acik-ogretim

Kredili Bölümlerin Not Hesaplaması

125

Açıköğretimdeki bir çok bölümün kredili sisteme geçmesi ile büyük bir bilgi karmaşası ortaya çıktı. Bunun başlıca nedenide Anadolu Üniversitesinden net bir açıklama yapılmamış olması ve Aof bürolarının bilgisiz olmaları. Farklı bürolar aynı soruya farklı cevaplar verince sizlerede duyuru yapma konusunda ikilemde kalmıştık hep.

Final sınavlarının yaklaştığı şu günlerde bize gelen soruların başında Kredili sistemde final sınavından kaç almalıyım, Kredili sistemde not hesaplaması nasıl yapılıyor, Kredili sistemde harf notu nedir, kredili sistemde dersgeçme notu kaçtır gibi sorular soruluyor. ( Açıköğretim Sınav Tarihleri için Tıklayınız )

Bu yazımızda olabilecek en basit şekilde kredili bölümlerin not hesaplamasını ve ders/sınıf geçmesini anlatmaya çalışacağım. Dikkatli okuyarak aynı hesabı sizde yapabilirsiniz.

Kredili bölümlerin bazılarında çan eğrisi uygulanmakta bazılarında uygulanmamaktadır. Bu hesaplama çan eğrisi uygulanmayan bölümler içindir.

Çan eğrisi uygulanan bölümleri görmek için tıklayınız.

Çan eğrisi uygulanan bölümlerin not hesabını görmek için tıklayınız.

Öncelikle 2 ders üzerinden anlatayım. Siz bunu diğer tüm derslerinize uygularsanız. Derslerimiz aşağıdakiler olsun. (Dersler uydurmadır.)

 • Türkçe ( 7 Kredi )
 • Matematik ( 3 kredi )

Hesaplamaya başlamadan önce şunuda hatırlatayım ingilizce dersi hariç tüm dersler için ara sınav notunun %30’u ile Final’in %70’i alınarak toplanıyor. Ve dersin ortalaması bulunuyor. Ayrıca aşağıdaki tablolarında bilinmesi gerekiyor.

Kredili Bölümlerin Not Hesaplaması:

Öncelikle hesaplamamıza 7 kredilik Türkçe dersi ile başlayalım. Bu dersin Arasınavından 45 ve Final sınavından 40 almış olalım.

 1. Dersin ortalaması: 45 x 0,3 + 40 x 0,7 = 41,5 ( Buradaki 0,3 % 30’u, 0,7 ise %70’i hesaplamaktadır. )
 2. Dersimizin mutlak sistemdeki notu 41,5’ti ve buna karşılık DC harf notu gelir. (Yukarıdaki tablodan baktık.) DC harf notunun değeri ise 1,30‘dur.
 3. Dersimiz kredisi harf notu değerimiz ile çarpılır. ( 7 kredi ) 7 x 1,30 = 9,1
 4. 7 kredilik türkçe dersinin etkisini 9,1 olarak hesapladık. Türkçe dersi için hesaplamalar sona erdi.

Daha sonra 3 kredilik Matematik dersini ele alalım. Matematik arasınav notumuz 60, final notumuz 57 olsun.

 1. Dersin ortalaması: 60 x 0,3 + 57 x 0,7 = 57,9 ( Buradaki 0,3 % 30’u, 0,7 ise %70’i hesaplamaktadır. )
 2. Dersimizin mutlak sistemdeki notu 57,9’du ve buna karşılık (Yukarıdaki tablodan baktık.) CB harf notu gelir. CB harf notunun değeri ise 2,30‘dur.
 3. Dersimiz kredisi harf notu değerimiz ile çarpılır. ( 3 kredi ) 3 x 2,30 = 6,9
 4. 3 kredilik türkçe dersinin etkisini 6,9 olarak hesapladık. Görüldüğü gibi matematik notu daha yüksek olmasına rağmen etkisi Türkçeye göre daha azdır.

Genel Ortalama: Bu dönemde sadece 2 ders aldığımızı (Türkçe ve Matematik ) varsaymıştık. Bu iki dersin toplam kredisi  7+3 = 10 ‘dur. Toplam değeri ise 9,1 + 6,9 = 16 ‘dır. Bu toplam değer, toplam krediye bölünerek genel ortalamamız bulunur. 16/10 = 1,6

Ders geçme, Kalma, Şartlı / Koşullu geçme, Sınıf geçme Nasıl olur ?

* Öncelikle tekrar edeyim ben sadece 2 ders aldığımı varsaydım ve hesaplamaları 2 ders için yaptım. Siz aldığınız tüm dersler için yapmalısınız.

Ders Geçme: Dersi geçmek için o dersin harf notuna bakılır. Eğer CC ve üzeri ise o dersi geçmişsiniz demektir.

Dersten Kalma: Dersten kalmak için o dersin harf notuna bakılır. Eğer FF ise o dersten kalmışsınız demektir ve sonraki yıl bu dersi almanız gerekmektedir.

Şartlı / Koşullu Geçme: Dersinizin harf notu CD DC yada DD ise bu dersten koşullu geçmişsiniz demektir. Yani Genel not ortalamanız 2.00 ise bu dersi geçmiş, 2.00 ve altında ise bu dersten kalmışsınız demektir.

Sınıf Geçme: Kredili sistemde sınıf geçme  yerine üst dönemden ders alma tabiri kullanılır. Genel not ortalamanız 2.00 ve üzeri ise üst dönemden ders alabilirsiniz.

Bizim örneğimizde Türkçe DC ( Şartlı geçer ) Matematik CB ‘dir. Genel ortalamamız 2.00’ın altında olduğundan üst dönemden ders alamıyoruz ve Türkçe dersinden de kalmış sayılıyoruz.

Vize Sınavına Göre Final Sınavından Kaç Almalıyım?

Bu sorunun cevabı için yukarıdaki hesaplamaların yapılması gerekmektedir. Fakat kolaylık olması için CC geçme notunu sağlayacak ( 50 ortalama ) final notları aşağıda tablo halinde verilmiştir.

Final Sınavınızda başarılar.

Sozel .Org

* Yazıyı kopyalayan siteler kaynak belirtirse sevinirim.

Paylaş:

125 yorum

 1. büşra Tarih:

  bır de arkadasımın dd dc cd falan va r ama ortalaması 2.nın altında o gecer mı derslerden .yorumlarınızı beklıorum .

 2. Süheyla Tarih:

  Sayın admin,edebiyat 2.sınıf öğrencisiyim.Güz döneminde 3.sınıftanda ders aldım.Sınav sonuçlarımda üç tane dc,bir tane dd var.Dönem sonu notum geçmiyor.Yani ortalama olarak 2’yi geçip geçmediğimi bilmiyorum çünkü yazmıyor.Ben bu durumda bahar döneminde de üstten ders alabilir miyim,yoksa sadece 4.dönemin derslerini mi alabilirim?

 3. ortalamanın 2 nın uzerınde olup olmadgını nasıl kontrol edıyoruz ayrıntılı yazablır mısınız

 4. @ büşra:
  Sitedeki notlar çan eğrisi uygulanmayan dersler için geçerli. Çan eğrisinde herkesin not ortalaması o dersin geçme notunu oluşturduğu için yüksek olan derslerin harf notlarıda yüksek oluyor.
  Arkadaşınızın ortalaması 2.00’ın altında olduğundan üst sınıftan ders alamaz. Şartlı olan derslerinden birini yükseltmesi gerekir.

  @ Süheyla:
  Eğer ortalamanız 2.00’ı geçerse bahar döneminde üstten ders alabilirsiniz. Bir kaç güne öğrenci sayfası açılır ve oradan genel ortalamanıza bakabilirsiniz.

  @ ezgi:
  Şu anda sınav sonuç sayfasında yayımlanmış durumda. Genel not ortalamanız ise şifre ile girdiğiniz öğrenci sayfanızda yer alacak. Bir kaç güne öğrenci sayfası açılır ve oradan genel ortalamanıza bakabilirsiniz.

 5. ben 4 sınıf işletme denetim vize30 final40.turkvergi vize 60 final50 denetim dc vergim bc geçtimmi derslerimi baharda bu dersleri takrar alacakmıyım yardım lütfen

 6. @ mer:
  Bahardaki dersler tamamen farklı olacaktır. BC olan dersten normal olarak geçmiş, DC olan dersiniz ise not ortalamanız 2.00 ve üzeri ise geçmiştir.

 7. @ mer:
  Genel not ortalamanız 2.00 ve üzeri olmalı. (Öğrenci sayfanızdaki genel not ortalaması sizin genel not ortalamanız olmayabilir.)

 8. Peki güz döneminde gno 2.00 oldu diyelim bahar döneminde 2.00 olmazsa güz döneminin 2.00 olan genel not ortalaması bahar dönemindeki koşullu derslerimizi de kurtarırmı ?

 9. merhaba
  dgs ile geçiş yaptım ve hazırlık snıfındakı notum, 85.79.53 we tek dersten de kalmıştım..bu dönem ise bütün derslerim AA yani ortalamam 4.00 fkat genel not ortalaması 2.24 olrak görünüo,bunda bi yanlşlık olma olasılığı warmıdır ??bukdar düşük olmaması gerekiyor,öğlen baktığımda ortalamam 2.11 yazıyordu,biras önce baqtm,2.24 olmuş,.yardımcı olabilrseniz sewnirim..

 10. @ naz:
  Genel not ortalaması o ana kadarki tüm notlarınızın ortalamasıdır. Yani 3. sınfıta birinin genel not ortalaması 3 sınıftaki tüm dönemlerin ortalaması ile bulunur. Bahar dönemi sonunda genel not ortalamanız 2.00 ve üzeri olursa bahar dönemi dahil tüm koşullu geçer olan dersleriniz geçmiş olur.

  @ gizem:
  Genel not ortalamalarında bir gariplik var. Şu an için tam olarak ne olduğunu bizde çözemedik. Yıllık sistemdeki notlarıda dahil etmiş olabilirler ki bu durumda bile genel not ortalamanız daha yüksek olmalı. Biraz daha bekleyip ne olacağını görmek lazım. Yada kayıt yenileme anında aof bürosu ile iletişime geçerek bu sorundan bahsedebilirsiniz.

 11. benim gno 1.83 ders notumda vergi BC ve denetm DC dönem notu ise 2.00 yani dc olan dersimden kaldım mı onu gelecek güz döneminde tekrar mı alacağım anlayamadım

 12. Arkadaşlar FF olan dersten kesin olarak kalmış sayılıyorsunuz ve bir sonraki yılın ilgili döneminde tekrar ediyorzunuz. Bunun haricindeki tüm notlarda, eğer yıl sonu genel ortalamanız 2.00 veya daha fazla ise derslerden sorumlu tutulmadan bir üst sınıfa geçerek yeni sınıfın derslerini alıyorsunuz. Örneğin; 1. sınıf 1. dönemde 6 ders aldınız. 4 tanesi DD ve üzeri, 2 tanesi ise FF. Bu durumda yıl sonu ortalamanızın 2.00 olmasını bekliyorsunuz. 2.00 olursa, DD ve üzeri olanların hepsinden geçmiş sayılıyorsunuz. Ancak FF için ortalama beklenmediğinden o dersleri tekrar etmek durumundasınız. 2. dönem de 5 dersten geçip 1 inden kaldınız ( FF ). Buna göre; 2. sınıfta, ilk dönem 1. sınıfın 1. döneminden kalan dersleri, 2. dönemde ise 2. döneminden kalan dersleri alıyorsunuz. Basit bir sistem.Başarılar herkese

 13. @ mer:
  Bahar dönemi sonrasında genel not ortalamanız 2.00’ı geçmez ise üstten ders alamıyor sadece FF ve şartlı olan derslerinizi alıyorsunuz.

  @ engo:
  Açıklama için teşekkür ederim.

 14. Şimdi benim iki dersim kaldı bahar döneminde verirsem bu dersleri mezun olucam inşallah. Sadece 2 ders olduğu için geçmem için iki dersinde cc olması lazım çünkü birisi cc den düşük olursa not ortalamam 2.00 düşmüyor..Doğrumu düşünüyorum…

 15. @ naz:
  Dersin kredisine ve alacağınız nota göre değişir. CC, 2.00’a denk gelmektedir. Bir dersiniz DD, Bir dersiniz AA olduğunda geçebilirsiniz yine. Şu anda varsayımda bulundum sadece. Kredilere bakıp ayrıntılı hesap yapmak gerekir.

 16. slm ben büradan öğrendim şartlı dersleri ortalamayı 2.00yapınca geçiyoruz arkadaşlar güz ve bahar dönemi ortalaması 2.00olacak yani hadi hayırlısı

 17. 3. Sinif ogrencisiyim. 3. Siiniftan 2 dersimi verdim genel not ortalamam 2.15 altan 2. Siniftan tek dersim var bundan ff aldim kaldim yani ben simdi onumuzdeki yil 4. Sinif dersleri alabilecekmiyim. Nasil olucak anlatirmisiniz.

 18. bende onlısans ogrencıyım fakat okul uzadı. dıploma notum 2 olmadıgından dolayı en son danısmanım ben 2 ders secmeme ragmen tek derse dusurmus ortalamam suan 1.81 2 kredılık bı dersten aa alsam ortalamam 2 yı bulurmu acaba bılen varmı

 19. merhaba,
  ben işletme 4. sınıf öğrencisiyim okulum uzadı 1 yıl. bu dönem cc nin altında dersim yok dönem not ortalamam 2,40 olmasına rağmen genel not ortalamam 1,98. yanlış hesaplanmış olabilir mi genel not ortalaması nasıl hesaplanıyor lütfen yazar mısınız.

 20. @ fatma:
  Genel not ortalaması tüm dönemlerinizin not ortalaması oluyor. Aöf bürosuna gidip itirazda bulunabilirsiniz ama çok büyük ihtimalle değişmeyecektir.

 21. BEN 2 YILLIK Bİ BÖLÜM OKUMAKTA OLUP SON SINIFTAN MATEMATİK VE MALİ ANALİZ DERSİM VAR MATEMATİK DEN GÜZ DÖNEMİNDE DD ALIP ORTALAMAMDA 2 NİN ÜZERİNDE BU DERSTTEN BELALI DERSTTEN GEÇMİŞ OLUYOR MUYUM ARKADAAŞLAR LÜTFEN BİLGİLENDİRİRMİSİNİZ

 22. erdoğan Tarih:

  Admin bey size bir sorum olucak lütfen cevap verin.Ben geçen sene İngilizce-2 yi almıştım.Ama dersi veremedim.Muaf hakkı olan dersler arasındada varmış bu ders.Ben şimdi muaf hakkından yararlanabiliyor muyum?Şimdi 11 dersim kaldı.Ancak 10 tane alabiliyorum bu dönem.İngilizce-2 dışarda kalıyor.Bu sene ozaman mezun olamıyorum.Lütfen cevaplayın.

Yorum Yap

.