Açıköğretim Final Sınavları Erken Açıklanacak

Açıköğretim 6 Yorum Yapılmış »

acik-ogretim

Açıköğretim Bahar Dönemi final sınavları geçtiğimiz hafta sonu (1-2 haziran 2013) yapıldı. Daha önceki sınavlardan aklımızda hep 21 günlük bir açıklama süresi olurdu. Fakat bu sefer iş değişti, Rektör açıklama yaparak artık sınavların çok daha kısa sürede açıklanacağını söyledi.

Sınav sonuçlarının yaklaşık 10 gün içerisinde açıklanmasını bekliyoruz.

Sınav sonuçları açıklandığında aşağıdaki linkten giriş yapıp bakabileceksiniz.

http://ogrenci.anadolu.edu.tr/tr/Login.aspx

Haberin detaylarına göz atalım.

Açıköğretim Fakültesi’ni de (AÖF) içinde bulunduran Anadolu Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Davut Aydın, AÖF öğrencilerine final sınavları müjdesi verdi. AÖF final sınavları da erken açıklanacak.

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın, AÖF  sisteminde 1 milyon 197 bin 746 öğrencinin katıldığı AÖF bahar dönemi ara sınavı sonuçlarını 11 günde açıklayarak, üniversite tarihinde bir ilki gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Aydın, AÖF sınavlarının 4-5 Mayıs’ta, 81 ildeki 92 sınav merkezinde ve KKTC’nin başkenti Lefkoşa’da gerçekleştirildiğini anımsattı.

Açıköğretimde dönemlik sisteme geçişle tüm süreçler ve organizasyon yapılarının yenilendiğini aktaran Aydın, şunları kaydetti:

“Sınav evraklarının illerden dönüşü planlanarak, daha hızlı bir şekilde Eskişehir’e ulaşımları sağlandı. Geçici işçi sayımız (çalışma mekanımızın genişletilmesiyle) 330’a çıkarılarak, iki vardiya halinde çalışma gerçekleştirildi. 2012-2013 Öğretim Yılı Bahar Dönemi Ara Sınav sonuçlarını, üniversite tarihinde ilk kez 11 günde açıklamış olduk. Şu ana kadar sınav sonuçlarını 21 günde açıklayabiliyorduk. Açıkçası, bu da sınavın boyutu düşünüldüğünde, erken bir tarih kabul edilebilir.”

3 milyon 188 bin 987 cevap kağıdı kullanıldı

Aydın, uzaktan öğretimde 1 milyon 197 bin 746 öğrencinin 73 farklı programa kayıtlı olduğunu açıklayarak, şöyle devam etti:

“Bu programlardaki toplam ders sayımızın 594 olduğu düşünüldüğünde ve herbiri için 20 soru hazırlandığı dikkate alındığında, bir sınavda 11 bin 880 farklı soru sorulduğu ortaya çıkıyor. Bir öğrenci tekrar dersi olması durumunda, dört oturuma da katılabilir. Sınavda oturumlar, öğrencilerin tekrar dersi durumuna göre derslerin hiç çakışmaması, yani öğrencinin sorumlu olduğu tüm derslerden farklı oturumlarda sınava katılabilmesi anlayışına göre organize edilmektedir. Buna göre bahar dönemi ara sınavında her öğrencinin katıldığı oturumlar dikkate alındığında, 3 milyon 188 bin 987 cevap kağıdı kullanılmıştır.”

-Dönem sonu sınav hazırlıkları da tamam-

AÖF Bahar dönem sonu sınavının da 1 milyon 197 bin 696 öğrencinin katılımıyla 1-2 Haziran’da gerçekleştirileceğini belirten Aydın, “Ara sınavımızla aynı büyüklükte olacak ve aynı düzende gerçekleştirilecek olan bu sınavımızın hazırlıkları da, Bilgisayar Araştırma ve Uygulama Merkezimizde tamamlandı.

Sınav hazırlıkları, aylar öncesinden soruların hazırlanması ve illerdeki binaların, görevlilerin, sevkiyat (uçak ve karayolu), güvenlik tedbirlerine ilişkin İçişleri Bakanlığı ve ilgili birimlerle ilgili planlamaların yapılması, sınavla ilgili sarf malzemelerinin tedarik edilmesi gibi çok sayıda işlemle başladı. Sınavdan en geç 6 hafta önce sınav evraklarının basımı başladı, 3 hafta önce de matbaa soru basımı için kapalı devreye girdi. Şu anda matbaamız kapalı devrede çalışmakta olup, bu faaliyet 21 gün (sınav sonuna kadar) sürecektir” ifadelerini kullandı.

Aydın, sınavdan önceki dördüncü günde tüm baskıların tamamlanıp, sınav evraklarının kutulanarak mühürlenmiş hale getirildiğinin altını çizerek, “İllerin uzaklığına göre, sınavdan önceki dördüncü günden itibaren tüm sınav merkezlerine sevkiyat başlamakta ve sınavdan önceki cuma günü tamamlanmaktadır. Sınav tüm illerimizde, üniversitelerin öğretim elemanları arasından atanmış birer İl Sınav Koordinatörü koordinasyonuyla gerçekleştirilmektedir. Sınavda çeşitli kademelerde yaklaşık 400 bin kişi görev almaktadır. Sınavın tüm sevk ve idaresi, üniversitemiz tarafından gerçekleştirilmektedir” açıklamasını yaptı.

Aydın, AÜ açıköğretim sisteminin 30 farklı ülkeden öğrenciye sahip olduğunu, bu öğrenciler için de sınavların, Avrupa’da 9 ülkede ve Azerbaycan’da toplam 16 farklı şehirde gerçekleştirildiğini sözlerine ekledi.

AA

2012-2013 Güz Dönemi Arasınav Sonuçları Açıklandı

Açıköğretim, Duyurular 31 Yorum Yapılmış »

5 – 6 Ocak 2013 tarihinde yapılan güz dönemi ara sınavları nihayetinde açıklandı. Yaklaşık 22 gündür sınavların açıklanmasını bekleyen öğrenciler bugün itibariyle sınav sonuçları öğrendi. Bir öğrenci sınıf geçti, bir çok öğrenci mezun oldu, bir çok öğrenci de sınıf tekrarı yapmak durumunda kaldı.

Öncelikle sınav sonuçlarını öğrenebileceğiniz sayfa linklerini verelim;

https://ogrenci.anadolu.edu.tr/tr/Login.aspx

Sınav sonuçları açıklandıktan sonra bizlere en sık sorulan sorulara kısaca cevap yazarsak;

Diplomamı ne zaman alabilirim?

Sınav sonuçlarınızda tüm dersleri geçtiyseniz, bugünden itibaren 10-15 gün içerisinde aof bürosuna giderek diplomanızı alabilirsiniz. Kimliğinizi yanınızda bulundurmanız gerekiyor ve bizzat gitmeniz gerekiyor.

Sınıf Geçme Durumu

Kredili sistemde 2.00 ve üzeri not ortalaması olanlar üst sınıftan ders alabilirken, not ortlaması düşük olanlar üst sınıftan ders alamıyor.

Kredisiz bölümlerde ise 2 dersten kalanlar üst sınıftan ders alırken 3 dersten kalanlar üst sınıftan ders alamıyor.

2012 Bahar Dönemi Final Sınavı Sonuçları Açıklandı

Açıköğretim, Duyurular 26 Yorum Yapılmış »

2 – 3 haziran 2012 tarihinde yapılan final sınavları nihayetinde açıklandı. Yaklaşık 22 gündür sınavların açıklanmasını bekleyen öğrenciler bugün itibariyle sınav sonuçları öğrendi. Bir öğrenci sınıf geçti, bir çok öğrenci mezun oldu, bir çok öğrenci de sınıf tekrarı yapmak durumunda kaldı.

Öncelikle sınav sonuçlarını öğrenebileceğiniz sayfa linklerini verelim;

Kredili: https://ogrenci.anadolu.edu.tr/SinavNotAciklama/LoginWithoutPass.aspx
Kredisiz: https://aofsinav.anadolu.edu.tr/web/

Sınav sonuçları açıklandıktan sonra bizlere en sık sorulan sorulara kısaca cevap yazarsak;

Diplomamı ne zaman alabilirim?

Sınav sonuçlarınızda tüm dersleri geçtiyseniz, bugünden itibaren 10-15 gün içerisinde aof bürosuna giderek diplomanızı alabilirsiniz. Kimliğinizi yanınızda bulundurmanız gerekiyor ve bizzat gitmeniz gerekiyor.

Bütünlemelere Girebilirmiyim?

Bu yıl kredili bölümlerde bütünleme sınavı bulunmuyor. Kredisiz bölümde okuyan herkes kaldığı tüm derslerden bütünlemere girebilir.

Sınıf Geçme Durumu

Kredili sistemde 2.00 ve üzeri not ortalaması olanlar üst sınıftan ders alabilirken, not ortlaması düşük olanlar üst sınıftan ders alamıyor.

Kredisiz bölümlerde ise 2 dersten kalanlar üst sınıftan ders alırken 3 dersten kalanlar üst sınıftan ders alamıyor.

Açıköğretim Vize Sonuçları Açıklandı

Duyurular 11 Yorum Yapılmış »

7 – 8 Nisan 2012 tarihlerinde yapılan açıköğretim bahar dönemi arasınav sonuçları bugün itibariyle açıklandı. Sınav sonuçlarını öğrenmek için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz.

Kredili: https://ogrenci.anadolu.edu.tr/SinavNotAciklama/LoginWithoutPass.aspx
Kredisiz: https://aofsinav.anadolu.edu.tr/web/

Kredili bölümler ve kredisiz bölümlerin puan sistemi bilindiği gibi farklı. Fakat vize etki değerleri iki sistem içinde aynıdır. Kredili sistemde ek olarak çan eğrisi ( Bağıl değerlendirme ) uygulanmaktadır.

Dersin genel ortalaması için Arasınavın (Vizenin) %30’u ile Yıl sonu sınavının (Finalin) %70’i alınarak toplanır ve bu toplam dersin notunu oluşturur.

Örnek vermek gerekirse vizeden 50 aldınız diyelim. Bunun %30’u 15 puandır. Finalden 60 aldınız diyelim. Bununde %70’i 42’dir. İkisinin toplamı 57 yapmaktadır.

Kredisiz sistemde bu ikisin toplamı 50 ve üzeri ise o dersi geçiyorsunuz. Kredisiz bölümler için vize sonucunuza göre finalden almanız gereken puanı bulmak için aşağıdaki linke tıklayınız.

Vize Sonucuna Göre Finalden Kaç Alınmalı

Kredili sistemlerde ise çan eğrisi olduğundan anlatımı biraz daha karışıktır. Aşağıdaki linke tıklayarak kredili bölümler için puan hesaplama sistemine bakabilirsiniz.

Açıköğretim Çan Eğrisi Nedir ? Not Nasıl Hesaplanır ?

Açıköğretim 2012 Güz Dönemi Final Sınav Sonuçları

Açıköğretim, Duyurular 19 Yorum Yapılmış »

Açıköğretim kredili bölüm öğrencileri 21 – 22 Ocak 2012 tarihlerinde güz dönemi final sınavına girmişlerdi. Bu sınavın sonuçlarının açıklanmasınıda dört gözle bekliyorlar.

Final sınavı sonuçlarının en geç 10 şubatta açıklanacağını düşünüyoruz. Nitekim 13 şubatta kayıt yenileme işlemleri başlıyor. ( Kredili Bölümlerin 2012 Bahar Yarıyılı Kayıt Yenileme İşlemleri )

Sınav sonuçları açıklandığında sınav sonucunuza aşağıdaki adresten girip bakabileceksiniz.

http://ogrenci.anadolu.edu.tr/

Öğrenci sistemine yenilik olarak şifresiz giriş özelliğide eklenmiş. Tüm öğrencilerin şifresiz giriş işlemi şu an için açık konumda. Yukarıdaki adresten giriş yaptığınızda sağ üst köşeden şifresiz girişi kapatabilirsiniz.

Şifresiz Giriş Nedir ?

Sınav notlarının açıklandığı dönemlerde öğrencilerin web sayfasına daha hızlı giriş yapabilmeleri ve şifresini hatırlayamayan öğrencilerin notlarını daha kolay  görüntüleyebilmeleri için  kullanılan bir uygulamadır.

Sınav notlarının açıklandığı dönemlerde öğrenciler önceden vermiş oldukları izne bağlı olarak, web sayfasına TC Numaraları ile şifresiz giriş yapabilmektedirler.

Şifresiz giriş yapıldığında Not Görüntüleme Sayfası haricinde başka bir sayfa görüntülenmez. Öğrenci, not bilgisi görüntüleme haricinde başka bir işlem yapmak isterse şifreli giriş yapmak zorundadır.

Öğrenciler şifresiz giriş uygulaması iznini, öğrenci web uygulamasına şifreleri ile giriş yaptıktan sonra verebilir veya kaldırabilirler.

Aöf & Sitemap |
.

Güncel Bilgileri Facebook Sayfamızdan
Takip Edin