Açıköğretim Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü

Açıköğretim 202 Yorum Yapılmış »

acik-ogretim

Açıköğretim Türk Dili ve Edebiyatı bölümü 2009 yılında açılmış yeni bölümlerden biridir. Açıköğretim Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olan öğrenciler Formasyon alabilecek ve formasyon alan öğrenciler öğretmen olabilecektir. Bu bölümün açılmasındaki en büyük sebeblerden birisi örgün bölümlere yerleşemeyen öğrencilere öğretmen olma imkanı verebilmektir. Türk Dili bölümü kontenjansız bir bölüm olarak açılmış 2011 yılında kontenjanlı bölüme çevrilmiş ve kontenjan 10 bin kişi ile sınırlandırılmıştır. Bu nedenle Ygs sınavından barajı geçmek bu bölüme girmek için yeterli değildir.

Ayrıca Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olan öğrenciler yüksek lisans yapabilmekte ve kariyerlerine devam edebilmektedirler. Açıköğretim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydın Ziya Özgür, açıköğretim ile örgün bölümlerin birbirlerine denk olduğunu hiç bir şekilde ayrım yapılmayacağını belirtmiştir.

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü 4 yıllık bir lisans programıdır. Bu bölüm öğrencileri için yüz yüze akademik danışmanlık hizmetide verilmektedir. Bu dersler şu an için 1. sınıf  ” Eski Türk Edebiyatı’na Giriş, Osmanlı Türkçesi’ne Giriş ” dersleri ile sınırlıdır. Önümüzdeki senelerde daha fazla ders açılmasını umuyoruz. Hangi üniversitede, hangi dersin, saat kaçta olduğunu öğrenmek istiyorsanuz buraya tıklayınız.

Türk Dili ve Edebiyat harçları diğer açıköğretim bölümleri ile aynıdır. Harçlar iki taksitte ödenmekte olup ilk taksit Öğretim gideri ve Cari hizmet gideri olamk üzere 190+39 TL dir. İkinci taksitte ilk taksit miktarı olan 190+39 TL olup (2009 yılı harç bilgileridir) şubat ayının sonuna kadar yatırılması gerekmektedir. Şubat ayı sonuna kadar ikinci taksiti yatırmadığınız takdirde aylık 2-3 TL kadar faiz ile Aralık ayına kadar yatırabilirsiniz.

Açıköğretim sınavları her yıl aynı zaman diliminde yapılmaktadır. Arasınav Nisanın ilk haftası, Yıl sonu sınavı Mayısın son haftas ile haziranın ilk haftası, Bütünleme eylülün ilk haftası yapılır. 2010 sınav takvimi;

Arasınav ( Vize ) : 03-04 Nisan 2010

Yıl Sonu Sınavı ( Final ): 9-30 Mayıs 2010

Bütünleme: 04-05 Eylül 2010

Yazıyı okumaya devam et »

Türk Dili ve Edebiyatı için Ders Açıldı

Açıköğretim, Duyurular 98 Yorum Yapılmış »

Bu yıl Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne epey öğrenci kayıt oldu. Öğrenciler dersleri gördüklerinde, özellikle Osmanlı Türkçesi’ne giriş dersi için sadece kitaptan çalışılarak geçilemeyecek bir ders şeklinde yorumlarda bulunmuştu. Anadolu Üniversitesi bu kadar öğrencinin baskısına dayanamamış olacak ki, daha önce ders açılmayacak dediği Türk Dili ve Edebiyatı bölümü için ders açmaya karar verdi. Şu anlık sadece 1 sınıflara ders açtılar. Umarım geriside gelir. Yazının sonundaki linkten hangi ünivesitede, hangi ders, saat kaçta öğrenebilirsiniz.

Bu öğretim yılında geçen yıldan farklı olarak 14 yeni il ve İzmir’de 2. merkez sisteme girmiş olup, geçen yıl İstanbul’da öğretim hizmeti veremeyen Marmara Üniversitesi Bahçelievler merkezi bu yıl eğitime başlayacak. Ankara’da ise dersler bu yıl sadece Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde yapılacak.

Açıköğretim Fakültesi bünyesinde bu yıl öğrenci almaya başlayan Türk Dili ve Edebiyatı bölümü öğrencileri için de öğrenilmesinde güçlük çekilen bazı derslere yönelik yüzyüze Akademik Danışmanlık dersleri 4 Ocak 2010 tarihinde ülke genelinde 50 merkez, 48 ilde başlıyor.

2009-2010 öğretim yılında Akademik Danışmanlık kapsamında yüzyüze öğretimi yapılacak dersler şunlar:

1. Sınıf Dersleri: Genel Matematik, Genel Muhasebe, İktisada Giriş

Eski Türk Edebiyatı’na Giriş, Osmanlı Türkçesi’ne Giriş

2. Sınıf Dersleri: Muhasebe Uygulamaları, İstatistik, İktisat Teorisi

3. Sınıf Dersleri: Maliyet Muhasebesi, Türk Vergi Sistemi, Finansal Yönetim, İngilizce

4. Sınıf dersleri için akademik danışmanlık uygulanmamaktadır.

Bu uygulama kapsamında Türk Dili ve Edebiyatı bölümünün akademik danışmanlık derslerinin sürdürüleceği merkezler ise şunlar: Adana, Afyonkarahisar, Ankara – Cebeci (Ankara Üniversitesi – Hukuk Fakültesi), Antalya, Aydın, Batman, Bolu, Burdur, Bursa, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir (Anadolu Üniversitesi – Yunusemre Kamp. ve Osmangazi Üniversitesi – Meşelik Kamp.), Gaziantep, Giresun, Iğdır, İstanbul (Marmara Üniversitesi – Haydarpaşa ve Bahçelievler), İzmir (Dokuzeylül Üniversitesi – Buca), Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mersin, Muş, Niğde, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Uşak, Van, Yozgat.

Derslere katılmak isteyen öğrenciler, hem Anadolu Üniversitesi hem de yüz yüze öğretim görecekleri üniversitelerin tüm disiplin kurallarına uymak zorundadırlar. Danışmanlık derslerinin saat ve yerini öğrenmek için buraya tıklayınız. Açılacak dosyada, il il danışmanlık saatleri ve yerleri belirtilmiştir.

Aöf & Sitemap |
.

Güncel Bilgileri Facebook Sayfamızdan
Takip Edin