Açıköğretim Sorularınız ve Admin

Açıköğretim 12 Yorum Yapılmış »

acik-ogretim

Merhaba arkadaşlar,

Beni herkes admin olarak biliyor, adım ilhan. Yaklaşık 5 yıldır bu site vasıtasıyla sizlere edindiğim bilgileri paylaşıp sorularınıza cevap yazıyorum. Bu süreç içinde yaklaşık 45 bin soruya cevap yazmışım. Elimden geldiğince herkese cevap yazmaya çalıştım. Bu anlamda memnun olanda oldu, olmayanda.

Bugün itibariyle askere gidiyorum. Bu nedenle 155 gün boyunca sorularınıza cevap veremeyeceğim. Fakat tüm soruların yer aldığı bir sayfayı sizler için hazırladım. Ayrıca sizler için yeni bir site açtım. Açıköğretim öğrencileri olarak bu siteye kayıt olup sorularınızı yazabilir, sorulan sorulara cevap yazabilir ve anasayfadaki sohbet kısmından muhabbet edebilirsiniz.

Site: www.acikogretim.us

5 yıllık süreçte herkese yardımcı olmaya çalıştım. Bilgisi olan arkadaşların sorulara cevap yazarak diğer arkadaşlara yardımcı olacağını umuyorum.

Açıköğretimde en fazla sorulan soruları sizler için derledim. Yaklaşık 220 adet soru ve cevabı aşağıdaki linkte tıklayarak inceleyebilirsiniz. Çok çok büyük ihtimalle sorunuzun cevabı yer alacaktır.

Açıköğretim Sık Sorulan Sorular (220 Adet)

Bütünleme Sınavına Girecekler için Faydalı Bilgiler

Açıköğretim, Duyurular 28 Yorum Yapılmış »

Bütünleme sınavı 8 – 9 Eylül 2012 tarihinde yapılacak. Sınav giriş belgesi, sınavda uyulacak kurallar, hesap makinesi kullanımı, kılık kıyafet düzenlemeleri gibi bilgileri sınav öncesi sizlerle paylaşmak istedik.

Bu bilgileri makale tarzı değilde soru cevap tarzı yaparsak daha faydalı olacak sanırım. İşte bize en çok sorulan sorular ve cevapları:

Sınava Girebilmek için hangi belgeler gereklidir.?

Öğrenciler sınava girebilmek için aşağıda sıralanan 3 belgeyi yanlarında bulundurmalıdırlar:

1) Sınava Giriş Belgesi: İlgili sınava ait öğrencilerin adreslerine gönderilen veya AÖF Büro-Web İnternet sitesinden alınmış öğrencinin nerede sınava gireceğini gösterir belgedir.

2) Öğrenci Kimlik Kartı veya Belgesi: Anadolu Üniversitesi tarafından verilen Öğrenci Kimlik Kartı veya Öğrenci Tanıtım Kartı ya da AÖF bürolarınca verilen fotoğraflı ve onaylı “Sınavda Geçerli Öğrenci Kimlik Belgesi”dir.

3) Fotoğraflı ve Onaylı Kimlik Belgesi: Nüfus Cüzdanı, Sürücü Belgesi, Pasaport veya bunlara eşdeğer kimlik belgesi.

Sınava giriş için gerekli bu üç belgeden biri bile eksik olsa öğrenci sınava alınmaz!

Sınava giriş belgesi halen adresime ulaşmadı. Ne yapmam gerekiyor?

Gönderilen Sınava Giriş Belgesi eline geçmeyen veya yitirenler, sınavdan önceki hafta içinde AÖF bürolarından veya http://aofburo.anadolu.edu.tr adresinin “AÖF Büro-Web Hizmeti” kısmına “AÖF Büro-Web/AÖF E-Posta Hizmetleri Şifresi”ni kullanarak giriş yaptıklarında bu sayfada yer alan “Sınav Giriş Belgesi” kısmından temin edebilirler.

Kredili bölümler için sınav giriş belgesi öğrenci sayfası: http://ogrenci.anadolu.edu.tr/

AÖF Büro-Web sayfasından döküm almış olduğunuz Sınava Giriş Belgesi, Öğrenci Kimlik/Tanıtım Kartı ve özel kimlik belgeniz ile sınava katılabilirsiniz. Sınava Giriş Belgesi’ni AÖF bürolarına onaylatmanız gerekmemektedir.

Sınavlara yurt dışında katılabilir miyiz?

Fakültemizin sınavları yurt içinde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde yapılmaktadır. Öğrenciler yurt içinde hangi ilde kayıtlı ise o ilde sınavlara katılabilirler. Yurt dışında sınava girmeleri mümkün değildir.

Sınavlarda her bir ders için ne kadar süre veriliyor?

Fakültemiz sınavlarında her ders için 40 dakika süre verilmektedir. Yani 3 dersten oluşan sınab 120 dakika, 4 dersten oluşan sınav 160 dakika sürmektedir.

Sınavlarda hesap makinesi kullanmak serbest mi?

Sınav sırasında hesap makinesi kullanılabilir. Ancak üzerinde program yapılmasına, saklanmasına ve çalıştırılmasına izin veren (EXE, STORE, RUN gibi tuşları bulunan) hesap makineleri ile data bank, vb. özel donanımlar kullanılamaz. Hesap makinesinin sınav sırasında ödünç alınması, verilmesi ve değiştirilmesi yasaktır. Bu tür davranışlarda bulunanların o oturumdaki sınavları geçersiz sayılır.

Başarılı olduğum bir dersin notunu yükseltmek için tekrardan sınava katılabilir miyim?

Öğrenciler, okudukları sınıftaki derslerden belirtilen tarihlerde ara ve yıl sonu sınavına girecekler, yıl sonu sınavında başarısız oldukları derslerden ise bütünleme sınavına gireceklerdir. Yıl sonu sınav sonucuna göre dersinden başarılı olan öğrenci, o dersten bütünleme sınavına ve sonraki sınavlara yeniden katılamaz.

İstatistik dersine ait tablo ve formüller sınavda veriliyor mu?

Sınavlarda İstatistik dersine ait sınav test kitapçığının sonunda gerekli olabilecek tablolar ve formüller verilmektedir.

Ara sınava katılamadım. Yıl sonu veya bütünleme sınavına katılabilir miyim?

Ara sınavına katılamayan öğrenciler yıl sonu veya bütünleme sınavına katılabilirler.

Yıl sonu sınavına katılamadım. Bütünleme sınavına katılabilir miyim?

Yıl sonu sınavına katılamayan öğrenciler bütünleme sınavına katılabilirler.

Bütünleme sınav sonucuna göre tek dersten başarısız olduğum için mezun olamadım. Mezun olabilmek için Fakültenizde tek ders sınavı yapılıyor mu?

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemine Göre Öğretim Yapan Fakülteler Öğretim ve Sınav Yönetmeliği’nin 11. maddesinde; “Her öğretim yılında birer kez ara, yıl sonu ve bütünleme sınavı yapılır. Ara, yıl sonu ve bütünleme sınavlarının tarihleri, ilgili fakültelerin yönetim kurullarınca ortak olarak belirlenir.” denilmektedir.

Bu nedenle ek sınav hakkı verilememektedir.

Sınav sonuçları ne zaman açıklanıyor?

Sınav sonuçları sınav tarihinden itibaren yaklaşık 20 gün içinde http://aofburo.anadolu.edu.tr adresindeki “AÖF Sınav Sonuçları” kısmında yayımlanmakta ve öğrenciler şifresiz olarak sonuçlara ulaşabilmektedir.

Kredili bölümler için sınav sonuç sayfası: http://ogrenci.anadolu.edu.tr/

İnternetten yapılan duyuru resmî olmayıp, resmî tebligat öğrencilerin adreslerine postayla gönderilmektedir.

Sınav sonuçlarına itiraz edebiliyor muyuz?

Sınavların değerlendirilmesi, notların kaydı, çizelgelere geçirilmesi, saklanması, öğrenci kütüklerine yazımı ve öğrencilere duyurulmasında bilgi işlem yöntemleri kullanılır. Cevap kâğıtları bilgi işlem ortamında optik okuyucu ile iki kez kontrollü olarak okunduğundan ve bu okumada yanılma payı bulunmadığı yargı mercilerince de onaylandığından herhangi bir yanlışlığın olması söz konusu değildir. Bu nedenle duyurulan sınav sonuçları kesin olup itiraz edilemez.

Kaynak: http://www.anadolu.edu.tr/aos/sss/sss.aspx

Aöf & Sitemap |
.

Güncel Bilgileri Facebook Sayfamızdan
Takip Edin