üniversite kapsamında sınavsız yerleşebilir.) programının amacı, kamu ve özel sektörde mali, (para ile ilgili) konulara ilişkin sorunlara bilimsel yöntemlerle, gerekli çözümleri geliştirecek elemanları yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler
Programında, , vergi, muhasebe, ekonomi, istatistik, matematik ve hukuk ağırlıklı olup, öğretim süresi boyunca alanının özgün konularında yoğunlaşmaktadır. Bunlara vergi hukuku, vergi sistemi, bütçe, mahalli idareler maliyesi, mahalli yargı gibi dersler örnek olarak verilebilir. Dersler kuramsal ağırlıklı olmakla birlikte, ve muhasebe alanlarında meydana gelen en son gelişmeler de aktarılmaktadır.

Gereken Nitelikler
Bu alanda çalışmak isteyenlerin öncelikle normalin üstünde bir akademik yeteneğe, sayısal düşünme yeteneğine sahip, tertipli, sabırlı, dikkatli, ayrıntı ile uğraşmaktan sıkılmayan, yerinde ve doğru kararlar verebilen ve kararların uygulanmasını izleyebilen kişiler olması gerekir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

bölümünü bitirenlerin unvanları, çalıştıkları kuruma ve bulundukları konuma göre değişir. Kamu kesiminde çalışanlar, devlet harcamalarını denetleme görevi ve uygulama görevi yapanlar olarak iki gruba ayrılırlar. Ancak gerektiğinde uygulama görevi yapanlar denetleme görevi de yapabilirler. Kamu kesiminde özellikle ve Gümrük Bakanlığında denetleme görevi yapan elemanlar, müfettişi, hesap uzmanı, gelirler kontrolörü, vergi kontrol memuru, vergi yoklama memurudur. Uygulama görevi yapan elemanlar ise, defterdar, gelir müdürü, muhasebe müdürü, vergi dairesi müdürü ve vergi dairesi memurudur. Bu elemanlar Belediye ve il özel Dairelerini ilgili servislerinde de görev alabilirler. Çalışma alanları
alanında eğitim görmüş olanlar ve Gümrük Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, Kamu İktisadi teşebbüsler, DPT, Mahalli İdareler, Sayıştay yanında diğer kamu kuruluşları ile bankalarda ve özel sektörün değişik kuruluşlarında iş bulabilirler. Bu alandan mezun olanların bir kısmı büro açarak bağımsızda çalışabilirler.

Açıköğretim işletme bölümü harçları yılda 2 eşit taksitte ödenmektedir. Bu harçların bir taksiti 190+39Tl’dir.(2009 Yılı için geçerlidir.) 2. taksitte ilk taksit ile aynıdır ve Şubat ayının sonuna kadar yatırılması gerekmektedir. Şubat ayında yatırmadığınız takdirde daha sonraki aylarda faiziyle 2. taksiti yatırabilirsiniz. ( İlk taksiti daima zamanında yatırmalısınız. )

Açıköğretim sınavları her yıl aynı zaman diliminde yapılmaktadır. Arasınav Nisanın ilk haftası, Yıl sonu sınavı Mayısın son haftas ile haziranın ilk haftası, Bütünleme Eylül’ün ilk haftası yapılır. 2010 sınav takvimi;

Arasınav ( Vize ) : 03-04 Nisan 2010

Yıl Sonu Sınavı ( Final ): 9-30 Mayıs 2010

Bütünleme: 04-05 Eylül 2010

Açıköğretim bölümü geçmiş yıllarda çıkmış sorularına ulaşmak için anasayfamız olan www.Sozel.Org adresini kullanabilirsiniz.

Açıköğretim bölümünde okutulan dersler:

1. Sınıf Dersleri
Genel İşletme
Davranış Bilimlerine Giriş
İktisada Giriş
Genel Matematik
Genel Muhasebe
Hukuka Giriş
Temel Bilgi Teknolojileri

2. Sınıf Dersleri
Muhasebe Uygulamaları
Ticaret Hukuku
Kamu Maliyesi
İstatistik
Yönetim Organizasyon
İktisat Teorisi
Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi

3. Sınıf Dersleri
İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku
Kamu Ekonomisi
Türk Vergi Sistemi
Para Teorisi ve Politikası
İdare Hukuku
Devlet Bütçesi
Yabancı Dil
İngilizce
Almanca
Fransızca

4. Sınıf Dersleri
Finansal Ekonomi
Uluslararası Mali İlişkiler
Türkiye Ekonomisi
Politikası
Yerel Yönetimler
Vergi Hukuku
Türk Dili


Etiketler:, , , , , , , ,

Toplam 103 Yorum

Sayfalar: « 1 2 3 4 [5] Show All

 1. 79
  ahmetx:

  geçen bahar döneminde 3 dersim ff ve genel not ortalamam 2:30 bahar döneminde kayıt olduğumda sadece bu ff olan derslerimi kayıt yapacam bu derslerimi göreceğim ff olan dersleri,

 2. 80
  admin:

  @ mehmet:
  Yeni sisteme bu yıl geçildiği için bir çok sorun oldu. Sizinki ile aynı sorunu olan ile karşılaşmadım. En doğru cevabı aof bürosundan alabilirsiniz.

  @ ahmetx:
  Evet, sadece FF olan derslerinizi alacaksınız.

 3. 81
  mosan1631:

  mrb ben meslek lisesi mezunuyum ünv başladım ama bıraktım şimdi yeniden tercih yapmak istiyorum maliye 4 yıllık böyle bi geçiş yapabiliyormuyum yardımcı olursanz sevinirim

 4. 82
  admin:

  @ mosan1631:
  4 yıllık bölümlere sınavsız geçiş yapamıyorsunuz diye biliyorum. Yinede meslek lisesinden sınavsız geçiş şartlarını inceleyin.

 5. 83
  neriman:

  ben bılgısayar progrmcılık okudum 3. sınıftan malıye okumak ısyıtorum bu bolum cok mu zor boyle baslarsam gecebılır mıyım devlet unı.lerde ıstenırse ders verılebılıyor mu acaba….

 6. 84
  admin:

  @ neriman:
  Düzenli çalışılabildiği takdirde tüm bölümler kolaydır. Tüm üniversitelerde açıköğretim dersleri veriliyor. Üniversitedeki hocalarla konuşup örgün derslerine girenlerde oldukça fazla.

 7. 85
  Recep NİYAZ:

  ben bu yıl ygs sınavına gircem hangi puan türünde barajı geçmem gerekli.Herhangi birinden mesela 5 ve 6 puan türünden geçsem yeterli m

 8. 86
  admin:

  @ Recep NİYAZ:
  Herhangi bir puan türünden geçmeniz yeterli oluyor.

 9. 87
  gülistn:

  ben 2yıllık muhasebe ve vergi uygulamaları okuyorum şuan 2. sınıfım bu dönem okulum bitiyor. açıköğretimden 3. sınıftan maliye ye geçebiliyoruz mu açıklarsanız sevinirim admin

 10. 88
  admin:

  @ gülistn:
  Evet, açıköğretim maliye bölümünün 3. sınıfından sınavsız olarak devam edebilirsiniz. Başvuru ve kayıtlar eylül – ekim aylarında yapılacak.

 11. 89
  gülistn:

  maliye bölümü bildiğime göre yoktu yeni mi eklendi dikey geçiş olarak herkes iktisat işletme var diye söyleniyor maliye yok falan diyolar .

 12. 90
  admin:

  @ gülistn:
  Maliye bölümü yeni düzenleme ile eklendi. Bunun yanında bir çok ders daha eklendi.
  http://acikogretim.sozel.org/dikey-gecis-islemleri.html

 13. 91
  gokhan:

  Arkadaşlar yarın ygs ye gireceğim, aynı zamanda çalışıyorum , işletme kamu yönetimi felan var ama ben maliye okumak istiyorum açık öğretimde şu an maliye var mı yok diyor herkes bu yıl tercih edebilirmiyim lise mezunuyum ? yardımcı olursanız çok sevinirim .

 14. 92
  admin:

  @ gokhan:
  Şu anda maliye bölümü var. Bu bölümü tercih edip yerleşebilirsiniz.

 15. 93
  nazlı:

  4 yıllık aöf için baraj olarak sınavda kaç puanı geçmek yeterli oluyor ?

 16. 94
  gülistn:

  dgs ile açıköğretime geçtiğimizde eskişehir anadolu üniversitesinde derslere girebilme şansımız var mı ?

 17. 95
  admin:

  @ nazlı:
  4 yıllık bölümler kontenjanlı oldukları için taban puanları değişebiliyor. Aşağıdaki linkten geçen seneki taban puanlarına bakabilirsiniz.
  http://acikogretim.sozel.org/2013-acikogretim-bolumleri-ve-taban-puanlari.html

  @ gülistn:
  Geçtiğimiz yıllarda tüm öğrencilerin anadolu üniversitesinde derslere girme hakkı vardır fakat bu yıl itibariyle değiştirildi sanırım. Eskişehire gitmeden önce merkez büroyu arayarak net bilgi almanızı öneririm.

 18. 96
  gülistn:

  peki bulunduğumuz ildeki üniversite de falan da mı giremiyoruz yada ders veren yerlerde falan hiç mi giremicez

 19. 97
  nazlı:

  Teşekkürler.

 20. 98
  admin:

  @ gülistn:
  Akademik danışmanlık dersleri var. Her ildeki üniversitelerde akademik danışmanlık dersleri veriliyor ve bu derslere girebilirsiniz. Her üniversitede verilen derslere aşağıdaki bağlantıdan bakabilirsiniz.
  Akademik Danışmanlık Hizmetleri kapsamında verilen dersler nelerdir?

 21. 99
  gokhan:

  Ygs-1 171 ygs-2 166 ygs-3 214 ygs-4 200 ygs-5 208 ygs-6 196 almışım , açıktan işletme veya maliye yazacğım iki sorum var
  1-) LYS ye girmem gerek var mı ?
  2-) İşletme ve maliye bölümü ygs nin hangi puan türünden alıyor ?

 22. 100
  admin:

  @ gokhan:
  1- Açıköğretim için lys gerekmiyor. Ygs’ye girmeniz yeterli.
  2- Puan türünü tam olarak bilmiyorum. Tercih kılavuzlarında yer alacaktır. Geçen senenin tercih kılavuzlarına bakabilirsiniz.

 23. 101
  seda:

  aol dayım henüz kredi alamamdm bi an önce su okulu bitirmek istiyorum ne gibi önerilern var (ders çalıs deme çalsıyorz da olmuyo)

 24. 102
  EFE KAYA:

  MERHABALAR
  AÇIK ÖĞRETİM TAM OLARAK NE ?
  BİDE BEN HEM PYMO OKUSAM HEMDE AÇIKTAN MALİYE OKUMA HAKKMIM VAR MI

 25. 103
  hayat:

  ben maliyeyi yazmak istiyorum acaba hala o bölüm varmı cevap yazarsanız sevinirim?

Sayfalar: « 1 2 3 4 [5] Show All

Yorum Yapin

kalem

Aöf & Sitemap |
.

Güncel Bilgileri Facebook Sayfamızdan
Takip Edin