2012 Ygs – Lys Tercih Kılavuzları Yayımlandı

Açıköğretim, Açıköğretim Bölümleri 29 Yorum Yapılmış »

acik-ogretim

Üniversiteye yerleşmek isteyen öğrencilerin girmiş olduğu ygs ve lys sınavları sonucunda aldıkları puanlara göre tercih yapabilecekleri 2012 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu ösym sitesinde yayımlandı.

Kılavuz: http://www.osym.gov.tr/belge/1-13589/2012-osys-yuksekogretim-programlari-ve-kontenjanlari-ki-.html

Daha önce önbilgi olarak yayımladıkları kılavuzlara göre pek bir değişiklik yapılmadığı görülen kulavuzlarda 4 yıllık tüm açıköğretim lisans bölümlerine kontenjan sınırlaması getirilmiş durumda.

Bunun yanında 2 yıllık bölümlerden sadece adalet bölümüne kontenjan sınırlaması getirilmiş. Diğer 2 yıllık bölümlerde kontenjan sınırlaması bulunmuyor.

Ayrıca tüm açıköğretim bölümlerinin artık kredili sisteme geçtiğinide hatırlatalım. Bu bölümlere kontenjan sınırlamasının getirilmesi ile sınavsız 2. üniversite işlemleride bitmiş olabilir. Önümüzdeki günlerde bununla ilgili bilgi edinebilirsek sizlerle tekrar paylaşabiliriz.

Kılavuzdaki açıköğretim bölümlerini bulamayanlar için bir ipucu verirsek;

2 yıllık ön lisans bölümleri: tablo 3a’da Eğitim bölgesi Eskişehir olan Anadolu üniversitesi kısmında,

4 yıllık lisans bölümleri: Tablo 4’te Anadolu üniversitesi başlığı altında bulunmaktadır.

2012 Açıköğretim Bölümleri için TIKLAYINIZ.

2011 Üniversite Tercihleri Başladı

Açıköğretim, Açıköğretim Önemli Tarihler, Duyurular 106 Yorum Yapılmış »

Milyonlarca öğrencinin merakla beklediği 2011 üniversite tercihleri bugün itibariyle başladı. Tercihler 25 temmuz – 5 ağustos tarihleri arasında yapılacak ve kesinlikle uzatılmayacak.

Ösym sitesindeki duyuruyuda yazarsak: ” 2011-ÖSYS tercih işlemleri, 25 Temmuz 2011 tarihinde (bugün) başladı ve 5 Ağustos 2011 tarihi saat 17.00’de sona erecektir. “

Açıköğretim tercihleride bu tarih aralığında yapılacak. Açıköğretimin kontenjansız bölümler için 140 barajını geçmiş olmak yeterli. Kontenjanlı bölümler için ise barajı geçmek yetmeyebiliyor. Bazı bölümlerin puanları oldukça yüksek.

2 yıllık önlisans bölümleri tablo 3A’da, 4 yıllık lisans bölümleri ise Tablo 4’te bulunuyor. Aşağıdaki linkte tıklayarak açıköğretim bölümlerine bakabilirsiniz.

Açıköğretim Bölümleri

Klavuzlara ise aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

http://www.osym.gov.tr/belge/1-12584/2011-osys-yuksekogretim-programlari-ve-kontenjanlari-ki-.html

Aöf & Sitemap |
.

Güncel Bilgileri Facebook Sayfamızdan
Takip Edin