İkinci Üniversite İşlemleri

Açıköğretim - Tarih:23 Ağustos 2016

Herhangi bir üniversitenin örgün bölümlerinde okuyan öğrenciler ve örgün eğitim mezunları, aşağıda belirtilen koşulları sağlamaları halinde Öğrenci Seçme Sınavı (YGS – LYS)’na tekrar girmeden, aynı zamanda Anadolu Üniversitesinin uzaktan eğitim veren Açıköğretim Fakültesi Ön Lisans (Kontenjanlı programları hariç), İktisat ve İşletme Fakültesi lisans programlarından sadece birine kayıt yaptırarak farklı bir alanda kendilerini geliştirme fırsatı bulmaktadır.

2 veya 4 yıllık örgün yükseköğretim bölümlerinde kayıtlı öğrenciler veya mezunlar istedikleri takdirde, okumakta veya mezun oldukları alanlarda olmamak üzere uzaktan eğitim sistemine göre eğitim yapan Fakültelerin ön lisans veya lisans programlarına kayıt yaptırabilirler.

İkinci Üniversite İnternet Başvuru ve Kayıt Tarihleri

2016-2017 Öğretim Yılı İçin Planlanan İnternet Başvuru ve Kayıt Tarihleri

İnternet Başvuru Tarihi: 31 Ağustos 2016 Çarşamba – 09 Eylül 2016 Cuma
İnternet Başvuru Adresi: http://aof.anadolu.edu.tr
AÖF Bürosundan Kayıt Tarihi: 31 Ağustos 2016 Çarşamba – 09 Eylül 2016 Cuma
AÖF Bürosundan Mazeretli Kayıt Tarihi: 09 Eylül 2016 Cuma

Adaylar, http://aof.anadolu.edu.tr adresinden Türkiye Programları bağlantısı “İkinci Üniversite” linkine tıklayarak internet başvurularını gerçekleştireceklerdir. Daha sonra kayıt için gerekli belgeleri hazırlayarak, banka ödemesini yaptıktan sonra AÖF Bürolarından kayıt işlemlerini tamamlayacaklardır.

İkinci Üniversite Başvuru Koşulları

 1. Yükseköğretim kurumlarının herhangi bir lisans bölüm/programından mezun olan veya okuyan öğrenciler okudukları veya mezun oldukları bölümlerden/programlardan aynı alanda olmamak üzere Anadolu Üniversitesi’nin açıköğretim sistemi ile öğretim yapan Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin önlisans veya lisans programlarından herhangi birini tercih edebilirler.
 2. Yükseköğretim kurumlarının herhangi bir önlisans programından mezun olan veya okuyan öğrenciler okudukları veya mezun oldukları programlardan aynı alanda olmamak üzere Anadolu Üniversitesi’nin açıköğretim sistemi ile öğretim yapan Açıköğretim Fakültesi’nin önlisans programlarından herhangi birini tercih edebilirler.
 3. ÖSYM’nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan K.K.T.C.’deki üniversitelerde okuyan öğrenciler de başvurabilirler.
 4. Yabancı Uyruklu Öğrenci Giriş Sınavı ile Türkiye’deki üniversitelere yerleştirilen yabancı uyruklu öğrenciler de başvuruda bulunabilirler.
 5. Uyruğundan biri T.C. olup yurtdışı yükseköğretim kurumlarını bitirerek Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’ndan denklik belgesi alanlar başvurabilirler.
 6. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri dışında başka bir üniversitede açık veya uzaktan eğitim sistemi ile öğrenim gören öğrenciler de aynı alanda olmamak üzere başvuru yapabilirler.
 7. Herhangi bir örgün yükseköğretim kurumundan kaydı silinenler ile herhangi bir örgün yükseköğretim programında kaydı bulunmayanlar başvuru yapamazlar.
 8. Yurt dışı yükseköğretim kurumlarında halen kayıtlı olup uyruğundan biri T.C. olan öğrenciler başvuru yapamazlar.
 9. Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinden mezun olanlar başvuru yapabilirler ancak, halen kayıtlı olanlar başvuru yapamazlar.

Yukarıdaki koşullarda açıköğretim programlarına kaydolan örgün öğretim öğrencileri veya mezunları, örgün öğretimden açıköğretime veya açıköğretim den örgün öğretime ders transferi veya kredi saydırma işlemi yaptıramaz. Bir yükseköğretim programından mezun olan veya halen bir örgün yükseköğretim programında okuyanlardan açıköğretimin bir programına kayıt yaptıranlar, askerlik işlemleri hariç açıköğretimdeki tüm öğrencilik hizmetlerinden yararlanırlar. Örgün öğretim ile birlikte açıköğretim programına kaydolacak erkek öğrencilerin askerlik işlemleri, örgün öğretimdeki statülerine göre yapılır. Bu durumdaki öğrencilerin açıköğretim programlarına kaydolmaları, askerlik işlemleri ile ilgili herhangi bir hak sağlamaz. Açıköğretim programlarına kayıt yaptırdıktan sonra örgün öğretimden kaydını sildiren öğrenciler bu durumlarını belgelendirmek koşuluyla askerlik işlemleri dâhil tüm öğrencilik hizmetinden yararlanırlar. Yukarıdaki koşullara uyan lisans veya önlisans mezunu veya örgün yükseköğretim bölümlerinde kayıtlı öğrenciler İkinci Üniversite kayıt türünden yararlanabilirler.

2016-2017 Öğretim Yılı İkinci Üniversite Kapsamında Başvurulabilecek Bölüm ve Programlar

İkinci Üniversite kapsamında Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin birinci sınıfına kayıt yaptırılabilecek önlisans ve lisans programları

Sıkça Sorulan Sorular

1. İkinci Üniversite kayıt türü ile fakültenize kayıt yaptırmak için hangi şartlara sahip olmam gerekmektedir?

Cevap: Yükseköğretim kurumlarının herhangi bir lisans bölüm/programından mezun olan veya okuyan öğrenciler okudukları veya mezun oldukları bölümlerden/programlardan aynı alanda olmamak üzere Anadolu Üniversitesi’nin açıköğretim sistemi ile öğretim yapan Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin önlisans veya lisans programlarından herhangi birini tercih edebilirler. Yükseköğretim kurumlarının herhangi bir önlisans programından mezun olan veya okuyan öğrenciler okudukları veya mezun oldukları programlardan aynı alanda olmamak üzere Anadolu Üniversitesi’nin açıköğretim sistemi ile öğretim yapan Açıköğretim Fakültesi’nin önlisans programlarından herhangi birini tercih edebilirler.

2. Örgün bir yükseköğretim bölümünde kayıtlıyım. İkinci Üniversite kayıt türüyle kayıt yaptırmak istiyorum, örgün öğrenim gördüğüm fakültede bu öğretim yılında kayıt yenileme işlemi yapmadım. Kayıtlar esnasında yükseköğretim programında kayıtlı olduğumu ancak kayıt yenilemediğimi gösteren bir belge kabul edilir mi? Ya da kayıt yenileme yapmam gerekli mi?

Cevap: Herhangi bir yükseköğretim programında kayıtlı olduğunuz ancak ilgili öğretim yılında kayıt yeniletmediğinizi belirten öğrenci durum belgesiyle kayıt yaptırabilirsiniz. Aktif öğrenci olmanız gerekmiyor.

3. Şuan örgün bir yükseköğretim programında kayıtlıyım. İkinci Üniversite kayıt türüyle fakültenize kayıt yaptıracağım. Örgün fakülteden kaydım silindiğinde fakültenizden de kaydım silinir mi? Bu durum fakültenizdeki kaydım için bir sorun teşkil eder mi?

Cevap: Fakültemize kayıt işleminizi gerçekleştirdikten sonra kayıtlı olduğunuz yükseköğretim programından kaydınızı sildirmenizde fakültemizce bir sakınca bulunmamaktadır.

4. Fakültenize İkinci Üniversite kayıt türüyle kayıt yaptırmak istiyorum. Kayıtlar esnasında askerlik durum belgesi getirmem gerekli mi?

Cevap: İkinci Üniversite kayıt türünde öğrencilerimizden askerlik durum belgesi istenmeyecektir.

5. Türk vatandaşıyım şuan yurt dışında yükseköğretimde kayıtlıyım. İkinci Üniversite kayıt türüyle fakültenize kayıt yaptırabilir miyim?

Cevap: Yurt dışındaki yükseköğretiminizden mezun olduktan sonra Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’ndan (YÖK) alacağınız denklik belgesiyle fakültemize kayıt yaptırabilirsiniz.

6. Örgün yükseköğretimde kayıtlıyım, aynı zamanda fakültenize de İkinci Üniversite kapsamında kayıt yaptırdım. Örgün fakültemden kaydımı sildirdiğimde askerlik işlemlerim nasıl ve nereden yürütülecek?

Cevap: Örgün yükseköğretim yapan fakültenizden alacağınız kayıt silme yazısı ve askerlik şubenizden alacağınız askerlik tecil durumunuzu gösteren bir belge ile AÖF bürolarına başvurmanız gerekmektedir. Daha sonraki askerlik işlemlerinizi fakültemiz yürütecektir.

7. Şuan Kıbrıs Amerikan Üniversitesinde öğrenciyim. İkinci Üniversite kapsamında fakültenize kayıt yaptırabilir miyim?

Cevap: ÖSYM’nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan KKTC’deki üniversitelerde okuyan öğrenciler Türkçe yazılmış öğrenci belgesiyle İkinci Üniversite kayıt türü ile fakültemize kayıt yaptırabilirler.

8. Meslek Yüksekokulu mezunuyum. İkinci Üniversite kapsamında 4 yıllık lisans bölümüne kayıt yaptırabilir miyim?

Cevap: Yükseköğretim kurumlarının herhangi bir önlisans programından mezun olan veya okuyan öğrenciler okudukları veya mezun oldukları programlardan aynı alanda olmamak üzere Anadolu Üniversitesi’nin açıköğretim sistemi ile öğretim yapan Açıköğretim Fakültesi’nin önlisans programlarından herhangi birine İkinci Üniversite kapsamında kayıt yaptırabilirler. Ancak, önlisans programından mezun olan veya okuyan öğrenciler Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin lisans programlarının herhangi birine İkinci Üniversite kapsamında kayıt yaptıramazlar.

9. Meslek Yüksekokulu mezunuyum. İkinci Üniversite kayıt türü ile fakültenize kayıt yaptırmam halinde askerlik işlemlerinden yararlanabiliyor muyum?

Cevap: İkinci Üniversite kapsamında kayıt yaptırdığınız için askerlik işlemlerinden yararlanamazsınız.

10. Açıköğretim Fakültesi mezunuyum. İkinci Üniversite kayıt türü ile kayıt yaptırabilir miyim?

Cevap: Herhangi bir yükseköğretim programından mezun olanlar Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin lisans bölümlerinden veya önlisans programlarından herhangi birine okudukları veya mezun oldukları programlardan/bölümlerden farklı olmak kaydıyla İkinci Üniversite kapsamında kayıt yaptırabilirler.

11. Fakültenize İkinci Üniversite kayıt türü ile kayıt yaptırdığımda bir yükseköğretim kurumundan aldığım derslerden muaf olabilecek miyim?

Cevap:İkinci Üniversite kayıt türü ile kayıt yaptıran öğrenciler; Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinde Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi (I‒II), Türk Dili (I‒II), Yabancı Dil (I‒II) ve Temel Bilgi Teknolojileri (I‒II) dersleri için Ders Transferi ve Muafiyet işlemleri ilgili Fakülte tarafından belirlenen tarihler arasında yapılmaktadır.

12. Anadolu Üniversitesi dışında başka bir üniversitede uzaktan eğitim sistemiyle öğrenim görmekteyim. İkinci Üniversite kayıt türü ile fakültenize kayıt yaptırabilir miyim?

Cevap: Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi dışında başka bir üniversitede açık veya uzaktan eğitim sistemi ile öğrenim gören öğrenciler de aynı alanda olmamak üzere İkinci Üniversite kapsamında başvuru yapabilirler.

13. Yabancı uyrukluyum, yabancı uyruklu öğrenci seçme sınavı ile bir yükseköğretim programına yerleştirildim. İkinci Üniversite kayıt türü ile fakültenize kayıt yaptırabilir miyim?

Cevap: Yabancı uyruklu öğrenci seçme sınavı sonucunda bir yükseköğretim programında kayıtlı öğrenci olduğunuz için fakültemize de İkinci Üniversite kayıt türü ile kayıt yaptırabilirsiniz.

14. İkinci Üniversite kayıt türüyle kaydımı yaptırdığım bölümden/programdan kaydımı sildirdim. Ama şuan tekrar aynı bölüme kayıt yaptırmak istiyorum. İkinci Üniversite kayıt türü ile kayıt yaptırma hakkımı yitirdim mi?

Cevap: Herhangi bir örgün yükseköğretimde kayıtlı ya da yükseköğretim programından mezun durumdaysanız; İkinci Üniversite kayıt türü ile daha önce kaydınızı sildirdiğiniz bölüme kayıt yaptırmanızda bir sakınca yoktur.

15. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi’nde halen kayıtlıyım. İkinci Üniversite kayıt türü ile başka bir bölüme/programa daha kayıt yaptırmak istiyorum. Bunun için ne yapmam gerekmektedir.

Cevap: Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin herhangi bir lisans bölümünde veya önlisans programına halen kayıtlı olan öğrenciler İkinci Üniversite kapsamında kayıt yaptıramaz. Çünkü Açıköğretim sistemine göre öğretim yapan fakültelerde aynı anda iki programda okumak mümkün değildir. İkinci Üniversite kayıt türü ile kayıt yaptırabilmesi için halen kayıtlı olduğu bölümden/programdan mezun olması gerekmektedir.


Not: Bu sayfadaki bilgiler saydace bilgilendirme amaçlı olup asıl kaydınız https://aof.anadolu.edu.tr/kayit adresinden yapılacaktır.


Etiketler:, , , , , , , ,

Toplam 306 Yorum

Sayfalar: « 1 … 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] Show All

 1. 282
  Oguz:

  Muhendislik ogrencisiyim 2. uni kapsaminda iktisat kaydolmak niyetindeyim. Boyle bisey mumkunmu ? Ne yapmam lazim gelir ? Su an 1.sinifim ve aof iktisata kaydoldugumda 2.sinif olacam. Ben bolumumden mezun oldugumda aof iktisat 4.sinifa gecmis olacam. Bu bir sikinti yaratirmi ? Askerlik tecili ve ogrenci imkanlarindan yine faydalanabilirmiyim ?

 2. 283
  admin:

  @ Oguz:
  2. Üniversite kapsamında sınavsız olarak kayıt olma hakkınız var. İki üniversiteyi aynı anda okuyabilirsiniz. Başvuru ve kayıtlar eylül-ekim aylarında yapılacak.
  Askerlikte lisans okuyan biri tekrar lisans okuduğunda askerliği tecil edilmez şeklinde kural var. Mühendisliği bitirdiğinizde 2 yıl tecil hakkınız oluyor. Bunu kullanıp açıköğretimide bitirebilirsiniz.

 3. 284
  timur:

  s.a,2.uni kapsaminda tarihe kaydolabiliyormuyuz ? kontenjanli oldugu yaziyor, 2.uni kapsaminda kontenjanli bolumlere kaydolabilirmiyiz ?

 4. 285
  admin:

  @ timur:
  2. üniversite kapsamında geçen yıl tüm bölümlere (tarih dahil) sınavsız kayıt yapılabildi. Eğer bu yıl değiştirmezler ise aynı şekilde kayıt olabileceksiniz.

 5. 286
  GÜL:

  ikinci üniversite okuyorum.2.sınıftayım.1 dönem derslerin hepsinden geçtim ve 2.dönem kaydını yaptırdım.ancak bu dönem çalışmadığım için sınavlara girmesem ne olur.3.sınfa geçip 2.dönem derslerinin tamamını alttan alabilir miyim? yoksa seneye yine 2.sınıf mı okurum?

 6. 287
  samet:

  bilmiyorum daha önce sorurdumu ama 2.üni olarak işletme yönetimi okucam harç farkı varmı sorurduysada cevap verirmisinız

 7. 288
  özgen:

  şuan birinci sınıfı bitiriyorum sanırım bir tane alttan dersim kalacak yinede kayıt yaptıra biliyor muyum

 8. 289
  MeLtem:

  Ben shmyo TDS bölümü okuyorum 2 yıllık 4 yıL yapmak istyorum hiçbir bilgim yok kime sorsam ukala cevaplar veriyorlar ben gercekden düzgün bir cevap almak istyorum .. okulum bu yıl bitiyor derslerimde sorun yok allah ızın ederse bıtıcek bu yıl sonrasında ne yapmam gerekıyo bana acıklarmısınız .

 9. 290
  memet:

  slm admin ben şu anda işletme okuyorum ve bu yıl ygs sınavına da gırmedım ıkıncı unıversıte olarak açıköğretım tercıh edebılırmıyım .nasıl? şimdıuden teşkurler

 10. 291
  Banu:

  Merhaba ben Makü önlisans çocuk gelişimi programında okuyorum suan 2.sınıfa geçtim. Sınavsız olarak açıköğretimden bir bölüme geçme şansım var mı ?
  Bir de arkadaşım dış ticaret okuyor onunda aynı sekilde sınavsız geçme imkanı var mı:)

 11. 292
  Serkan:

  Merhaba ben Anadolu Üniversitesi işletme fakültesi mezunuyum. Üniversite sınavına girmeden iktisat programına tekrar kayıt yaptırabilirmiyim.

 12. 293
  ata:

  merhaba. açık öğretimden hukuk fakültesi okunabiliyor mu? okunabiliyorsa hangi bölümden kaç puan almak gerekiyor?

 13. 294
  Rabia:

  İyi günler. Ben inşaat mühendisiyim,2.üniversite olarak açık öğretimden ilahiyat okumak istiyorum. Beni bu konuda bilgilendirebil
  R misiniz? Şimdiden teşekkür ederim

 14. 295
  inci:

  kamu yönetimi 3.sınıf öğrencisiyim. tc ve şifre yazarak girdiğimiz sayfadan sınav giriş belgemi alamıyorum.sayfada 2.dönem değişen sınav tarihleri yazıyo.aşka bölümden arkadaşlarım aynı yerden sınav giriş belgelerini alabilmişler.benim bölümden kaynaklanan bir gecikme olabilir mi acaba?

 15. 296
  admin:

  @ inci:
  Herkesin aynı anda yayımlandı. Aynı sayfadan sınav giriş belgenizi alabilmeniz gerekli. Eğer sınav giriş belgeniz yok ise aof bürosuna giderek bir an önce sorunu çözmeniz gerekli.

 16. 297
  Zeynep Kurtuluş:

  Aöf sosyoloji bolumu ile ikinci üniversite sosyoloji bolumu arasında ders olarak bir fark var mi? Ygs sınavına girip “sosyoloji” bölümünü tercih edelim. Yoksa ikinci üniversite kapsamında mi kayıt olalım.

 17. 298
  admin:

  @ Zeynep Kurtuluş:
  Herhangi bir fark yok. Tamamen aynı bölüme kayıt olunup aynı sınavlara giriyorsunuz. Önceden (kredili sisteme geçilmeden önce) 2. üniversite harçları 50 TL daha fazlaydı, şu anda bu farkta ortadan kaldırıldı.

 18. 299
  canan:

  merhaba ben 2 yıllık sağlık kurumları işl.okuyordum.geçen yıl 2.dönem ve bu yıl 1.dönem harç yatırmadım şimdi kayıt yapabiliyor muyum bir bilginiz var mı?

 19. 300
  admin:

  @ canan:
  Evet, bahar dönemi için kayıt yapabilirsiniz.

 20. 301
  Dilek:

  ben çomü de kamu yönetimi okuyorum ancak bu yıl kaydımı dondurdum. açıköğretimden başka bir bölüm okumak istiyorum sınavsız kayıt hakkım var mı??

 21. 302
  admin:

  @ Dilek:
  Sınavsız 2. üniversite kapsamında kayıt olmak için şu anki okulunuzdan öğrenci belgesi almanız gerekecek. Eylül – Ekim aylarında öğrenci belgesi alabilirseniz sınavsız kayıt olabilirsiniz.

 22. 303
  çiçek:

  merhaba.. ben şu anda halkla ilişkiler lisans okuyrm ikici üniversite okumak için bu sene ki başvuru tarihleri ne zaman ve sağlıkla ilgili okuyabileceğim bi bölüm var mı

 23. 304
  Fatih:

  Merhabalar ben bilgisayar Programcılığı mezunuyum.

  Atatürk Üniversitesi ikinci üniversite adalet ve
  Anadolu Üniversitesi ikinci üniversite tarih olmak üzere iki tane ikinci üniversite ve dgs ile birlikte uzaktan eğitim bilgisayar Müh. olmak üzere 3 üniversite birden okuyabilir miyim?

 24. 305
  yusuf:

  merhaba yüksek okul mezunuyum. şuanda da kamu yönetimi okumaktayım. yalnız ygs ye girdim ve aöf den türk dili ve edebiyat a kaydımı yaptıracağım. transkrip i götürüp gördüğüm derslerden muaf derslerim olacak mı.kamu yönetim deki kaydımı sildirmem gerekir mi?

 25. 306
  seyma:

  ıyı gunler.Ben konyada oturuyorum. Acıkogretım halkla ilişkiler ve tanıtım okuyorum.Ikıncı senemde duz olarak selcuk üni. yazılıp orda okuyabılır mıyım ?

Sayfalar: « 1 … 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] Show All

Yorum Yapin

turk

Aöf & Sitemap |
.