acik-ogretim

Dikey Geçiş, İkinci Üniversite ve Ek Yerleştirme Kayıtları Başladı

34

Açıköğretimde yeni kayıtlardan sonra bir çok öğrencinin yararlanacağı Dikey Geçiş, İkinci Üniversite ve Ek Yerleştirme Kayıtları bugün itibariyle başladı.

Öğrencilerin hakkında yine bir çok soru var. Bu konu ve diğer konular altından elimizden geldiğince sorularınıza cevap vermeye çalışacağız.

Ayrıntılı linkler:

Kısaca tarihler, harçlar hakkında biraz bilgi verelim.

Ek Yerleştirme Kayıtları

ÖSYM ek yerleştirme ile açıköğretime yerleşenler 25 Ekim 2010 – 23 Kasım 2010 tarihleri arasında önce internetten ön kayıt yapacak. ( http://aofkayit.anadolu.edu.tr ) Ön kayıt sonrası internetten 2 sayfalık bir çıktı alacak. Ardından bankaya giderek kazandığı bölümün harcını yatıracak. (Açıköğretim Harçları ) En son olarakta kayıt tarihleri bitmeden Aof bürosuna giderek kesin kayıt yapacaklar.

Dikey Geçiş Kayıtları

2 yıllık önlisans mezunları dikey geçiş ile sınavsız açıköğretime girmek için 25 Ekim 2010 – 23 Kasım 2010 tarihleri arasında önce internetten ön kayıt yapacak. ( http://aofkayit.anadolu.edu.tr ) Ön kayıt sonrası internetten 2 sayfalık bir çıktı alacak. Ardından bankaya giderek kazandığı bölümün harcını yatıracak. (Açıköğretim Harçları ) En son olarakta kayıt tarihleri bitmeden Aof bürosuna giderek kesin kayıt yapacaklar.

İkinci Üniversite Kayıtları

Herhangi bir lisans veya önlisans okuyan yada mezun olanlar sınavsız açıköğretime girmek için 25 Ekim 2010 – 23 Kasım 2010 tarihleri arasında önce internetten ön kayıt yapacak. ( http://aofkayit.anadolu.edu.tr ) Ön kayıt sonrası internetten 2 sayfalık bir çıktı alacak. Ardından bankaya giderek kazandığı bölümün harcını yatıracak. (Açıköğretim Harçları ) En son olarakta kayıt tarihleri bitmeden Aof bürosuna giderek kesin kayıt yapacaklar. ( İkinci üniversite harçları normal harçlardan 42.5TL daha fazladır.)

İkinci üniversite kapsamında girilebilecek bölümler şunlardır.

2010-2011 ÖĞRETİM YILI İKİNCİ ÜNİVERSİTE PROGRAMI BÖLÜMLERİ

Örgün yükseköğretimde kayıtlı veya mezun öğrencilerin seçebileceği bölümler
ADALET 2 YILLIK ÖNLİSANS
BANKACILIK VE SİGORTACILIK 2 YILLIK ÖNLİSANS
BÜRO YÖNETİMİ VE YÖNETİCİ ASİSTANLIĞI 2 YILLIK ÖNLİSANS
ÇALIŞMA EKO. VE END. İLİŞKİLERİ 4 YILLIK LİSANS
DIŞ TİCARET 2 YILLIK ÖNLİSANS
ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİM, İLETİM VE DAĞITIMI 2 YILLIK ÖNLİSANS
EMLAK VE EMLAK YÖNETİMİ 2 YILLIK ÖNLİSANS
EV İDARESİ 2 YILLIK ÖNLİSANS
FELSEFE 4 YILLIK LİSANS
FOTOĞRAFÇILIK VE KAMERAMANLIK 2 YILLIK ÖNLİSANS
HALKLA İLİŞKİLER VE TANITIM 2 YILLIK ÖNLİSANS
İKTİSAT 4 YILLIK LİSANS
İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ 2 YILLIK ÖNLİSANS
İŞLETME 4 YILLIK LİSANS
İŞLETME YÖNETİMİ 2 YILLIK ÖNLİSANS
KAMU YÖNETİMİ 4 YILLIK LİSANS
KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ 4 YILLIK LİSANS
KÜLTÜREL MİRAS VE TURİZM 2 YILLIK ÖNLİSANS
LABORANT VE VETERİNER SAĞLIK 2 YILLIK ÖNLİSANS
LOJİSTİK 2 YILLIK ÖNLİSANS
MALİYE 4 YILLIK LİSANS
MARKA İLETİŞİMİ 2 YILLIK ÖNLİSANS
MEDYA VE İLETİŞİM 2 YILLIK ÖNLİSANS
MENKUL KIYMETLER VE SERMAYE PİYASASI 2 YILLIK ÖNLİSANS
MUHASEBE VE VERGİ UYGULAMALARI 2 YILLIK ÖNLİSANS
ÖZEL GÜVENLİK VE KORUMA 2 YILLIK ÖNLİSANS
PERAKENDE SATIŞ VE MAĞAZA YÖN. 2 YILLIK ÖNLİSANS
RADYO VE TELEVİZYON PROGRAMCILIĞI 2 YILLIK ÖNLİSANS
SAĞLIK KURUMLARI İŞLETMECİLİĞİ 2 YILLIK ÖNLİSANS
SOSYAL BİLİMLER 2 YILLIK ÖNLİSANS
SOSYAL HİZMETLER 2 YILLIK ÖNLİSANS
SOSYOLOJİ 4 YILLIK LİSANS
SPOR YÖNETİMİ 2 YILLIK ÖNLİSANS
TARIM 2 YILLIK ÖNLİSANS
TURİZM VE OTEL İŞLETMECİLİĞİ 2 YILLIK ÖNLİSANS
ULUSLARARASI İLİŞKİLER 4 YILLIK LİSANS
YEREL YÖNETİMLER 2 YILLIK ÖNLİSANS
Paylaş:

34 yorum

 1. ben spor yönetimini seçmek istiyorum..daha sonradan dgs ile 4 yıllık yöneticiliğe tamamlama şansım oluyormu? bana en kısa sürede cevap verirseniz çok sevinirim çünkü kaydımı daha yaptırmadım..

 2. ben halkla ilişkiler ve tanıtım yüksek okul mezunuyum.
  işlet me iktisata geçiş yapmak istiyorum fakat karar verme konusunda çok ikilemde kalmış durumdayım. liseden sözel çıkışlı olduğumdan çok iyi bir sayısalım olmadığından neyi seçebileceiğimi bilemedim .
  fakat aldığım bir kaç görüşe göre iktisatım işletmeye göre daha sözel olduğunu ve daha iyi olduğunu duydum.
  iktisat ve işletme bölümlerinin 3.ve 4. sınıf derslerini ögrenebilirsem çok memnun olucam.
  yardımlarınız için teşekkür ederim.

 3. @ duygu:
  Dikey geçiş sınavı ile tamamlama hakkınız var. Açıköğretimden sınavsız olarak sadece işletme ve iktisata geçebiliyorsunuz.

  @ tobe:
  İşletme ve iktisat birbirine çok yakın bölümlerdir. Bu nedenle onu yada onu seçin demem yanlış olur. Bu bölümleri araştırıp ilgi alanınıza ve gelecek planlarınıza uygun bölümü sizin seçmeniz gerekiyor.

 4. merhaba bn istabul unıversıtesınde bıyolojı okuyorum 3. sınıfım ıkıncı unıversıte olarak aöf de sağlık kurumları işletmecılıgı ıle işletme bolumu arasında kararsız kaldım hangısı bnm ıcın dha yararlı olur ? yardımcı olur musunuz??

 5. @ üçes:
  Bu seçimi sizin yapmanız gerekiyor. Sizi tanımadığımdan kariyer planlarınızı ilgi alanlarınızı bilmediğimden şunu seçin demem yanlış olur.

 6. ben örgün öğretim 2yıllık tekstil okuyorum.ygs ye girdim ve ek yerleştirmeden aöf 4 yıllık işletme kazandım.örgün ve açık öğretimi aynı anda okumak istiyorum.internet başvurusunu ek yerleştirme olarak mı yoksa ikinci üniversite olarak mı yapacağım yardım edersen sevinirim
  teşekkürler.

 7. tezcan:
  Ygs ile yerleştiğinizde kayıt için lise diplomanızın onaylı fotokopisini isterler. Örgün bölümünüzden almanız gerekir.
  İkinci üniversite ile örgün öğrenci belgeniz istenir. Diploma istenmez.
  Yukarıdaki fark dışında iki kayıt türüde aynıdır. Tercih sizin.

 8. bn tekstil mezunuyum bu yıl mezun oldum sınawsız işletme bölümne kyıt olundugunu duydum acaba biln warsa bi açıklarmı bana

 9. meraba ben 2 yıllık büro yönetimi ve yönetici asistanlığı mezunuyum dgs ile geçiş yapmak için geç mi kaldım?geç kalmadıysam neler yapabilirim?yardımcı olursanız sevinirim

 10. merhaba ben bugn maliye bölümüne kaydımı yaptrdm kitplarmda aldm fakat aklıma takılan bişey var . birincisi bu sene ingiizzceden sormlmyuz . ikncisi vize snavna kadar derslern kaçncı ünitelerne kdar sormluyuz . vize snvnda kaç soru çkcak ve test seklndemi olcak. şimdden tesekkr ederm admin cevplarn için :)

 11. @ gamze:
  Aşağıdaki linkten dikey geçiş kısmını inceleyebilirsiniz.
  http://aofkayit.anadolu.edu.tr/

  @ tutkun:
  Aşağıdaki linkten dikey geçiş kısmını inceleyebilirsiniz.
  http://aofkayit.anadolu.edu.tr/

  @ gamze:
  Sınav test şeklidedir. Ortalama 30’ar soru olur. 3. sınıfta ingilizce dersi var ise bundan sorumlusunuz. Arasınavda kitabın yarısından sorumlusunuz. ( 10 ünite var ise ilk 5 üniteden sorumlusunuz. )

 12. merhaba 2 yıllık tekstil mezunuyum açık ögretim 2 yıl daha okuyup lisans mezunu olabilirmiyim.olabilirsem dikey geçişte hangi bölümler geçerli.

 13. gamzeyrdmc Tarih:

  merhaba şu an aöf sosyoloji 2.sınıf öğrencisiyim bölüm dört yıllık ancak önlisans diploması alarak dgs ile bir üniversiteye yerleşebildiğim takdirde örgün öğretimden tamamlama imkanım olduğunu öğrendim bu bilgi doğru mudur? Ve dikey geçişle yerleştirilmem sadece dgs de alacağım puana bağlı sanırım bu konuda bilgi alabilir miyim?

 14. @ esra:
  Evet olabilirsiniz. İşletme ve iktisat bölümlerini seçebiliyorsunuz.

  @ gamzeyrdmc:
  Dikey geçiş kılavuzunda 4 yıllık bölüm okurken önlisans diploması alanlar dgs’ye başvuramaz şeklinde ibare okudum diye hatırlıyorum. Kılavuzları tekrar kontrol etmenizi öneririm. Eğer yanlış hatırlıyorsam DGS puanınıza bağlı olarak tercih yapıp istediğiniz okulu seçebileceksiniz.

 15. gamzeyrdmc Tarih:

  dikey geçiş şartlarını araştırırken bunun mümkün olduğunu okumuştum sanırım bürodan bilgi almak en sağlıklı yol olacak.
  teşekkürler…

 16. @ gamzeyrdmc:
  Bu yılki kılavuzlar yayımlandığında tekrar inceleriz. Umarım dediğiniz gibi değişiklik olur.

 17. berkay Tarih:

  merhaba,ben aöf işletme bölümüne dikey geçiş yaptım bu bölümü bitirdiğim zaman serbest muhasebeci mali müşavir olabilir miyim? tesekkürler.

 18. @ berkay:
  Sınavlarına girip gerekenleri yaptığınızda (ayrıntıları bilmiyorum) mali müşavir olma hakkınız var.

 19. merhaba,
  ben biyoloji ikinci sınıf öğrencisiyim 3.sınıfta açıköğretime başlamak istiyorum sağlık kurumları işletmeciliği yada gıda işletme bölümü okumamın bana ne gibi yararı olabilir yardımcı olursanız sevinirim tşk.

 20. @ bio:
  Bu bölümlere sınavsız kayıt olabilirsiniz. Bölümlerin size katkısı konusunda bilgim yok malesef.

 21. Merhaba
  aöf işletme 1. sınıf devam
  kamu yönetimine geçme şansım var mı? varsa ne yapılması gerekiyor?
  bilgisi olan var ve ilgili bilgi, link vs. verebilirse sevinirim.
  teşekkürler

 22. @ Dogun:
  Açıköğretimde bölümler arası geçiş yapılamıyor. Tekrar ygs’ye girip tekrar tercih etmeniz gerekli.
  Yada 2. sınıfı hiç bir dersiniz kalmadan bitirip önlisans diploması alabilir ve kamu yönetimi 3. sınıfından devam edebilirsiniz.

 23. sercan Tarih:

  iyi günler . açıköğretim harcını ara sınavdan sonra yatırabilir miyiz ? ve sınava girmemde herhangi bir sorun cıkmaz dimi?

 24. @ sercan:
  Kredisiz bölümler için aylık 2-4 TL faiz ile ekim ayına kadar yatırabiliyorsunuz. Sınavlarınızı etkilemiyor, tüm sınavlara girebiliyorsunuz.

 25. Ben maliye 4yıllık mezunuyum işletme yüksek lisans yaptım.sinava girmedim. İkinci ünv olarak sosyoloji okumak istiyorum.sinavsiz başvurabilir mıyım

 26. Ben 4yıllık açikogretim mezunuyum sinavsiz olarak sosyoloji bölümüne basvurabilirmiyim. Acikogretim burosu olumsuz yanıt verdi.

 27. @ hande:
  Mezun durumdaysanız başvurabilirsiniz. Geçen yıllarda başvuramıyordunuz, bu yıl itibariyle başvurma ve yerleşme hakkınız var. 2. üniversite kayıtları ekim ayında yapılacak.

 28. ben bu yıl kayıt olacağım lisans programına. ilk tercihte sınıf öğretmenliğini kazandım, aynı zamanda ek tercihlerde açıköğretim adalet yazabilir miyim?

 29. @ Tuğba:
  1-19 ekim tarihlerinde ikinci üniversite kapsamında sınavsız olarak açıköğretim adalet bölümüne kayıt olabilirsiniz. (İlk yerleştirmelerde kontenjanlı bölüme yerleştiğinizden ek yerleştirmelerde adaleti tercih edemiyorsunuz.)

 30. @ Tuğba:
  Adalet kontenjanlı olduğu için ek yerleştirmelerde tercih edemiyorsunuz.
  Örgün üniversiteye kayıt olduğunuzda İkinci üniversite kapsamında sınavsız olarak açıköğretime kayıt olma hakkınız oluyor. 1-19 ekim tarihlerinde sınavsız olarak adalet bölümüne kayıt olabiliyorsunuz.

Yorum Yap

.