Sınav Sonuçlarındaki Ders Ortalaması Nedir

Açıköğretim - Tarih:30 Ocak 2013

acik-ogretim

Açıköğretim 2013 güz dönemi arasınav sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklandı. Bugünlerde yapılan bir düzenleme ile sınav sonucu sayfasında dersin ortalamasıda görüntülenmeye başladı. Bu sınav sonuçlarındaki ders ortalamasının ne olduğunu anlayamayan bir çok öğrenci bize bu nedir? şeklinde soru sordu.

Açıköğretim 2013 güz dönemi arasınav sonuç sayfasıda ki ders ortalamasını kısaca açıklayalım.

Açıköğretimde tüm bölümler kredili sisteme geçti ve çan eğrisi uygulanmaya başlandı. Çan eğrisinde dersi alan tüm öğrencilerin o dersin ortalamasını oluşturuyor ve bu ortalamaya göre geçme notu belirleniyor.

Anadolu üniversitesi arasınav sonuçlarında bilgi olması amacıyla arasınav sonuçlarına göre derslerin ortalamasını açıklamış. Bu ortalamalara bakarak dersin durumunu görebilirsiniz. Çok büyük ihtimalle final sınavı sonrasında da bu ortalama aynı şekilde kalacaktır.

Notlarınızın yanında yazan sizin ortalamanız değildir. O dersi alan tüm öğrencilerin ortalamasıdır. Bir nevi geçme notu gibi düşünülebilir.

Eğer ortalamanın altında olan dersleriniz var ise biraz daha çalışmanızı öneririz.

ortalama


Etiketler:, , , , , , ,

Toplam 131 Yorum

Sayfalar: « 1 2 3 4 5 [6] Show All

 1. 107
  Çağdaş:

  bız ıstıyoruzda bakalım yanı sınıfta kalıp kalan derslerımı gorsem bıle bır ust sınıfa gecebılmem ıcın 2.00 ortalamam olması lazım her turlu

 2. 108
  özgür artan:

  işletme 4.sınıftayım. ders ekle-sil seçeneklerinde sadece 4 ders çıkıyor.2si 6.dönemden.2si 8.dönemden.normal mi bu sadece 4 dersten mi sorumluyum? şimdiden teşekkürler

 3. 109
  admin:

  @ özgür artan:
  Durumunuzu tam olarak bilmediğim için kesin birşey söylemem zor. 4. sınıflarda bazı hatalar olduğunu duydum. Eğer yanlış ders olduğunu düşünüyorsanız aof bürosu ile iletişime geçmenizi öneririm.

 4. 110
  Çağdaş:

  harcımı bankamatıkten yatırcam ama kafam karıstı aöf kodu falan dıolar bolum kodu bunlar dırek zaten para yatırma ekranında cıkıyodur dımı

 5. 111
  admin:

  @ Çağdaş:
  Bankamatikten hiç yatırmadığım için tam olarak bilmiyorum ama sadece TC kimlik numarası girildiğini zannediyorum. Bankamatiğe gittiğinizde zorlanmadan yatırabilirsiniz.

 6. 112
  mustafa:

  genel ortalamam 2,05 4 sınıftayım yanlız bir tane dersim devlet borçları ff ama altta başarılı yazıyor şimdi ben bu dersi seneye de mi alacam yoksa gectim mi

 7. 113
  admin:

  @ mustafa:
  FF olan dersler hiç bir şekilde geçmiyor malesef. Eğer bütünleme olmaz ise bu dersi seneye almanız gerekecek.

 8. 114
  gul gamze:

  ya bu acik ogretim cok sacma boyle bir sy olurmu orgun egitimde var butunlemr aof yok tek kelime ile sacmalik …..

 9. 115
  mehtap:

  Admin merhaba,

  guz dönemınden kalan dersler için bir üst sınıfın guz donemimi beklenecek ?

 10. 116
  admin:

  @ mehtap:
  Evet, güz dönemi dersleri güz döneminde bahar dönemi dersleri bahar döneminde alınabiliyor.

 11. 117
  mehtap:

  günaydın admin ,

  peki o zaman biz neden bahar döneminde hem bahar hem de güz dönemi derslerinden sorumlu oluyoruz ?

 12. 118
  mehtap:

  admin birde şu konuda yardımcı olursan cok sevinirim.

  4 yıllık işletme bölümündeyim.

  2 yıl sonra önlisans diplomamı alabiliyormuyum ?

  bu dört yıl bitmiyor :(

 13. 119
  admin:

  @ mehtap:
  Bahar döneminde sadece bahar dönemi derslerinden sorumlu oluyorsunuz.
  1. ve 2. sınıfın tüm derslerini geçtiğinizde önlisans diploması alabiliyorsunuz.

 14. 120
  mehtap:

  admin harika bi haber bu, ama ben alınmıyor diye duydum.
  eminsin değilmi?

 15. 121
  admin:

  @ mehtap:
  Anadolu üniversitesinin resmi sayfasında önlisans yazısı alınabileceği belirtilmiş durumda.
  Öğretim süresi 4 yıl olan Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakülteleri lisans bölümü öğrencilerinden, ilk dört yarıyılından en az 120 ECTS kredilik ders alarak, başarılı olan, FF, YZ ve DZ notu olmayan, Genel Not Ortalaması en az 2,00 olan ve diğer yükümlülüklerini yerine getirenler, AÖF bürolarından birine dilekçeyle başvurarak önlisans yazısı alabilirler.

  http://www.acikogretim.us/sik-sorulan-sorular/1177-onlisans-yazisi-almak-istiyorum-ne-yapabilirim.html

 16. 122
  serdar:

  ADMIN DURUM BÖLÜMÜNDE YAZAN UYARI İBARESI NE ANLAMA GELIYO

 17. 123
  özge8:

  Merhaba ben 2.sınıf’tayım.ilk dönem kayıt olamadığım için 2.bahar döneminde kayıt oldum. not ortalamam 2.00’nin altında uyarı geldi. 1 tane FF’im var. Önümüzdeki dönem FF’i geçmem ve not ortalamamı 2.00’den yüksek yapmam yeterli mi? Yoksa DC olan dersleri de almak zorunda mıyım? Son olarak 1.dönem kayıt olmadığım için bu dönenmde alacağım not ortalaması ile sınıf geçip geçmeyeceğim belli olacak değil mi? Teşekkürler

 18. 124
  esra:

  Sevgili arkadaşlar,
  Ümidimizi kaybetmeyelim lütfen el ele verebilirsek dilekçe yazarak eminim bu iş çözüme kavuşacaktır. Sadece son sınıflara değil bizim gibi ara sınıflara da tek ders sınavı isteyelim.1sınıfın derslerini geçemezsek 3ten 2sınıfı geçemezsek 4sınıftan (üstten ders almayacağız). Örgünde okuyan öğrenciden ne farkımız var. Lütfen dilekçe yazın 1senemiz daha boşa heba olmasın. Muhakkak çabamızın sonucunu alacağız. Allah’ın izniyle. Kendi kabuğumuzda üzülerek bir şey elde edemeyiz. Gerekli mercilere ulaşmalıyız.
  HAKKIMIZ OLAN ŞEYİ İSTİYORUZ.
  LÜTFEN BU DURUMA SESSİZ KALMAYIN!!!

 19. 125
  hakan:

  merhabalar,
  Vize ders ortalamalarını nereden görebiliyoruz.Benim sayfamda sadece kredi ve ara sınav notu gözükmekte.Açıklama ve ders ortalaması gözükmemekte..

 20. 126
  admin:

  @ hakan:
  Vize ders ortalamaları diye bir bölüm bulunmuyor. Final sınavları sonrasında ders ortalamalarına öğrenci sayfanızdan bakabileceksiniz.

 21. 127
  seff:

  geçen seneki ders ortalamalarını bilen bakıp yazabilir mi?
  4.sınıf işletme

 22. 128
  mavi:

  ????????????? selam dönem uzatmamak için 2 dönemin not ortalaması alınıyor öyle değil mi ??????

 23. 129
  admin:

  @ mavi:
  Tüm dönemlerin not ortalaması alınıp genel not ortalamanız hesaplanıyor.

 24. 130
  defneda:

  güz dönemi sadece 1 dersten geçmişim bahar dönemine kayıt yaptırabiliyormuyum? güz döneminde kaldığım derslerin hepsini seneye güz döneminde tekrar mı gireceğim o zaman yine 1 .sınıfı mı okuyacağım? bahar dönemini geçersem ne olacak? sistemi bir türlü anlamadım açıklar mısınız ?

 25. 131
  admin:

  @ defneda:
  Bahar dönemi ve güz dönemi dersleri ayrıdır. Bahar dönemi için kayıt yenileme yapacaksınız. Güz döneminden kaldığınız dersleri seneye güz döneminde alacaksınız. Bahar dönemi sonrasında genel not ortalaması 2.00’ın üzerinde olursa öncelik kaldığınız desler olmak üzere 2. sınıfın dersleri ile birlikte toplam 45 kredilik ders alabilirsiniz. Nor ortalamanız 2.00’ı geçmez ise sadece 1. sınıftan kaldığınız dersleri alabilirsiniz.

Sayfalar: « 1 2 3 4 5 [6] Show All

Yorum Yapin

ankara

Aöf & Sitemap |
.

Güncel Bilgileri Facebook Sayfamızdan
Takip Edin