acik-ogretim

Yeni Kayıt için Bilinmesi Gerekenler

97
BİLGİLENDİRME
Program: ÖSYS Yeni Kayıt
Başvuru Tarihi: 02 Eylül 2013 00:00 – 17 Eylül 2013 17:00
Kayıt Tarihi: 02 Eylül 2013 – 17 Eylül 2013, mesai saatleri
Mazeretli Kayıt Tarihi: 16 Eylül 2013 – 17 Eylül 2013, mesai saatleri
Önemli Not: AÖF Büroları, normal kayıt tarihlerine denk gelen Cumartesi ve Pazar günleri hizmet vermemektedir. Mazeretli kayıt tarihlerine denk gelen günlerde ise sadece Pazar günleri hizmet vermemektedir.Başvuru ve kayıt işleminizi gerçekleştirebilmek için aşağıda belirtilen basamakların tümünü uygulamalısınız.

Bu sayfada bulunan açıklamaların tamamını okumadan kesinlikle başvuruya başlamayınız.

KAYIT ADIMLARI
* Başvuru şartlarını taşıyorsanız başvurunuzu sitemize yapınız.
* Kayıt için gerekli belgeleri hazırlayınız.
* Öğrenim bedellerini bankaya yatırınız.
* AÖF bürosuna giderek kaydınızı yaptırınız.
BAŞVURU VE KAYIT
1) BAŞVURU
ÖSYS Yeni Kayıt başvuru koşulları aşağıdadır: 2013 yılı ÖSYS sonunda, Açıköğretim sistemine göre öğretim yapan Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerine yerleştirilen, en az lise veya dengi okul mezunu adaylar başvurabilirler.

Programın başvuru koşullarını taşıyorsanız 02 Eylül 2013 – 17 Eylül 2013 tarihleri içerisinde başvurunuzu bu siteden yapınız. Internet’ten başvuru işlemleri 17 Eylül 2013 saat 17:00’da sona erecektir. Başvurunuzun ardından size, bilgisayarınıza indirmeniz ve yazıcı dökümünü almanız için iki sayfalık elektronik dosya verilecektir. Dosyanın bir sayfası kayıt için AÖF bürosuna teslim etmeniz gereken Internet Başvuru Belgesinden, diğer sayfası sadece bilgi amacıyla hazırlanan ve sizde kalacak olan Başvuru ve Kayıt Bilgilerinden oluşmaktadır.

Sizde kalacak olan Başvuru ve Kayıt Bilgileri sayfasında, AÖF Büro-Web Hizmetleri sitesine girmeniz için gerekli olan AÖF Büro-Web site şifresi de bulunmaktadır. Bu şifre sayesinde AÖF Büro-Web Hizmetleri sitemize girerek adres, büro, sınav merkezi, telefon numaraları, e-posta adresi gibi kişisel bilgi değişikliğinizi gerçekleştirebilir, öğrencilikle ilgili diğer bilgilere ulaşabilir ve AÖF E-Posta Hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Bu nedenle, Başvuru ve Kayıt Bilgileri sayfasının başkalarının eline geçmesini ve görülmesini engelleyiniz. AÖF Büro-Web site şifresi size özel olup diğer şahısların şifrenizi öğrenmesinden ve sonrasında şifreyle gerçekleştirilecek işlemlerden doğacak sorumluluk size ait olacaktır.

Başvurunuz sonrasında bilgisayarınıza indireceğiniz ve yazıcı dökümünü alacağınız elektronik dosya PDF formatındadır. Eğer bilgisayarınızda bu dosyayı okuyacak Adobe Reader yazılımı yoksa öncelikle burayı tıklayarak yazılımı bilgisayarınıza indirip kurunuz.

Başvuruya şimdi başlamak için burayı tıklayınız.

2) KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER
Kayıt anında AÖF Bürosuna teslim etmek zorunda olduğunuz belgeler aşağıda listelenmiştir. Bu belgeleri kayıt anından önce mutlaka hazırlayınız. Herhangi bir belge hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için belge adının üzerini tıklayınız.* 4 adet 4.5×6 cm. Fotoğraf
* Askerlik Durumu Belgesi (sadece erkek adaylar için gereklidir)
* Fotoğraflı-İmzalı Form
* Internet Başvuru Belgesi
* Öğrenci Bilgi Formu
* Öğrenim Belgesi (AÖF bürosu tarafından onaylı)

Özürlü öğrencilerimizin, sınavlara kendileri için ayrılmış salonlarda katılabilmeleri için durumlarıyla ilgili Sağlık Raporunun fotokopisini kayıt anında AÖF bürosuna vermeleri gerekmektedir. Ayrıntı için burayı tıklayınız.

Şehit veya malul çocukları ise “Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkı Payı” ödemelerinin düzenlenmesi için durumlarını kanıtlayan belgelerini, yukarıda listelenen kayıt belgeleri ile birlikte kayıt yaptıracağı AÖF bürosuna vermeleri gerekmektedir. Ayrıntı için burayı tıklayınız.

Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YÖS) ile Kayıt Yaptıracak Adaylardan Ayrıca İstenen Belgeler:

YÖS’le Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerine yerleştirilen adaylardan istenecek belgelere ilişkin ayrıntılı açıklama Anadolu Üniversitesi sitesinde “Açıköğretim” “Duyurular” linkindedir.

* Denklik Belgesi
* Fotoğraf 8 Adet (erkek adayların fotoğrafları kravatlı olacaktır)
* İkametgah ile İlgili Beyan (öğrenci, kayıt işlemi bittikten sonra, öğrenci belgesi ile Emniye Müdürlüğüne müracaat edip daha sonra alacağı ikametgah belgesini birimine teslim edecektir)
* Pasaport Fotokopisi
* TÖMER’den Belge
* YÖS Sonuç Belgesinin Aslı

3) ÖĞRENİM BEDELLERİNİN BANKAYA ÖDENMESİ
Kayıt yaptıracak aday öğrenciler iki farklı ödeme yapacaklardır. Birinci ödeme kitap, sınav hizmetleri, basılı malzemeler ve diğer hizmetler karşılığı olan Öğretim Gideri, ikinci ödeme ise her yıl Bakanlar Kurulu Kararı ile belirlenen Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkı Payıdır. Ödemenizi 20 Eylül 2010 – 15 Ekim 2010 tarihleri arasında, bankanın mesai saatleri içerisinde, kayıt için AÖF bürosuna gitmeden önce herhangi bir Vakıfbank şubesine yapmalısınız.Ödeyeceğiniz miktarı buradan öğrenebilirsiniz.
4) KAYIT
Yukarıda tanımlanan belgeler ile birlikte 20 Eylül 2010 – 15 Ekim 2010 tarihleri içerisinde herhangi bir AÖF bürosuna giderek kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz. Kayıt anında, hazırladığınız belgeleri eksiksiz olarak büroya teslim edecek ve kitaplarınızı alacaksınız. Size en yakın AÖF bürosunun adresini öğrenmek için tıklayınız.
KILAVUZLAR
Başvuru ve Kayıt Kılavuzu PDF MS Word
Öğrenci Kılavuzu PDF MS Word
PDF MS Word

Not: Bu sayfadaki bilgiler saydace bilgilendirme amaçlı olup asıl kaydınız http://aofkayit.anadolu.edu.tr adresinden yapılacaktır.

Paylaş:

97 yorum

 1. ADMİN yeni kayıtta lise diplomasının aslı yerine mezuniyet belgesi yada diplomanın fotokobisini çektirip noterde onaylatıp versem oluyormu

 2. @ Şahin:
  Evet olur. Notere para vermenize gerek yok. Kayıtta diplomanın aslını yanınızda bulundurduğunuzda aof bürosu ücretsiz onaylayıp noter onaylı gibi kabul ediyor.

 3. merhaba ben 140 puanı gectim ve tercihlerimi ösym bürosuna uğramadan bilgisayar ortamından yapabilirmiyim aöf için 2) şu an 2 yıllık myo okuyorum alttan derslerim olduğu için mezunolamıycam bunun üzerine aöf kazandım diploma yerine aöf öğrenci belgesi yetermi yoksa 2 yıllıktan ayrılmammı gerekiyor teşeşkürler

 4. @ harun:
  İnternetten ygs tercihini yapabilirsiniz. Normalde öğrenci belgesinin yeterli olması gerekli.
  Eğer sorun çıkarırlarsa ekim ayında 2. üniversite kapsamında dilediğiniz açıköğretim bölümüne sınavsız olarak kayıt olabilirsiniz. Bu kayıtta myo öğrenci belgesi yeterli olacaktır.

 5. admin cevaplar için teşekkür ederim adaleti düşünüyorum ama emlak ve emlak yönetimi de aklımı kurcalıyor ben mezun olunca mesleği olan bir bölüm istiyorum atamaların kolay olduğu bu konuda öneride bulunur musun meslek garantili bir bölüm??? lütfen en kısa zamanda yardımcı ol çünkü tercih yapacağım şimdiden tşk

 6. bu arada düz lise türkçe matematik bölümü mezunuyum mat ile aram yok lütfen bunu göz önünde bulundurarak yardmcı ol

 7. unutmadan ygs puanım 211 geçen sene mezun oldum liseden 4 yıllık gideceğim bölüm var mı kafam çok karışık lütfen yardım et en uygun bölüm hangisi olur :(

 8. @ meltem:
  Açıköğretimin 4 yıllık bölümlerini tercih etme hakkınız var. Muhtemelen yerleşirsiniz de.
  Kpss konusunda bilgim yok malesef. Hangi bölümler daha rahat atanır tam bilmiyorum. Kendinizi ne kadar geliştirirseniz o kadar rahat iş bulursunuz.

 9. admin kardesım sımdı benım ygs dalından bırısı tavan puanım 171 acıkogretım 4 yıllık tercıhınde bulunabılıyomuyum yoksa 2 yıllıkmı oluyo bu baraj konusuna takıldım 4 yıllık aöf ıcın 140mı baraj yoksa 180ı gecmekmı lazım bılgılendrrrsen cok sevınırım

 10. 2 yıllık açık ögrtim sosyal hitmzlere kayıt yaptrmak istyorum yukarıdakileri okudm ama tam olark anlamadım kayıt içinn yapmam gerekenleri kısaca yazabilirmsinzz .. teşekkürler

 11. @ hanife:
  Üniversite okumuyor yada okumadıysanız sınavsız girme hakkınız yok. Ygs’ye girip tercih yapıp yerleşmeniz gerekiyor.
  Üniversite okuduysanız 2. üniversite kapsamında sınavsız olarak kayıt olabilirsiniz. Başvuru ve kayıtlar 1-19 ekim tarihlerinde yapılacak.

 12. ygs sınavına girdm tercihte yaptım açıkögtim sosyal hizmtler :) fakatt kayıt içinn yapmam gerekenler belgeler ön kayıtt gerekiyormu internet üzerinden vss .. teşekkürler..

 13. @ hanife:
  Önce kayıtta herhangi bir belge gerekmiyor. İnternetten kayıt yaptıktan sonra çıktı alacaksınız.

 14. gülşah Tarih:

  bn acıköqretim uluslar arası ilişkiler böümüne (4 yıllık) yerlestim. fakat zorlanacaqımı düşünüyorm eskişehirde bu bölümün belirli drslerin birebir eqitimi var mı .s yardımcı olursanız sevinirm

 15. merhaba,acaba diploma noterden onaylı olmak, zorunda mı? Çünkü sadece diplomanın olmasının yeterli olacağını söylüyorlar. Birde fotoğrafdaki şartlarda başörtü serbest mi? bazı sitedeler de bununda serbest oluğunu söyluyor doğrusunu yazarsanız sevinirim.

 16. @ osnur:
  Diplomanızın aslı yanınızda olduğunda fotokopisini aof bürosu onaylıyor. Başörtülü fotoğraf konusunda net bilgim yok malesef. Aof bürosunu arayıp sorabilirsiniz.

 17. açık öğretime kayıt için ne yapmam gerekiyor hiçbir bilgim yok ben 4 yıllık bir okul okuyordum bu 3. yılım okuduğum okulu bırakıp açıktan kamu okuyacağım ama ne yapmam gerektiğini bilmiyorum lütfen yardım edebilirmisiniz…? :(

 18. yeni :) Tarih:

  admin mrhb ben yeni kayıt yaptıracam dikey geçiş yapma gibi bir şansım varmı ? yoksa yeniden ygs ye girip te başvurumu yapmam gerekiyo

 19. @ yeni :):
  2 yıllık üniversiteden mezun olduysanız dikey geçiş kapsamında sınavsız olarak açıköğretimden devam etme hakkınız var.

 20. mrhb. ben sınavsız geçiş hakkımla anadolu unv. acıkogretım bolumune yerlestım ınternetten on kayıt yapmam gerekiyormuş ösym yeni kayıt olarak yaptım dogru mu tskkurler

 21. mustafa Tarih:

  ben ıkı yıllık otomotıv bölümü menzunuyum . açıköğretim 4 yıllık iktisat bölümünü kazandım. 3. yıldan başlamak istiyorum. Bunun için herhangi bir sınava girmem gerekiyormu ön KAYIT İŞşlemimi ikinci üniversite olarak mı yoksa dikey geçiş olarak mı yapmam gerekiyor. Teşekkürler.

 22. @ bilnur:
  Ösym ile tercih edip yerleştiyseniz http://www.kayit.anadolu.edu.tr adresinden ön kayıt yapacaksınız.

  @ mustafa:
  Dikey geçiş kapsamında sınavsız olarak iktisat bölümünün 3. sınıfından devam edebilirsiniz. Ön kaydınızı dikey geçiş olarak yapacaksınız.

 23. ben edebiyat 3. sınıfa geçtim.Fakat 2.sınıftan almadığım bir dersimide bu sene vereceğim.Ben böylece ücretli öğretmenlik için başvurabilirmiyim.

 24. evet ösym ile birlikte tercihlerimi yptım. öğrenmek istediğim ösym yeni kaYIT Bölümüne mi ön kaydımı yapacağım .

 25. aöf halkla ilişkiler 2.sınıfa geçtim.aynı zamanda aöf çalışma ekonomisine yerleştim yıl.bugun kayıta gittiğimde iki aöf olmaz dediler.çekonun harcını yatırdım.halkla ilişkilere devam edersem harç yanacakmı?

 26. @ betül:
  İki tane açıköğretim aynı anda okunamıyor. Aof bürosu ile görüşüp harç yatırdığınızı söyleyin. Muhtemelen dilekçe verip harç paranızı geri alabilirsiniz.

 27. Sorum şu;anadolu universitesinin tıbbı laboratuvar teknıklerı uzaktan egıtım bölümü bu yıl kapandımı ne 1. tercıh klavuzunda vardı nede dün ön bilgi için ösymnın sıtesınde ek yerlestırme ıcın yayınlanan klavuzda vardı.kendı anadolu unıversıtesının sıtesıne gırıyorum yazan eden bırsey yok ama klavuzdada yok.admın bu konuyla alakalı bır haberın varmı acaba

 28. mrb ben harita ve kadastro mezunuyum sınavsız geçiş yapmak istiyorum nerden başvurabilirim bana yardımcı olursanız sevinirim.

 29. betül Tarih:

  iyi günler.harç iadeleri ne zaman yapılacak acaba? birde dilekçeye IBAN yazmadım sadece hesap no yazdım sorun olur mu?

 30. @ betül:
  Harç iadeleri konusunda bilgim yok malesef. Üniversiteden üniversiteye değişen bir durum. Örneğin uludağ üniversitesi 2-3 ayda iade ediyor.

 31. Merhaba,
  işyerinde bir abla var, kendisi 4-5 sene evvel açıköğretim fakültesine kaydolmuş ve sonrasında devam etmemiş, üstelik hiçbirşey de yapmamış. Anladığım kadarıyla kayıt dondurma işlemide yapmamış. Bahsetmedi çünki, bu durumda ne yapabilirim diye sormuştu bana. Bende size sormak istiyorum?

 32. @ Selim7:
  Kayıt dondurma otomatik yapılıyor. 2009’dan sonra kayıt silinme kaldırıldı. 2009’a kadar kaydı silinmediyse kaldığı yerden devam edebilir. Kayıt yenileme işlemleri ekim ayında yapıldı. Bu dönem kayıt yenileyemese de şubat ayında kayıt yenileme şansı olabilir. aof bürosunu arayıp kaydının silinip silinmediğini öğrenebilir.

 33. şaduman Tarih:

  merhaba ben çocuk gelişimi bölümü öğrenisiyim açık öğretim okul öncesi öğretmenliği tercih etmek istiyordum fakat kapatıldığı hakkında bazı haberler çıktı fakat hala aöf nin resmi sitesinde bölüm görünüyr bunun hakkında bilgi alabilirmiyim

 34. @ şaduman:
  Bölüm kapatıldı, yeni öğrenci alınmıyor. Şu anda mevcut olan öğrenciler mezun olduğunda bölüm tamamen kapatılmış olacak.

 35. İyi günler, benim merak ettiğim aöf için tercih yapmak gerekli mi? Ygsye girdim. Lysyi mi beklemem gerekiyor kayıt olmak icin? İnternette baktim net bir bilgi yok.
  Teşekkürler

 36. gulistan Tarih:

  ygs ye girmeden. aof e kayit yaptirabilirim miyim . ve on lisans mezunuyum ikici uni kapsaminda istedigim bolumu yazabilir miyim

 37. SANİYE Tarih:

  merhaba ben Çanakkale 18 mart üniversitesi gıda teknolojileri mezunuyum açıktan halkla ilişkiler okumak istiyorum mümkün mü yoksa tekrar ygs ye girmem mi gerekiyor

 38. şükran Tarih:

  ben önlisans mezunuyum şimdi aöf kayıt yaparken dikey geçiş olarak mı yapıcam 3 cü sınıftan başlamak için ve kayıt yapmak için okuldan geçici mezuniyet belgesi mi almam lazım

Yorum Yap

.