2013 Bahar Dönemi Vize Sonuçları Açıklandı

Duyurular, Genel Yorum Yapılmamış »

acik-ogretim

4 – 5 Mayıs 2013 tarihlerinde yapılan açıköğretim bahar dönemi Vize sonuçları bugün itibariyle açıklandı. Sınav sonuçlarını öğrenmek için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz.

Kredili: https://ogrenci.anadolu.edu.tr/SinavNotAciklama/LoginWithoutPass.aspx
Kredisiz: https://aofsinav.anadolu.edu.tr/web/

Kredili bölümler ve kredisiz bölümlerin puan sistemi bilindiği gibi farklı. Fakat vize etki değerleri iki sistem içinde aynıdır. Kredili sistemde ek olarak çan eğrisi ( Bağıl değerlendirme ) uygulanmaktadır.

Dersin genel ortalaması için Arasınavın (Vizenin) %30’u ile Yıl sonu sınavının (Finalin) %70’i alınarak toplanır ve bu toplam dersin notunu oluşturur.

Örnek vermek gerekirse vizeden 50 aldınız diyelim. Bunun %30’u 15 puandır. Finalden 60 aldınız diyelim. Bununde %70’i 42’dir. İkisinin toplamı 57 yapmaktadır.

Kredisiz sistemde bu ikisin toplamı 50 ve üzeri ise o dersi geçiyorsunuz. Kredisiz bölümler için vize sonucunuza göre finalden almanız gereken puanı bulmak için aşağıdaki linke tıklayınız.

Vize Sonucuna Göre Finalden Kaç Alınmalı

Kredili sistemlerde ise çan eğrisi olduğundan anlatımı biraz daha karışıktır. Aşağıdaki linke tıklayarak kredili bölümler için puan hesaplama sistemine bakabilirsiniz.

Açıköğretim Çan Eğrisi Nedir ? Not Nasıl Hesaplanır ?

Kredili Bölümlerin Not Hesaplaması

Açıköğretim, Duyurular, Genel 125 Yorum Yapılmış »

Açıköğretimdeki bir çok bölümün kredili sisteme geçmesi ile büyük bir bilgi karmaşası ortaya çıktı. Bunun başlıca nedenide Anadolu Üniversitesinden net bir açıklama yapılmamış olması ve Aof bürolarının bilgisiz olmaları. Farklı bürolar aynı soruya farklı cevaplar verince sizlerede duyuru yapma konusunda ikilemde kalmıştık hep.

Final sınavlarının yaklaştığı şu günlerde bize gelen soruların başında Kredili sistemde final sınavından kaç almalıyım, Kredili sistemde not hesaplaması nasıl yapılıyor, Kredili sistemde harf notu nedir, kredili sistemde dersgeçme notu kaçtır gibi sorular soruluyor. ( Açıköğretim Sınav Tarihleri için Tıklayınız )

Bu yazımızda olabilecek en basit şekilde kredili bölümlerin not hesaplamasını ve ders/sınıf geçmesini anlatmaya çalışacağım. Dikkatli okuyarak aynı hesabı sizde yapabilirsiniz.

Kredili bölümlerin bazılarında çan eğrisi uygulanmakta bazılarında uygulanmamaktadır. Bu hesaplama çan eğrisi uygulanmayan bölümler içindir.

Çan eğrisi uygulanan bölümleri görmek için tıklayınız.

Çan eğrisi uygulanan bölümlerin not hesabını görmek için tıklayınız.

Öncelikle 2 ders üzerinden anlatayım. Siz bunu diğer tüm derslerinize uygularsanız. Derslerimiz aşağıdakiler olsun. (Dersler uydurmadır.)

  • Türkçe ( 7 Kredi )
  • Matematik ( 3 kredi )

Hesaplamaya başlamadan önce şunuda hatırlatayım ingilizce dersi hariç tüm dersler için ara sınav notunun %30’u ile Final’in %70’i alınarak toplanıyor. Ve dersin ortalaması bulunuyor. Ayrıca aşağıdaki tablolarında bilinmesi gerekiyor.

Kredili Bölümlerin Not Hesaplaması:

Öncelikle hesaplamamıza 7 kredilik Türkçe dersi ile başlayalım. Bu dersin Arasınavından 45 ve Final sınavından 40 almış olalım.

  1. Dersin ortalaması: 45 x 0,3 + 40 x 0,7 = 41,5 ( Buradaki 0,3 % 30’u, 0,7 ise %70’i hesaplamaktadır. )
  2. Dersimizin mutlak sistemdeki notu 41,5’ti ve buna karşılık DC harf notu gelir. (Yukarıdaki tablodan baktık.) DC harf notunun değeri ise 1,30‘dur.
  3. Dersimiz kredisi harf notu değerimiz ile çarpılır. ( 7 kredi ) 7 x 1,30 = 9,1
  4. 7 kredilik türkçe dersinin etkisini 9,1 olarak hesapladık. Türkçe dersi için hesaplamalar sona erdi.

Daha sonra 3 kredilik Matematik dersini ele alalım. Matematik arasınav notumuz 60, final notumuz 57 olsun.

  1. Dersin ortalaması: 60 x 0,3 + 57 x 0,7 = 57,9 ( Buradaki 0,3 % 30’u, 0,7 ise %70’i hesaplamaktadır. )
  2. Dersimizin mutlak sistemdeki notu 57,9’du ve buna karşılık (Yukarıdaki tablodan baktık.) CB harf notu gelir. CB harf notunun değeri ise 2,30‘dur.
  3. Dersimiz kredisi harf notu değerimiz ile çarpılır. ( 3 kredi ) 3 x 2,30 = 6,9
  4. 3 kredilik türkçe dersinin etkisini 6,9 olarak hesapladık. Görüldüğü gibi matematik notu daha yüksek olmasına rağmen etkisi Türkçeye göre daha azdır.

Genel Ortalama: Bu dönemde sadece 2 ders aldığımızı (Türkçe ve Matematik ) varsaymıştık. Bu iki dersin toplam kredisi  7+3 = 10 ‘dur. Toplam değeri ise 9,1 + 6,9 = 16 ‘dır. Bu toplam değer, toplam krediye bölünerek genel ortalamamız bulunur. 16/10 = 1,6

Ders geçme, Kalma, Şartlı / Koşullu geçme, Sınıf geçme Nasıl olur ?

* Öncelikle tekrar edeyim ben sadece 2 ders aldığımı varsaydım ve hesaplamaları 2 ders için yaptım. Siz aldığınız tüm dersler için yapmalısınız.

Ders Geçme: Dersi geçmek için o dersin harf notuna bakılır. Eğer CC ve üzeri ise o dersi geçmişsiniz demektir.

Dersten Kalma: Dersten kalmak için o dersin harf notuna bakılır. Eğer FF ise o dersten kalmışsınız demektir ve sonraki yıl bu dersi almanız gerekmektedir.

Şartlı / Koşullu Geçme: Dersinizin harf notu CD DC yada DD ise bu dersten koşullu geçmişsiniz demektir. Yani Genel not ortalamanız 2.00 ise bu dersi geçmiş, 2.00 ve altında ise bu dersten kalmışsınız demektir.

Sınıf Geçme: Kredili sistemde sınıf geçme  yerine üst dönemden ders alma tabiri kullanılır. Genel not ortalamanız 2.00 ve üzeri ise üst dönemden ders alabilirsiniz.

Bizim örneğimizde Türkçe DC ( Şartlı geçer ) Matematik CB ‘dir. Genel ortalamamız 2.00’ın altında olduğundan üst dönemden ders alamıyoruz ve Türkçe dersinden de kalmış sayılıyoruz.

Vize Sınavına Göre Final Sınavından Kaç Almalıyım?

Bu sorunun cevabı için yukarıdaki hesaplamaların yapılması gerekmektedir. Fakat kolaylık olması için CC geçme notunu sağlayacak ( 50 ortalama ) final notları aşağıda tablo halinde verilmiştir.

Final Sınavınızda başarılar.

Sozel .Org

* Yazıyı kopyalayan siteler kaynak belirtirse sevinirim.

2010 Açıköğretim Final Sınav Soruları

Açıköğretim, Duyurular 2 Yorum Yapılmış »

2010 yılı final sınavı böylece gelmiş ve geçmiş oldu. Bir çok öğrenci sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağını şimdiden merak etmeye başladı. Sınav sonuçları tahminen 20-21 gün sonra açıklanıyor. Yani 2010 Açıköğretim final sınavının sonuçları 21 Haziran 2010 pazartesi günü açıklanacak diyebiliriz. Tabi bu sadece bizim tahminimizdir.

2010 Final Sınavı sorularınıda eminimki bir çok arkadaş merak ediyordur.Sınav soruları muhtemelen Pazartesi yada Salı günü e öğrenme portalında yayımlanacaktır. Soruları anasayfamız olan www.sozel.org sitesini kullanarak indirebilirsiniz.

Sonucunuzu beklemeden kaç puan alacağınızı doğrularınızı sayarak kendiniz hesaplayabilirsiniz. Hesaplamak için Doğru sayınızı soru sayısına bölüp 100 ile çarpmanız yeterlidir.

Örnek bir hesap yapacak olursak. 30 soru olan sınavda 10 doğrumuz olsun. (10/30)x100=33 Final sınavından 33 alacaksınız demektir. (Buçukların altı alt puana üstü üst puana tamamlanır.)

Vize sonucunuza göre finalden almanız gereken puanı öğrenmek için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Final sınavınızın umduğunuzdan daha iyi olması dileğiyle…

Sozel.Org

Aöf & Sitemap |
.

Güncel Bilgileri Facebook Sayfamızdan
Takip Edin