Açıköğretim 2014 Yatay Geçiş Duyurusu

Açıköğretim, Duyurular 41 Yorum Yapılmış »

acik-ogretim

Açıköğretimde şu ana kadar yatay geçiş yapılması imkansız idi. Anadolu Üniversitesi hiç bir şekilde açıköğretime yatay geçişe izin vermiyordu. 21 Eylül 2013’te yapılan yasal düzenleme ile Açıköğretime Yatay Geçiş imkanı verildi.

Açıköğretimde Yatay Geçiş, Örgünde okuduğunuz bölümün aynısı açıköğretimde var ise aynı sınıftan devam edebilirsiniz anlamına geliyor.

Şu an için pek ayrıntılı açıklama yapılmamış olsada Anadolu Üniversitesi Bahar Dönemi için Yatay Geçiş başvurularını almaya başladı. Başvurular 5 Şubata 2014’e kadar devam edecek. Yatay geçişi uygun görülen öğrencilerin kayıt işlemleri 24 Şubat – 07 Mart 2014 tarihleri arasında yapılacaktır.

yatay geçiş

Anadolu Üniversitesinin Yapmış Olduğu YATAY GEÇİŞ Duyurusu:

AÇIKÖĞRETİM, İKTİSAT, İŞLETME FAKÜLTELERİNE

YATAY GEÇİŞ YAPMAK İSTEYEN

ÖĞRENCİLERİN DİKKATİNE
Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlararası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 21 Eylül 2013 tarih ve 28772 sayılı Resmi Gazetede yayınlanmış olup, söz konusu yönetmelik değişikliğinde yer alan Ek Madde I gereğince 2013 – 2014 öğretim yılı bahar döneminde Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerine yatay geçiş yapmak isteyen öğrenciler 05 Şubat 2014 tarihine kadar ilgili fakültelere başvuru yapabileceklerdir.
Yatay geçişi uygun görülen öğrencilerin kayıt işlemleri 24 Şubat – 07 Mart 2014
tarihleri arasında yapılacaktır.
İLETİŞİM
Öğrencilik işlemleriniz ile ilgili sorularınız için 444 10 26 numaralı telefondan Açıköğretim Etkileşim Merkezini (Çağrı Merkezi) arayabilirsiniz.
http://www.anadolu.edu.tr
adresindeki “Açıköğretim” linkinden büro hizmetleri ve AÖF bürolarının
adreslerine ulaşabilirsiniz.
e-posta:aofbilgi@anadolu.edu.tr (e-postanıza ad, soyad ve T.C. kimlik numaranızı mutlakayazınız).
İLGİLİLERE DUYURULUR

Kaynak: http://www.anadolu.edu.tr/sites/default/files/rektorlukDuyurular/Yatay%20Ge%C3%A7i%C5%9F%20Duyurusu.pdf

Açıköğretimden Örgüne Geçiş

Duyurular 12 Yorum Yapılmış »

Final sınavının açıklanmasıyla örgüne geçiş en çok merak edilen konulardan birisi oldu. Daha önceki yazılarımızda açıköğretimlilerin örgüne geçebileceğini yazmıştık. Haberlerden de duymuşsunuzdur. Yasa 24 Nisanda resmi gazetede yayımlanıp yürürlüğe girdi. Bu yasa ile yatay geçiş kapsamında açıköğretimliler örgün bölümlere geçebilecek.

Yatay geçiş ile ilgili şunları hatırlatmakta yarar var. Her üniversitenin yatay geçiş şartları farklı olabilir. Her üniversitenin yatay geçiş tarihleri farklı olabilir. Kontenjanlar çok az olacaktır ve bu kontenjanlara sadece açıköğretimliler değil örgün öğretimlilerde başvurabileceği için kendinize çok fazla umut vermeyin.

Aşağıda ilgili yönetmelik ayrıntılarıyla yazıyor. İkinci bölüm en açıklayıcı ve açıköğretimlileri ilgilendiren kısımdır. Gözatmanızda fayda var.

14.Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelik:

Yazıyı okumaya devam et »

Açıköğretim Yatay Geçiş Şartları

Açıköğretim, Duyurular 225 Yorum Yapılmış »

YÖK bugün ( 14 Nisan 2010 ) itibariyle yeni yatay geçiş yönetmeliğini başbakanlığa gönderdi. Düzenlenip son hale getirilen taslakta yatay geçiş kapsamı oldukça genişletilmiş. Eğer bu taslak başbakanlıktan onay alırsa Açıköğretim okuyanlar örgün bölümlere geçiş yapabilecek.

Taslakla açıköğretim veya uzaktan öğretim programları ile üniversitelerin örgün öğretim (normal öğretim) yapan programları arasında yatay geçiş hakkı tanınıyor.
Üniversitelerde ikinci öğretim programlarından da açık veya uzaktan eğitim programlarına yatay geçiş imkanı sağlanacak.
Üniversitelerin açık veya uzaktan öğretim diploma programları arasında da yatay geçiş izni veriliyor.
Açık ve uzaktan öğretimden örgün öğretim programlarına geçiş yapılabilmesi için öğrencinin öğrenim görmekte olduğu programdaki genel not ortalamasının 100 üzerinden en az 80 olması gerekiyor. Ya da öğrencinin kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanının, geçmek istediği üniversitenin diploma programının o yılki taban puanına eşit veya yüksek olması şartı aranacak.

Şu anlık elde edebildiğimiz bilgiler bu kadar. Taslak geçer ise her madde ayrıntılı olarak açıklanacaktır. Bizde sizlerle paylaşacağız. Haberin devamını merak edenler okumaya devam edebilir.

İlgili Haber: Yazıyı okumaya devam et »

Aöf & Sitemap |
.

Güncel Bilgileri Facebook Sayfamızdan
Takip Edin