Açıköğretim Konaklama İşletmeciliği Bölümü

Açıköğretim 34 Yorum Yapılmış »

acik-ogretim

Bölüm, konaklama endüstrisinde artan kalifiye eleman talebini karşılamaya yönelik güncel, dünya ölçeğinde düşünen ve kurumlarını ülkenin koşullarına uygun yönetebilen yönetici adaylarını yetiştirmeyi amaçlarken, örgün eğitime girme olanağı bulamayan kişilere konaklama işletmeciliği gibi dinamik ve özgün bir çalışma alanında eğitim fırsatı da vermektedir. Bu bölümde uygulanan eğitim modeli, üniversite çağındaki gençler için olduğu kadar, bir işte çalışıp örgün öğretimi izleme olanağı bulamayanlara, ön lisans diploması olan ve bunu lisans derecesine yükseltmek isteyenlere önemli bir fırsat sunmaktadır.

Programın İçeriği: Genelde oteller, tatil köyleri ve restoranlar gibi çok çeşitli hizmetler veren turistik yerleri yönetebilecek, yabancı dil bilen, müşterilerin her türlü gereksinimlerini karşılamak üzere, yüksek düzeyde bilgi, beceri, sevk ve idare yeteneğine sahip personel yetiştirme konularında lisans düzeyinde eğitim ve araştırma yapan bir bölümdür.

Bölümün amacı, turizm sektöründe eleman yetiştirmektir. Bölümde teorik ve mesleki yetenek kazandıran pratik eğitim verilmektedir. Konaklama işletmeciliği, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu bünyesindeki bölümlerden birisidir. Bölüm halkla ilişkiler uzmanları, iktisatçılar, bilgisayar uzmanları, turizm rehberleri, gezi-tur operatörleri vs. ile ilişki içindedir.

Okutulan dersler nelerdir? Bölümün eğitim programında dil eğitimi önemli yer tutmaktadır. Öğrencilere ilk dört yarıyılda 1. yabancı dil, ikinci dört yarıyılda ise 2. bir yabancı dil eğitimi verilir. İngilizce, Almanca, Fransızca ve Rusça dillerinin ikisinin temel yabancı diller olarak verilmesi amaçlanmaktadır. Dil eğitiminin yanı sıra işletme grubu dersleri, muhasebe grubu dersleri ve genel turizm dersleri bölüm eğitiminin temelini oluşturur. Okutulan belli başlı dersler; genel turizm bilgisi, ön büro ve kat hizmetleri yönetimi, genel işletme, pazarlama, genel muhasebe, hukukun temel kavramları, turizm ekonomisi, turizm işletmeciliği, turizm rehberliği vs. şeklinde sıralanabilir. Bölümde işletme ve yönetim dersleri birlikte verilir. Zorunlu staj eğitimi vardır.

Yazıyı okumaya devam et »

Aöf & Sitemap |
.

Güncel Bilgileri Facebook Sayfamızdan
Takip Edin