Dikey Geçiş İşlemleri

Açıköğretim, Duyurular - Tarih:4 Eylül 2009

Dikey Geçiş

Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Fakültesinin önlisans programlarından mezun olan öğrenciler Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerinin lisans bölümlerine sınavsız* “Dikey Geçiş” kapsamında kayıt yaptırabilirler.

* Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerine sınavsız Dikey Geçiş kapsamında kayıt için Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) yapılan Dikey Geçiş Sınavına (DGS) girme şartı bulunmamaktadır.

2012-2013 öğretim yılından itibaren Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerinin bölüm ve programlarında dönemlik-kredili sistemde öğretim yapılmaktadır.

Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerindeki lisans bölümlerine Dikey Geçiş kapsamında başvuru yapacak adayların kayıtları “İnternet Başvuru” ve “AÖF Bürolarından Kayıt” olmak üzere iki aşamalı gerçekleştirilecektir. Planlanan İnternet başvuru ve kayıt tarihleri aşağıda verilmiştir.

İnternet Başvuru Tarihi 30 Eylül Pazartesi
AÖF Bürosundan Kayıt Tarihi 25 Ekim Cuma
AÖF Bürosundan Mazeretli Kayıt Tarihi 24-25 Ekim

Adaylar, http://kayit.anadolu.edu.tr internet başvuru sitesinin ana sayfasındaki “Dikey Geçiş” linkine tıklayarak başvurularını gerçekleştireceklerdir.

Dikey geçiş ile kayıt yaptıran öğrenciler önlisans programında almış oldukları Yabancı Dil dersi nedeni ile lisans programında 5. ve 6. yarıyıllardaki Yabancı Dil I ve Yabancı Dil II derslerinden sorumlu tutulmayacaklardır. Bu öğrenciler, 7. ve 8. yarıyıllardaki Yabancı Dil III ve Yabancı Dil IV derslerinden ise sorumlu tutulacaklardır.

Aynı şekilde Türk Dili dersini önlisans programında almış olduklarından lisans programındaki 7. ve 8. yarıyıllardaki Türk Dili I ve Türk Dili II derslerinden sorumlu tutulmayacaklardır.

Öğrenciler yukarıda açıklanan Yabancı Dil ve Türk Dili dışında kalan dersleri daha önce önlisans programında almış dahi olsalar 5, 6, 7. ve 8. dönem derslerinin tamamını almak zorundadırlar.

Önlisans mezunları Dikey Geçiş kapsamında mezuniyet alanlarına göre Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerinin 5. yarıyılına doğrudan veya 5. yarıyılına fark dersler alarak kayıt için başvurabilirler.

2012-2013 Öğretim Yılında Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerindeki Lisans Bölümlerinin 5. Yarıyılına Doğrudan Başvuru Yapılabilecek Önlisans Mezuniyet Alanlarının Listesi

2012-2013 Öğretim Yılında Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerindeki Lisans Bölümlerinin 5. Yarıyılına Fark Dersler Alarak Başvuru Yapılabilecek Önlisans Mezuniyet Alanlarının Listesi

 


Etiketler:, , , , , ,

Toplam 255 Yorum

Sayfalar: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] Show All

 1. 231
  ahmet:

  selam admin dikey geçiş için başvuracağım ama sence hangi bölümü yazmalıyım kamu yönetimimi,işletmemi,çekomu vs sence hangisi daha kolay saygılar…

 2. 232
  ayşe:

  arkadaşlar bu sayfaya herhangi biyerden üye olmak gerekiyormu

 3. 233
  asi:

  merhaba ben bişey danışacam aöf adalet bölümü geldi burdan mezun olunca maliye bölümüne dikey geçiş warmı ??

 4. 234
  taner öztürk:

  özel güvenlik önlisans mezunuyum.diyek geçiş yapıp lisans mezunu olmak istiyorum.hangi bölümü seçsem daha kolay bitirebilirim.teşkkürler

 5. 235
  ahmet:

  myo 2. sınıfa başlayacağım ve aöf 3 sınıftan devam etmek istiyorum devam ederken bu süre zarfı içinde elimde mezun olduğum yüksekokulun diploması oluyormu yoksa aöf’den devam ettiğim için lise mezunu olarakmı gözüküyor olacağım yardımcı olursanız çok sevinirim

 6. 236
  songül:

  size bir sorum olacak eşim 2 yıllık elektrik enerjisi üretim ve dağıtım bölümünden mezun lisans tamamlamaya geçmek istiyor hangi bölümlere geçebilir en yakın zamanda mailime cevap yazarsanız çok sevinirim kayıt zamanını geçirmek istemiyoruz çok fazla nete girme şansım yok o yüzden
  mailime yazarsanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim

 7. 237
  hümeyra:

  ben bilgisayar destekli tasarım ve animasyonu bölümünü bitirdim.ben şimdi hangi bölümlere gidebilirim bilgisi olanlar lütfen yardımcı olabilir mi:)bölümüm ise bilişim teknolojileri olarak geçiyor

 8. 238
  admin:

  @ hümeyra:
  Aşağıdaki linkte tıklayarak excel dosyasından bölümünüzü bularak geçiş yapabileceğiniz bölümlere bakabilirsiniz.
  http://www.anadolu.edu.tr/sites/default/files/files/2012-2013%20Dikey%20Gec%CC%A7is%CC%A7%20FARK%20DERS.xls

 9. 239
  tuğba:

  adalet aöf mezunuyum üstünü tamamlasam ne okuyabilirim.ve bitirdikten sonra ne mezunu olurum lütfen yardmcı olun

 10. 240
  sümeyye:

  merhaba admin ben şuan sınavsız ikinci üniversite önlisans muhasebe ve vergi bölümü 2.sınıftayım. Açıköğretim 4yıllığa tamamlama gibi bi şansım varmı acaba?

 11. 241
  admin:

  @ tuğba:
  Aşağıdaki bölümleri tercih edebilir ve lisans mezunu olabilirsiniz.
  İKTİSAT
  ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ
  KAMU YÖNETİMİ
  MALİYE
  ULUSLARARASI İLİŞKİLER
  İŞLETME
  KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ

  @ sümeyye:
  Önlisans bölümünden mezun olduktan sonra sınavsız olarak aşağıdaki bölümlerin 3. sınıflarına kayıt olabilirsiniz.
  İKTİSAT
  ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ
  KAMU YÖNETİMİ
  MALİYE
  ULUSLARARASI İLİŞKİLER
  İŞLETME
  KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ

 12. 242
  sümeyye:

  peki ne adı altında yapabilirim bu sınavsız geçişi

 13. 243
  admin:

  @ sümeyye:
  Dikey geçiş ismiyle geçiş yapabilirsiniz. İsim benzerliği olduğu için dikey geçiş sınavı ile karıştırılabilir. Açıköğretim kayıtlarındaki dikey geçiş kısmından başvuru yapabilirsiniz.

 14. 244
  K.beyza:

  şişli myo da mimari restorasyon okuyoruz.sınavsız olarak adalet bölümüne geçiş yapma şansım varmı okul bittiğinde.ne şekilde oluyor ?

 15. 245
  admin:

  @ K.beyza:
  Evet, okul bittiğinde ikinci üniversite kapsamında sınavsız olarak adalet bölümüne kayıt olabilirsiniz.

 16. 246
  pelin:

  ben ziraat teknikeri tohumculuk bolümü mezunuyum 4 yılığı tamamlamak istiyorum afö den hangi bolumu geçebilirim afo den tamamlayabilrmiıyım 2+2 olarak

 17. 247
  admin:

  @ pelin:
  Dikey geçiş kapsamında sınavsız geçiş hakkınız var. Aşağıdaki bölümlere kayıt olabilirsiniz.
  İKTİSAT
  ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ
  KAMU YÖNETİMİ
  MALİYE
  ULUSLARARASI İLİŞKİLER
  İŞLETME
  KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ

 18. 248
  fırat:

  merhaba ben organik tarım 1. sınıf öğrencisiyim seneye mezun olduktan sonra aöf tarım programı bitirdikten sonra lisans mezunu olabiliyormuyum

 19. 249
  admin:

  @ fırat:
  Aöf tarım bölümü 2 yıllık. Bu nedenle bu bölümü bitirdiğiniz lisans mezunu olmuyorsunuz. 2 tane önlisans diplomanoz oluyor.

 20. 250
  emre:

  Aöf sağlık kurumları işletmeciliği okuyorum,2.sınıftayım,dikey geçiş sınavına girip örgün programa geçiş yapmak istiyorum,yerleştiğimde 3.sınıftan başlayıp 2 yıl daha üstüne mi okucam,yoksa intibak kalkınca tüm bölümler dgs de 4 yıllık mı oldu,üstüne kaç yıl okuyacam yazabilir mi siniz ?

 21. 251
  admin:

  @ emre:
  Dgs yönetmeliğini tam olarak takip edemedim. İntibak kalktığı için 1. sınıftan başlanıyor diye duydum, ne kadar doğru bilmiyorum. http://www.dikeygecis.org sitesinden araştırabilir, oradaki arkadaşlara sorabilirsiniz.

 22. 252
  carizma:

  myo da bilgisayar programcılıgı son sınıftayım.aöf den bilgisayar programcılıgını mı tamamlayabilirim yoksa bilgisayarla ilgili diger bölümleride 4 yıllıga tamamlayabilir miyim??

  2.sorum aöf den bilgisayar programcılgı bölümünü baska bölümlerle 4 yıllıga tamamlaya bilirmiyi?(örnegin;adalet,kamu gibi)…

 23. 253
  esma:

  admin ben sosyal hizmetlerden sosyolojiye sınavsız dikey geçiş yaptım .suanda sosyoloji 3.sınıftayım .
  DGS’ye girebilirmiyim ?
  dgs girip örgün öğretime geçebilirmiyim ?
  dgs’yi kazandığımda şuanda açıköğretimden dikey geçiş yaptığım sosyoloji bölümü, dgs’yi kazandığım takdirde ne oluyor ? yardımcı olurmusun ?

 24. 254
  melek:

  mrb ben turizim rehberlik bölümü okuyorum bu bölümden açıkögretimden direk geçişlee hangi bölümlere geçebilirim bu konuda bilgilendirirmisiniz beniyazar

 25. 255
  pınar:

  Merhabalar.Bir sorum olcaktı.Ben geçen yıl 2013 myo mezunuyum.Yine aynı yıl açıköğretimde kamu yönetimi üçüncü sınıfa kayıt yaptırdım ama yapamadım bayağı bir zorlandım ve kaydımı sildirdim bu yıl tekrar üçüncü sınıftan başka bir völüme kayıt yaptırabilir miyim??

Sayfalar: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] Show All

Yorum Yapin

turkiye

Aöf & Sitemap |
.

Güncel Bilgileri Facebook Sayfamızdan
Takip Edin