acik-ogretim

Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi

76

Anadolu ve istanbul üniversitesinden sonrada Atatürk üniversitesi açıköğretim fakültesini açtı. Şu an için sınırlı bölüm ile hizmet versede önümüzdeki eğitim döneminde bölüm sayısı dahada artacaktır. Konunun hemen başında belirtelim harçlar oldukça yüksek.

Atatürk üniversitesinden yapılan açıklamada;
“Vizyonumuz, Eğitim-öğretim kalitesi ve kişi odaklı hizmet anlayışıyla, Üniversitemizin yarım asrı aşan bilgi ve birikiminden de yararlanarak, ulusal ve uluslararası alanda açıköğretim programları konusunda öncelikli ve tercih edilebilir, Uluslararası standartlardaki eğitim ve öğretim metotları ile alanında gerekli bilgi ve beceriyle donatılmış, sosyal sorumluluk ve çevre bilincine sahip, her türlü rekabete açık öğrenciler yetiştiren, bir eğitim kurumu olmaktır. ” denildi.

SIK SORULAN SORULAR

SORU: Üniversiteniz acıköğretim fakültesi bünyesinde açılmış olan programların kayıt tarihleri, kayıt yerleri ve kayıt olma şartlarının neler olduğu öğrenmek istiyorum. Bu bölüme kayıt için LYS sınavına girmek şart mı ya da lisans mezunları direk olarak kayıt yaptırabiliyor mu? Ayrıca ben sosyal bilgiler öğretmenliğinden bu yıl mezun oldum yeniden sınava girmeme gerek var mı?
CEVAP: Fakültemizde açılmış olan programlara öğrenci yerleştirme işlemleri YGS sonuçlarına göre ÖSYM tarafından yapılacaktır. Programlara yerleştirilen öğrencilerin kayıtları internet üzerinden yapılacaktır. Bu programlara kayıt yaptırabilmeniz için YGS`ye girmiş olmanız gerekmektedir. Öğrenci yerleştirme işlemi Yükseköğretim Kurulunun belirleyeceği usul ve esaslar kapsamında yapılacaktır. Konu ile ilgili usul ve esaslar 2011 ÖSYM tercih kılavuzunda yer alacaktır.

SORU: Açıköğretim Fakültesi Programlarına 2012 yılında (DGS sınavına girerek) dikey geçiş yapma imkânımız var mı? Varsa eğer bazı derslerden muaf olabilecek miyiz? Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi öğrencisiyim, ’ne de kayıt yaptırabilir miyim?
CEVAP: 2011-2012 eğitim-öğretim yılında Fakültemiz programlarına dikey geçiş yolu ile kayıt yaptırma imkânı bulunmamaktadır. Fakültemizde açılan Programlarda daha önce görmüş olduğunuz derslerden muafiyet olmayacaktır. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi öğrencisi iseniz, iki açıköğretim programında birden öğrenim görmeniz mümkün değildir.

   SORU: Anadolu Üniversitesi, Açıköğretim Fakültesi, Önlisans Programından 2010- 2011 döneminde mezun olacak durumdayım. Üniversitenizin Açıköğretim Fakültesi, Lisans Programlarına dikey geçişle öğrenci alımı konusunda bilgi almak istiyorum.
CEVAP: Önlisans mezunlarının Fakültemizde açılacak olan bu programlara 3.sınıftan itibaren devam edip alanlarında lisans mezunu olmalarına yönelik, şu an için herhangi bir uygulama söz konusu değildir. İlerleyen dönemlerde programların 3 üncü sınıfta eğitim-öğretime başlamasıyla birlikte programlara yapılacak olan dikey geçiş talepleri Yükseköğretim Kurulunun ilgili mevzuat hükümlerine göre değerlendirilecektir.

SORU: Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesine ikinci üniversite kapsamında öğrenci alımı yapılacak mıdır?
CEVAP: Fakültemizde 2. Üniversite uygulaması bulunmamaktadır.

SORU: Güvenlik Bilimleri Lisans Tamamlama (POLİTAM) Programını okuyup bitiren birisi sonunda 4 yıllık fakülte mezunumu sayılacak ve eğitim bitimi sonunda üniversite diploması mı verilecek. Ayrıca bu programa kimler başvura bilir şartlar nelerdir?
CEVAP: Güvenlik Bilimleri Lisans Tamamlama (POLİTAM) Programını bitiren birisi alanında lisans mezunu olacak ve Üniversite diploması alacaktır. Halen emniyet teşkilatında emniyet hizmetleri sınıfında görev yapan ve herhangi bir iki yıllık önlisans programını bitirenler programa kayıt yaptırabileceklerdir. Güvenlik Bilimleri Lisans Tamamlama Programına Emniyet hizmetleri sınıfında çalışan ve önlisans diplomasına sahip olanlar müracaat edebileceklerdir. Halen açıköğretim yolu ile öğrenim görmekte olanlar bu imkandan faydalanamayacaklardır.

SORU: Güvenlik Bilimleri Lisans Tamamlama (POLİTAM) Programı ile ilgili olarak ders geçme sistemi, ücretin kapsadığı dönemler sınıfta kalınması halinde ücretlerin tekrarı veya miktarı, ders kitaplarının temin yerleri ile 1200 liralık ücretin defatenmi yoksa her yıl için mi ödeneceği konusunda bilgi verebilir misiniz?
CEVAP: Fakültemiz web sayfasında konu ile ilgili açıklayıcı bilgiler mevcuttur. Bununla birlikte;
1- Program yarıyıllık kredili bir sistemdir.
2- Ücret yıllık olarak belirlenmiş olup, belirlenen bu ücret 2011-2012 öğretim yılı içindir. Programa kayıt yaptıracak olan öğrenciler bu ücreti 12 aylık eşit taksitler halinde ödeyeceklerdir.
3- Süresi içerisinde mezun olamayan öğrenciler için mali konularda 2547 sayılı kanunun ilgili hükümleri uygulanacaktır.

SORU: Sınavlar nasıl yapılacaktır?
CEVAP:  Sınavlar, öğrenci yoğunluğuna bağlı olarak oluşturulacak olan sınav merkezlerinde gözetim altında ve oturumlar halinde, yüzyüze yapılacaktır.

Üniversite web sayfası: http://www.atauni.edu.tr/#birim=acik-ogretim-fakultesi

Ücretleri:

ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ AÇIK ÖĞRETİM FAKÜLTESİ  PROGRAMLARI ÜCRET BİLGİLERİ
PROGRAM ADI ÖĞRENİM ÜCRETİ ÖDEME TÜRÜ
Sosyal Hizmet Lisans Programı 1250 TL Dönemlik
Halkla İlişkiler ve Tanıtım Lisans Programı 500 TL Dönemlik
İşletme Lisans Programı 290 TL Dönemlik
İlahiyat Önlisans Programı 290 TL Dönemlik
Çağrı Merkezi Hizmetleri Önlisans Programı 290 TL Dönemlik
Güvenlik Bilimleri Lisans Tamamlama Programı 1200 TL Yıllık
Paylaş:

76 yorum

 1. ben sosyal hizmetler ön lisans 2.sınıf öğrencisiyim okul bitince atatürk üniversitesi sosyal hizmetler lisans bölümününde devam edebilme sansım var mı acaba??

 2. @ ayse:
  Atatürk üniversitesi sınavsız geçiş kabul ediyor mu tam olarak bilmiyorum. Atatürk üniversitesi öğrenci işlerini arayıp sormanızı öneririm.

 3. fatihh Tarih:

  merhaba arkadaşlar… açık ögretim dersleri ne zman internet üzerinden verilecek bilen var mı? bilen nolur cecap yazsın ilk senem bişey bilemşyom tam olarak

 4. @ fatihh:
  Uzaktan eğitim derslerinin başlama tarihini bilmiyorum. Atatürk üniversitesi öğrenci işlerini arayıp sormanızı öneririm.

 5. nurgül Tarih:

  arkadaşlar bi konuda beni bilgilendirirmsniz ben açıköğretim halkla ilişkiler ve tanıtım lisans bölümüne girdim sınavların tarihini tam olark bilen varmı?

 6. oktay duran Tarih:

  Polis Arkadaşlar güvenlik bilimleri lisans tamamlamanın bütün kitaplarını benim kız kardeşimin baskı yayın şirketi var ve kitap haline getirmiş isteyenler 0505 234 00 34 arayabilirler

 7. oktay duran Tarih:

  Polis Arkadaşlar; güvenlik bilimleri lisans tamamlamanın bütün kitaplarını benim kız kardeşimin baskı yayın şirketi var ve kitap haline getirmiş isteyenler 0505 234 00 34 arayabilirler

 8. oktay duran Tarih:

  Polis Arkadaşlar; güvenlik bilimleri lisans tamamlama programının bütün kitaplarını benim kız kardeşimin baskı yayın şirketi var ve kitap haline getirmiş isteyenler 0505 234 00 34 arayabilirler

 9. merhaba arkadaşlar bende atatürk adalet bölümüne başladım.int çalışiyorum kitap verilmiyo bu üniversiteye ait çıkmış soruları hiçbiyerden bulamadım siz nasıl çalışıyosunuz yardimcı olursanız sevinirim.

 10. arkadaşlar ben adalet okuyorum buğünkü ara sınavın sorularını almak isteyenler benim emailime arkadaş isteği göndersinler acele edin.

 11. selam ben daha önce aöf iktisat bitirdim şimdide atatürk aöf sosyoloji deyim daha önce çıkmış sınav sorularını nerden bulabilirim

 12. @ dilek:
  Atatürk üniversitesi çıkmış soruları yayınlıyormu bilmiyorum. Öğrenci işlerini arayıp sorabilirsiniz.

 13. efsane26 Tarih:

  yeni açılmış olan Atatürk üniversitesi açıköğretim iş sağlığı ve güvenliği bölümünün harcı ne kadar bilen var mı arkadaşlar?

 14. aysegul Tarih:

  ben acık ogertım saglık kurumları ısletmecılıgı yazıcm ek kontanjandan ama eskısehır yazcam gelmezse ataturk acıkogretımı yazsam antalyada oturuyorum antalyada brosu var mı

 15. @ aysegul:
  Bildiğim kadarıyla Atatürk üniversitesinin Antalya’da bürosu bulunmuyor. Yinede Atatürk üniversitesi öğrenci işleri ile görüşebilirsiniz.
  Tel: +90 442 444 9 282

 16. ayşeee Tarih:

  ben açıköğretim çocuk gelişimi bölümünü kazandm ama karsda oturuyorm şuan sınavlara burda mı yoksa erzrmda mı giriyrm

 17. alicem Tarih:

  bu erzurum atatürk üniversitesi açıköğretim fakültesinin istanbuldaki büroları nerede acaba ?

 18. @ alicem:
  Atatürk üniversitesini arayıp bilgi almanızı öneririm.
  Aşağıdaki sık sorulan sorular sayfasında şöyle bir bilgi mevcut: “Fakültemiz tarafından yürütülen hizmetler için Dekanlığımız dışında herhangi bir büro aracılığı ile hizmet verilmemektedir.”

  http://www.ataaof.edu.tr/sss.aspx

 19. ben açık öğretim lisans sosyoloji bölümünü kazandım nasıl okuyacağım her haftamı gideceğim yoksa ayda bir defa mı lütfen yardım çoğu siteye baktım böyle birşeyden hiç bir yerde bahsedilmiyor lütfen yardımcı olursanız sevinirim cevap bekliyorum

 20. DENNISE Tarih:

  Merhaba arkadaşlar,
  Halkla İlişkiler ve Tanıtım Lisans 1.sınıftayım.
  Geçmiş yıllarda okumuş arkadaşlardan ellerinde varsa eğer vize sorularına ihtiyaç var. Bu okula ait hiç bir kaynak bulamadım geçmiş yıllara ait.
  Elinde olan varsa lütfen paylaşsın… Teşekürler.

Yorum Yap

.