Açıköğretim Sınav Taktikleri | Ders Çalışma Teknikleri

Açıköğretim, Genel - Tarih:5 Mart 2010

acik-ogretim

Açıköğretim arasınavlarına (vizelere) 1 aydan daha az bir zaman kaldı. Bir çok açıköğretim öğrencisi henüz ders çalışmaya başlamamış durumda. Sadece 1 aylık çalışma sizce tüm dersleri geçmek için yeterli mi? Açıköğretime yeni başlayanların aklında bu tür onlarca soru bulunuyor. Bu yazımız genelde yeni başlayanlara hitap ediyor. Tabi üst sınıflar içinde bir çok bilgi var.

Açıköğretim okumayanlar açıköğretimi çok kolay bir bölüm olarak düşünür. Aslında Türkiye’de genel düşünce böyledir. Fakat açıköğretime başlayınca görülür ki dersler sanılandan çok daha zor. Sizde zor olduğunu mu düşünüyorsunuz? Gerçeği söylemek gerekirse açıköğretim dersleri çok kolay. Sadece derslere çalışmak çok zor. Belirli bir düzeniniz olmadığı için ders çalışamıyor ve sınavlarda başarılı olamıyorsunuz. Doğru taktikleri kullanarak sınavları daha az çalışarak geçebilirsiniz.

Açıköğretim sınavlarına nasıl çalışmalıyım?

 • Açıköğretimde en önemli sınav arasınavdır. Çoğu kişi arasınavın %30 u alındığı için pek çalışmamaktadır. Halbuki vize’den ne kadar yüksek alırsanız yılsonu (final) sınavından o kadar kolay geçersiniz. Bir örnek verecek olursak; Bir dersten arasınavda 90 aldığınızda, final sınavına hiç çalışmadan arasınav bilgilerinizle finalden 30 alıp dersi geçebilirsiniz. Fakat arasınavdan 30 aldığınızda finalden 58 almanız gereklidir. 30 aldığınız arasınav bilgilerinizle finalden anca 20 alabilirsiniz. Bu durumda bu dersten kalmış olursunuz.
 • Henüz çalışmaya başlamadıysanız geç kalmış sayılmazsınız. Önünüzde daha 1 ay gibi bir zaman var. Yardımcı kitaplar size çok büyük zaman kazandıracaktır. Bu sürede yardımcı kitaptan çalışmanız sizin faydanızadır. kitaptan bakarak arasınava kadar kaç ünite çalışmanız gerektiğini öğrenin.  Bu konuları sınava kadar kalan güne bölerek her gün en az çalışacağınız konuyu bulmuş olacaksınız. Örneğin 50 üniteye çalışmanız gerekli ve sınava 30 gün var. 50/30=1.6 Yani günde en az bir buçuk ünite bitirmeniz gerekli.
 • Sınava çalışırken kendinizi sıkmamaya özen gösterin. Çok çalışmak yerine düzenli çalışmak daha faydalıdır. Her ünite bitirdiğinizde kendinize zaman ayırın. Mola verin.
 • Hem bir işte çalışıp hem açıköğretim okuyanda bir çok öğrenci var. İş yorgunluğuyla ders çalışmak çok zordur. Çalışan arkadaşlar boş vakitlerini değerlendirebilir. Nasıl mı? Yardımcı kitapları aldığınızı farzediyorum. Buradaki üniteleri kitaptam yırtın ve hepsini ayrı ayrı zımbalayın. Böylece elinizde küçük küçük kitapçıklar olacaktır. Bunları cebinize koyarak otobüste, öğle arasında, serviste okuyabilirsiniz. Bu ünitelerin kitaba göre daha ince olması psikolojik olarak daha az ders çalışacağınıza inanmanızı sağlar. Sıkılmadan çalışabilirsiniz.
 • Her ünitenin sonundaki soruları, üniteyi bitirir bitirmez çözün. Bu sorular konuyu o anda anlayıp anlamadığınızı test eder.
 • Bu 1 ay göz açıp kapayıncaya kadar geçecektir. Son 5 günde sadece soru çözmeniz size çok fayda sağlayacaktır. Özellikle geçmiş yıllarda çıkan sorular size yol gösterecektir. Her sınavda geçmiş yıllardaki soruların noktasına kadar aynı olan 4-5 soru gelmektedir. Diğer sorularda geçmiş yıllarda çıkan sorulara çok benzer olmaktadır.
 • Açıköğretimde geçmiş yıllarda çıkan soruları ana sayfamız olan www.sozel.org adresinden indirebilirsiniz.
 • Ders çalışmak son 3 günde aklınıza geldiyse, buna yapacak bir şeyimi bulunmuyor. Hiç bir şey imkansız değildir ama 3 günde mucize beklememek gerekir. Bu 3 günde tüm derslere çalışmak yerine iyi anlayabileceğiniz 2 derse çalışmak daha iyi olacaktır.

Sınav zamanı geldi ne yapmalıyım?

 • Açıköğretim okuyan herkes 1 defada olsa ÖSS sınavına girmiştir. ÖSS sınavındaki stres açıköğretim sınavlarında bulunmuyor. Ayrıca yanlışlar doğruları götürmediği için sınava daha rahat girebiliyorsunuz.
 • Açıköğretim sınavlarında her ders için 40 dakika verilir. Bir gün 3 dersten, diğer gün 4 dersten sınava gireceksiniz. Buda bir gün 120dk, diğer gün 160dk demektir. Süre oldukça fazladır. Yetiştirememe gibi bir sorununuz olmaz.
 • Yanlışların doğruları götürmediğini söylemiştik. O zaman boş bırakmaktansa sallamak en iyisidir. Sallarken de biraz destekli sallamanızda fayda var. Daha önce denenmiş bir çok sallama metodu var. Benim tavsiyem ise en bilimsel olanı :) Öncelikle bilmediğiniz soruları boş bırakın. Sadece bildiklerinizi cevaplayın. Boş bırakırken mümkün olduğunca şıkkı elemeye çalışın. Daha sonra cevapladığını şıkları sayın. Sınavlarda cevaplar genelde eşit olarak şıklara dağılır. Örneğin 30 soru var ise 6 tane A, 6 tane B, 6 tane C, 6 tane D, 6 tane E olacağını düşünebilirsiniz. Cavapladığınız şıkları saymıştınız. Hangi şık daha fazla ise sallarken o şıkkı işaretlememeye bakabilirsiniz. Bu metod ile 10-15 puan fazla alabilirsiniz.
 • Açıköğretim sınavlarında hesap makinesi kullanmanıza izin veriliyor. Tabi hesap makinenizin hafıza özelliği olmaması gerekiyor. Böylece hesaplama işlemlerinizi daha kolay ve hızlı yapabilirsiniz.

Açıköğretimde 3 sınav vardır. Vize, Final, Bütünleme ( Arasınav, Yılsonu sınavı, Bütünleme ) Yukarıdaki tüm işlemleri bu 3 sınav içinde uygulayabilirsiniz. Tekrar hatırlatmak istiyorum Vize ( Arasınav ) en önemli sınavdır. Dersi geçmek için vize + final yada vize + bütünleme olarak hesaplanır. Vize sınavınız ne kadar yüksekse dersi geçme şansınızda o kadar yüksektir.

Açıköğretim Sınav Tarihleri


Etiketler:, , , , , , , ,

Toplam 70 Yorum

Sayfalar: « 1 2 [3] Show All

 1. 46
  mina:

  birde bütünleme sınavına enfazla kaç sınavla giriliyor?

 2. 47
  yuscha:

  :) anladım admin bey de soruma da cvp verseydinz keşke madem girmişsiniz:)

 3. 48
  yuscha:

  mina finalde kaldıgın her dersten büte giriosun

 4. 49
  admin:

  @ mina:
  Kredili bölümde değilseniz 2 dersinizi bırakarak üst sınıfa geçebilirsiniz. Kaldığınız tüm derslerden bütünlemeye girebilirsiniz.
  Kredili bölümdeyseniz genel not ortalamanız 2.00 ve üzeri olursa üst sınıftan ders alabilirsiniz. Kredili bölümde bütünleme sınavı bulunmuyor.

  @ yuscha:
  En faydalı olacağını düşündüğüm metodu konu olarak ekledim. Bunu okuduğunuzu varsayarak, bunlara ek olarak birşey yapmanıza gerek yok. Yetişmeyeceğini düşünüyorsanız 2 dersi bütünlemeye bırakın, kalan derslerinize ağırlık vererek onları geçin. Bütünlemede de 2 dersi rahat geçersiniz.

 5. 50
  yuscha:

  çıkmış final sorularını çözmek yeterli olurmu sizce en azından 40 civari alabilrmiyim peki

 6. 51
  admin:

  @ yuscha:
  Bu tamamen size bağlı. Normalde çıkmış soruları çözerek vize bilgilerinide kullanarak rahatlıkla 40 alınabiliyor.

 7. 52
  meltem:

  arkadaşlar an itibariyle sınava çok az kaldı.şu saaten itibaren nasıl bir yöntem uygulamalıyım .çalışan biriyim ve işletme3,sınıf öğrencisiyim:) biri benimle sınavda başarılı olabıleceğim bi taktiği paylaşır mı?

 8. 53
  admin:

  @ meltem:
  Şu andan itibaren çıkmış sınav sorularına yoğunlaşmanızı öneririm. Bol bol soru çözüp takıldığınız soruların cevaplarına kitaptan bakabilirsiniz.

 9. 54
  Ferhat:

  Çok güzel bilgiler bu bilgileri uygulayacağım teşekkür ederim

 10. 55
  duygu:

  Merhaba,

  Ben kamu 2.sınıf öğrencisiyim fakat 1 3 e yüzde yüz takılıyorum ve 2.sınıfı tekrar edeceğim.Tekrar ederken verdiğim derslerden muaf oluyor muyum yoksa sil baştan mı her şey? bir de seneye bildiginiz gibi kredili sisteme geçiliyor bu 1 3 mantığı değişir mi?

 11. 56
  admin:

  @ duygu:
  Sadece kaldığınız derslerden sorumlu oluyorsunuz. Geçtiğiniz derslerden sınavlara girmiyorsunuz. 1-3 kuralı kredili sistemde de devam ediyor.

 12. 57
  tugba:

  iktisad 1.sınıfım bütünlemede hangi üniteler ağırlıklı

 13. 58
  admin:

  @ tugba:
  Tüm ünitelerden sorumlusunuz. Ağırlık vize sonrası konularda olur.

 14. 59
  a.kemal:

  sınav taktikleri aynen doğru katılıyorum. bencede en önemli sınav ara sınav. yalnız dersleri 1 aylık sürede değilde en az 3 aylık sürede yardımcı kitap ve cd lerle çalışmakla geçebilirsiniz. çünkü ben ticaret hukukundan vizeden 80 aldım finalde çalışmama rağmen 37 aldım 50 ile zorla geçtim. ben tüm derslerimden bu şekilde geçtim. en önemli püf noktası sabah 5-8 arası çalışılan bütün desler beyne otomatikmen kaydoluyor, anlamamak mümkün değil arkadaşlar. herkese başarılar….

 15. 60
  gökhan:

  Selamun aleyküm, aöf de soru tarzxı değişmir diyorlar ki :türkiye ekonomisi dersinde hiçbir geçmiş soru çıkmadı. aöf ni kendi kiabına çalıştım yeterli olmadı. büte kaldım. acaba nasıl çalışsak ki..

 16. 61
  gözde:

  admin mrb çıkmış kredili sisteme geçtik 3 sınıf ögrencisiyim 3 yıldır çıkmışlar yetiyordu bu yılda çıkmışlar kurtarır mı yeni sistem ya tereddüt ediyorum?

 17. 62
  gözde:

  bize nelere çalışmamız konusunda yardımcı olursanız bazı dersanleler yeni sisteme göre soru cewap hazırlamış o yeterlimi sizce açıkögretim werdigi kitap bunaltıyor çok detaya inmiş

 18. 63
  admin:

  @ gözde:
  Eski derslerden bir çoğu yeni sistemde de devam ediyor. Bunlar için çıkmış sorulara bakabilirsiniz. Yeni gelen dersler için henüz çıkmış soru bulunmadığından sıfırdan çalışmanız gerekir.

 19. 64
  Armağan:

  Ululararası ilişkiler bölümüne yeni başladım;
  Toplam 2 sınava girdim ve başarı notum bu aşağıdaki gibi.
  Dav.Bil.1 : 35
  Gen.Mat : 35
  Huk.Tem.Kav1: 30
  İkt.Grş.1 : 30
  Siy.Tar.1 : 30
  Tem.Bil.T.1 : 70
  Uyg.Tar.1 : 25

  Şimdi yeni dönem için paramı yatırdım ve dersleri aldım ancak bu geçemediğim dersler yok içinde nasıl bir sistem anlamadım mesela matematikten geçemedim tekrar aynı dersi vermiyorlarmı? Yeni verilen dersler bunlar, (Bahar Dönemi)
  Dav.Bil.2, İkt.Grş.2, Siy.Tar.2,Tem.Bil.Tek.2, Türk.Siy.Hay., U.A.İliş.Girş, Uyg.Tar.2
  Nasıl çalışacağım ne yapacağım kafam allak pullak :(

 20. 65
  admin:

  @ Armağan:
  Dönemlik sistemde her dönemin dersleri farklıdır. Güz dönemi dersleri güz döneminde, bahar dönemi dersleri bahar döneminde alınabilir. Güz döneminden kaldığınız derslerini önümüzdeki yıl güz döneminde alacaksınız.

 21. 66
  ayşegül:

  mrb. aöf maliye 4.sınıftayım 7.dönem Türk Dili dersini almıştım fakat 8. dönem bu ders yerine Mahalli idareler maliyesi dersini alacaksın dediler. Meğer Türk Dilini de almam gerekiyormuş. Şimdi benim okulum Türk Dilini vermeden bitmiyor mu? ve bu dersin kitabını vermeyen aöf bundan sorumlu değil mi _?

 22. 67
  katre:

  Meraba
  Isletme2 deyim alttan matematik var.
  Bu sene kayit yenilicem ara vermek zorunda kalmistim.sistemi bilmiyorum
  Matematik icin kursa yazilcam beni hangi dersler zorlar nasil calisicam kafam karisik tek olumlu sey evdeyim rahat ders calisabilirim bana bilgi verirseniz cok tesekkur ederim cevabi mailime atarsaniz cok sevinirim

 23. 68
  fatoş:

  merhaba ben aöf sosyal hizmetler bölümünde birinci sınıftayım ben şöyle diyeyim sınavlara kitapdan kaç ünite çalışmalıyım bilmiyorum tüm ünitelere mi çalışıyım onuda bilmiyorum bu konuda yardımcı olurmusunuz lütfenn

 24. 69
  hatice:

  ben aöf imam hatip 1.sınıf okuyurum ve kredili sistemi pek anlamadım ve ek kitap almayıp çıkmış soruları ve internetten soru çözmem bana yeterli midir?dersler bana çok zolmuş gibi geliyor gerçekten çok zor mu?haftada 2 gün çalışmam bana yeterlimidir?

 25. 70
  meyka:

  Çok faydalı oldu :D

Sayfalar: « 1 2 [3] Show All

Yorum Yapin

turk

Aöf & Sitemap |
.

Güncel Bilgileri Facebook Sayfamızdan
Takip Edin