Açıköğretim Okulöncesi Öğretmenliği Bölümü

Açıköğretim - Tarih:28 Ocak 2010

acik-ogretim

Okul Öncesi Öğretmenliği açıköğretimin en çok tercih edilen bölümlerinden birisidir. Fakat bu bölüme girebilmeniz için Kız Meslek Liselerinin ya da meslek liselerinin Çocuk Gelişimi, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi ile Çocuk Gelişimi ve Bakımı Bölümü mezunu olma ön şartı vardır.

‘na kayıt yaptıran öğrenciler, lisans düzeyindeki dört yıllık eğitimlerini ve uygulamalarını başarıyla bitirdiklerinde “Okulöncesi Öğretmeni Lisans Diploması” almaya hak kazanırlar. Söz konusu bu kişiler MEB’lığının mevzuat hükümlerine göre ihtiyaç oranında Okulöncesi Öğretmeni olarak atanırlar.

’na kayıt yaptıran öğrenciler dilerlerse ilk iki yılı başarıyla tamamladıktan sonra kayıtlarını sildirmek koşuluyla “Önlisans Diploması” almaya hak kazanabilirler.

Açıköğretim Fakültesi Okulöncesi Öğretmenliği Lisans programı kapsamında 3. sınıflar öğrencilerine yönelik Okul Deneyimi ve 4. sınıf öğrencilere yönelik Öğretmenlik Uygulaması dersleri yürütülmektedir. Öğretmen adaylarının bu uygulamalara katılımı zorunludur.

Açıköğretim Okulmncesi Öğretmenliği kontenjanlı bir bölümdür. Yıllık kontenjanı 2000 kişi ile sınırlıdır. Bu nedenle bölümü tercih etmek için baraj puanını geçmek yeterli olsada, bölüme girebilmek için yüksek bir puan almanız gerekmektedir. 2009 Öss sınavın Açıköğretim Okulöncesi Öğretmenliği bölümü en düşük 323 puanla öğrenci almıştır.

Açıköğretim Okulöncesi Öğretmenliği harçları yılda 2 eşit taksitte ödenmektedir. Bu harçların bir taksiti 190+39Tl’dir.(2009 Yılı için geçerlidir.) 2. taksitte ilk taksit ile aynıdır ve Şubat ayının sonuna kadar yatırılması gerekmektedir. Şubat ayında yatırmadığınız takdirde daha sonraki aylarda faiziyle 2. taksiti yatırabilirsiniz. ( İlk taksiti daima zamanında yatırmalısınız. )

Açıköğretim sınavları her yıl aynı zaman diliminde yapılmaktadır. Arasınav Nisanın ilk haftası, Yıl sonu sınavı Mayısın son haftas ile haziranın ilk haftası, Bütünleme eylülün ilk haftası yapılır. 2010 sınav takvimi;

Arasınav ( Vize ) : 03-04 Nisan 2010

Yıl Sonu Sınavı ( Final ): 9-30 Mayıs 2010

Bütünleme: 04-05 Eylül 2010

Açıköğretim Okulöncesi Öğretmeliği geçmiş yıllarda çıkmış sorulara ulaşmak için anasayfamız olan www.Sozel.Org adresini kullanabilirsiniz.

1. Sınıf Dersleri

 • Anne Çocuk Sağlığı, Beslenme ve İlkyardım
 • Bilgisayar
 • Eğitim Bilimine Giriş
 • İnsan Anatomisi ve Fizyolojisi
 • Okul, Aile ve Çevre İşbirliği (Alan seçmeli I)
 • Okul Öncesi Eğitime Giriş
 • Okul Öncesinde Demokrasi Eğitimi ve Çocuk Hakları
 • Yabancı Dil

2. Sınıf Dersleri

 • Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi
 • Çocukta Oyun Gelişimi, Beden Eğitimi ve Oyun Öğretimi
 • Eğitim Sosyolojisi ve Felsefesi
 • Öğretim İlke ve Yöntemleri
 • Psikoloji ve Eğitim Psikolojisi
 • Türkçe Sözlü ve Yazılı Anlatım
 • Okul Öncesinde Müzik Eğitimi
 • Erken Çocukluk Döneminde Gelişim

3. Sınıf Dersleri

 • Anne-Baba Eğitimi
 • Bilimsel Araştırma Yöntemleri ve Öçme Değerlendirme
 • Okul Deneyimi (*)
 • Okulöncesinde Çocuk Edebiyatı
 • Okulöncesinde Materyal Geliştirme ve Görsel Sanatlar Eğitimi
 • Materyal Geliştirme
 • Görsel Sanatlar Eğitimi
 • Özel Öğretim
 • Sınıf Yönetimi
 • Okul Öncesinde Fen ve Matematik Eğitimi

(*) Öğretmen Adaylarının uygulama yapacağı okulu, öğrencileri, programı ve öğretmenleri genel olarak tanımaları amacıyla yapılan gözlem, görüşme, uygulama ve değerlendirmeler dayalı bir derstir. Uygulamalı bir ders olduğu için değerlendirmesi, hazırlanacak olan uygulama dosyalarıın incelenmesi yoluyla yapılacaktır.

4.Sınıf Dersleri

 • Davranış ve Öğrenme Sorunu Olan Çocukların Eğitimi
 • İlköğretime Hazırlık ve İlköğretim Programları
 • Özel Öğretim Yöntemleri
 • Okulöncesinde Yaratıcılık ve Drama Eğitimi
 • Öğretmenlik Uygulaması ( **)
 • Öğretmenlikte Mesleki Gelişim
 • Okulöncesinde Öğretim Teknolojisi ve Materyal Tasarımı
 • Çocuk Ruh Sağlığı ve Kişilerarası İletişim Becerileri
 • Türk Eğitim Tarihi, Sistemi ve Okul Yönetimi
 • Topluma Hizmet Uygulamaları

(**) Öğretmen adaylarının kuramsal dersler yoluyla kazanmış oldukları bilgi ve becerilerini bir bir okul ortamında deneyip geliştirebilmeleri ve öğretmenlik mesleğinin gerektirdiği özellikleri kazanabilmelerini amaçlayan bir derstir. Öğretmenlik Uygulaması dersi 4. Sınıfta bahar döneminde 14 hafta süreyle haftada bir tam gün (8 saat) olarak gerçekleştirilecektir. Öğretmen adayı, Öğretmenlik uygulaması dersi kapsamında 12 hafta boyunca tam gün günlük plan hazırlamak ve uygulama dosyasının incelenmesi yoluyla yapılacaktır.

Açıköğretim Okulöncesi Öğretmenliği Resmi Sitesi: OÖLP


Etiketler:, , , , , , ,

Toplam 127 Yorum

Sayfalar: « 1 2 3 4 5 [6] Show All

 1. 103
  Yasemin:

  Ben cocuk gelişimi son sınıf õğrencisiyim ve üniversite sınavına gircem kaç puan gerekli sosyal hizmetler okuyunca okl öncesi öğretmenlik yapabilirmiyim sosyal hizmetler puanı nedir acaba kafam çok karıştı yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim

 2. 104
  admin:

  @ Yasemin:
  Sosyal hizmetler okuyunca öğretmenlik yapamıyorsunuz. Bunun için okul öncesi öğretmenliği bölümünü okumanız gerekli. Taban puanlara ösym sitesinden bakabilirsiniz.

 3. 105
  rkn:

  ..aö fakültesnde öğretmenlik bölümlerinde tam olarak hangi branşlar war.Aydınlatrsanz sewnrm.

 4. 106
  rkn:

  ..aö fakültesnde öğretmenlk yapabilceğim tam olarak kaç tane branş war.Aydnlatrsanz sewnrm.

 5. 107
  admin:

  @ rkn:
  Ayrıntıları bilmiyorum malesef. Resmi sayfasını inceleyebilirsiniz.
  http://www.oolp.anadolu.edu.tr/

 6. 108
  Ada:

  mrb.arkadaşlar..öncelikle şunu söyleyeyim açıköğretimden de olsa herhangi bir üniversiteye kayıt yaptırdıysanız eger (açıktan çocuk gelişimi okuyp kız meslek lisesi diploması alamazsınız..)haliyle de okul öncesi ögretmenliğini okuyamazsınız.yani ben de bakırköy kız meslek liseside cocuk gelişimi okudum dısardan üni ye kayıt yaptrmıs ögrenciler felan vardı cıkardılar daha sonra onları.yani o okulda öle bi durum oldu her yerde aynı mıdır bilemem.

 7. 109
  buse:

  arkadaşlar açıköğretim kalkıyormuş o zmn kız meslek lisesi öğrenciside örgünü kazanamaz puan çok yüsek anadolu ve fene göre o zmn kız meslek liselerini örgün 4 yıllığa direk geçirmeleri lazım böyle olmalı yoksa diğer türlü örgünü kazanmaları çok zor biraz kız meslek liselerinide düşünün nolur.

 8. 110
  sinem:

  merhba ben kızmeslek çocuk gelişimi son sınıfım busene ygs puanım 252 bu okul puanım ve ek puanla birlikte 352 felan oluyor aöf te okumak istiyorum lisans veya önlisans oluyor mu yardımcı olurmusunuz lütfn

 9. 111
  admin:

  @ sinem:
  Açıköğretim okulöncesi öğretmenliği bu yıldan itibaren kaldırılıyor malesef.

 10. 112
  sinem:

  inanamıyorum ya şaka gibi ya peki bu sene hiçbir yere yerleşemez miyim bu puanla lütfen yardımcı olur musunuz ltfn

 11. 113
  admin:

  @ sinem:
  Örgün bölümleri tercih edebilirsiniz. Örgün bölümlerin taban puanlarını bilmiyorum malesef. Ösym sitesinden taban puanlarına bakabilirsiniz.

 12. 114
  ZELAL:

  ARKADAŞLAR BEN OKULÖNCESİ BÖLÜMÜ 4. SINIF ÖĞRENCİSİYİM… AÇIKÖĞRETİMDE OKUYORUM.. GEÇTİĞİMİZ YIL OKULÖNCESİ ÖĞRETMENLİĞİ AÇIKÖĞRETİM BÖLÜMLERİNDEN KALDIRILDI.. AÇIKÖĞRETİMDE BÖLÜMÜN KARŞISINDA PUAN YAZMAMASINDAKİ SEBEP BU.. YENİ SİSTEM ÇOĞU ÖĞRETMEN ADAYININDA BU ŞEKİLDE ÖNÜNE GEÇTİ.. MESLEK LİSESİ MEZUNLARI SINAVSIZ GEÇİŞİ KULLANSIN.. ALLAH YARDIMCINIZ OLSUN ARKADAŞLAR…

 13. 115
  nuray:

  ben 1995 ticaret lisesi mezunuyum şimdi açıköğretim okul öncesi öğretmenliği okumak istiyorum bu hakka sahip değilmiyim lütfen yanıt almak istiyorum:(

 14. 116
  admin:

  @ nuray:
  Açıköğretim okulöncesi öğretmenliği bu yıl itibariyle kapatıldı. Bu yüzden girme hakkınız bulunmuyor malesef.

 15. 117
  başak:

  meslek lisesindeyim ilerde meslek liselerinde bölümün öğretmenleri gibi çalışmak istiyorum.. Böyle bir şansım varmı ?? varsada üniversite sınavında kaç puan almam gerekiyorr ??

 16. 118
  admin:

  @ başak:
  İlgili bölümün öğretmenlik programı vardır. Ösym sitesindeki kılavuzlardan bakabilirsiniz.
  http://acikogretim.sozel.org/2012-ygs-lys-tercih-kilavuzlari-yayimlandi.html

 17. 119
  Bittanem:

  ben meslek lisesi çocuk gelişim bölümü mezunuyum 4 yıllık açıköğretim bölümünü okumak için ygs den kaç puan almam gerekir

 18. 120
  admin:

  @ Bittanem:
  140 barajını geçen herkes açıköğretimi tercih edebiliyor. 4 yıllık tüm bölümler kontenjanlı olduğundan biraz daha yüksek puan almanız gerekli. Ayrıca 4 yıllık okulöncesi öğretmenliği bölümü kapatılmış bulunuyor.

 19. 121
  duygu:

  ben 2 yıllık bilgisayar programcılığı öğrencisiyim alttan derslerim var 3.senem şu anda aynı zamanda sınavsız ikinci üniversite olarak inlizce öğretmenliği–maliye–kamu yönetimi bölümlernden herhangi birine kayıt yaptırabilir miyim.

 20. 122
  admin:

  @ duygu:
  ingilizce öğretmenliği kapatıldı. Maliye ve kamu yönetimi bölümlerine kayıt olabilirsiniz.

 21. 123
  mine-uqur:

  ben meslek lisesi mezunuyum trakya ünivde okuyodum fakat evlendgm içn 1 sınıftn kaldım ama bölüm el sanatlarıydı şimdi ise açıktan bu bölümü düşünorum nasıl yapabilirim?

 22. 124
  admin:

  @ mine-uqur:
  Açıköğretim okulöncesi öğretmenliği bölümü bu yıl itibariyle kapatıldı.

 23. 125
  ebrar sonsuzz:

  Hani ae. 4 yilliklar kapatildi ya bende Çocuk gelişimi veya okul öncesi 2 yıllık okusam 2+2 ile 4 yıllığa geçiş yapabiliyormuyum öyle bi imkanimiz varmi uardmci olursaniz sevinirm…….

 24. 126
  admin:

  @ ebrar sonsuzz:
  Tüm 2 yıllık bölümlerin 4 yıllık açıköğretim bölümlerine geçiş hakkı var fakat açıköğretim okulöncesi öğretmenliği bölümü kapatıldığı için sadece işletme iktisat gibi bölümlerden devam edebiliyorsunuz.

 25. 127
  gülizar:

  meraba ben okul öncesi öğretmenliği ni okudum lisede bu bölümü açık öğretimden okuyabilirmiyim cevap verirseniz sevinirim…

Sayfalar: « 1 2 3 4 5 [6] Show All

Yorum Yapin

site

Aöf & Sitemap |
.

Güncel Bilgileri Facebook Sayfamızdan
Takip Edin