acik-ogretim

Açıköğretim Sosyoloji Lisans Bölümü

194

bölümü 2009 yılında açılmış 4 yıllık lisans programıdır. Programa 2011 yılında kontenjan sınırlaması getirilmiştir. Bu nedenle sadece barajı geçmek bu bölüme yerleşmek için yeterli olmayabilir.

Bu program, sosyolojiye ilgi duyan ve örgün öğretime devam etme olanağı bulamayan öğrencilere eğitimini alma olanağı sağlamaktadır. Dolayısıyla bu program uzaktan eğitim yoluyla eğitimi almak isteyen öğrencilere yönelik olarak hazırlanmıştır.

bölümü harçları diğer bölümler ile aynıdır. Harçlar 2 taksitte ödenmektedir. Harçların bir taksitide öğretim gideri ve cari hizmetler gideri olup 190+39 TL’dir. (2009 yılı için geçerli harç ücreti) İkinci taksitte de ilk taksitin aynısı ödenmektedir. Kısacası yıllık toplam harç miktarı 458 TL’dir

Açıköğretim sınavları her yıl aynı zaman diliminde yapılmaktadır. Arasınav Nisanın ilk haftası, Yıl sonu sınavı Mayısın son haftas ile haziranın ilk haftası, Bütünleme eylülün ilk haftası yapılır. 2010 sınav takvimi;

Arasınav ( Vize ) : 03-04 Nisan 2010

Yıl Sonu Sınavı ( Final ): 9-30 Mayıs 2010

Bütünleme: 04-05 Eylül 2010

Dört yıllık lisans eğitimi süresince eğitimi alan öğrenciler uzman sosyologlar olarak mezun olacaklardır. Uzaktan eğitim yoluyla bölümlerini tercih eden öğrenciler yerel ve küresel düzeydeki toplumsal değişmeleri anlayabilecek ve temel sosyal problemleri çözümleyebilecektir. lisans programında çağın gerektirdiği kuramsal ve uygulamalı bilgiler öğrencilere aktarılarak düşünen, sorgulayan, eleştiren ve toplumsal refahın gelişimine katkıda bulunan uzman sosyologlar yetiştirilecektir. Açık Öğretim Fakültesi lisans programını bitiren öğrenciler, ve ilgili alanlarda yüksek lisans ve doktora programlarına başvurabilir. Mezun öğrenciler başta araştırma şirketlerinde araştırmacı ve büyük şirketlerde insan kaynakları uzmanı olmak üzere özel ve kamu sektöründe çalışabilir.

Lisans Programı 1.Dönem
1-SOSYOLOJİYE GİRİŞ
2-TÜRKİYE’NİN SİYASAL GELİŞMESİ
3-İKTİSADA GİRİŞ
4-PSİKOLOJİYE GİRİŞ
5-SOSYAL POLİTİKA
6-SOSYOLOJİDE ARAŞTIRMA YÖNTEM VE TEKNİKLERİ
7-TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ I

Lisans Programı 2.Dönem
8-İNSAN VE TOPLUM
9-TÜRK SİYASAL HAYATI
10-BİREY VE DAVRANIŞ
11-ETİK
12-SEMBOLİK MANTIK
13-KÜLTÜR TARİHİ
14-TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ II

Devamı eklenecektir…

Paylaş:

194 yorum

 1. @ Zeyna:
  Açıköğretimde 2 yıllık çocuk gelişimi bölümü bulunmuyor malesef. Örgün bölümleri tercih edemiyorsunuz.

 2. Sınıf öğretmenliği 3.sınıf öğrencisiyim. sosyoloji de okumak istiyorum dersler nasıl acaba yardmcı olablr misinz ?

 3. Aof yazilsnilecegim 2. Tercihle bölümler hangisi ? ve ben l1 de DYP sınavını kazanmıştım üniversitede kredi olarak devam ediyordu aofde de alınıyor mü ?

 4. Slm admin bana acil cevap yazarmisin ben kiz meslek lisesi cocuk gelişimi bölümünü bitirdim ve sosyoloji 4 yıllık aof istiyorum.ygs den kaç almam gerekiyor.çok acil cevap litfennn

 5. @ Sibel:
  Taban puanlarını net olarak bilmiyorum malesef. ösym sitesinden taban puanlarına bakabilirsiniz.

 6. Taban puanı biliyorum admin de bilmediğim sosyoloji bölümü ygs den mı aliyo lys ye girmek sartmi ve is olanağı nasıl shcek da sosyal calismaci olarak sosyolog olarak calisabilirmiyim.

 7. @ Sibel:
  Tüm açıköğretim bölümleri ygs ‘den alıyor. Lys şartı bulunmuyor. İş durumları konusunda bilgim yok malesef.

 8. admin yardımcı olursanız sevinirim. ben 4 yıllık sosyoloji tercih etmeyi düşünüyorum. her barajı geçene geliyor mu kesin? birde o bölüm eskişehir anadolu üniye bağlı olduğu için gidip orda kendi üniversitesinde okusak oluyormu? birebir derslerine girmek için?

 9. @ cemre:
  Sosyoloji bölümü kontenjanlı olduğu için artık her barajı geçen yerleşemiyor. Kontenjan dahilinde en üst puandan başlanarak yerleştirme yapılıyor. Eskişehire gidip derslere girme hakkınız var.

 10. selen dizdaroğlu Tarih:

  iki yıllık el sanatları mezunuyum açık öğretimden sosyoloji okuyabilirmiyim. vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkürler.

 11. @ selen dizdaroğlu:
  Sosyoloji bölümünün 3. sınıfına sınavsız geçiş hakkınız yok malesef. Sınavsız olarak 2. üniversite kapsamında sosyoloji 1. sınıfa kayıt olabilirsiniz.

 12. gamzedemir Tarih:

  admin 4 yıllık üniversite mezunuyum.acaba sınavsız kayıt yaptırabiliyor muyum açıköğretim sosyoloji bölümüne?

 13. @ gamzedemir:
  Evet, 2. üniversite kapsmaında sınavsız kayıt olabilirsiniz. Yaş sınırını net olarak bilmiyorum ama 35 diye duydum.

 14. emrehan Tarih:

  Administration ben sosyoloji ikinci sınıfım bu sene bitince iki yıllık diplomamı alabilirmiyim devam etmek istemiyorum yani önlisans diploması verirlerdi veriyorlar ne gibi işlemler yapmalıyım

 15. @ emrehan:
  Bildiğim kadarıyla hala veriyorlar. Aof bürosuna gidip işlem detaylarını öğrenebilirsiniz.

 16. emrehan Tarih:

  Admin formasyon alabilecekmiyiz son durum nedir ve alacaksam kacinici sinifta alicam tesekkurler..

 17. @ emrehan:
  Son olarak açıköğretim öğrencilerine formasyon verilecek denildi fakat bazı üniversiteler açıköğretim ayrımı yapıyor. Bildiğim kadarıyla mezun olduktan sonra formasyon veriyorlar.

 18. emrehan Tarih:

  Teşekkur ederim admin bunca zamandır yaziyorum bütun sorularima cevap verdin…. emeğine sağlık :-)

 19. EVRİM Tarih:

  YGS-1=147,57806

  YGS-2=147,04208

  YGS-3=206,36543

  YGS-4=197,91554

  YGS-5=190,65167

  YGS-6=172,04115

  Merhaba Admin;
  puanlarım yukarıdaki gibi, ”LYS’ye girebilir” yazıyor. Ben AÖF sosyoloji istiyorum LYS’ye girmeden istediğim bölüm olan 4 yıllık AÖF sosyolojiyi seçebilir miyim yoksa bu bölümü seçebilmem için LYS’ye girmem gerekecek mi ve yukarıdaki puanlarım sosyolojiye girebilmem için yeterli olabilecek mi?

  Lütfen yardımcı olabilir misiniz?

 20. EVRİM Tarih:

  Cevap verdiğin için teşekkürler Admin;
  -Peki tercih yaparken ygs puanlarımdan hangisini baz alarak tercih yapabileceğim?

  -Ayrıca birde tercih yaparken sadece ygs puanımı baz alınacak yoksa bu puanın üzerine eklenecek okul puanı gibi yan unsurlar olacak mı ve bu yerleşme şanısını ne derece düşürür ya da arttırır?

  -Tercih dönemi Temmuz gibi olacak bilgisi mevcut internette bu doğru mudur?

  :) Şimdiden çok teşekkür ederim. :)

 21. Ben sozel yapamiyorum sayisalda iyiyim ama ilahiyat sozelden alir diye sayisala hic dokunmadim.Sozelden 190 yapip baraji gectim.Tercih zamani ilk siraya acikogretim ilahiyat yazsam kesin gelirmi admin arkadasim.Endiselerim var korkuyorum gelmez diye.Maddi durumlarimiz yuzunden calismak işte zorundayim.Genis arastirmalar yapamadim.Yardimci olursaniz cok mutlu olurum.

 22. @ EVRİM:
  – Puan türünü tam olarak bilmiyorum. Tercih kılavuzlarında yer alacaktır. Geçen senenin tercih kılavuzlarına bakabilirsiniz.
  – Ygs puanlarınıza okul puanıda eklenecek diye biliyorum. Puanınız arttığında şansınızda artacaktır.
  – Tercih dönemi temmuzda olur muhtemelen. Haziranda lys olur, lys açıklandıktan 2-3 gün sonra tercihler başlar. Ösym sitesinden takip edebilirsiniz.

  @ gül:
  Şu anda ilahiyat kontenjansız görünüyor. Tercih döneminde kontenjansız olursa 140 barajını geçtiğiniz için kesin yerleşirsiniz. Kontenjanlı olursada çok büyük büyük ihtimalle yerleşirsiniz.

 23. Ayşenur Tarih:

  Admin; ben bu aöf sosyoloji bölümüni tercih etmek istiyorum sizce iyimi yani sonrasında yükselebilirmiyim?

 24. admin meraba ben aöf sosyoloji böl kazandımm. ben pisikolog olmak istiyorum geçiş yapabilirmiyim bide iş bulma alanları nasıl şimdiden teşekkürler

 25. merhabalar admın ben su an orgun bır sekılde sosyolojı okuyorum 2.yılım bitiyor 3.yıla acıkögretımden baslayabilirmiyim

 26. Merhaba ben açık öğretim sosyoloji birinci sınıfım.ikinci sınıfta örgün öğretime geçebilirmisim ama nasıl geçiş yapmam gerekiyor neler gerekli tam anlamadim.bana yardımcı olur musunuz

 27. @ ezgi:
  Yatay geçiş kapsamında geçme hakkınız var. Öncelikle not ortalamanız 80 ve üzeri olmalı. Ardından ilgilendiğiniz üniversiteye başvuru yapıyorsunuz. Üniversitenin yatay geçiş komisyonu gelen başvurular içerisinden (ortalama 100 civarı) en başarılı 3-5 kişiyi seçip yatay geçişe kabul ediyorlar. Sizde bu kişiler içerisindeyseniz örgüne geçmiş oluyorsunuz.

 28. ygs puanım 148 okul puanıyla 180 bu puanla AÖF 4 yıllık sosyoloji bölümü gelirmi.Teşekkürler.

 29. @ zehra:
  Geçtiğimi yıllarda 160 civarı paunla yerleşildi. Büyük ihtimalle sizde yerleşebilirsiniz.

 30. çok mutlu oldum cevap için teşekkürler iş alanı varmı peki okul bittikten sonra sizce sosyal hizmetlermi yoksa sosyolojimi

 31. @ zehra:
  İş durumu konusunda net bilgim yok malesef. Sosyal hizmetler 2 yıllık önlisans, sosyoloji ise 4 yıllık lisans bölümü. Bu bölümleri araştırıp ilgi alanınıza, kariyer planınıza göre tercihi sizin yapmanız gerekli.

 32. ismail Tarih:

  meraba admin ygs -3 140puan ve ygs-153 okul notum 2.84 acık ögtrtim lisesi mezunuyum soyoloşi gelirmi acaba cevaplarsanız cok sevınırım şimdiden teşekürler ve dersler sormudur benim yaşım 45 te zorlanırmıyım ılk orta lise hep dışardan 8 denememde ancak bu puanı aldım düşüncelerinişz nedir

 33. @ ismail:
  Öncelikle öğrenmenin yaşı yoktur, sizin gibi öğrenciler her zaman takdir edilir.
  Sosyoloji bölümü kontenjanlı bir bölüm olduğu için puanı her yıl değişiyor. Geçen yıl 154 puan ile kapanmıştı, bu yıl bu puan düşebilirde, yükselebilirde. Bölüme girebilmek için şansınız var ama kesin girersiniz yada giremezsiniz diyemiyorum.

 34. Merhaba admin.acikogretim okuyanlara formasyon kesin verilecek mi.cerilecekse istedigimiz okulda almak icin basvuru yapabilirmiyiz.bir de acikogretimler basvurabilir diye mi yazmasi lazim fakulteleri duyurularinda.cok onemli benim icin.tesekkur ederim simdiden.

 35. Y-YGS-1 208,15988
  Y-YGS-2 211,70130
  Y-YGS-3 257,44601
  Y-YGS-4 244,26828
  Y-YGS-5 244,09276
  Y-YGS-6 231,69554
  Y-TS-1 238,83689
  Y-TS-2 239,29923 sizce bu puanlarla napmalıyım açıkmı yoksa 2 yıllık yüzde elli burslu falan mı birde 4 yıllık açıkögretim oluyor mu bu puanla fikir alabilirmiyim sözelciyim

Yorum Yap

.