Bütünleme Sınavına Girecekler için Faydalı Bilgiler

Açıköğretim, Duyurular - Tarih:15 Ağustos 2011

acik-ogretim

Bütünleme sınavı 8 – 9 Eylül 2012 tarihinde yapılacak. Sınav giriş belgesi, sınavda uyulacak kurallar, hesap makinesi kullanımı, kılık kıyafet düzenlemeleri gibi bilgileri sınav öncesi sizlerle paylaşmak istedik.

Bu bilgileri makale tarzı değilde soru cevap tarzı yaparsak daha faydalı olacak sanırım. İşte bize en çok sorulan sorular ve cevapları:

Sınava Girebilmek için hangi belgeler gereklidir.?

Öğrenciler sınava girebilmek için aşağıda sıralanan 3 belgeyi yanlarında bulundurmalıdırlar:

1) Sınava Giriş Belgesi: İlgili sınava ait öğrencilerin adreslerine gönderilen veya AÖF Büro-Web İnternet sitesinden alınmış öğrencinin nerede sınava gireceğini gösterir belgedir.

2) Öğrenci Kimlik Kartı veya Belgesi: Anadolu Üniversitesi tarafından verilen Öğrenci Kimlik Kartı veya Öğrenci Tanıtım Kartı ya da AÖF bürolarınca verilen fotoğraflı ve onaylı “Sınavda Geçerli Öğrenci Kimlik Belgesi”dir.

3) Fotoğraflı ve Onaylı Kimlik Belgesi: Nüfus Cüzdanı, Sürücü Belgesi, Pasaport veya bunlara eşdeğer kimlik belgesi.

Sınava giriş için gerekli bu üç belgeden biri bile eksik olsa öğrenci sınava alınmaz!

Sınava giriş belgesi halen adresime ulaşmadı. Ne yapmam gerekiyor?

Gönderilen Sınava Giriş Belgesi eline geçmeyen veya yitirenler, sınavdan önceki hafta içinde AÖF bürolarından veya http://aofburo.anadolu.edu.tr adresinin “AÖF Büro-Web Hizmeti” kısmına “AÖF Büro-Web/AÖF E-Posta Hizmetleri Şifresi”ni kullanarak giriş yaptıklarında bu sayfada yer alan “Sınav Giriş Belgesi” kısmından temin edebilirler.

Kredili bölümler için sınav giriş belgesi öğrenci sayfası: http://ogrenci.anadolu.edu.tr/

AÖF Büro-Web sayfasından döküm almış olduğunuz Sınava Giriş Belgesi, Öğrenci Kimlik/Tanıtım Kartı ve özel kimlik belgeniz ile sınava katılabilirsiniz. Sınava Giriş Belgesi’ni AÖF bürolarına onaylatmanız gerekmemektedir.

Sınavlara yurt dışında katılabilir miyiz?

Fakültemizin sınavları yurt içinde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde yapılmaktadır. Öğrenciler yurt içinde hangi ilde kayıtlı ise o ilde sınavlara katılabilirler. Yurt dışında sınava girmeleri mümkün değildir.

Sınavlarda her bir ders için ne kadar süre veriliyor?

Fakültemiz sınavlarında her ders için 40 dakika süre verilmektedir. Yani 3 dersten oluşan sınab 120 dakika, 4 dersten oluşan sınav 160 dakika sürmektedir.

Sınavlarda hesap makinesi kullanmak serbest mi?

Sınav sırasında hesap makinesi kullanılabilir. Ancak üzerinde program yapılmasına, saklanmasına ve çalıştırılmasına izin veren (EXE, STORE, RUN gibi tuşları bulunan) hesap makineleri ile data bank, vb. özel donanımlar kullanılamaz. Hesap makinesinin sınav sırasında ödünç alınması, verilmesi ve değiştirilmesi yasaktır. Bu tür davranışlarda bulunanların o oturumdaki sınavları geçersiz sayılır.

Başarılı olduğum bir dersin notunu yükseltmek için tekrardan sınava katılabilir miyim?

Öğrenciler, okudukları sınıftaki derslerden belirtilen tarihlerde ara ve yıl sonu sınavına girecekler, yıl sonu sınavında başarısız oldukları derslerden ise bütünleme sınavına gireceklerdir. Yıl sonu sınav sonucuna göre dersinden başarılı olan öğrenci, o dersten bütünleme sınavına ve sonraki sınavlara yeniden katılamaz.

İstatistik dersine ait tablo ve formüller sınavda veriliyor mu?

Sınavlarda İstatistik dersine ait sınav test kitapçığının sonunda gerekli olabilecek tablolar ve formüller verilmektedir.

Ara sınava katılamadım. Yıl sonu veya bütünleme sınavına katılabilir miyim?

Ara sınavına katılamayan öğrenciler yıl sonu veya bütünleme sınavına katılabilirler.

Yıl sonu sınavına katılamadım. Bütünleme sınavına katılabilir miyim?

Yıl sonu sınavına katılamayan öğrenciler bütünleme sınavına katılabilirler.

Bütünleme sınav sonucuna göre tek dersten başarısız olduğum için mezun olamadım. Mezun olabilmek için Fakültenizde tek ders sınavı yapılıyor mu?

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemine Göre Öğretim Yapan Fakülteler Öğretim ve Sınav Yönetmeliği’nin 11. maddesinde; “Her öğretim yılında birer kez ara, yıl sonu ve bütünleme sınavı yapılır. Ara, yıl sonu ve bütünleme sınavlarının tarihleri, ilgili fakültelerin yönetim kurullarınca ortak olarak belirlenir.” denilmektedir.

Bu nedenle ek sınav hakkı verilememektedir.

Sınav sonuçları ne zaman açıklanıyor?

Sınav sonuçları sınav tarihinden itibaren yaklaşık 20 gün içinde http://aofburo.anadolu.edu.tr adresindeki “AÖF Sınav Sonuçları” kısmında yayımlanmakta ve öğrenciler şifresiz olarak sonuçlara ulaşabilmektedir.

Kredili bölümler için sınav sonuç sayfası: http://ogrenci.anadolu.edu.tr/

İnternetten yapılan duyuru resmî olmayıp, resmî tebligat öğrencilerin adreslerine postayla gönderilmektedir.

Sınav sonuçlarına itiraz edebiliyor muyuz?

Sınavların değerlendirilmesi, notların kaydı, çizelgelere geçirilmesi, saklanması, öğrenci kütüklerine yazımı ve öğrencilere duyurulmasında bilgi işlem yöntemleri kullanılır. Cevap kâğıtları bilgi işlem ortamında optik okuyucu ile iki kez kontrollü olarak okunduğundan ve bu okumada yanılma payı bulunmadığı yargı mercilerince de onaylandığından herhangi bir yanlışlığın olması söz konusu değildir. Bu nedenle duyurulan sınav sonuçları kesin olup itiraz edilemez.

Kaynak: http://www.anadolu.edu.tr/aos/sss/sss.aspx


Etiketler:, , , , , , ,

Toplam 28 Yorum

 1. 1
  ayse:

  meraba bn ikitisattan ara sınavdan 47 aldım bütünlemede kaç almam gerekiyor

 2. 2
  esra:

  ben 1 sınıf sosyal hizmetler ögrencisiyim 5 dersim var büte giricem 2 dersten fazla olursa sınıf tekrarı ded iniz peki ben seneye geçtigim derslerden tekrarmı giricem sınavlara yoksa 2 inci sınıf olucam ama kaldıgım dersleri alttanmı vericem anlamadım cvp verirseniz çok mutlu olurum

 3. 3
  mehtap:

  bende aofluyum bu kıtaplardakı calıstıgımız formul kagını aynısı verılıyo istatistıl dersınden sızede bı tavsıyem var hıc istatistik dersine calısmayın cıkmıs yıl sorularının aynısı cıkıyo ben 81 alarak gectım ve sadece cıkmıs soruları calıştım.

 4. 4
  ozanalos:

  Merhabalar ben 3.sınıf işletme öğrencisiyim Geçen sene hazırlık sınıfında hukuk dersinden kaldım bu senede alttan alıyorum 3.sınıftan 2 dersin var hukuk sınavını vermem mi gerekiyor yoksa herhangi 1 tanesini geçmek yeterli mi
  Yardımcı olursanız sevinirim. 05325585822

 5. 5
  Ozan Alos:

  Merhabalar ben 3.sınıf işletme öğrencisiyim Geçen sene hazırlık sınıfında hukuk dersinden kaldım bu senede alttan alıyorum 3.sınıftan 2 dersin var hukuk sınavını vermem mi gerekiyor yoksa herhangi 1 tanesini geçmek yeterli mi
  Yardımcı olursanız sevinirim. 05325585822

 6. 6
  tugba:

  ben 5 dersten kaldım bütünlemede de veremem hpsını galıba sınıfta kalınca seneye yıne butun derslerden mı sınava gircem yoksaa sadece kaldıgım derslerdn mı cvp verirsenız çok sevınırım …

 7. 7
  admin:

  @ ayse:
  51 almanız gerekli.

  @ esra:
  Sınıf tekrarında sadece kaldığınız derslerden sorumlu olacaksınız. Sınıfı geçerseniz kaldığınız dersleri alttan alacaksınız.

  @ Ozan Alos:
  Bildiğim kadarıyla herhangi birini geçmeniz yeterli.

  @ tugba:
  Sınıf tekrarında sadece kaldığınız derslerden sorumlu olacaksınız.

 8. 8
  BAHAR:

  kredili bölümlerin büt varmı ben yeni gördüm sınava girebilirmiyim

 9. 9
  admin:

  @ BAHAR:
  Kredili bölümler içinde bütünleme hakkı var. Öğrenci sayfanızda sınava girip girmeyeceğinize bakabilirsiniz.
  http://ogrenci.anadolu.edu.tr/

 10. 10
  merve:

  ben 2 yıllık okuyorum.bütünlemede bir dersi veremeyeceğim.Tek ders sınavı yok biliyorum ama seneye verdiğim dersleri tekrar almayacağım değil mi? Sadece kalan dersimin ara sınav ve finaline mi gireceğim? Son sene olduğu için anlayamadım.

 11. 11
  merve:

  cevap verirsiniz değil mi??????

 12. 12
  admin:

  @ merve:
  Eğer kalırsanız seneye sadece kaldığınız dersi alacaksınız.

Yorum Yapin

teknikweb

Aöf & Sitemap |
.

Güncel Bilgileri Facebook Sayfamızdan
Takip Edin