Açıköğretim Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü

Açıköğretim 202 Yorum Yapılmış »

acik-ogretim

Açıköğretim Türk Dili ve Edebiyatı bölümü 2009 yılında açılmış yeni bölümlerden biridir. Açıköğretim Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olan öğrenciler Formasyon alabilecek ve formasyon alan öğrenciler öğretmen olabilecektir. Bu bölümün açılmasındaki en büyük sebeblerden birisi örgün bölümlere yerleşemeyen öğrencilere öğretmen olma imkanı verebilmektir. Türk Dili bölümü kontenjansız bir bölüm olarak açılmış 2011 yılında kontenjanlı bölüme çevrilmiş ve kontenjan 10 bin kişi ile sınırlandırılmıştır. Bu nedenle Ygs sınavından barajı geçmek bu bölüme girmek için yeterli değildir.

Ayrıca Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olan öğrenciler yüksek lisans yapabilmekte ve kariyerlerine devam edebilmektedirler. Açıköğretim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydın Ziya Özgür, açıköğretim ile örgün bölümlerin birbirlerine denk olduğunu hiç bir şekilde ayrım yapılmayacağını belirtmiştir.

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü 4 yıllık bir lisans programıdır. Bu bölüm öğrencileri için yüz yüze akademik danışmanlık hizmetide verilmektedir. Bu dersler şu an için 1. sınıf  ” Eski Türk Edebiyatı’na Giriş, Osmanlı Türkçesi’ne Giriş ” dersleri ile sınırlıdır. Önümüzdeki senelerde daha fazla ders açılmasını umuyoruz. Hangi üniversitede, hangi dersin, saat kaçta olduğunu öğrenmek istiyorsanuz buraya tıklayınız.

Türk Dili ve Edebiyat harçları diğer açıköğretim bölümleri ile aynıdır. Harçlar iki taksitte ödenmekte olup ilk taksit Öğretim gideri ve Cari hizmet gideri olamk üzere 190+39 TL dir. İkinci taksitte ilk taksit miktarı olan 190+39 TL olup (2009 yılı harç bilgileridir) şubat ayının sonuna kadar yatırılması gerekmektedir. Şubat ayı sonuna kadar ikinci taksiti yatırmadığınız takdirde aylık 2-3 TL kadar faiz ile Aralık ayına kadar yatırabilirsiniz.

Açıköğretim sınavları her yıl aynı zaman diliminde yapılmaktadır. Arasınav Nisanın ilk haftası, Yıl sonu sınavı Mayısın son haftas ile haziranın ilk haftası, Bütünleme eylülün ilk haftası yapılır. 2010 sınav takvimi;

Arasınav ( Vize ) : 03-04 Nisan 2010

Yıl Sonu Sınavı ( Final ): 9-30 Mayıs 2010

Bütünleme: 04-05 Eylül 2010

Yazıyı okumaya devam et »

Aöf & Sitemap |
.

Güncel Bilgileri Facebook Sayfamızdan
Takip Edin