Açıköğretim Uluslararası İlişkiler Lisans Bölümü

Açıköğretim - Tarih:31 Ocak 2010

acik-ogretim

Bu program bölgesel ve küresel düzeydeki siyasi, tarihi, toplumsal ve ekonomik gelişmeleri; devletlerin ve uluslararası organizasyonların birbirleriyle olan ilişkilerini; uluslararası işbirliklerini ve uluslararası sorunları analiz etmektedir.

Uluslararası İlişkiler Bölümü, küreselleşmenin ve uluslararası ilişkilerin karmaşık dinamiklerini çok boyutlu değerlendirme yeterliliğine sahip mezunlar yetiştirmektir. Bu bölümden mezun olan öğrenciler diplomatik hizmet kurumlarında, uluslararası organizasyonlarda, sivil toplum kuruluşlarında, çokuluslu şirketlerde ve kamu kurumlarının uluslararası birimlerinde görev alabilmek için gerekli donanımı sağlayabilecek duruma gelebilmektedir.

bölümü mezunları aldıkları eğitimin içeriğine, ilgi alanlarının çeşitliliğine ve geliştirecekleri kişisel yeteneklerine bağlı olarak çeşitlenebilecek geniş bir istihdam alanına sahiptir. Kamu ve özel sektördeki iş olanakları çok çeşitlidir. Başta Dışişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Maliye ve Turizm Bakanlıkları olmak üzere, Milli İstihbarat Teşkilatı, Dış Ticaret ve Hazine Müsteşarlıkları ile Üniversitelerde görev alabiliriler.

Çeşitli kamu kurumlarındaki AB ve dış ilişkiler genel müdürlükleri veya daire başkanlıkları da bölüm mezunlarının çalışabilecekleri iş alanlarıdır. Bölüm mezunları, başta finans sektörü olmak üzere özel kuruluşlarda da çalışabilecekleri gibi, uluslararası örgütlerde de görev alabilirler. Yine, yazılı ve görsel medya da bölüm mezunlarının ilgi gösterebilecekleri diğer bir çalışma alanıdır.

bölümü 4 yıllık lisans programıdır ve açıköğretimin kontenjansız bölümlerinden biridir. Bölümde kontenjan sınırlaması olmadığı için 2010 YGS sınavında barajı geçmek yeterlidir. ( Herhangi bir örgün eğitimde okuyanlar 2. üniversite kapsamında sınavsız yerleşebilir.)

Açıköğretimuluslararası ilişkiler bölümü harçları yılda 2 eşit taksitte ödenmektedir. Bu harçların bir taksiti 190+39Tl’dir.(2009 Yılı için geçerlidir.) 2. taksitte ilk taksit ile aynıdır ve Şubat ayının sonuna kadar yatırılması gerekmektedir. Şubat ayında yatırmadığınız takdirde daha sonraki aylarda faiziyle 2. taksiti yatırabilirsiniz. ( İlk taksiti daima zamanında yatırmalısınız. )

sınavları her yıl aynı zaman diliminde yapılmaktadır. Arasınav Nisanın ilk haftası, Yıl sonu sınavı Mayısın son haftas ile haziranın ilk haftası, Bütünleme Eylül’ün ilk haftası yapılır. 2010 sınav takvimi;

Arasınav ( Vize ) : 03-04 Nisan 2010

Yıl Sonu Sınavı ( Final ): 9-30 Mayıs 2010

Bütünleme: 04-05 Eylül 2010

Okulöncesi Öğretmeliği geçmiş yıllarda çıkmış sorulara ulaşmak için anasayfamız olan www.Sozel.Org adresini kullanabilirsiniz.

Uluslararası İlişkiler Bölümünde Görülen Dersler;

1. Sınıf

DAVRANIŞ BİLİMLERİNE GİRİŞ
İKTİSADA GİRİŞ
GENEL MATEMATİK
UYGARLIK TARİHİ
HUKUKA GİRİŞ
TÜRK SİYASAL HAYATI
TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ

2. Sınıf

SİYASİ TARİH
ULUSLARARASI İLİŞKİLERE GİRİŞ
İSTATİSTİK
SİYASET BİLİMİ
TÜRKİYE EKONOMİSİ
KAMU YÖNETİMİ
TÜRKİYE’NİN TOPLUMSAL YAPISI
ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILÂP TARİHİ

3. Sınıf

ULUSLARARASI İKTİSAT
İDARE HUKUKU
ANAYASA HUKUKU
KARŞILAŞTIRMALI SİYASAL SİSTEMLER
GÜVENLİK VE STRATEJİ
ULUSLARARASI ÖRGÜTLER
YABANCI DİL

4. Sınıf

TÜRK DIŞ POLİTİKASI
ULUSLARARASI HUKUK
KÜRESELLEŞME VE KÜLTÜRLERARASI İLETİŞİM
ULUSLARARASI ÇEVRE POLİTİKALARI
AVRUPA BİRLİĞİ
İNSAN HAKLARI VE DEMOKRATİKLEŞME SÜRECİ
TÜRK DİLİ


Etiketler:, , , , , , , , , , ,

Toplam 370 Yorum

Sayfalar: « 1 … 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] Show All

 1. 346
  Emrah:

  Admin peki bu sene dikey gecişle uluslararası ilişkiler 3.sınıfa gectım ,özelıkle dıkey gecısle dıyom .ve ben bahar dönemınde yine 4.sınıfın derslerını üstten alırmıyım ?alıcaksamda hangi dönemın alıyom,bide fınalde hangı unitelere agırlık vererek ders calısmalıyım

 2. 347
  admin:

  @ Emrah:
  Bahar döneminde üst sınıfın bahar döneminin derslerini alabiliyorsunuz. Geçen yıl dikey geçiş öğrencilerine üstten ders alma hakkı verilmemişti, bu yıl verileceği söylendi.

 3. 348
  Emrah:

  Admin kardesim bilgilerin için tsk ama emınsın demı dıkey gecısle bu yıl gecenlere bahar donemınde verılırmı sence usten ders alma hakkı ,bu benim için cok onemlı o yuzden senı rahatsz edıyom ,gercekten cok tsk

 4. 349
  admin:

  @ Emrah:
  Bu konuda emin olamıyorum malesef. Anadolu üniversitesi resmi bir yazı yayımlamadığı sürece sürekli değişiklik yapıyor. Ayrıca üstten ders alsanızda dahi erken bitirme durumunuz olmuyor, sadece üst dönemi rahatlatmış oluyorsunuz.

 5. 350
  sümeyye ataman:

  size bir sorum olucaktı .ben aöf uluslar arası ilişkiler düşünüyorum örgün ögretime geciş yapıp baska bır ünverteye gecebılme hakkım var mı acaba şimdiden tesek.e.

 6. 351
  admin:

  @ sümeyye ataman:
  Evet, yatay geçiş kapsamında örgüne geçiş hakkınız var. 2. ve 3. sınıflara yatay geçiş yapılabiliyor.

 7. 352
  erhan:

  Uluslararası İlişkiler Bölümü Mezunu Ne İş Yapar ?

 8. 353
  erhan:

  Psikoloji Bölümü Mezunu Ne İş Yapar ?

 9. 354
  erhan:

  İşletme Bölümü Mezunu Ne İş Yapar ?

 10. 355
  ismail:

  admin merhaba, ben 2 yıllık mezunuyum açık öğretim sınavsız geçiş yapmak istiyorum bu bölüme 3. sınıftan başlıycam dersleri kontrol ettim yabancı dil almanca fransızca ve ing. var 3 ünü demi almam gerek birinimi seçiyorum.

 11. 356
  feryal:

  ben işletme 2 yıllık bıtrdım fakat alttan ınglız kaldı kayıt yaptrblr mıym genede?

 12. 357
  M.Emre:

  Ben Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama Bölümü(2 yıllık) tamamladım. İnternetten Uluslararası ilişkileri kaydı yaptırdım yarın da bürolarına gideceğim. İlk defa okucam açıköğretimini, çalışma sistemi(mesela 1. sınav nereye kadar çalışılır gibi) nasıldır?

 13. 358
  admin:

  @ M.Emre:
  Arasınavda kitabın yarısından sorumlusunuz. Yani 10 ünite var ise ilk 5 ünite arasınavda çıkar. 10 ünite yıl sonu (final) sınavında sorulur.

 14. 359
  sempatik:

  Ben aof 2yillik sosyal hizmet okuyorum mezun olduktan sonra sinavsiz uluslararasi iliskiler bolumune kayit yaptirmak istiyorum bu mumkunmu sinavsiz olarak acaba ?? Ve eger mumkun oluncada örgün egitime dönüştürebilirmiyim bunu??? Tesekkurler :)

 15. 360
  admin:

  @ sempatik:
  Sınavsız olarak açıköğretim uluslararası ilişkiler bölümünün 3. sınıfına kayıt olabilir. Örgüne geçmek için sınav gerekiyor malesef.

 16. 361
  h.faruk:

  Admin, ben 1.sınıf hukuk fakültesi öğrencisiyim, seneye kendi bölümümle birlikte aöf uluslararası ilişkiler okumayı planlıyorum,benim sorcağım soru bu sene gördüğüm derslerden seneye muaf olup olmayacağım,yani mesela bu sene gördüğüm Hukuka Girişten seneye muaf olur muyum ? Şimdiden teşekkürler

 17. 362
  admin:

  @ h.faruk:
  Şu an için 2. üniversite ile sınavsız kayıt olanlar herhangi bir ders muafiyeti yapamıyor. Tüm dersleri almanız gerekiyor. Zaten örgünde gördüğünüz dersler açıköğretimde size çok kolay gelecektir.

 18. 363
  vlkn:

  İyi günler,ben aöf uluslararası ilişkiler bölümü öğrencisiyim.1.sınıftan genel matematik sorumluluğum var 3 kere sınaa girdim başarılı olamadım bu dersten muaf olabilirmiyim bunu nasıl yapabilirim.Şimdiye kadar 1 ders hariç tüm derslerimi verdim not ortalamam 2.49 bu sene baharda 8.yarıyıl derslerimi alıyorum ama genel matematik sorumluluğumdan dolayı 5.yarıyıl ve 7.yarıyıl derslerimi alamadım her ikiside güz dönemi genel matematiği geçersem her iki güz dönemini aynı dönemde seçebilirmiyim yoksa bir yıl daha bekleyip bir sonraki güzdemi alacağım,bir ders için çok uzuyor okulum üzülüyorum…

 19. 364
  admin:

  @ vlkn:
  Matematikten muaf olma durumunuz yok malesef. Bu dersi geçmeniz gerekiyor. Bir dönemde 45 kredilik ders alabiliyorsunuz, normal dönem dersleri 30 kredilik. Matematiği geçtiğinizde 5. dönemin tamamını ve 7. dönemin yarısını aynı dönemde alabilirsiniz.

 20. 365
  Emrah:

  Selam admın ben uluslararası ılıskıler son sınıf ogrencısıyım ve bahar donemıne gectım sımdı yalnız bugun derslerıme baktım bende altı ders gorunuyo ,gecen yıldan kalma bır dersımle beraber 6ders gorunuyo ama uluıslararası ılıskıler kuramları 2 dıye bır dersın olmasıda gerekmıyormu ,bılgı verırsen sewınırım

 21. 366
  admin:

  @ Emrah:
  Bölümünüzde bu dönem olması gereken dersleri tam olarak bilmiyorum. Ders ekle sil sayfasınızda tüm dersler görünür. Sistem size otomatik 30 kredilik ders atar, alttan bir dersi verip üstten dersi bırakabilir. Bu dersi sizin eklemeniz gerekir. Sizin ekledikleriniz ile 45 kredilik ders alabilirsiniz.

 22. 367
  ekoc1760:

  DİKEY GEÇİŞ İLE Aöf ULUSLARARASI İLİŞKİLER yazıp sonra yatay geçiş ile ÖRGÜN uluslararası ilişkilere geçmeyi düşünüyorum.. DGS ile aö uluslararası na geçtiğim için örgün e yatay geçişte sıkıntılar olabiilir mi? Bunda ÖNLİSANS diploma notunun ne kadar önemi var? Büyük üniversitelerde bu sorun olurmu? şimdiden tşkler…

 23. 368
  İsmail:

  Merhaba ben aöf den halkla ilişkiler bölümü bitiriyorm hazıranda son ..ben dikey geçiş yapmak istyrm uluslarası ilişkilere ne yapmam gerekiyor eylülde dikey geçiş varmış aöf den devam etmek istyrm sadece internetten başvuru yaparak para yatırmak yeterli mi yoksa evrak vs işlemler var mı

 24. 369
  esra:

  arkadaşlar merhaba.uluslararası ilişkiler 3.sınıf öğrencisiyim..ders ekle-sil işlemi yapıyorum.1.yarıyıldan genel matematik ve 3.yarıyıldan Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi 1 derslerini verememiştim.sistemde sadece bu iki ders görünüyor.5.yarıyıl derslerinden hiçbirini alamıyorum.2015-2016 güz dönemine bıraktığınız dersler bölümünde hiç ders görünmüyor.bu derslerden kaldığım için mi alamıyorum acaba yardımcı olursanız sevinirim..(5.yarıyıl derslerinden daha önceki sene almadım)

 25. 370
  emre:

  açık öğretim uluslar arası ilişkiler 1. sınıf öğrecisiyim örgün öğrenime geçmek istiyorum bunun şartları nelerdir.

Sayfalar: « 1 … 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] Show All

Yorum Yapin

asma

Aöf & Sitemap |
.

Güncel Bilgileri Facebook Sayfamızdan
Takip Edin