Açıköğretim Okulöncesi Öğretmenliği Bölümü

Açıköğretim 127 Yorum Yapılmış »

acik-ogretim

Okul Öncesi Öğretmenliği açıköğretimin en çok tercih edilen bölümlerinden birisidir. Fakat bu bölüme girebilmeniz için Kız Meslek Liselerinin ya da meslek liselerinin Çocuk Gelişimi, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi ile Çocuk Gelişimi ve Bakımı Bölümü mezunu olma ön şartı vardır.

OÖLP‘na kayıt yaptıran öğrenciler, lisans düzeyindeki dört yıllık eğitimlerini ve uygulamalarını başarıyla bitirdiklerinde “Okulöncesi Öğretmeni Lisans Diploması” almaya hak kazanırlar. Söz konusu bu kişiler MEB’lığının mevzuat hükümlerine göre ihtiyaç oranında Okulöncesi Öğretmeni olarak atanırlar.

OÖLP’na kayıt yaptıran öğrenciler dilerlerse ilk iki yılı başarıyla tamamladıktan sonra kayıtlarını sildirmek koşuluyla “Önlisans Diploması” almaya hak kazanabilirler.

Açıköğretim Fakültesi Okulöncesi Öğretmenliği Lisans programı kapsamında 3. sınıflar öğrencilerine yönelik Okul Deneyimi ve 4. sınıf öğrencilere yönelik Öğretmenlik Uygulaması dersleri yürütülmektedir. Öğretmen adaylarının bu uygulamalara katılımı zorunludur.

Açıköğretim Okulmncesi Öğretmenliği kontenjanlı bir bölümdür. Yıllık kontenjanı 2000 kişi ile sınırlıdır. Bu nedenle bölümü tercih etmek için baraj puanını geçmek yeterli olsada, bölüme girebilmek için yüksek bir puan almanız gerekmektedir. 2009 Öss sınavın Açıköğretim Okulöncesi Öğretmenliği bölümü en düşük 323 puanla öğrenci almıştır.

Açıköğretim Okulöncesi Öğretmenliği harçları yılda 2 eşit taksitte ödenmektedir. Bu harçların bir taksiti 190+39Tl’dir.(2009 Yılı için geçerlidir.) 2. taksitte ilk taksit ile aynıdır ve Şubat ayının sonuna kadar yatırılması gerekmektedir. Şubat ayında yatırmadığınız takdirde daha sonraki aylarda faiziyle 2. taksiti yatırabilirsiniz. ( İlk taksiti daima zamanında yatırmalısınız. )

Açıköğretim sınavları her yıl aynı zaman diliminde yapılmaktadır. Arasınav Nisanın ilk haftası, Yıl sonu sınavı Mayısın son haftas ile haziranın ilk haftası, Bütünleme eylülün ilk haftası yapılır. 2010 sınav takvimi;

Yazıyı okumaya devam et »

Aöf & Sitemap |
.

Güncel Bilgileri Facebook Sayfamızdan
Takip Edin