İkinci Üniversite İşlemleri

Açıköğretim - Tarih:4 Eylül 2009

acik-ogretim

Herhangi bir üniversitenin örgün bölümlerinde okuyan öğrenciler ve örgün eğitim mezunları, aşağıda belirtilen koşulları sağlamaları halinde Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS)’na tekrar girmeden, aynı zamanda Anadolu Üniversitesinin uzaktan eğitim veren Açıköğretim Fakültesi Ön Lisans (Kontenjanlı programları hariç), İktisat ve İşletme Fakültesi lisans programlarından sadece birine kayıt yaptırarak farklı bir alanda kendilerini geliştirme fırsatı bulmaktadır.

2 veya 4 yıllık örgün yükseköğretim bölümlerinde kayıtlı öğrenciler veya mezunlar istedikleri takdirde, okumakta veya mezun oldukları alanlarda olmamak üzere uzaktan eğitim sistemine göre eğitim yapan Fakültelerin ön lisans veya lisans programlarına kayıt yaptırabilirler.

2011-2012 ÖĞRETİM YILI İKİNCİ ÜNİVERSİTE PROGRAMI BÖLÜMLERİ İÇİN TIKLAYINIZ.

BİLGİLENDİRME
Program: İkinci Üniversite
Başvuru Tarihi: 30 Eylül 2013 00:00 – 25 Ekim 2013 17:00
Kayıt Tarihi: 30 Eylül 2013 – 25 Ekim 2013, mesai saatleri
Mazeretli Kayıt Tarihi: 24-25 Ekim 2013, mesai saatleri
Önemli Not:AÖF Büroları, normal kayıt tarihlerine denk gelen Cumartesi ve Pazar günleri hizmet vermemektedir. Mazeretli kayıt tarihlerine denk gelen günlerde ise sadece Pazar günleri hizmet vermemektedir.Başvuru ve kayıt işleminizi gerçekleştirebilmek için aşağıda belirtilen basamakların tümünü uygulamalısınız.

Bu sayfada bulunan açıklamaların tamamını okumadan kesinlikle başvuruya başlamayınız.

KAYIT ADIMLARI
* Başvuru şartlarını taşıyorsanız başvurunuzu sitemize yapınız.
* Kayıt için gerekli belgeleri hazırlayınız.
* Öğrenim bedellerini bankaya yatırınız.
* AÖF bürosuna giderek kaydınızı yaptırınız.
BAŞVURU VE KAYIT
1) BAŞVURU
İkinci Üniversite başvuru koşulları aşağıdadır:   Herhangi bir yükseköğretim programından mezun olanlar ile örgün yükseköğretim kurumlarının lisans veya önlisans programlarında kayıtlı öğrenciler, belli bir kontenjanla sınırlandırılmış bölümler hariç aynı alanda olmamak üzere açıköğretim sistemiyle öğretim yapan Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerine İkinci Üniversite kapsamında başvuru yapabilirler.* Herhangi bir yükseköğretim programından mazun olanlar ile 2 veya 4 yıllık örgün yükseköğretim bölümlerinde kayıtlı öğrenciler, belli bir kontenjanla sınırlandırılmış bölümler hariç, alanları dışındaki Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin lisans veya ön lisans programlarından herhangi birini tercih edebilirler. İkinci Üniversite kapsamında kayıt yaptırabileceğiniz programların listesi için tıklayınız.
* ÖSYM’nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan KKTC’deki üniversitelerde okuyan öğrenciler başvurabilirler.
* Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı ile Türkiye’deki üniversitelere yerleştirilen yabancı uyruklu öğrenciler başvuruda bulunabilirler.
* Uyruğundan biri T.C. olup yurtdışı yükseköğretim kurumlarını bitirerek Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’ndan denklik belgesi alanlar başvurabilirler.
* Herhangi bir örgün yükseköğretim kurumundan kaydı silinenler ile herhangi bir örgün yükseköğretim programında kaydı bulunmayanlar başvuru yapamazlar.
* Yurt dışı yükseköğretim kurumlarında halen kayıtlı olup uyruğundan biri T.C. olan öğrenciler başvuru yapamazlar.
* Açıköğretim programlarından mezun olanlar başvuru yapabilirler ancak halen kayıtlı olanlar başvuru yapamazlar.Programın başvuru koşullarını taşıyorsanız 30 Eylül 2013 – 25 Ekim 2013 tarihleri içerisinde başvurunuzu bu siteden yapınız. Internet’ten başvuru işlemleri 25 Ekim 2013 saat 17:00’da sona erecektir. Başvurunuzun ardından size, bilgisayarınıza indirmeniz ve yazıcı dökümünü almanız için iki sayfalık elektronik dosya verilecektir. Dosyanın bir sayfası kayıt için AÖF bürosuna teslim etmeniz gereken Internet Başvuru Belgesinden, diğer sayfası sadece bilgi amacıyla hazırlanan ve sizde kalacak olan Başvuru ve Kayıt Bilgilerinden oluşmaktadır.Başvurunuz sonrasında bilgisayarınıza indireceğiniz ve yazıcı dökümünü alacağınız elektronik dosya PDF formatındadır. Eğer bilgisayarınızda bu dosyayı okuyacak Adobe Reader yazılımı yoksa öncelikle burayı tıklayarak yazılımı bilgisayarınıza indirip kurunuz.Başvuruya şimdi başlamak için burayı tıklayınız.
2) KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER
 Kayıt anında AÖF bürosuna teslim etmek zorunda olduğunuz belgeler aşağıda listelenmiştir. Bu belgeleri kayıt anından önce mutlaka hazırlayınız. Herhangi bir belge hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için belge adının üzerini tıklayınız.* 4 adet 4.5×6 cm. Fotoğraf
* Fotoğraflı-İmzalı Form
* Internet Başvuru Belgesi
* Öğrenci Bilgi Formu
* Öğrenim Belgesi(AÖF bürosu tarafından onaylı)Özürlü öğrencilerimizin, sınavlara kendileri için ayrılmış salonlarda katılabilmeleri için durumlarıyla ilgili Sağlık Raporunun fotokopisini kayıt anında AÖF bürosuna vermeleri gerekmektedir. Ayrıntı için burayı tıklayınız.Şehit veya malul çocukları ise “Öğrenim Ücreti” ödemelerinin düzenlenmesi için durumlarını kanıtlayan belgelerini, yukarıda listelenen kayıt belgeleri ile birlikte kayıt yaptıracağı AÖF bürosuna vermeleri gerekmektedir. Ayrıntı için burayı tıklayınız.Açıköğretim Fakültesi Özel Güvenlik ve Koruma Ön Lisans Programına kayıt yaptıracak adaylar ayrıca “tam teşekküllü resmi bir hastaneden, bu mesleği yapmayı engelleyecek fiziki ve ruhsal engeli olmadığını, erkek adayların 1.75m’den, kadın adayların 1.65m’den kısa olmadığını belgeleyen heyet raporu” ile “sabıka kayıtlarının olmadığını gösteren belge”lerini kayıt için AÖF bürosuna vermeleri gerekmektedir.
3) ÖĞRENİM BEDELLERİNİN BANKAYA ÖDENMESİ
Kayıt yaptıracak aday öğrenciler iki farklı ödeme yapacaklardır. Birinci ödeme kitap, sınav hizmetleri, basılı malzemeler ve diğer hizmetler karşılığı olan Öğretim Gideri, ikinci ödeme ise her yıl Bakanlar Kurulu Kararı ile belirlenen Öğrenci Katkı Payıdır. Ödemenizi 30 Eylül 2013 – 25 Ekim 2013 tarihleri arasında, bankanın mesai saatleri içerisinde, kayıt için AÖF bürosuna gitmeden önce herhangi bir Vakıfbank şubesine yapmalısınız.Ödeyeceğiniz miktarı buradan öğrenebilirsiniz.
4) KAYIT
Yukarıda tanımlanan belgeler ile birlikte 30 Eylül 2013 – 25 Ekim 2013 tarihleri içerisinde herhangi bir AÖF bürosuna giderek kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz. Kayıt anında, hazırladığınız belgeleri eksiksiz olarak büroya teslim edecek ve kitaplarınızı alacaksınız. Size en yakın AÖF bürosunun adresini öğrenmek için tıklayınız.

Not: Bu sayfadaki bilgiler saydace bilgilendirme amaçlı olup asıl kaydınız http://aofkayit.anadolu.edu.tr adresinden yapılacaktır.

 


Etiketler:, , , , , , , ,

Toplam 306 Yorum

Sayfalar: « 1 … 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] Show All

 1. 282
  Oguz:

  Muhendislik ogrencisiyim 2. uni kapsaminda iktisat kaydolmak niyetindeyim. Boyle bisey mumkunmu ? Ne yapmam lazim gelir ? Su an 1.sinifim ve aof iktisata kaydoldugumda 2.sinif olacam. Ben bolumumden mezun oldugumda aof iktisat 4.sinifa gecmis olacam. Bu bir sikinti yaratirmi ? Askerlik tecili ve ogrenci imkanlarindan yine faydalanabilirmiyim ?

 2. 283
  admin:

  @ Oguz:
  2. Üniversite kapsamında sınavsız olarak kayıt olma hakkınız var. İki üniversiteyi aynı anda okuyabilirsiniz. Başvuru ve kayıtlar eylül-ekim aylarında yapılacak.
  Askerlikte lisans okuyan biri tekrar lisans okuduğunda askerliği tecil edilmez şeklinde kural var. Mühendisliği bitirdiğinizde 2 yıl tecil hakkınız oluyor. Bunu kullanıp açıköğretimide bitirebilirsiniz.

 3. 284
  timur:

  s.a,2.uni kapsaminda tarihe kaydolabiliyormuyuz ? kontenjanli oldugu yaziyor, 2.uni kapsaminda kontenjanli bolumlere kaydolabilirmiyiz ?

 4. 285
  admin:

  @ timur:
  2. üniversite kapsamında geçen yıl tüm bölümlere (tarih dahil) sınavsız kayıt yapılabildi. Eğer bu yıl değiştirmezler ise aynı şekilde kayıt olabileceksiniz.

 5. 286
  GÜL:

  ikinci üniversite okuyorum.2.sınıftayım.1 dönem derslerin hepsinden geçtim ve 2.dönem kaydını yaptırdım.ancak bu dönem çalışmadığım için sınavlara girmesem ne olur.3.sınfa geçip 2.dönem derslerinin tamamını alttan alabilir miyim? yoksa seneye yine 2.sınıf mı okurum?

 6. 287
  samet:

  bilmiyorum daha önce sorurdumu ama 2.üni olarak işletme yönetimi okucam harç farkı varmı sorurduysada cevap verirmisinız

 7. 288
  özgen:

  şuan birinci sınıfı bitiriyorum sanırım bir tane alttan dersim kalacak yinede kayıt yaptıra biliyor muyum

 8. 289
  MeLtem:

  Ben shmyo TDS bölümü okuyorum 2 yıllık 4 yıL yapmak istyorum hiçbir bilgim yok kime sorsam ukala cevaplar veriyorlar ben gercekden düzgün bir cevap almak istyorum .. okulum bu yıl bitiyor derslerimde sorun yok allah ızın ederse bıtıcek bu yıl sonrasında ne yapmam gerekıyo bana acıklarmısınız .

 9. 290
  memet:

  slm admin ben şu anda işletme okuyorum ve bu yıl ygs sınavına da gırmedım ıkıncı unıversıte olarak açıköğretım tercıh edebılırmıyım .nasıl? şimdıuden teşkurler

 10. 291
  Banu:

  Merhaba ben Makü önlisans çocuk gelişimi programında okuyorum suan 2.sınıfa geçtim. Sınavsız olarak açıköğretimden bir bölüme geçme şansım var mı ?
  Bir de arkadaşım dış ticaret okuyor onunda aynı sekilde sınavsız geçme imkanı var mı:)

 11. 292
  Serkan:

  Merhaba ben Anadolu Üniversitesi işletme fakültesi mezunuyum. Üniversite sınavına girmeden iktisat programına tekrar kayıt yaptırabilirmiyim.

 12. 293
  ata:

  merhaba. açık öğretimden hukuk fakültesi okunabiliyor mu? okunabiliyorsa hangi bölümden kaç puan almak gerekiyor?

 13. 294
  Rabia:

  İyi günler. Ben inşaat mühendisiyim,2.üniversite olarak açık öğretimden ilahiyat okumak istiyorum. Beni bu konuda bilgilendirebil
  R misiniz? Şimdiden teşekkür ederim

 14. 295
  inci:

  kamu yönetimi 3.sınıf öğrencisiyim. tc ve şifre yazarak girdiğimiz sayfadan sınav giriş belgemi alamıyorum.sayfada 2.dönem değişen sınav tarihleri yazıyo.aşka bölümden arkadaşlarım aynı yerden sınav giriş belgelerini alabilmişler.benim bölümden kaynaklanan bir gecikme olabilir mi acaba?

 15. 296
  admin:

  @ inci:
  Herkesin aynı anda yayımlandı. Aynı sayfadan sınav giriş belgenizi alabilmeniz gerekli. Eğer sınav giriş belgeniz yok ise aof bürosuna giderek bir an önce sorunu çözmeniz gerekli.

 16. 297
  Zeynep Kurtuluş:

  Aöf sosyoloji bolumu ile ikinci üniversite sosyoloji bolumu arasında ders olarak bir fark var mi? Ygs sınavına girip “sosyoloji” bölümünü tercih edelim. Yoksa ikinci üniversite kapsamında mi kayıt olalım.

 17. 298
  admin:

  @ Zeynep Kurtuluş:
  Herhangi bir fark yok. Tamamen aynı bölüme kayıt olunup aynı sınavlara giriyorsunuz. Önceden (kredili sisteme geçilmeden önce) 2. üniversite harçları 50 TL daha fazlaydı, şu anda bu farkta ortadan kaldırıldı.

 18. 299
  canan:

  merhaba ben 2 yıllık sağlık kurumları işl.okuyordum.geçen yıl 2.dönem ve bu yıl 1.dönem harç yatırmadım şimdi kayıt yapabiliyor muyum bir bilginiz var mı?

 19. 300
  admin:

  @ canan:
  Evet, bahar dönemi için kayıt yapabilirsiniz.

 20. 301
  Dilek:

  ben çomü de kamu yönetimi okuyorum ancak bu yıl kaydımı dondurdum. açıköğretimden başka bir bölüm okumak istiyorum sınavsız kayıt hakkım var mı??

 21. 302
  admin:

  @ Dilek:
  Sınavsız 2. üniversite kapsamında kayıt olmak için şu anki okulunuzdan öğrenci belgesi almanız gerekecek. Eylül – Ekim aylarında öğrenci belgesi alabilirseniz sınavsız kayıt olabilirsiniz.

 22. 303
  çiçek:

  merhaba.. ben şu anda halkla ilişkiler lisans okuyrm ikici üniversite okumak için bu sene ki başvuru tarihleri ne zaman ve sağlıkla ilgili okuyabileceğim bi bölüm var mı

 23. 304
  Fatih:

  Merhabalar ben bilgisayar Programcılığı mezunuyum.

  Atatürk Üniversitesi ikinci üniversite adalet ve
  Anadolu Üniversitesi ikinci üniversite tarih olmak üzere iki tane ikinci üniversite ve dgs ile birlikte uzaktan eğitim bilgisayar Müh. olmak üzere 3 üniversite birden okuyabilir miyim?

 24. 305
  yusuf:

  merhaba yüksek okul mezunuyum. şuanda da kamu yönetimi okumaktayım. yalnız ygs ye girdim ve aöf den türk dili ve edebiyat a kaydımı yaptıracağım. transkrip i götürüp gördüğüm derslerden muaf derslerim olacak mı.kamu yönetim deki kaydımı sildirmem gerekir mi?

 25. 306
  seyma:

  ıyı gunler.Ben konyada oturuyorum. Acıkogretım halkla ilişkiler ve tanıtım okuyorum.Ikıncı senemde duz olarak selcuk üni. yazılıp orda okuyabılır mıyım ?

Sayfalar: « 1 … 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] Show All

Yorum Yapin

adana

Aöf & Sitemap |
.

Güncel Bilgileri Facebook Sayfamızdan
Takip Edin