Açıköğretim Eczane Hizmetleri Bölümü

Açıköğretim, Açıköğretim Bölümleri 64 Yorum Yapılmış »

acik-ogretim

Eczane Hizmetleri Önlisans Programı

Ülkemizde bir mesleğe yönelik olarak dört yıl ve daha fazla süreli eğitim veren yüksek öğretim kurumlarımızın büyük bir kısmında sanayi, hizmet ve turizm sektörlerinin ara eleman ihtiyacını karşılayan meslek yüksekokulları bulunduğu halde ilaç ve eczacılık sektörünün ara eleman ihtiyacını karşılayan ne ortaöğretimde ne de yükseköğretimde herhangi bir eğitim kurumu bulunmamaktadır. Bu ihtiyaç günümüzde “Eczane Kalfası” diye tabir edilen hiçbir mesleki eğitim formasyonu almayan ve herhangi bir diploma koşuluna bağlı olmayan kişiler tarafından usta-çırak ilişkisi çerçevesinde yürütülmektedir.

Açıköğretim Eczane Hizmetleri Bölümünün resmi sayfası  http://www.bilgi.anadolu.edu.tr/eh/ ‘dır. Aradığınız tüm bilgilere bu sayfadan da ulaşabilirsiniz.

Şu anda kısa süreli eğitimlerle sertifika programları Eczacı Odaları ile Türk Eczacıları Birliği’nin ortak çalışmaları ile sürdürülmektedir. Sayıları 40000’i bulan bu kalfalara mesleki formasyon kazandırmak amacıyla ilk kez üniversitemizde 2008 – 2009 Öğretim yılında bir örgün öğretim programı olarak Yunus Emre Meslek Yüksekokuluna bağlı “Eczane Teknikerliği” programı açılmıştır. Bu okul şu anda bu alanda eğitim veren ilk ve tek okuldur. Dünyada, birçok Avrupa ülkesi ve Amerika Birleşik Devletlerinde bu tür okullar uzun yıllardan beri eğitim vermektedirler.

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi, Sağlık Programları Bölümünde yürütülen Eczane Hizmetleri Önlisans Programı; ülkemiz insanına hizmet eden eczanelerimizin ve ilaç sektörümüzün ihtiyaç duyduğu ara elamanları tamamen bilimsel bir ortamda eğitmek, gerekli bilgi ve donanıma sahip mesleki becerileri kazanmış olan elemanlar olarak yetiştirmek gayesi ile oluşturulmuştur.

Eczane Hizmetleri Önlisans Programı uzaktan eğitim sistemi ile gerçekleştirilecek olup, programda yer alan derslerin yürütülmesinde başlangıçta üniversitemizin Eczacılık Fakültesi ile, ilerleyen dönemlerde ülkemizdeki diğer Eczacılık Fakülteleri ile işbirliği yapılacaktır. İşbirliği; ders kitaplarının hazırlanması, derslerin elektronik ortama aktarılması, TV ders çekimlerinin hazırlanması ve programda yer alan uygulamalı Pratik İlaç Bilgisi, İlaç Şekilleri yürütülmesi şeklinde olacaktır.

Programdan mezun olabilmek için öğrencilerin programda yer alan tüm zorunlu derslerden başarılı olmaları ve zorunlu staj süresini başarıyla tamamlamış olmaları gerekmektedir.

Öğrenciler Laboratuvar Uygulamaları dersi kapsamında Eczacılık ve Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü laboratuvarlarında belirlenecek programa göre laboratuvar çalışmasına katılacaklardır.

Kayıt yaptıracak öğrencilere uzaktan öğretim tekniklerine göre hazırlanmış ders kitapları verilecektir.

Programdan mezun olan kişiler Eczane Hizmetleri Teknikeri ünvanını alacaklardır. Yazıyı okumaya devam et »

Aöf & Sitemap |
.

Güncel Bilgileri Facebook Sayfamızdan
Takip Edin